Wyspa Skye / Isle of Skye - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: lucek1980 »

Dzięki, następnym razem tam zajrzę :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

lucek1980 pisze:Dzięki, następnym razem tam zajrzę :)
Ostrzegam tylko, że jest tam sporo pytań i czasami chwilę zajmuje znalezienie tego, czego się szuka. Akurat w Wyspę Skye grywamy dość często, więc w razie kolejnych wątpliwości postaram się pomóc :)

Informacja o BGG nie miała być w żadnym wypadku zwróceniem uwagi, po prostu podałem źródło, żeby było wiadomo, że to nie moje wymysły :P
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: zix »

To jeszcze szybkie pytanie...
Po podliczeniu punktów w ostatniej kolejce są jeszcze 2 elementy:
- punkty za złoto
- punkty za zwoje
- pobór złota przez każdą osobę, której należą się + 4 golda za każdą osobę mającą więcej pkt

I pytanie - jaka jest prawidłowe rozliczanie?
Dodajemy złoto (i pkt za nie) przed podliczaniem pkt za zwoje czy po?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

zix pisze:To jeszcze szybkie pytanie...
Po podliczeniu punktów w ostatniej kolejce są jeszcze 2 elementy:
- punkty za złoto
- punkty za zwoje
- pobór złota przez każdą osobę, której należą się + 4 golda za każdą osobę mającą więcej pkt

I pytanie - jaka jest prawidłowe rozliczanie?
Dodajemy złoto (i pkt za nie) przed podliczaniem pkt za zwoje czy po?
Złoto za graczy przed Tobą dostajesz na początku każdej rundy, przy pobieraniu dochodów.

Na koniec gry liczą się tylko (oprócz ostatniego kafelka punktującego):
- punkty za złoto
- punkty za zwoje
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: zix »

O rety - już wszystko wiem :)
dzięki!
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: mko13 »

Yavi pisze:
josiu pisze:Ja pierdziele ale jestem durniem :)
My pierwsze dwie partie rozegraliśmy tak, że... odrzucaliśmy zarówno niekupione kafelki, jak i złoto z nich :D
Dzięki temu nasze królestwa składały się maksymalnie z 6 kafelków :D
Zagraliśmy raz i też graliśmy z tym błędem. Musiałem wejść na forum, bo coś mi w tej mechanice nie pasowało... I widzę, że nie ja jeden popełniłem ten błąd. Ale w instrukcji powinno to być zaznaczone, że ten kafel układamy na naszej planszy. A jest tylko napisane, że go zabieramy, ale nie jest napisane co dalej się z nim dzieje...
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: mko13 »

Mam pytanie o żeton punktacji z łodzią i latarnia. Czy latarnia może sąsiadowac rogiem? Bo nie jest to doprecyzowanie w instrukcji. A w innym zetonie z bydłem, owca i farma jest to napisane wprost.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

mko13 pisze:Mam pytanie o żeton punktacji z łodzią i latarnia. Czy latarnia może sąsiadowac rogiem? Bo nie jest to doprecyzowanie w instrukcji. A w innym zetonie z bydłem, owca i farma jest to napisane wprost.
Latarnia musi znajdować się na jednym z kafelków tworzących ten zbiornik wodny, czyli stać przy jeziorze, ale na jednym z jego kafelków.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: mko13 »

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie o żeton punktujący z beczkami whisky- ten gdzie najlepszy gracz ma 5 panktow, a drugi 2. Czy beczki muszą być połączone drogą z zamkiem? W instrukcji nic nie ma na ten temat, ale na zetonie jest grafika z drogami do zamku i jest to mylące.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

mko13 pisze:Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie o żeton punktujący z beczkami whisky- ten gdzie najlepszy gracz ma 5 panktow, a drugi 2. Czy beczki muszą być połączone drogą z zamkiem? W instrukcji nic nie ma na ten temat, ale na zetonie jest grafika z drogami do zamku i jest to mylące.
Połączone muszą być tylko po to, by zapewniać dochód. Podczas punktowania tego żetonu bierze się pod uwagę wszystkie beczki w królestwie, połączone i niepołączone z zamkiem.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Wincenty Jan »

