Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third edition)

Post autor: Pynio »

Mam obecnie trzy pytania dotyczące trzeciej edycji gry Fury of Dracula.

- Czy można wrócić na "miejsce", w którym się było na "szlaku"? Nie piszę o sytuacji kiedy "miejsce" staje się "legowiskiem", to jest wytłumaczone, że można się powtórnie poruszyć i "legowisko" takie wraca na "szlak". Niestety nic nie ma o powrocie na "miejsce", które jest na "szlaku".

- jak wiadomo na "szlaku" i w "legowisku" może pojawić się kilka kart - "spotkań". Teraz kwestia "zasadzki": rozumiem, że takie ujęcie jakie jst w instrukcji eliminuje możliwość uruchomienia kilku "zasadzek". Po prostu odpala jedną (tylko o jednej jest w instrukcji) i koniec.

- Akcja zaopatrzenia - co się dzieje jeśli mam już max kart dla postaci (wydarzenia i przedmioty). Rozumiem, że dobieram i odrzucam te, które mi nie pasują?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Fungal »

1. Nie sprecyzowałeś czy masz na myśli Draculę czy łowców.

Dracula nie może wracać na miejsce które jest na szlaku. W przeciwnym wypadku Dracula od początku gry mógłby przechodzić z jednego miejsca (startowego) na drugie sąsiadujące i z powrotem. W takim wypadku na szlaku znajdowałyby się dwa miejsca które zmieniały by co turę pozycję na szlaku. Jaki w tym sens? Oczywiście wyjątkiem jest legowisko o którym wspomniałeś.

Łowców to nie dotyczy. Każdy z łowców może wracać na obszar w którym był w poprzedniej rundzie.

2. Przeczytałeś fragment z zasad wprowadzających. Odpowiedź jest w kompletnej księdze zasad w dziale Zasadzka.

Dracula wybiera karty zasadzek które chce uruchomić. Może nie uruchamiać żadnej, może uruchomić tylko kilka, może uruchomić wszystkie. W przypadku kiedy uruchamia więcej niż jedną zasadzkę decyduje o kolejności ich rozpatrywania.

3. Jest tak jak napisałeś. Najpierw dobierasz kartę/karty ponad limit a potem odrzucasz nadmiarowe karty wg własnego widzimisię.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Pynio »

Fungal pisze:1. Nie sprecyzowałeś czy masz ...
1. Sądziłem, że wiadomo, że chodzi o Draculę. Dzięki jednakowoż za potwierdzenie.

2. Nie doczytałem pełnych reguł. Różnią się one znacznie od zasad opisanych w zasadach wprowadzających :) Tam bardzo wyraźnie opisana jest możliwość użycia JEDNEJ pułapki względem łowców. Szkoda, ze tak bardzo różni się jedna instrukcja od drugiej (miało być doprecyzowanie, a jest różnica)

3. Dzięki za info!
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

:arrow: a ja mam pytanie odnosnie karty Hipnoza
po co ona jest skoro Mina ma taka sama zdolnosc?

:arrow: czytam ta instrukcje i odnosze wrazenie ze zagrywajac morska lokacje tez sie zagrywa spotkanie?

:arrow: walczac z nowym czy lekkomyslnym wampirem kiedy zostanie zagrana karta ucieczka-nietoperz to przesuwamy takiego wampira do dwoch miast dalej?

:arrow: czy tylko przez przegranie walki po ugryzieniu przesuwa sie punkty na torze wpływów? tak to jest wg instrukcji str 13
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Fungal »

1. Karta Hipnozy jest na pozór podobna do umiejętności Miny "Więź psychiczna".

Po użyciu zdolności "Więź psychiczna" Dracula odpowiada jedynie czy znajduje się w tym samym regionie w którym znajduje się Mina.

(na przykład Mina jest w Hiszpanii a Dracula w Niemczech. Dracula odpowiada: "nie ma mnie w Hiszpanii")

Karta Hipnozy jest silniejsza. Dracula musi odpowiedzieć w którym dokładnie jest regionie. Region ten może być inny niż ten w którym przebywa Mina.

