La Cosa Nostra

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

Ok, jestem po pierwszej rozgrywce, nasunęło mi się kilka wątpliwości ;)

1. Ktoś wyżej pytał o kartę dezaktywowaną w 4 rundzie, czy liczy się ona na końcu gry w podliczaniu dorobku i otrzymał odpowiedź, że nie. Też miałam taką sytuację i wydaje mi się, że w przypadku ostatniej rundy działa to jednak trochę inaczej. W instrukcji przy opisie końcu gry jest taki zapis:
Gracz, który na końcu rozgrywki posiada największą liczbę kart Gangsterów do swojej dyspozycji (czyli takich, których mógłby wykorzystać w kolejnej rundzie), otrzymuje dodatkowe $15.00
Mój gangster został dezaktywowany w 4 rundzie, ale mogłabym go wykorzystać w kolejnej, więc liczy się na końcu gry. Myślę, że analogicznie jest z innymi kartami i zliczanie gotówki nie jest traktowane jako faza wypłaty 4 rundy. Co o tym sądzicie?

2. Kiedy mam za mało pieniędzy, żeby zapłacić innemu graczowi, to oddaję wszystko co mam i nie muszę dokładać reszty, kiedy już się wzbogacę, tak?

3. Karta ostrzał z samochodu - gdy odpowiadam ogniem na atak innego gracza, to rzucam tyloma kośćmi, ile wynosi siła mojego zaatakowanego, i musi wypaść min. tyle oczek, ile ma ten, który zaatakował? Czy mogę sobie wybrać innego gangstera przeciwnika i w akcie zemsty zabić nie tego, co atakował tylko np. silniejszego?

4. Umowy: czy jeśli dogaduję się z innymi graczem, że skorzystam z usług jego prawnika a on w zamian za to może skorzystać z mojego lichwiarza, to kładziemy sobie nawzajem żetony na kartach?

5. Żądanie zapłaty z góry: zgadzam się na użyczenie mojego lichwiarza, ale żądam zapłaty z góry 2000$. Gracz daje mi więc pieniądze, po czym ja stwierdzam, że jednak mu nie udostępnię lichwiarza i nie może położyć na nim żetonu :) można tak robić? Albo w drugą stronę - gracz najpierw kładzie żeton, a potem mówi, że mi jednak nie zapłaci z góry tych 2000$.

6. Karta "Partyjka pokera"
Każdy z graczy musi położyć na środku stołu 4000$. Potem ty dodaj tyle, żeby podwoić pulę. Sukces - zbierasz pulę. Niepowodzenie - Każdy z pozostałych graczy otrzymuje podwojoną stawkę z puli.
Rozumiem, że osoba zagrywająca tę kartę musi dysponować minimum taką kwotą, żeby podwoić to, co leży na stole bo inaczej nie może jej zagrać? A co w przypadku, gdy któryś z pozostałych graczy nie ma 4000$? Daje tyle, ile ma?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

emka pisze:Ok, jestem po pierwszej rozgrywce, nasunęło mi się kilka wątpliwości ;)

1. Ktoś wyżej pytał o kartę dezaktywowaną w 4 rundzie, czy liczy się ona na końcu gry w podliczaniu dorobku i otrzymał odpowiedź, że nie. Też miałam taką sytuację i wydaje mi się, że w przypadku ostatniej rundy działa to jednak trochę inaczej. W instrukcji przy opisie końcu gry jest taki zapis:
Gracz, który na końcu rozgrywki posiada największą liczbę kart Gangsterów do swojej dyspozycji (czyli takich, których mógłby wykorzystać w kolejnej rundzie), otrzymuje dodatkowe $15.00
Mój gangster został dezaktywowany w 4 rundzie, ale mogłabym go wykorzystać w kolejnej, więc liczy się na końcu gry. Myślę, że analogicznie jest z innymi kartami i zliczanie gotówki nie jest traktowane jako faza wypłaty 4 rundy. Co o tym sądzicie?

2. Kiedy mam za mało pieniędzy, żeby zapłacić innemu graczowi, to oddaję wszystko co mam i nie muszę dokładać reszty, kiedy już się wzbogacę, tak?

