Wyspa Skye / Isle of Skye - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Wyspa Skye / Isle of Skye - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Dwa pytania po dzisiejszych rozgrywkach:

1) Pieniądze w grze są jawne, czy można (lub należy) je ukrywać za zasłonką?

2) Jeśli na kafelku jest pojedynczy obszar, tak jak na zdjęciu tutaj (środkowy kafelek w najniższym rzędzie):
https://cf.geekdo-images.com/images/pic2581879.jpg
to czy uznawany jest on za zamknięty przy punktowaniu? Innymi słowy czy zamknięty obszar musi się składać co najmniej z dwóch kafelków?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

1. Ukrywamy. Jawne stają się w momencie odsłonięcia. Choć instrukcja chyba mówi coś o tym, aby te nieobstawione pieniądze (do wydania) trzymać w łapce. Ja nie lubię trzymać w łapce, więc leżą obok, wyraźnie oddzielone od tych, co "licytują", ale ukryte za zasłonką.

2. Moim zdaniem traktujemy jako zamknięty obszar, mimo że to pojedynczy kafelek. Takie kafelki mają swoją "moc". :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
looqash007
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2016, 11:13

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: looqash007 »

U nas, jeśli gramy w mniejszą liczbę graczy, do trzymania (zasłaniania kasy) wykorzystujemy pozostałe do dyspozycji zasłonki, żeby właśnie nie trzymać kaski w rękach i jej nie zapocić ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

1. Trzymamy za zasłonką. Widoczne są tylko przez moment, gdy trzeba przestawić zasłonkę i odsłonić kasę przypisaną do kafelków.
2. To zamknięty obszar, wynika to chyba z jakiegoś przykładu w instrukcji, albo wyczytałem na BGG.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Planszman »

Jak będą mi punktowały dwa zwoje tego samego rodzaju (np. 1pz za dwa statki)? Tak jak bym miał jeden czy razy dwa?
Dajmy na to że mam na końcu gry dwa statki i mam dwa takie same zwoje 1pz za dwa statki, zdobędę 1 czy 2 pz?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

Planszman pisze:Jak będą mi punktowały dwa zwoje tego samego rodzaju (np. 1pz za dwa statki)? Tak jak bym miał jeden czy razy dwa?
Dajmy na to że mam na końcu gry dwa statki i mam dwa takie same zwoje 1pz za dwa statki, zdobędę 1 czy 2 pz?
Każdy zwój rozpatrujesz z osobna, czyli w tym przypadku dostaniesz 2 PZ.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Planszman »

Fenks!
Choć muszę przyznać że instrukcja w Carcassonne była bardziej szczegółowa, miała więcej grafik opisujących różne niuanse czy same zasady.
No cóż jak człek nie zobaczy to i nie zrozumie...
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

Planszman pisze:Fenks!
Choć muszę przyznać że instrukcja w Carcassonne była bardziej szczegółowa, miała więcej grafik opisujących różne niuanse czy same zasady.
No cóż jak człek nie zobaczy to i nie zrozumie...
Pamiętaj też, że jeśli zwój jest na domkniętym terenie, to punktuje razy dwa ;)
Więc mając 2 zwoje na domkniętych terenach dostaniesz w tym przypadku 2pz za 2 statki z każdego zwoju.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

Zwłaszcza, że te dwa zwoje mogą być na tym samym domkniętym terenie. :) Choć nie wiem czy jest taka możliwość.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: josiu »

No właśnie co rozumieć przez "domknięty teren"...Ja grałem tak, że np. jeśli zwój był na pasmie górskim to pasmo musiało być domknietę by punkty liczyć podwójnie. Jednak dziś obejrzałem zasady gry na kanale "Granie w Chmurach" i Piotr grał mówił tam, że aby punkty ze zwoju liczyć podwójnie to kafelek musi być "obudowany" dookoła przez inne kafle.

EDIT: Chyba jednak grałem dobrze...Obejrzałem tłumaczenie Wookiego i grał tak jak ja.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: romeck »

josiu pisze:Jednak dziś obejrzałem zasady gry na kanale "Granie w Chmurach" i Piotr grał mówił tam, że aby punkty ze zwoju liczyć podwójnie to kafelek musi być "obudowany" dookoła przez inne kafle.
Nie oglądałem, ale to nieprawdą jest.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

josiu pisze:No właśnie co rozumieć przez "domknięty teren"...Ja grałem tak, że np. jeśli zwój był na pasmie górskim to pasmo musiało być domknietę by punkty liczyć podwójnie. Jednak dziś obejrzałem zasady gry na kanale "Granie w Chmurach" i Piotr grał mówił tam, że aby punkty ze zwoju liczyć podwójnie to kafelek musi być "obudowany" dookoła przez inne kafle.