(na przykład Mina jest w Hiszpanii a Dracula w Niemczech. Dracula odpowiada: "jestem w Niemczech")

2. Na morskie lokacje nie można zagrać karty spotkania. Kompletna księga zasad str. 9 dział "Morze" ostatni akapit tego działu.

3. W takiej sytuacji walka się kończy ale wampir nie zostaje przeniesiony do dwóch miast dalej. Wyjaśnienie znajduje się na 10 stronie kompletnej księgi zasad w dziale "Spotkania-wampiry", ostatni akapit.

4. Punkty na torze wpływów przesuwa się gdy:

- Przemieni się karta spotkania z wampirem (o tyle pkt. ile jest napisane na karcie spotkania)
- Łowca zostanie pokonany (o 2 pkt. + 1 pkt. za każdy żeton rozpaczy)
- Łowca zostanie ugryziony w nocy (1 pkt.)

Te informacje znajdują się na stronie 9 zasad wprowadzających.

Łowca może zostać pokonany na dwa sposoby:
a) Gdy straci wszystkie punkty życia.
b) Gdy zostanie ugryziony i nie ma na swojej karcie postaci wolnego miejsca na znacznik ugryzienia.

Te informacje można z kolei znaleźć w kompletnej księdze zasad na stronie 7 w dziale "Pokonany".
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

Dzięki za odpowiedzi.
Jeszcze kolejne pytanie
Mieliśmy sytuację ze w mieście były dwa spotkania. Kto decyduje o kolejności.
Bo Drakula ich nie odkrył tylko Mina uzyla akcji do przeszukania miejsca. O tyle ważne ze jedno spotkanie wywołuje zatrzymanie i jeśli tak to nie dochodzi do rozpatrzenia drugiego.? Czy źle to rozumiem i zatrzymanie następuje po spotkaniach?

Drugie Żeton pogłosek nie rozumiem tego działania jak położy się na karcie wampira to Lowcy wiedzą że wampir jak blef to i tak nic nie zmienia.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Fungal »

1. Gdy Dracula uruchamia zasadzki z kart spotkań po tym jak na dane miejsce wejdzie Łowca to Dracula wybiera kolejność uruchomienia zasadzek.

Gdy Łowca wykona akcję przeszukania na miejscu gdzie jest więcej niż jedna karta spotkania to Łowca decyduje o kolejności rozpatrzenia kart.
Zatrzymanie nie powoduje zakończenia rozpatrywania kart. Zatrzymanie powoduje, że nie można wykonać najbliższej akcji. Bieżąca akcja przeszukiwania nie jest najbliższą akcją i należy ją rozpatrzyć do końca a więc rozpatrzyć wszystkie karty.

(strona 8 kompletnej księgi zasad, dział "Przeszukanie" oraz str. 14 "Zatrzymany")

2. Tak jak napisałeś: żeton pozwala zmylić Łowców, którzy czują presję aby odkryć dane miejsce na szlaku w celu wykonania przeszukania po to, aby Dracula nie zdobył dużej liczby pkt. wpływu w przypadku jeśli faktycznie położył żeton na kryjówce z kartą wampira.

Dracula może blefować co powoduje stratę czasu/akcji/ruchów przez Łowców którzy z nadzieją na odkrycie wampira wykonają przeszukanie na takim miejscu podczas gdy faktycznie będą tam np. wilki lub szczury a żeton był tylko blefem.

Żetony pogłosek podobnie jak wszystkie elementy z zasad zaawansowanych które opisane są na stronach 15-16 zasad wprowadzających mają za zadanie ułatwić grę Draculi. W mojej opinii w przypadku kiedy wszyscy gracze są na podobnym poziomie umiejętności/doświadczenia gra jest zbalansowana bez użycia elementów z zasad zaawansowanych.

