51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan

Post autor: zachi »

Jestem pewien.

Na logikę: jak przebudowujesz lokację na inną, to nie możesz korzystać dalej z jej zdolności/cechy/tego co produkowała czy co ona tam robiła. Nie jest ona 'w grze'. Dostajesz PZ za to, że historycznie była i drugi za przebudowę. Tak samo nie liczy się już ona jako dodatkowy punkt na kartach z cechą 'typ_karty = PZ'.

I Trzewik to gdzieś potwierdzał, albo ktoś cytujący korespondencję z Trzewikiem. Nie pamiętam tylko czy na tym forum, czy przypadkiem nie na forum Portalu, czy może gdzieś na BGG.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: 51. Stan

Post autor: maciejo »

zachi pisze:Jestem pewien.

Na logikę: jak przebudowujesz lokację na inną, to nie możesz korzystać dalej z jej zdolności/cechy/tego co produkowała czy co ona tam robiła. Nie jest ona 'w grze'. Dostajesz PZ za to, że historycznie była i drugi za przebudowę. Tak samo nie liczy się już ona jako dodatkowy punkt na kartach z cechą 'typ_karty = PZ'.

I Trzewik to gdzieś potwierdzał, albo ktoś cytujący korespondencję z Trzewikiem. Nie pamiętam tylko czy na tym forum, czy przypadkiem nie na forum Portalu, czy może gdzieś na BGG.
Dopytam Trzewika :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

Czy za pomocą jednego żetonu kontaktu "zasięg-2" można przyłączyć/podbić dwie lokacje w odległości "1" każda?
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan

Post autor: zachi »

Nie, żetonów nie można 'dzielić'. Nigdy :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: 51. Stan

Post autor: maciejo »

Przenigdy 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. Stan

Post autor: Andy »

Nawet instrukcja (którą skądinąd oceniam nisko) o tym wspomina na s.9.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

Dzięki.
Zmusiłem się do przejżenia jeszcze raz instrukcji i znalazłem. Na str. 8. :roll:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. Stan

Post autor: Andy »

I obaj mamy rację, bo Ty sprawdzałeś w instrukcji do 51. Stanu, a ja w instrukcji do Nowej Ery. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1767
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 372 times
Been thanked: 94 times

Re: 51. Stan

Post autor: farmer »

Czy może mi ktoś wyjaśnić logikę budowy ikonek dotyczących ciągnięcia dodatkowych kart podczas Wypatrywania? Mowa o podstawce...
Nie potrafię wymyślić, co autor ikonek miał na myśli rysując takie a nie inne symbole kart, to podświetolne, to nie... a skoro tak, to nie mogę ich spamiętać :(.
Proszę o pomoc!

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 51. Stan

Post autor: Andy »

Ale wiesz, że tam zostały pomylone podpisy pod poszczególnymi cechami lokacji? Może jak zobaczysz prawidłowe, to będzie Ci łatwiej zrozumieć?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

A gdzie można zobaczyć prawidłowe?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: 51. Stan

Post autor: maciejo »

Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1767
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 372 times
Been thanked: 94 times

Re: 51. Stan

Post autor: farmer »

A to nie wiedziałem - dzięki Panowie! :D
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan

Post autor: gath »

Ja mimo, że zagrałem ponad 100 razy w 51 Stan, jak trafiam na kartę z tymi ikonkami to sięgam automatycznie po instrukcję. Po prostu nie mogę zapamiętać jak działają (a i tak jeszcze muszę dopasować opis do poszczególnych ikonek).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

Ja korzystam ze skrótu instrukcji pana Wojtka Żarskiego. Opracowanko jest zajebiste!

Ale czy w nim wszystko jest OK w związku z tymi ikonkami?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

Sorki za post-pod-postem, ale bałem się, że nikt nie zauważy...

Czy w lokacji ARCHIWUM mogę poświęcić człowieka, którego właśnie wysłałem do tej lokacji?
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan

Post autor: zachi »

Nie.

Jeden robotnik wykonuje akcję, drugi jest 'poświęcany'.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan

Post autor: gafik »

Dziękuję :D

Mam jeszcze jedno pytanie :oops: Może było, ale już oczy mi wypływają od czytania postów...

W instrukcji stoi, że jeżeli karta ma ikonę surowca uniwersalnego, to tylko do takiego się odnosi :?

W związku z powyższym, jeżeli mam przyłączony np. MARKET, to żeby zdobyć 1PZ mogę poświęcić wyłącznie żeton uniwersalnego surowca, czy dowolnego surowca? Pytanie dotyczy też innych lokacji - patrz spoiler. Czy jest jakaś funkcjonalna różnica pomiędzy ikonkami surowca uniwersalnego w tych dwóch kartach? (gruba i cienka biała obwódka ikonek na lewo od strzałki)
Spoiler:
Awatar użytkownika
zachi
Posty: 173
Rejestracja: 06 gru 2010, 09:57
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan

Post autor: zachi »

Pierwszy raz widzę tą różnicę w obwódce ikonek (i prawdę mówiąc wątpię, żeby ktokolwiek inny ją zauważył), więc gratuluję spostrzegawczości.