3. Karta ostrzał z samochodu - gdy odpowiadam ogniem na atak innego gracza, to rzucam tyloma kośćmi, ile wynosi siła mojego zaatakowanego, i musi wypaść min. tyle oczek, ile ma ten, który zaatakował? Czy mogę sobie wybrać innego gangstera przeciwnika i w akcie zemsty zabić nie tego, co atakował tylko np. silniejszego?

4. Umowy: czy jeśli dogaduję się z innymi graczem, że skorzystam z usług jego prawnika a on w zamian za to może skorzystać z mojego lichwiarza, to kładziemy sobie nawzajem żetony na kartach?

5. Żądanie zapłaty z góry: zgadzam się na użyczenie mojego lichwiarza, ale żądam zapłaty z góry 2000$. Gracz daje mi więc pieniądze, po czym ja stwierdzam, że jednak mu nie udostępnię lichwiarza i nie może położyć na nim żetonu :) można tak robić? Albo w drugą stronę - gracz najpierw kładzie żeton, a potem mówi, że mi jednak nie zapłaci z góry tych 2000$.

6. Karta "Partyjka pokera"
Każdy z graczy musi położyć na środku stołu 4000$. Potem ty dodaj tyle, żeby podwoić pulę. Sukces - zbierasz pulę. Niepowodzenie - Każdy z pozostałych graczy otrzymuje podwojoną stawkę z puli.
Rozumiem, że osoba zagrywająca tę kartę musi dysponować minimum taką kwotą, żeby podwoić to, co leży na stole bo inaczej nie może jej zagrać? A co w przypadku, gdy któryś z pozostałych graczy nie ma 4000$? Daje tyle, ile ma?
1. Wydaje mi się, że za bardzo dosłownie interpretujesz ten zapis - dezaktywowany nie powinien wg mnie się liczyć. Uznałem to za oczywiste gdy grałem na podstawie niemieckiej/angielskiej i teraz też polskiej instrukcji.
2. Tak.
3. Musiałbyś wrzucić treść karty, z pamięci nie pomogę :P.
4. Tak.
5. W sumie nie do końca uważnie przeczytałem pytanie, więc zmieniam odpowiedź ;). Sporo zależy od osób przy stole i tego, jaką sytuację masz na myśli. Jeśli płatność jest "z góry", to można by pewnie oszukać, nie zgadzając się na położenie znacznika, takie ryzyko. Jeśli jednak umawiacie się na działanie równoczesne, to nie ma tam wg mnie miejsca na "zmianę zdania".
6. Tak, musisz podwoić pulę. Jeśli ktoś ma mniej, to wg mnie kładzie ile ma, Ty podwajasz faktyczną wartość puli.
Ostatnio zmieniony 26 lis 2017, 23:04 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

1. Pytanie czy koniec gry jest traktowany jako Faza Wypłaty rundy czwartej - bo jak tak, to rzeczywiście liczyć się nie powinien:)
3.
Ostrzał z samochodu (karta Ataku) cel: gangster przeciwnika.
Sukces - zostaje zamordowany
Niepowodzenie - Gangster odpowiada ogniem
Tutaj chodzi mi o to, czy odpowiedzieć ogniem (w przypadku niepowodzenia zamachu) można tylko temu, który atakował - czyli gangsterowi, do którego został przydzielony rozkaz ataku, czy też mogę "oszczędzić" atakującego i wybrać sobie innego - słabszego lub silniejszego gangstera danego przeciwnika na zasadach "standardowego" morderstwa.
5. Masz rację, byłoby to trochę naciągane więc chyba należy przyjąć, że zapłata z góry i udostępnienie jakiejś karty dzieje się jednocześnie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

emka pisze:1. Pytanie czy koniec gry jest traktowany jako Faza Wypłaty rundy czwartej - bo jak tak, to rzeczywiście liczyć się nie powinien:)
3.
Ostrzał z samochodu (karta Ataku) cel: gangster przeciwnika.
Sukces - zostaje zamordowany
Niepowodzenie - Gangster odpowiada ogniem
Tutaj chodzi mi o to, czy odpowiedzieć ogniem (w przypadku niepowodzenia zamachu) można tylko temu, który atakował - czyli gangsterowi, do którego został przydzielony rozkaz ataku, czy też mogę "oszczędzić" atakującego i wybrać sobie innego - słabszego lub silniejszego gangstera danego przeciwnika na zasadach "standardowego" morderstwa.
5. Masz rację, byłoby to trochę naciągane więc chyba należy przyjąć, że zapłata z góry i udostępnienie jakiejś karty dzieje się jednocześnie.
Hm, chyba odpowiada się ogniem temu, który atakował, ale ręki nie dam.
Co do 5., to zmieniłem odpowiedź wyżej, bo przemyślałem sobie sprawę :P.
e: Generalnie u nas wychodzi to z kontekstu, czy ustalamy jasno, że ktoś płaci i kładzie w tym samym czasie (z ręki do ręki), czy jednak idzie to bardziej w stronę "zapłać, to Ci pozwolę", co daje pole do oszustwa :P.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