Dodanie żetonów pogłosek ma moim zdaniem sens jedynie wtedy gdy gracz prowadzący Draculę jest mniej doświadczony od grupy Łowców lub wciela się w Draculę po raz pierwszy.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Bary »

Po pierwszej rozgrywce nasunęły mi się dwa pytania, na które nie mogłem znaleźć jednoznacznej odpowiedzi w instrukcji.
1. Przeszukanie- czy jak łowca zakończy tę akcję i uruchomi efekty kart spotkań, to te karty są usuwane z lokacji? Nie ma o tym wzmianki, ale bez tego IMO akcja byłaby bezcelowa.
2. Ucieczka wampira w trakcie walki- ucieka on o dwa pola, rozumiem jednak, że tak samo jak w przypadku jego normalnego ruchu, dodaje kartę po lewej stronie toru ruchu, skrajna prawa zaś spada i może uaktywnić się jej dodatkowa zdolność. Rozumiem też, że nie może uciec do lokacji, która jest już na torze ruchu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Fungal »

1. Dobre pytanie. Generalnie twoja interpretacja jest dobra lecz są wyjątki.

Taką kartę należy odrzucić chyba, że:

a) jest to karta na której napisano, że taka karta po rozpatrzeniu może wrócić odkryta z powrotem do lokalizacji w której się znajduje np. karty Sabotażysta albo Szczury. Jeśli karta wraca odkryta na pole kryjówki to w przyszłości Dracula będzie mógł ją użyć ponownie jako zasadzkę.

b) jest to karta wampira. W takim wypadku od razu rozpatrywana jest walka z wampirem a jeśli wampir przeżyje walkę jego karta pozostaje odkryta na w polu kryjówki. Gdy taka kryjówka z odkrytym wampirem zostanie przemieniona przez Draculę otrzymuje on punkty wpływu tak jakby przemienił nieodkrytą kartę wampira. Innymi słowy: gdy Dracula przemienia kryjówkę spadającą z szóstego pola szlaku rozpatrywane są efekty przemiany na wszystkich kartach bez względu na to czy są one zakryte czy odkryte.


W instrukcji niestety nie ma nigdzie napisane wprost, że po wykonaniu akcji przeszukania i rozpatrzeniu kart spotkań należy te karty odrzucić. Instrukcja wskazuje jasno, że karty zostają odrzucone w przypadku gdy karta spotkania jest rozpatrywana w efekcie zasadzki zastawionej przez Draculę. O tym, że karty należy odrzucać również po rozpatrzeniu w wyniku akcji przeszukania świadczą m.in. karty Szury czy Sabotażysta na których jest wyraźnie napisane, że mogę one powrócić odkryte na lokalizację. Inne karty nie mają takiego opisu więc zostają odrzucone.

Podobna interpretacja znajduje się również pod nieoficjalnym FAQ gry które znajduje się na BGG. Moim zdaniem FAQ jest bardzo dobre i zawiera wiele odpowiedzi na pytania dla których trudno znaleźć odpowiedź w zasadach. Link dla niezrażonych językiem angielskim:

https://boardgamegeek.com/thread/1466013/unofficial-faq

2. Wyjaśnienie znaleźć można na samej karcie Ucieczki pod postacią nietoperza.

W chwili ucieczki należy opróżnić aktualną kryjówkę Draculi a więc tą z pola numer 1 na szlaku. Następnie na tym polu należy umieścić nową kartę miejsca na w którym przebywa Dracula i wrócić jego figurkę z mapy Europy do pola przy kryjówce numer jeden.

a) Szlak się nie przemieszcza gdyż jedynie pierwsze pole na szlaku zostaje podmienione na nową lokalizację w związku z czym żadne karty się nie przemieniają.
b) Oczywiście nie można uciec do lokalizacji która jest już na szlaku.
Nookie
Posty: 21
Rejestracja: 03 wrz 2014, 13:28

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Nookie »

Mam dwa pytania drodzy koledzy i koleżanki.