Yavi pisze:
lucek1980 pisze:Opis z instrukcji:
1 PZ za każdą sztukę owcy i bydła, znajdującą się na żetonie sąsiadującym krawędzią lub rogiem z farmą. Bydło i owce znajdujące się na żetonie z farmą również dają po jednym punkcie zwycięstwa.
A jak są rozliczane punkty zwycięstwa za żeton z farmami i zwierzętami? Jeśli ma się kilka farm i jedna owca jeśli sąsiaduje z kilkoma, to jest liczona kilka razy czy tylko raz?
Tylko raz. A więc 1 punkt za każde zwierzę, które znajduje się na lub sąsiaduje z żetonem co najmniej 1 farmy. Autor gry wyjaśniał to na BGG :)
tak samo jak gra przypadła mi do gustu, a przypadła bardzo tak samo mnie wkurza instrukcja.

Czyli jeżeli punktujemy za zwierzęta sąsiadujące z farmą i mam sytuację , że każda farma sąsiaduje z tymi samymi trzema owcami to mam 9 punktów czy trzy punkty?

I kolejne pytanie... jak w końcu powinna przebiegać faza zakupów kafelków? Każdy gracz może kupić jeden kafelek od dowolnego gracza oraz/ewentualnie swoje kafelki, które nie zostaną kupione przez innych graczy? Doprecyzując pytanie... czy mogę kupić tylko jeden kafelek od dowolnego gracza?
Czy mogę kupić od każdego gracza po jednym kafelki?
Czy kupujemy ile dusza zapragnie?
Czujęsię już powoli jakbym testował grę a nie grał w finalny produkt :lol:
Instrukcje dwa razy przestudiowałem i dalej nie rozumiem...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Wincenty Jan pisze: tak samo jak gra przypadła mi do gustu, a przypadła bardzo tak samo mnie wkurza instrukcja.

Czyli jeżeli punktujemy za zwierzęta sąsiadujące z farmą i mam sytuację , że każda farma sąsiaduje z tymi samymi trzema owcami to mam 9 punktów czy trzy punkty?

I kolejne pytanie... jak w końcu powinna przebiegać faza zakupów kafelków? Każdy gracz może kupić jeden kafelek od dowolnego gracza oraz/ewentualnie swoje kafelki, które nie zostaną kupione przez innych graczy? Doprecyzując pytanie... czy mogę kupić tylko jeden kafelek od dowolnego gracza?
Czy mogę kupić od każdego gracza po jednym kafelki?
Czy kupujemy ile dusza zapragnie?
Czujęsię już powoli jakbym testował grę a nie grał w finalny produkt :lol:
Instrukcje dwa razy przestudiowałem i dalej nie rozumiem...
1. Trzy punkty. Ten kafelek punktuje 1 za co najmniej 1 sąsiadujące z farmą zwierzę.
2. Tak, tylko jeden kafelek od innych graczy. Maksymalnie na koniec tej fazy możesz mieć 3 kafelki - 1 kupiony i 2 swoje.

e: Patrząc na ten wątek zastanawiam się, cz Lacerta nie powinna zaproponować mi jakiegoś etatu :D
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Wincenty Jan »

@Yavi patrzac na inne tematy w wątku zasad inne wydawnictwa też powinny coś dorzucić :D dziękuję. Gra bardzo przypadła mi do gustu!
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: mko13 »

To jeszcze pytanie o żeton punktujacy za przynajmniej 3 kafle terytorium w pionie. Kolega miał w jednym pionie 2 obszary po 3 kafle, które nie były połączone ze sobą. 3 punkty czy 6? Wg instrukcji chyba jednak 3, bo to jeden pion, ale z drugiej strony to są rozłączne trójki.
kwasi
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2016, 12:46

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: kwasi »

Zgodnie z instrukcją:
"3 PZ za każdą pionową linię składającą się z przynajmniej trzech żetonów terytorium."

Czyli dostaniesz 3 PZ
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

kwasi pisze:Zgodnie z instrukcją:
"3 PZ za każdą pionową linię składającą się z przynajmniej trzech żetonów terytorium."