Yavi pisze: 5. W sumie nie do końca uważnie przeczytałem pytanie, więc zmieniam odpowiedź ;). Sporo zależy od osób przy stole i tego, jaką sytuację masz na myśli. Jeśli płatność jest "z góry", to można by pewnie oszukać, nie zgadzając się na położenie znacznika, takie ryzyko. Jeśli jednak umawiacie się na działanie równoczesne, to nie ma tam wg mnie miejsca na "zmianę zdania".
Np. podczas Fazy Planowania chcę zlecić mojemu gangsterowi zadanie, do którego potrzebuję lichwiarza. Nie mam go na swoich usługach, więc umawiam się z innym graczem na wykorzystanie jego lichwiarza w Fazie Działania w zamian za to, że daję mu teraz 2000$ z góry. Gracz bierze pieniądze, po czym nie pozwala mi położyć znacznika na swojej kacie :) - takie zagranie chyba nie jest dozwolone, w sensie zapłata i położenie żetonu dzieje się równocześnie? Tak samo w druga stronę - jak najpierw położy się żeton na karcie a potem Gracz odmówi zapłaty i tym samym za darmo zyska usługi lichwiarza, bo jest już na nim "żeton wiążący" :P
Teraz przyszła mi jeszcze na myśl sytuacja, w której np. umówilibyśmy się tak, że gdy w przyszłości gracz kupi lichwiarza, to pozwoli mi skorzystać z jego usług. Żetonu nigdzie nie ma, obietnica jest słowna, więc teoretycznie złamać ją można...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

emka pisze: Np. podczas Fazy Planowania chcę zlecić mojemu gangsterowi zadanie, do którego potrzebuję lichwiarza. Nie mam go na swoich usługach, więc umawiam się z innym graczem na wykorzystanie jego lichwiarza w Fazie Działania w zamian za to, że daję mu teraz 2000$ z góry. Gracz bierze pieniądze, po czym nie pozwala mi położyć znacznika na swojej kacie :) - takie zagranie chyba nie jest dozwolone, w sensie zapłata i położenie żetonu dzieje się równocześnie? Tak samo w druga stronę - jak najpierw położy się żeton na karcie a potem Gracz odmówi zapłaty i tym samym za darmo zyska usługi lichwiarza, bo jest już na nim "żeton wiążący" :P
Jeśli robicie to równocześnie "z ręki do ręki", to nie można czegoś takiego zrobić - to, że ktoś fizycznie wolniej położy żeton nie ma znaczenia. Jeśli jednak płatność jest z góry, czyli przed usługą, to można kogoś okantować. Kwestia dogadania się w negocjacjach.
e: Można to fajnie porównać do płatności za zamówienie z sieci: płacisz z góry, to możesz nigdy nie dostać towaru, ale płacąc przy odbiorze kurier raczej nie zabierze kasy i nie ucieknie przed oddaniem paczki ;).
emka pisze:Teraz przyszła mi jeszcze na myśl sytuacja, w której np. umówilibyśmy się tak, że gdy w przyszłości gracz kupi lichwiarza, to pozwoli mi skorzystać z jego usług. Żetonu nigdzie nie ma, obietnica jest słowna, więc teoretycznie złamać ją można...
Taką obietnicę można złamać bez problemu :).
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