1. W momencie gdy walczymy jako Łowcy z Draculą i uciekamy, co się czyni? Czy cofamy się o jedno pole, czy tylko Dracula ma możliwość w czasie ucieczki wybrać inne miasto. My jako Łowcy zostajemy w danym mieście dopóki Dracula nas nie pokona, Dracula nie ucieknie, bądź my nie pokonamy Draculi.

2. Drugie pytanie tyczy kart spotkań, gdy skończy się talia, to zbieramy wtedy karty odrzucone, tasujemy je i z nich korzystamy jeszcze raz? Czy jednak w tym momencie Dracula nie ma już możliwości korzystania z kart Spotkań?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Fungal »

1. Gdy kończy się walka nie porusza się figurek. Wyjątkiem jest ucieczka Draculi pod postacią nietoperza.

a) Jeśli była to walka rozgrywana o świcie następuje faza dnia i łowcy wykonują akcje. Z uwagi na to, że jest dzień łowcy mogą wykonać akcje ruchu. Mogą odejść z tego pola, mogą zostać na tym polu, inny łowca może dotrzeć do tego pola. Następnie faza dnia się kończy i jeśli przynajmniej jeden łowca znajduje się dalej na tym samym polu co Dracula to następuje walka o zmierzchu.

b) Jeśli była to walka rozgrywana o zmierzchu następuje faza nocy łowców. Łowcy wykonują akcje lecz nie mogą się wtedy poruszać w związku z czym pozostaną na tym samym polu co Dracula. Jak zakończą wykonywać akcje to nadchodzi faza Draculi i Dracula musi się poruszyć w związku z czym jego figurka wraca na pole obok szlaku i Dracula kładzie tam kartę miejsca do którego się poruszył. Wyjątkiem jest tu karta mocy "Schronienie" która pozwala Draculi pozostać na tym samym polu na którym się znajduje. W takim wypadku po zakończeniu fazy Draculi uruchomiona zostanie walka o świcie.

2. Gdy skończy się talia kart spotkań należy przetasować odrzucone karty spotkań i utworzyć z niej nową talię spotkań.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Bary »

Fungal pisze:1. Dobre pytanie. Generalnie twoja interpretacja jest dobra lecz są wyjątki.

Taką kartę należy odrzucić chyba, że:

a) jest to karta na której napisano, że taka karta po rozpatrzeniu może wrócić odkryta z powrotem do lokalizacji w której się znajduje np. karty Sabotażysta albo Szczury. Jeśli karta wraca odkryta na pole kryjówki to w przyszłości Dracula będzie mógł ją użyć ponownie jako zasadzkę.

b) jest to karta wampira. W takim wypadku od razu rozpatrywana jest walka z wampirem a jeśli wampir przeżyje walkę jego karta pozostaje odkryta na w polu kryjówki. Gdy taka kryjówka z odkrytym wampirem zostanie przemieniona przez Draculę otrzymuje on punkty wpływu tak jakby przemienił nieodkrytą kartę wampira. Innymi słowy: gdy Dracula przemienia kryjówkę spadającą z szóstego pola szlaku rozpatrywane są efekty przemiany na wszystkich kartach bez względu na to czy są one zakryte czy odkryte.

W instrukcji niestety nie ma nigdzie napisane wprost, że po wykonaniu akcji przeszukania i rozpatrzeniu kart spotkań należy te karty odrzucić. Instrukcja wskazuje jasno, że karty zostają odrzucone w przypadku gdy karta spotkania jest rozpatrywana w efekcie zasadzki zastawionej przez Draculę. O tym, że karty należy odrzucać również po rozpatrzeniu w wyniku akcji przeszukania świadczą m.in. karty Szury czy Sabotażysta na których jest wyraźnie napisane, że mogę one powrócić odkryte na lokalizację. Inne karty nie mają takiego opisu więc zostają odrzucone.