EDIT: Chyba jednak grałem dobrze...Obejrzałem tłumaczenie Wookiego i grał tak jak ja.
Musi być domknięty, czyli otoczony przez inny teren (nie kafelki). Tak jak w Carcassonne ;)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: josiu »

Zagralem dopiero trzy partie o mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli mój przeciwnik spasuje to rozumiem, że z dwóch pozostałych kafelków jeden zostawiam dla siebie płacąc kasę do banku, a drugi wraca do woreczka i tym samym kasa za którą go wyceniłem wraca do mnie?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

josiu pisze:Zagralem dopiero trzy partie o mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli mój przeciwnik spasuje to rozumiem, że z dwóch pozostałych kafelków jeden zostawiam dla siebie płacąc kasę do banku, a drugi wraca do woreczka i tym samym kasa za którą go wyceniłem wraca do mnie?
Do worka wraca tylko jeden z trzech kafelków, ten który został oznaczony siekierą.
Jeśli przeciwnik spasuje, to oba Twoje kafelki zostawiasz sobie odrzucając przypisaną do nich kasę.
W idealnym układzie udaje się mieć aż 3 kafelki do dołożenia: 1 kupiony i 2 własne.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: josiu »

Dzieki. W instrukcji wogóle nie jest to sprecyzowane.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Losiek »

Jest sprecyzowane:

Kod: Zaznacz cały

Po tym, kiedy wszyscy gracze kupią po jednym żetonie albo spasują, zabierz wszystkie pozostałe przed tobą żetony. Tracisz jednak całe złoto, które do nich przydzieliłeś w fazie 2. Odłóż je do zasobów ogólnych.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: josiu »

Ja pierdziele ale jestem durniem :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

josiu pisze:Ja pierdziele ale jestem durniem :)
My pierwsze dwie partie rozegraliśmy tak, że... odrzucaliśmy zarówno niekupione kafelki, jak i złoto z nich :D
Dzięki temu nasze królestwa składały się maksymalnie z 6 kafelków :D
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Losiek »

josiu pisze:Ja pierdziele ale jestem durniem :)
Eee tam, nie przesadzaj. Często takie rzeczy umykają po przeczytaniu instrukcji i pierwszych grach.
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: IrasArgor »

Yavi pisze:
josiu pisze:Ja pierdziele ale jestem durniem :)
My pierwsze dwie partie rozegraliśmy tak, że... odrzucaliśmy zarówno niekupione kafelki, jak i złoto z nich :D
Dzięki temu nasze królestwa składały się maksymalnie z 6 kafelków :D
Dzięki za info my też tak graliśmy :P, teraz już wiem i opierdzieliłem tego co czytał instrukcję :D.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Planszman »

Czy jak mam zwój na zamkniętym terenie to punktuję razy dwa, ale tylko za to co jest na tym zamkniętym terenie czy poza też :?:
Np. na terenie zamkniętym mam zwój z owcą (czyli bonus za owcę) i jedną owcę i poza tym terenem jeszcze jedną owcę, to jak punktuję :?:
Jedna owca na zamkniętym i jedna owcą poza nim, 2+1 czy 2+2 :?:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: mat_eyo »

Punktujesz wszystko, co wchodzi do tej kategorii, po prostu tę kategorię punktujesz podwójnie. Całą.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Planszman »

No to teraz będę trzepał punkty maksymalnie. Fenks!
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: lucek1980 »

Opis z instrukcji:
1 PZ za każdą sztukę owcy i bydła, znajdującą się na żetonie sąsiadującym krawędzią lub rogiem z farmą. Bydło i owce znajdujące się na żetonie z farmą również dają po jednym punkcie zwycięstwa.
A jak są rozliczane punkty zwycięstwa za żeton z farmami i zwierzętami? Jeśli ma się kilka farm i jedna owca jeśli sąsiaduje z kilkoma, to jest liczona kilka razy czy tylko raz?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wyspa Skye / Isle of Skye

Post autor: Yavi »

lucek1980 pisze:Opis z instrukcji:
1 PZ za każdą sztukę owcy i bydła, znajdującą się na żetonie sąsiadującym krawędzią lub rogiem z farmą. Bydło i owce znajdujące się na żetonie z farmą również dają po jednym punkcie zwycięstwa.
A jak są rozliczane punkty zwycięstwa za żeton z farmami i zwierzętami? Jeśli ma się kilka farm i jedna owca jeśli sąsiaduje z kilkoma, to jest liczona kilka razy czy tylko raz?
Tylko raz. A więc 1 punkt za każde zwierzę, które znajduje się na lub sąsiaduje z żetonem co najmniej 1 farmy. Autor gry wyjaśniał to na BGG :)
ODPOWIEDZ