Zawsze graliśmy, że można poświęcić dowolny surowiec (nie żeton uniwersalnego surowca), ale dla pewności możesz wskazać miejsce w instrukcji, które mówi inaczej?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: 51. Stan

Post autor: maciejo »

zachi pisze:Pierwszy raz widzę tą różnicę w obwódce ikonek (i prawdę mówiąc wątpię, żeby ktokolwiek inny ją zauważył), więc gratuluję spostrzegawczości.

Zawsze graliśmy, że można poświęcić dowolny surowiec (nie żeton uniwersalnego surowca), ale dla pewności możesz wskazać miejsce w instrukcji, które mówi inaczej?
I masz racje.Poświęcamy dowolny surowiec.
żeton "uniwersalnego surowca" pobieramy tylko jeśli jeszcze nie jesteśmy zdecydowani jaki konkretny będzie nam potrzebny w dalszym ciągu naszej tury.możemy go w tym czasie zastąpić każdym innym surowcem.
W instrukcji jest to wyraźnie napisane :wink:
str.4-lewy górny róg :D .
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: 51. Stan

Post autor: Czochrun »

Jak już maglujemy surowce uniwersalne to moje pytanie jest następujące.
W instrukcji wyraźnie stoi napisane, że "Żeton Surowca Uniwersalnego służy w grze jedynie jako pomoc, by gracz mógł zaoszczędzić czas i zdecydować się dopiero w dalszej fazie tury, jaki to Surowiec."
Teoretycznie nie ma to znaczenia, bo surowce przepadają na koniec tury, ale... mamy przecież karty pozwalające magazynować Surowce i tu jest pytanie. Czy na koniec tury gracz powinien określić jaki Surowiec wziął czy może trzymać surowiec uniwersalny i zdecydować później. W zależności co mu będzie potrzebne?
Grałem już różne wersje ale teraz zauważyłem, że instrukcja wyraźnie wspomina o "dalszej fazie (danej) tury", a nie o "kolejnej/ych".
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: 51. Stan

Post autor: maciejo »

Czochrun pisze:Jak już maglujemy surowce uniwersalne to moje pytanie jest następujące.
W instrukcji wyraźnie stoi napisane, że "Żeton Surowca Uniwersalnego służy w grze jedynie jako pomoc, by gracz mógł zaoszczędzić czas i zdecydować się dopiero w dalszej fazie tury, jaki to Surowiec."
Teoretycznie nie ma to znaczenia, bo surowce przepadają na koniec tury, ale... mamy przecież karty pozwalające magazynować Surowce i tu jest pytanie. Czy na koniec tury gracz powinien określić jaki Surowiec wziął czy może trzymać surowiec uniwersalny i zdecydować później. W zależności co mu będzie potrzebne?
Grałem już różne wersje ale teraz zauważyłem, że instrukcja wyraźnie wspomina o "dalszej fazie (danej) tury", a nie o "kolejnej/ych".
Ja gram że n koniec tury musisz sie zdecydować.Ale teraz tak na 100 % to już pewien nie jestem :?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: 51. Stan

Post autor: Senaszel »

Ma ktoś jakieś info czy ( kiedy ) wyjdzie 51 stan upgradowany do Nowej Ery?

Chodzi mi o spójność ikon oraz brak strzałek do interakcji, co wystarcza nam żeby nie grać kartami promo z essen, nie mowiąc o łączeniu z 51 stanem.

W NE ma się tak wiele surowcow, że nie ma co z nimi robić :) Przydało by się połączyć talie.
Wingmakers
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. Stan

Post autor: Veridiana »

Czochrun pisze: Czy na koniec tury gracz powinien określić jaki Surowiec wziął czy może trzymać surowiec uniwersalny i zdecydować później. W zależności co mu będzie potrzebne?
Grałem już różne wersje ale teraz zauważyłem, że instrukcja wyraźnie wspomina o "dalszej fazie (danej) tury", a nie o "kolejnej/ych".
Wszystko było kilka stron wcześniej :)
Można magazynować żeton uniwersalny, ale nie na kartach, na których zbiera się KONKRETNE surowce, które potem zmienia się na PZ jak już uzbierasz komplet.
Apsiik
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2011, 23:34

Re: 51. Stan

Post autor: Apsiik »

hej. a ja mam takie pytanie:
jeśli mam wybudowaną lokacje BIUROWIEC i pod nią 3 umowy to co się z nimi stanie jeśli go przebuduje na coś innego? a jeśli mam obok wybudowany ratusz, który ma tę samą zdolność to czy mogę przenieść te umowy pod niego? czy one przepadają?
A gdy przebudowuje BIUROWIEC na RATUSZ?
ODPOWIEDZ