Podobna interpretacja znajduje się również pod nieoficjalnym FAQ gry które znajduje się na BGG. Moim zdaniem FAQ jest bardzo dobre i zawiera wiele odpowiedzi na pytania dla których trudno znaleźć odpowiedź w zasadach. Link dla niezrażonych językiem angielskim:

https://boardgamegeek.com/thread/1466013/unofficial-faq
Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź. Ze swojej strony dodam, że znalazłem także pośrednią odpowiedź w oficjalnym faq:
Q: Are all encounter cards discarded after they are resolved
unless they state otherwise?
A: Yes.
"Resolve" odbywa się zarówno w sytuacji, jak kartę odkrywa Dracula jak i reszta graczy więc można z tego wyciągnąć wniosek, że karta jest odrzucana w obu sytuacjach (chyba, że tekst na niej mówi inaczej).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: siawq »

Panowie właśnie gramy wiec szybkie pytanie :) Van Helsing moze dokonać akcji wymiany nie będąc w tym samym mieście co inny łowca?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

moze, tak ma napisane i chyba podkreslone czy pogrubione nawet
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Najemnik »

A przypadkiem nie jest tak, że akcja wymiany Helsinga między łowcami w różnych miastach dotyczy tylko i wyłącznie wymiany wydarzeń? Ergo, wymianę przedmiotów Helsing może dokonywać jedynie z łowcą przebywającym w tym samym mieście, co on sam.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: siawq »

Mam wątpliwość czy to czasami nie jest wymiana tylko w tym samym mieście powiększona za to o wydarzenia.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Najemnik »

Cytat z kompletnej księgi zasad (hasło "Wymiana"): "Kiedy Van Helsing korzysta ze swojej zdolności "Przywódca", to może zdecydować, że dokonuje wymiany z dowolnym Łowcą znajdującym się w dowolnym mieście na planszy.
Dwóch Łowców może normalnie dzielić się informacjami. Jednak wolno im wymieniać się tylko kartami Wydarzeń. Korzystając ze zdolności "Przywódca", Van Helsing nie może wymieniać się kartami Przedmiotów ani żetonami biletów."
Tak więc obstaję przy swojej interpretacji: :wink:
Czyli Wymiana Van Helsingiem:
-albo przedmiotami i/lub biletami, ale tylko z Łowcą, który jest w tym samym mieście co on
-albo Wydarzeniami, z Łowcą przebywającym w dowolnym mieście

Ciekawostka:
Przyszło mi teraz do głowy, że Wymianę (jakąkolwiek) można wykonywać tylko w mieście, więc wyklucza to szpitale, morza i zamek Drakuli. Jednak u Van Helsinga w jego wymianie wydarzeń jest napisane, że może się wymieniać z Łowcą będącym w dowolnym mieście na planszy, a więc on sam nie musi być w żadnym mieście. Oczywiście, będąc na morzu/w szpitalu nie może się wymieniać, ale już będąc w zamku Drakuli, IMO, już może przeprowadzić wymianę Wydarzeń. :wink:
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: siawq »

Brzmi sensownie. Dzięki!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: kastration »

A ja mam pytanie/prośbę o wyperswadowanie mi tego z głowy. Zauważyłem (zgodnie z jednym recenzentem), że w trakcie gry łowcy spokojnie czyszczą talię wydarzeń z wydarzeń Draculi (odrzucając z góry) i nie są zmuszeni korzystać z analogicznej akcji w nocy. Czy nie można by wprowadzić modyfikacji, zgodnie z którą ZAWSZE łowcy muszą brać spod spodu talii? Czy zaś waszym zdaniem zaburzy to balans, który jest akceptowalny bez żadnych modyfikacji obecnie?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Bludgeon »

kastration pisze:A ja mam pytanie/prośbę o wyperswadowanie mi tego z głowy. Zauważyłem (zgodnie z jednym recenzentem), że w trakcie gry łowcy spokojnie czyszczą talię wydarzeń z wydarzeń Draculi (odrzucając z góry) i nie są zmuszeni korzystać z analogicznej akcji w nocy. Czy nie można by wprowadzić modyfikacji, zgodnie z którą ZAWSZE łowcy muszą brać spod spodu talii? Czy zaś waszym zdaniem zaburzy to balans, który jest akceptowalny bez żadnych modyfikacji obecnie?
Jeśli czyszczą w dzień to się nie ruszają, a wtedy drakula spokojnie zaludni odległe miasta wampirami itp.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: kastration »