To jeszcze jedno pytanko ;) karta "Pułapka" należąca do kart reakcji, pozwala na odparcie ataku: "Wykonaj ten rozkaz, kiedy inny gracz obierze Cię za cel ataku" - ona chroni tylko jednego naszego gangstera (tego z przydzielonym rozkazem Pułapki) czy mogę ją odkryć również w przypadku ataku na innego mojego gangstera (jakiegoś, który nie ma przydzielonego rozkazu Pułapki)?
Awatar użytkownika
trooper
Posty: 20
Rejestracja: 27 cze 2015, 12:16
Lokalizacja: Wrocaw
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: trooper »

emka pisze: 09 gru 2017, 00:52 To jeszcze jedno pytanko ;) karta "Pułapka" należąca do kart reakcji, pozwala na odparcie ataku: "Wykonaj ten rozkaz, kiedy inny gracz obierze Cię za cel ataku" - ona chroni tylko jednego naszego gangstera (tego z przydzielonym rozkazem Pułapki) czy mogę ją odkryć również w przypadku ataku na innego mojego gangstera (jakiegoś, który nie ma przydzielonego rozkazu Pułapki)?
Uaktywniasz ją, kiedy po prostu zostaniesz zaatakowany. Nie musi to być ten konkretny gangster.

Parę pytań o grę.

1. Stronnik i Sabotażysta.
Jak przypisuję kartę stronnika swojemu jopowi z siłą 2 z zaplanowaną akcją np. "Wyrzuć dwie 4 żeby zgarnąć 12tys." i niżej na tej samej karcie "Wyrzuć 4 zgarniasz 6tys". To czy umiejętność stronnika dotyczy tylko JEDNEJ kości czy całego testu? Jak dajmy na to wyrzucę na kościach dwie 3. to dostaję 12tys. czy mam tylko jeden sukces i dostaję 6tys? Pytam, bo wg instrukcji (ja tak to rozumiem) obniża wartość tylko jednej kości, ale w tej kwestii były nieporozumienia.

2. Partyjka Pokera
a) Partyjka Pokera - rozumiem że liczba oczek 4. na karcie to poziom trudności i jak wyrzucę 5. lub 6. to też się liczy? Też ostatnio zawrzało o to, że w instrukcji stoi bykiem, że poziom trudności dotyczy tylko kart rozkazów, a nie wpływów, a na tej karcie trzeba wyrzucić równe 4 żeby weszła. Dla mnie rozumowanie bez sensu, ale wolę dopytać.
b) Można ją zagrać w dowolnym momencie? Np. podczas fazy dochodu kiedy wszyscy dostają kasiorę?
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

trooper pisze: 03 sie 2019, 21:42 1. Stronnik i Sabotażysta.
Jak przypisuję kartę stronnika swojemu jopowi z siłą 2 z zaplanowaną akcją np. "Wyrzuć dwie 4 żeby zgarnąć 12tys." i niżej na tej samej karcie "Wyrzuć 4 zgarniasz 6tys". To czy umiejętność stronnika dotyczy tylko JEDNEJ kości czy całego testu? Jak dajmy na to wyrzucę na kościach dwie 3. to dostaję 12tys. czy mam tylko jeden sukces i dostaję 6tys? Pytam, bo wg instrukcji (ja tak to rozumiem) obniża wartość tylko jednej kości, ale w tej kwestii były nieporozumienia.

2. Partyjka Pokera
a) Partyjka Pokera - rozumiem że liczba oczek 4. na karcie to poziom trudności i jak wyrzucę 5. lub 6. to też się liczy? Też ostatnio zawrzało o to, że w instrukcji stoi bykiem, że poziom trudności dotyczy tylko kart rozkazów, a nie wpływów, a na tej karcie trzeba wyrzucić równe 4 żeby weszła. Dla mnie rozumowanie bez sensu, ale wolę dopytać.
b) Można ją zagrać w dowolnym momencie? Np. podczas fazy dochodu kiedy wszyscy dostają kasiorę?
1. "Liczba oczek na kości wymagana do uzyskania sukcesu jest mniejsza/większa o 1" - sukces to uzyskanie wymaganej liczby oczek, a wysokość wypłaty zależy od liczby uzyskanych sukcesów - jeden (mniejsza wypłata) lub dwa (większa wypłata). W skrócie: dotyczy to całego testu, czyli w podanym przez Ciebie przykładzie dostajesz 12 tys.

