51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: 51. Stan

Post autor: lb_lb »

Popełniłem skrót zasad na podstawie poprawionej instrukcji, ktoś wprawny może rzucić okiem i ewentualnie kopnąć mnie na PW, żebym poprawił ?

Częstujcie się:)

Sznurek do pdf-a
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Browarion pisze: I dlaczego masakra - IMHO trzeba nieco logiki używać, przecież nie chodzi o to by zdestabilizować balans gry :)
Logika Mnie nie opuściła :P ale porostu fajnie jak by jednak był jakiś przykład bo za pierwszym razem gdy tego się używa można się pogubić dlatego masakra.....
lb_lb pisze:Popełniłem skrót zasad na podstawie poprawionej instrukcji, ktoś wprawny może rzucić okiem i ewentualnie kopnąć mnie na PW, żebym poprawił ?

Częstujcie się:)

Sznurek do pdf-a
Nawet spoko to wygląda :D chyba druknę przyda się jak będę grac z kimś nowym ;] Dzięki!
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan

Post autor: zephyr »

"* po dobraniu karty"
raczej "* dołóż nową kartę z talii"

"Gracze odbierają żeton frakcji"
brakuje liczby mnogiej

"Wysłanie 2 robotników do ponownej. pracy w lokacji"
nieprecyzyjne... jeśli pierwsza lokacja wymagała 2 to teraz idzie 3...
dodałbym przypis bo rozbudowywanie treści tego zdania nie ma sensu

"Dodatkowo:
Zabudowa lokacji / wymiana lidera przynosi żeton 2 PZ"
nie ta sekcja, ta informacja powinna być pod akcjami bo wtedy dostaje się VPki... i zamiast dodatkowo użyłbym "Pamiętaj" albo "Uwaga"

Zakończenie gry wrzuciłbym przy opisie fazy podliczenia pkt [moze być w ramce tylko żeby gracz przeglądajacy podliczenie pkt zwrócił uwagę że może właśnie gra się skończyła]

"12 podstawowych kart po 3 dla każdej frakcji"
uwaga o sumie ilości kart imo niepotrzebnie zaciemnia sens

"Istnieje też 14 kart jednorazowych. Kartę kontaktu, można wykorzystać tylko raz na turę, pozostawiając na niej żeton do fazy 5."
Zdanie o kartach jednorazowych na koniec, przy tej kolejności wygląda głupio: pierw że karty są jednorazowe a potem że raz na turę ???
komentarz o propozycji oznaczenia zużytego kontraktu frakcji dałbym w nawiasie albo coś, to tylko luźna uwaga, równie dobrze można np tapnąć kartę albo ją odwrócić
czyli np:
"Kartę kontaktu, można wykorzystać tylko raz na turę (aby to zaznaczyć połóż na niej wykorzystany surowiec). Talia zawiera też 14 kart jednorazowych."

"Wystawia się za darmo."
dopisałbym że "Pierwszego lidera..."

"Wymiana lidera przynosi 1PZ."
błagam nie, to rozgraniczenie na 1VP za wymianę i drugi za poprzednią kartę jest mylące i idiotyczne
wymiana daje 2VP

"Cecha lidera nie działa wstecz."
lepiej to jakoś inaczej ująć np
"Lider nie daje punktów za leżące na stole karty"

"1 PZ za przebudowę"
j.w.

"Można więcej niż raz tylko żetonem, wówczas nie wymaga surowca."
może
"Użycie żetonu przebudowy nie liczy się do limitu i nie wymaga cegły"

"Wysłanie robotnika do pracy w lokacji:
Umieszcza się 1 lub 2 żetony robotników w
lokacji, efekt natychmiastowy. 1 raz na turę."
mylące, może lepiej "ponowne wykorzystanie lokacji jest droższe"

"1 raz na turę." (o ponownym wysłaniu robotnika)
bez sensu, mogę wysłać robotników 2 razy do 2 lokacji, nie ma żadnego limitu dla tej akcji że niby raz na turę
lepiej
"nie można skorzystać z lokacji 3 raz w trakcie jednej tury"