Bludgeon pisze:
kastration pisze:A ja mam pytanie/prośbę o wyperswadowanie mi tego z głowy. Zauważyłem (zgodnie z jednym recenzentem), że w trakcie gry łowcy spokojnie czyszczą talię wydarzeń z wydarzeń Draculi (odrzucając z góry) i nie są zmuszeni korzystać z analogicznej akcji w nocy. Czy nie można by wprowadzić modyfikacji, zgodnie z którą ZAWSZE łowcy muszą brać spod spodu talii? Czy zaś waszym zdaniem zaburzy to balans, który jest akceptowalny bez żadnych modyfikacji obecnie?
Jeśli czyszczą w dzień to się nie ruszają, a wtedy drakula spokojnie zaludni odległe miasta wampirami itp.
Cofam, zrewidowałem to dodatkowo, przyznaję rację.

Mam jednak problem z kartą Intryga. Czy ktoś objaśni łopatologicznie mi jej działanie?

Albo karta sprzymierzeńca bodajże Agaty, gdzie wampir musi ujawnić zasadzkę z jednego miasta. Czy to dotyczy miasta ze Szlaku czy my mówimy miasto dowolne w Europie, czy tam zasadzka, a wampir wtedy mówi: "tak, ujawniam" albo "nie, pudło"?

ISTOTNIEJSZE pytanie: czy jeśli w walce uczestniczy np. 3 łowców i Dracula atakuje zadając obrażenia (np. 2), to zadaje po 2 każdemu z trzech łowców, czy tylko zwartemu w walce? A potem np. 3 karty wchodzą łowców i się okazuje, że Dracula dostaje 6 obrażeń z jednej karty. Lekko nie fair, gdyby np. 2 obrażenia z karty Draculi dostawał tylko łowca zwarty. Jak to jest?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: Fungal »

1. Intryga

Dracula zagrał kartę intryga która nie jest anulowana przez łowcę z którym jest zwarty w walce. Rozpatrujemy kartę:

a. Dracula przegląda talię Walki czyli wszystkie te karty walki których nie ma na ręce a które są odłożone obok.
b. Wybiera z tej talii jedną dowolną kartę i dokłada do tych, które aktualnie posiada na ręce.

Akcja ta służy temu, aby w przypadku kiepskiego wylosowania kart walki móc dobrać kartę której akurat się potrzebuje. Np. gdy Dracula wylosował same karty ucieczki pod postacią mgły lub nietoperza może dzięki intrydze dobrać z talii walki jakąś kartę zadającą obrażenia. Albo odwrotnie: gdy ma na ręce same karty obrażeń a koniecznie chce uciec z walki może sobie dobrać kartę ucieczki pod postacią mgły/nietoperza.

Kolejny przypadek: jeśli Dracula ma kartę kłów a walka jest w nocy to warto np. dobrać kartę zauroczenia aby móc ugryźć i osłabić łowcę.

Dalsza część opisu karty:

Standardowo rozpatrzoną kartę walki Dracula zakrywa. Nie odrzuca się jej ani nie tasuje do talii walki. Dzięki temu gracze mogą łatwo policzyć ile rund trwa dana walka. W przypadku karty intrygi pozostaje ona odkryta. Podczas jednej z następnych rund gdy zostaną odsłonięte karty Dracula może zdecydować się zakryć zagraną kartę intrygi (oznacza to jej użycie). Dzięki temu może anulować zagraną przez Łowcę kartę Pięści, Unik lub Ucieczka zanim ta zostanie rozpatrzona.