2. Partyjka Pokera to karta rozkazu, więc można ją zagrać tylko w fazie Działania, a liczba oczek oznacza to samo co w innych, czyli w tym wypadku 4 lub więcej.
Awatar użytkownika
trooper
Posty: 20
Rejestracja: 27 cze 2015, 12:16
Lokalizacja: Wrocaw
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: trooper »

emka pisze: 04 sie 2019, 13:08
trooper pisze: 03 sie 2019, 21:42 1. Stronnik i Sabotażysta.
Jak przypisuję kartę stronnika swojemu jopowi z siłą 2 z zaplanowaną akcją np. "Wyrzuć dwie 4 żeby zgarnąć 12tys." i niżej na tej samej karcie "Wyrzuć 4 zgarniasz 6tys". To czy umiejętność stronnika dotyczy tylko JEDNEJ kości czy całego testu? Jak dajmy na to wyrzucę na kościach dwie 3. to dostaję 12tys. czy mam tylko jeden sukces i dostaję 6tys? Pytam, bo wg instrukcji (ja tak to rozumiem) obniża wartość tylko jednej kości, ale w tej kwestii były nieporozumienia.

2. Partyjka Pokera
a) Partyjka Pokera - rozumiem że liczba oczek 4. na karcie to poziom trudności i jak wyrzucę 5. lub 6. to też się liczy? Też ostatnio zawrzało o to, że w instrukcji stoi bykiem, że poziom trudności dotyczy tylko kart rozkazów, a nie wpływów, a na tej karcie trzeba wyrzucić równe 4 żeby weszła. Dla mnie rozumowanie bez sensu, ale wolę dopytać.
b) Można ją zagrać w dowolnym momencie? Np. podczas fazy dochodu kiedy wszyscy dostają kasiorę?
1. "Liczba oczek na kości wymagana do uzyskania sukcesu jest mniejsza/większa o 1" - sukces to uzyskanie wymaganej liczby oczek, a wysokość wypłaty zależy od liczby uzyskanych sukcesów - jeden (mniejsza wypłata) lub dwa (większa wypłata). W skrócie: dotyczy to całego testu, czyli w podanym przez Ciebie przykładzie dostajesz 12 tys.

2. Partyjka Pokera to karta rozkazu, więc można ją zagrać tylko w fazie Działania, a liczba oczek oznacza to samo co w innych, czyli w tym wypadku 4 lub więcej.
1. No właśnie. "Liczba oczek na KOŚCI" nie na KOŚCIACH. Stąd dylemat. No i poniekąd słuszny.
2. Moja Partyjka Pokera to Karta Wpływu. Przynajmniej taki ma rewers. Fakt, z przodu wygląda inaczej, jak karta rozkazu, cała czarna. To jak z nią jest? Mam błąd?

EDIT: Na stronie ze wspieraczki znalazłem info, że to karta wpływu i jest ok. Tylko na przodzie coś nie pykło i jest zły kolor. I co, dalej można ją zagrać w fazie działania? Bo z niczego to nie wynika i teoretycznie można ją rzucić kiedy się chce.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

trooper pisze: 04 sie 2019, 13:46 1. No właśnie. "Liczba oczek na KOŚCI" nie na KOŚCIACH. Stąd dylemat.
2. Moja Partyjka Pokera to Karta Wpływu. Przynajmniej taki ma rewers. Fakt, z przodu wygląda inaczej, jak karta rozkazu, cała czarna. To jak z nią jest? Mam błąd?
1. Według mnie znaczenie "sukcesu" może być tylko jedno - uzyskanie konkretnej liczby oczek, a mój zysk jest uzależniony od tego na ilu kościach mi on wypadnie. Niektóre rozkazy mają tylko jedną opcję. Ale możecie przed rozgrywką ustalić, która wersja Wam bardziej odpowiada:)

2. Zasugerowałam się tym: https://boardgamegeek.com/boardgame/238 ... er-session - tutaj na rewersie to karta rozkazu 3 rundy.
Aż spojrzałam do swojego egzemplarza i mam tak jak Ty, jako kartę Wpływu ale z czarnym awersem, więc zapewne jest to błąd polskiej wersji. Tu chyba trzeba sobie ustalić własną zasadę co do tego kiedy można ją zagrać (na każdej innej Karcie Wpływu jest to jasno określone). Ja bym ustaliła, że tylko w Fazie Działania, w swojej turze, a najlepiej byłoby podmienić jakoś rewers (np. przykryć jakąś kartą rozkazu i włożyć dwie karty w jedną koszulkę) i zagrywać jako normalną kartę rozkazu, zgodnie z jej oryginalnym przeznaczeniem.
ODPOWIEDZ