Struktura trochę chaotyczna na pierwszej stronie... ale nie wiem czy da się to lepiej rozłożyć

Ogólnie fajna przypominajka, mogłaby być dodawana do gry.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: 51. Stan

Post autor: lb_lb »

W środku tygodnia postaram się doprecyzować pewne sformułowania. Starałem się być maksymalnie zwięzły, bo to nie instrukcja tylko przypominajka.. Fakt, mogło by być coś bardziej profesjonalnego w kartonie z grą... :) Np świetny by był indeks symboli z planszą punktową dookoła.. Hmmm może zrobię takie coś w formacie pudełka, co by można było na karton przylepić :) I jest to myśl:)

@Zephyr: dzięki za uwagi, na Ciebie zawszę mogę liczyć:)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Przy ikonkach doboru kart w fazie pierwszej jest mały błąd: "na koniec 2 fazy, weź 2 losowe i jedną z nich odrzuć", powinno być: "na koniec 1 fazy, weź 2 losowe i jedną z nich odrzuć"
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: 51. Stan

Post autor: lb_lb »

Dzieki..
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: 51. Stan

Post autor: lb_lb »

Poszła aktualizacja.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: pan_satyros »

lb_lb pisze:Poszła aktualizacja.
Gdzie ta aktualizacja ?
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

pan_satyros pisze:
lb_lb pisze:Poszła aktualizacja.
Gdzie ta aktualizacja ?
pod tym samym linkiem co wcześniej.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: pan_satyros »

Roballo pisze:
pan_satyros pisze:
lb_lb pisze:Poszła aktualizacja.
Gdzie ta aktualizacja ?
pod tym samym linkiem co wcześniej.
Hmm chyba raczej nie, skoro jest napisane, że to wersja 1.0, a sam post nie był edytowany.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Nie wiem czy wszystkie uwagi Zephyra zostały uwzględnione, ale mały błąd przy ikonce wypatrywania został poprawiony.
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

pan_satyros pisze:
Hmm chyba raczej nie, skoro jest napisane, że to wersja 1.0, a sam post nie był edytowany.
Mam obie wersje i były one podpisane1.0 ale gwarantuje Ci że to jest ta poprawiona....
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: 51. Stan

Post autor: lb_lb »

Te poprawki byly tak nie istotne, ze uznalem, ze nie ma co zmieniac numeru... jak wyplynie cos grubszego to numer zmienie... ale w sumie tak teraz mysle, ze moze jednak moglem zmienic..

Jest pod tym samym linkiem i post nie byl edytowany bo podmienilem plik tylko na serwerze..

Przepraszam nie bylo to zbyt intuicyjne posuniecie z mojej strony.. ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: pan_satyros »

Haha, a to ci sprytna akacja ;D Nie ma za co przepraszać. Raz jeszcze wielkie dzięki za kawał dobrej roboty !
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Tak się w sumie zastanawiam......czy liderowi można dać surowce jak zwolni się slot? żeby nie przepadły np Temu co ma pistolety, pistolet? hymm
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Tycjan »

Roballo pisze:Tak się w sumie zastanawiam......czy liderowi można dać surowce jak zwolni się slot? żeby nie przepadły np Temu co ma pistolety, pistolet? hymm
Nie, na liderze mogą leżeć tylko surowce, które sam ze sobą przyniósł.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Vasquez21 »

Dobra jakoś przebiłem się przez wszystkie pytania, ale i tak mam pewne niejasności.

1. Czy do lokacji typu "Produkcja otwarta" (zarówno symbol fabryki jak i ludek) właściciel może wysyłać tam swoich ludzi?