2. Siostra Agata

Jeśli gracz wybierze opcję "przeszukaj miejsce" to wygłasza nazwę dowolnego miasta w grze po czym gracz grający Draculą musi ją ujawnić a więc:

a) jeśli to miasto leży na szlaku odsłonić kartę (Łowcy zdobywają informację o tym że Dracula w tym miejscu był oraz ile tur temu to się zdarzyło),
b) jeśli to miasto nie leży na szlaku Dracula pokazuje kartę tego miasta z ogólnej talii kart miast którymi posługuje się do zaznaczania swojej wędrówki na szlaku.

Nie należy mylić czynności "Przeszukaj miejsce" opisanej na karcie Siostra Agata ze standardową akcją Łowców "przeszukanie". "Przeszukaj miejsce" nie ma nic do ujawniania zasadzek - służy Łowcom tylko do sprawdzenia czy wybrane miasto znajduje się na szlaku.

Jeśli w grze używane są legowiska to ujawniona zostaje karta leżąca na torze legowisk.

3. Walka z więcej niż jednym Łowcą

Na kartach walki masz wyraźnie opisane komu zadawane są obrażenia. W zasadzie na każdej z kart które zadają obrażenia (Kły, Szpony, Pięści) jest napisane, że obrażenia zadawane są tylko Łowcy z którym Dracula jest w zwarciu.

W takim wypadku obrażenia od Draculi otrzymuje tylko Łowca z którym Dracula jest zwarty natomiast Dracula otrzymuje obrażenia od wszystkich Łowców biorących udział w walce.

Dlaczego miałoby to być nie fair? Od strony Łowców podstawą tej gry jest osaczenie Draculi i doprowadzenie do walki jak największej liczby Łowców jednocześnie. Prawdę powiedziawszy jeśli Dracula dopuszcza do walki z trzema Łowcami na raz (dodatkowo wyposażonymi w przedmioty) to:

a) jest w sytuacji w której może desperacko zaryzykować próbę zakończenia gry jednym ugryzieniem/pokonaniem Łowcy (gdy ma np. dużo punktów na torze),
b) po prostu słabo gra.

PS. Drobna uwaga. Jeśli pytasz o działanie konkretnych kart mógłbyś się pofatygować o przepisanie tekstu z karty. W przeciwnym wypadku jeśli ktoś ma Ci pomóc to musi specjalnie otwierać pudełko i szukać konkretnej karty a to przecież Tobie zależy na wyjaśnieniu.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: kastration »

Fungal pisze:1. Intryga

Dracula zagrał kartę intryga która nie jest anulowana przez łowcę z którym jest zwarty w walce. Rozpatrujemy kartę:

a. Dracula przegląda talię Walki czyli wszystkie te karty walki których nie ma na ręce a które są odłożone obok.
b. Wybiera z tej talii jedną dowolną kartę i dokłada do tych, które aktualnie posiada na ręce.

Akcja ta służy temu, aby w przypadku kiepskiego wylosowania kart walki móc dobrać kartę której akurat się potrzebuje. Np. gdy Dracula wylosował same karty ucieczki pod postacią mgły lub nietoperza może dzięki intrydze dobrać z talii walki jakąś kartę zadającą obrażenia. Albo odwrotnie: gdy ma na ręce same karty obrażeń a koniecznie chce uciec z walki może sobie dobrać kartę ucieczki pod postacią mgły/nietoperza.

Kolejny przypadek: jeśli Dracula ma kartę kłów a walka jest w nocy to warto np. dobrać kartę zauroczenia aby móc ugryźć i osłabić łowcę.