Czyli dostaniesz 3 PZ
To nie jest do końca dobrze sformułowane, bo jeśli np. pionowo byłyby trzy kafle + przerwa + kolejne trzy kafle, to równie dobrze można to potraktować jako dwie oddzielne linie, czyli za 6 pkt. Jednakże przychylam się raczej do opcji za 3 pkt.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Relo »

mko13 pisze:To jeszcze pytanie o żeton punktujacy za przynajmniej 3 kafle terytorium w pionie. Kolega miał w jednym pionie 2 obszary po 3 kafle, które nie były połączone ze sobą. 3 punkty czy 6? Wg instrukcji chyba jednak 3, bo to jeden pion, ale z drugiej strony to są rozłączne trójki.
W tym przypadku 3 punkty (jeśli pion był jeden składający się z 6 kafelków).
romeck pisze: jeśli np. pionowo byłyby trzy kafle + przerwa + kolejne trzy kafle, to równie dobrze można to potraktować jako dwie oddzielne linie, czyli za 6 pkt. Jednakże przychylam się raczej do opcji za 3 pkt.
a w tym przypadku oczywiście 6 punktów.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

Relo pisze:
mko13 pisze:To jeszcze pytanie o żeton punktujacy za przynajmniej 3 kafle terytorium w pionie. Kolega miał w jednym pionie 2 obszary po 3 kafle, które nie były połączone ze sobą. 3 punkty czy 6? Wg instrukcji chyba jednak 3, bo to jeden pion, ale z drugiej strony to są rozłączne trójki.
W tym przypadku 3 punkty (jeśli pion był jeden składający się z 6 kafelków).
romeck pisze: jeśli np. pionowo byłyby trzy kafle + przerwa + kolejne trzy kafle, to równie dobrze można to potraktować jako dwie oddzielne linie, czyli za 6 pkt. Jednakże przychylam się raczej do opcji za 3 pkt.
a w tym przypadku oczywiście 6 punktów.
W pierwszym przypadku mko13 pisze, że obszary 3-kaflowe nie były połączone ze sobą, co pozwala mi przypuszczać, że była pomiędzy nimi przerwa (nie może być wszak inaczej). Zatem? :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Każda kolumna punktuje tylko raz, maksymalnie za 3 punkty. Nie ma znaczenia, czy będziemy mieli tam 10 kafelków, czy 3 razy po 3.
Potwierdzone u autora.
Ichigo
Posty: 7
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:47

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Ichigo »

Mam jedno pytanie czy jeżeli w fazie kupna żetonów ktoś zakupi żeton ode mnie to za otrzymane monety ze sprzedaży mogę zakupić żeton od innego gracza w tej samej fazie
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: KubaP »

Ichigo pisze:Mam jedno pytanie czy jeżeli w fazie kupna żetonów ktoś zakupi żeton ode mnie to za otrzymane monety ze sprzedaży mogę zakupić żeton od innego gracza w tej samej fazie
Tak.
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: IrasArgor »

Pytanie odnośnie kafelka gdzie punktujemy za latarnie i kafle ze statkami przyległymi do niego.

Rozumiem, że muszą się one znajdować na tym samym obszarze wodnym jak na rysunku.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

IrasArgor pisze:Pytanie odnośnie kafelka gdzie punktujemy za latarnie i kafle ze statkami przyległymi do niego.

Rozumiem, że muszą się one znajdować na tym samym obszarze wodnym jak na rysunku.
Tak, kafelek z latarnią musi wchodzić w skład obszaru wodnego ze statkiem :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: krzyss »

A ja mam pytanie odnośnie dróg.
W instrukcji jest napisane:
Ważne: Drogi nie muszą być kontynuowane.
Zatem stosując się do zasady dokładania kafelków zgodnie z typem droga może kończyć się i w górach i na polach? Tzn z jednej strony pasmo górskie z drogą a kafelek dołożony do tej płytki wystarczy, że będzie miał tylko pasmo górskie. Tak samo przy polach.

Dobrze to rozumiem?
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

krzyss pisze:A ja mam pytanie odnośnie dróg.
W instrukcji jest napisane:
Ważne: Drogi nie muszą być kontynuowane.
Zatem stosując się do zasady dokładania kafelków zgodnie z typem droga może kończyć się i w górach i na polach? Tzn z jednej strony pasmo górskie z drogą a kafelek dołożony do tej płytki wystarczy, że będzie miał tylko pasmo górskie. Tak samo przy polach.

Dobrze to rozumiem?
Tak jest. Droga może "znikać" w górach czy na polach.
ODPOWIEDZ