2. Czy liderzy, którzy wchodzą do gry i dają surowce oraz umożliwiają to, iż nie trzeba owego typu surowców odrzucać na końcu tury mogą z tego korzystać w późniejszym etapie gry? (Przykładowo jeżeli najpierw wydamy a później ponownie zdobędziemy owe surowce, czy również możemy je zostawić na koniec tury?)
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan

Post autor: surmik »

1). Moim zdaniem nie. Fabryka oznacza, że lokacja co ture produkuje zasób dla właściciela a ludek, że pozostali gracze mogą wysyłać do iej swoich ludzi.
2). To samo pytanie było ciut wyżej, liderzy mogą przechowywać tylko "swoje" zasoby.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

surmik pisze:1). Moim zdaniem nie. Fabryka oznacza, że lokacja co ture produkuje zasób dla właściciela a ludek, że pozostali gracze mogą wysyłać do iej swoich ludzi.
Dobrze Ci się wydaje :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

>>>>>Czy Tablica Ogłoszeń nie powinna być kartą z Cechą?

>>>>>Rozumiem, że z funkcji dotyczących Fazy Wypatrywania mówiących "...weź/odrzuć..." muszę skorzystać, a nie tylko mogę.

>>>>> wydaje mi się błędne założenie (na którejś wcześniejszej stronie tego wątku), że zabudowując kartę z Cechą punktującą dany typ karty usuwamy z niej wpierw jeden żeton 1PZ zanim przeniesiemy PZy na kartę Bazy
Trzewik pisze:Jak wywalisz przeciwnikowi spod nosa kartę w Wypatrywaniu, nie dodajesz mu w zamian nowej.
>>>>>Czyli do końca Fazy brakuje już jednej karty? Każdy od tego momentu wybiera z ilości mniejszej o 1 od regulaminowej?


Oto miejsca w instrukcji, które według mnie mogą budzić/budzą wątpliwości:
str. 4 ramka "Uzyskane w ten sposób PZ należy od razu zaznaczyć żetonami PZ o odpowiednim nominale, kładzionym na dane karty..."
Powinno być ".... na kartę Bazy".

str.9 w opisie Przebudowy "Akcję Przebudowy można normalnie wykonać raz w turze. Aby wykonać ją kolejny raz w tej samej turze trzeba zapłacić za to żetonem Przebudowy..."
Można to zrozumieć dodatkowo tak, że nie można dokonać Przebudowy za pomocą żetonu nie wykonawszy uprzednio przebudowy bez żetonu za to z budulcem. (a może faktycznie nie można? :roll: )

str.10 pod obrazkiem "Gracz może wysłać Robotników do tej samej lokacji przeciwnika tylko raz w turze". Zdanie jest nielogiczne, gryzie w uszy. "... do danej lokacji...".

Oprócz tego oczywiście zapisy mówiące o przebudowie i zmianie lidera powinny mieć dopisek o zdobywaniu 1PZ za akcję i 1 PZ za usuwaną kartę.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2010, 16:04 przez Veridiana, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: muker »

Czy Tablica Ogłoszeń nie powinna być kartą z Cechą?
Jest w erracie to ujęte, że powinna być cecha.

Ja mam takie pytanie czy stara bilbioteka ma bonus z podboju nie wyśrodkowany przez przypadek, czy u mnie brakuje 3 znaczka? (z głowy tam są 2 p.z. albo 2 ludzi)

Mam kartę dająca p.z. np. za wystawione karty z pionkiem. Takich kart mam 4 ale jak zwykle max to 3? Jak teraz tą kartę przebuduję, to na bazę mi trafia 3 + 2, tak?

Czy mogę wysłać 2 robotników po uniwersalny surowiec? (bo to jaki chcę uzależniam od tego, czy np. ktoś wyśle ludzi do moich lokacji)

Czy w magazynach można przechować uniwersalny surowiec?

Czy na kartach, gdzie muszę dać 3 różne surowce by potem zamienić je na 2 p. z. mogę składować ponad 1 sztukę danego zasobu? Np. dwie cegły, 1 złom? Czy jak tą kartę przebuduję to zasoby wracają do bazy?