Dalsza część opisu karty:

Standardowo rozpatrzoną kartę walki Dracula zakrywa. Nie odrzuca się jej ani nie tasuje do talii walki. Dzięki temu gracze mogą łatwo policzyć ile rund trwa dana walka. W przypadku karty intrygi pozostaje ona odkryta. Podczas jednej z następnych rund gdy zostaną odsłonięte karty Dracula może zdecydować się zakryć zagraną kartę intrygi (oznacza to jej użycie). Dzięki temu może anulować zagraną przez Łowcę kartę Pięści, Unik lub Ucieczka zanim ta zostanie rozpatrzona.


2. Siostra Agata

Jeśli gracz wybierze opcję "przeszukaj miejsce" to wygłasza nazwę dowolnego miasta w grze po czym gracz grający Draculą musi ją ujawnić a więc:

a) jeśli to miasto leży na szlaku odsłonić kartę (Łowcy zdobywają informację o tym że Dracula w tym miejscu był oraz ile tur temu to się zdarzyło),
b) jeśli to miasto nie leży na szlaku Dracula pokazuje kartę tego miasta z ogólnej talii kart miast którymi posługuje się do zaznaczania swojej wędrówki na szlaku.

Nie należy mylić czynności "Przeszukaj miejsce" opisanej na karcie Siostra Agata ze standardową akcją Łowców "przeszukanie". "Przeszukaj miejsce" nie ma nic do ujawniania zasadzek - służy Łowcom tylko do sprawdzenia czy wybrane miasto znajduje się na szlaku.

Jeśli w grze używane są legowiska to ujawniona zostaje karta leżąca na torze legowisk.

3. Walka z więcej niż jednym Łowcą

Na kartach walki masz wyraźnie opisane komu zadawane są obrażenia. W zasadzie na każdej z kart które zadają obrażenia (Kły, Szpony, Pięści) jest napisane, że obrażenia zadawane są tylko Łowcy z którym Dracula jest w zwarciu.

W takim wypadku obrażenia od Draculi otrzymuje tylko Łowca z którym Dracula jest zwarty natomiast Dracula otrzymuje obrażenia od wszystkich Łowców biorących udział w walce.

Dlaczego miałoby to być nie fair? Od strony Łowców podstawą tej gry jest osaczenie Draculi i doprowadzenie do walki jak największej liczby Łowców jednocześnie. Prawdę powiedziawszy jeśli Dracula dopuszcza do walki z trzema Łowcami na raz (dodatkowo wyposażonymi w przedmioty) to:

a) jest w sytuacji w której może desperacko zaryzykować próbę zakończenia gry jednym ugryzieniem/pokonaniem Łowcy (gdy ma np. dużo punktów na torze),
b) po prostu słabo gra.

PS. Drobna uwaga. Jeśli pytasz o działanie konkretnych kart mógłbyś się pofatygować o przepisanie tekstu z karty. W przeciwnym wypadku jeśli ktoś ma Ci pomóc to musi specjalnie otwierać pudełko i szukać konkretnej karty a to przecież Tobie zależy na wyjaśnieniu.
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia i rady. Zastosuję. Ostatnio wygrałem Draculą i mimo poczucia, że mało robię w porównaniu do łowców, to jednak zabawa była kapitalna i możliwości ucieczki liczne.

A swoją drogą, jak ocenisz/cie pomysł rozpoczęcia gry Draculą na Wyspach Brytyjskich? (zakładam polecane w instrukcji rozstawienie początkowe łowców).


Po przeczytaniu wątku jedna wątpliwość jeszcze: Czy gdy wampir ugryzie łowcę, ale go nie pokona, to dostaje 1 pkt wpływu czy nie? I czy fakt dnia i nocy ma tu jakieś rozróżnienie dla mojego pytania?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

tak sie zaSTANAWIAM NAD kArtą TELEGRAM. Co to za różnica jaka bedzie kolejnosć?
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Dracula - trzecia edycja (Fury of Dracula - third editio

Post autor: tencogoniema »

Kolejne pytanie noc na morzu. Za wiele do zrobienia wtedy Lowca nie ma ale czy można użyć akcji leczenia?
ODPOWIEDZ