Chyba gdzieś tu się przewinęło, ale się upewnię. Kartę z typem bonusu Surowiec uniwersalny, traktuję jako 5 surowiec, i nie mogę nią nadbudować karty z dowolnym innym surowcem.

Chyba tyle, z góry dzięki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: 51. Stan

Post autor: Roballo »

Veridiana pisze:Czy Tablica Ogłoszeń nie powinna być kartą z Cechą?
Jest to błąd, jak pobierzesz poprawioną instrukcje ze stronie portalu na pierwszej stornie będzie wyjaśnienie.
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Ja mam takie pytanie czy stara bilbioteka ma bonus z podboju nie wyśrodkowany przez przypadek, czy u mnie brakuje 3 znaczka? (z głowy tam są 2 p.z. albo 2 ludzi)
- było wcześniej w tym wątku, że to chyba tylko brak wypośrodkowania (Browarion)
Czy mogę wysłać 2 robotników po uniwersalny surowiec? (bo to jaki chcę uzależniam od tego, czy np. ktoś wyśle ludzi do moich lokacji)
w opisie tej akcji w instrukcji jest mowa, że możesz wysłać tylko po konkretny
Chyba gdzieś tu się przewinęło, ale się upewnię. Kartę z typem bonusu Surowiec uniwersalny, traktuję jako 5 surowiec, i nie mogę nią nadbudować karty z dowolnym innym surowcem.
tak, nie możesz
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: ragozd »

Veridiana pisze:
Trzewik pisze:Jak wywalisz przeciwnikowi spod nosa kartę w Wypatrywaniu, nie dodajesz mu w zamian nowej.
>>>>>Czyli do końca Fazy brakuje już jednej karty? Każdy od tego momentu wybiera z ilości mniejszej o 1 od regulaminowej?
Nie, przynajmniej instrukcja mowi ze podczas wypatrywania kazdy z graczy wybiera jedna z x kart, wiec po wywaleniu karty dociaga sie nowa :)
Choc nie zdziwilbym sie , ze bedzie jakas zmiana w tym temacie, bo aktualnie to tylko ciekawa opcja w ktora nie oplaca sie inwestowac :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: 51. Stan

Post autor: sheva »

ragozd pisze:Nie, przynajmniej instrukcja mowi ze podczas wypatrywania kazdy z graczy wybiera jedna z x kart, wiec po wywaleniu karty dociaga sie nowa :)
Choc nie zdziwilbym sie , ze bedzie jakas zmiana w tym temacie, bo aktualnie to tylko ciekawa opcja w ktora nie oplaca sie inwestowac :)
Tego nie byłbym taki pewny... Chyba wybiera się z mniejszej ilości kart do końca draftu, ewentualnie ciągnie w ciemno. Tak mi się o uszy w czasie tłumaczenia obiło. Dopytam Trzewika jutro.
Veridiana pisze:
Czy mogę wysłać 2 robotników po uniwersalny surowiec? (bo to jaki chcę uzależniam od tego, czy np. ktoś wyśle ludzi do moich lokacji)
w opisie tej akcji w instrukcji jest mowa, że możesz wysłać tylko po konkretny
To też jest dyskusyjna sprawa jako, że w grze instytucja surowca uniwersalnego nie istnieje... w instrukcji pisze, że został wprowadzony tylko w ramach zachowania płynności rozgrywki zatem powinno móc się wziąć taki żeton w akcji wymiany dwóch ludzi na jeden surowiec. Tylko nie wyobrażam sobie sytuacji w której mogło by coś takiego zajść. Jeśli decydujesz się na taką akcje to znaczy na ogół, że ruchy się kończą a konkretny surowiec chcesz jeszcze na coś wymienić... Zamienianie na potem daje przeciwnikowi jaśniejszy obraz sytuacji i na pewno nie wesprze Cie wtedy ludzikiem.
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
ODPOWIEDZ