51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Deathdealer
Posty: 15
Rejestracja: 11 lip 2017, 14:06

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Deathdealer »

Dzięki za szybką odpowiedź - rozwiałeś wątpliwości, ale pojawiło się kilka nowych:
Wrotek pisze:2. Jeżeli użyłeś jakąś akcję i wydałeś na to zasoby, to karta Łowców Skór powoduje, że usuwasz te zasoby z tej karty i możesz ją aktywować jeszcze raz.
1. Skoro aktywowane karty AKCJI zaznaczamy zasobami, które wydajemy na ich aktywację, to tu rodzi się pytanie. Wg zasad zasoby produkowane przez karty PRODUKCJI stawiamy na nich, by w razie grabieży przeciwnika - je również stracić. To w jaki sposób zaznaczamy, co jest zasobami "zaznaczonymi" a co "wyprodukowanymi" i gotowymi do użycia? I jak się do tego ma oznaczenie zużytych kart "Otwartej Produkcji"? To dla mnie jest trochę "shady" i niejasne.

2. Jest też taka jedna karta - chyba z nowego dodatku (nie chce mi się jej teraz szukać, by dokładnie zacytować), ale dotyczy tego, że dobieramy do max 3. kart ruin i stawiamy na nich wybrane zasoby z ogólnej puli - kiedy przebudujemy te karty - otrzymujemy również te materiały. Tu rodzi się pytanie - czy te materiały zostają na tych kartach pomimo Fazy Czyszczenia?...

3. ...oraz czy dobierane w ten sposób zasoby są czymś uzależnione (np. ikonki typów), czy dobieramy je wg własnego "widzi-mi-się"?

4. Czy w dodatku "Zgliszcza" karty promocyjne - mające swój własny unikatowy symbol "Maski przeciwgazowej" maja swoje odwzorowanie w zasobach? Czy Wydawca najzwyczajniej sobie o nich zapomniał :D
Wrotek pisze:W fazie produkcji bierzesz dodatkową kartę i kładziesz ją u siebie jako Ruiny.
5. Czy karty bierze się z Ogólnej Puli Kart, czy z odrzuconej "Ogólnej Puli Kart"? oraz co w przypadku - kiedy takich odrzuconych nie ma?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Deathdealer pisze:Dzięki za szybką odpowiedź - rozwiałeś wątpliwości, ale pojawiło się kilka nowych:
Nie ma za co :)
Deathdealer pisze:
Wrotek pisze:2. Jeżeli użyłeś jakąś akcję i wydałeś na to zasoby, to karta Łowców Skór powoduje, że usuwasz te zasoby z tej karty i możesz ją aktywować jeszcze raz.
1. Skoro aktywowane karty AKCJI zaznaczamy zasobami, które wydajemy na ich aktywację, to tu rodzi się pytanie. Wg zasad zasoby produkowane przez karty PRODUKCJI stawiamy na nich, by w razie grabieży przeciwnika - je również stracić. To w jaki sposób zaznaczamy, co jest zasobami "zaznaczonymi" a co "wyprodukowanymi" i gotowymi do użycia? I jak się do tego ma oznaczenie zużytych kart "Otwartej Produkcji"? To dla mnie jest trochę "shady" i niejasne.
Ja to robię trochę inaczej: podczas produkcji wszystkie uzyskane zasoby kładę na planszetce frakcji, na wysokości produkcji. Kiedy przeciwnik ma mi zabrać podczas produkcji jakieś zasoby, po prostu pytam z której karty produkcji, i wtedy mu oddaje te zasoby.
Na Otwartej Produkcji tylko przeciwnik kładzie swojego ludzika zaznaczając, że ta produkcja już została wykorzystana i żaden inny gracz nie może już z niej skorzystać (wyjątek - Cwaniak)
Deathdealer pisze: 2. Jest też taka jedna karta - chyba z nowego dodatku (nie chce mi się jej teraz szukać, by dokładnie zacytować), ale dotyczy tego, że dobieramy do max 3. kart ruin i stawiamy na nich wybrane zasoby z ogólnej puli - kiedy przebudujemy te karty - otrzymujemy również te materiały. Tu rodzi się pytanie - czy te materiały zostają na tych kartach pomimo Fazy Czyszczenia?...
Pony Express - też nie do końca rozumiem tą kartę. Nie do końca wiem czy chodzi, że wydajemy jednego ludzika i możemy 3 surowce położyć na jednych Ruinach, czy za każdy surowiec jednego robotnika... Tutaj nie za bardzo pomogę - zawsze podpisywałem umowę z tą lokacją :) I z tym czyszczeniem to WYDAJE MI SIĘ, że są zrzucane podczas czyszczenia - do potwierdzenia i wyjaśnienia przez Portal
Deathdealer pisze: 3. ...oraz czy dobierane w ten sposób zasoby są czymś uzależnione (np. ikonki typów), czy dobieramy je wg własnego "widzi-mi-się"?
Raczej widzi-mi-się, bo tak to by było opisane na karcie.
Deathdealer pisze: 4. Czy w dodatku "Zgliszcza" karty promocyjne - mające swój własny unikatowy symbol "Maski przeciwgazowej" maja swoje odwzorowanie w zasobach? Czy Wydawca najzwyczajniej sobie o nich zapomniał :D
Nie wiem o co chodzi, więc nie odpowiem :)
Deathdealer pisze:
Wrotek pisze:W fazie produkcji bierzesz dodatkową kartę i kładziesz ją u siebie jako Ruiny.
5. Czy karty bierze się z Ogólnej Puli Kart, czy z odrzuconej "Ogólnej Puli Kart"? oraz co w przypadku - kiedy takich odrzuconych nie ma?
Karty bierzesz z ogólnego stosu kart - tych zakrytych z których robi się fazę Wypatrywania. Nie ma czegoś takiego jak ogólny stos kart odrzuconych w tym dodatku - za każdym razem odrzucona karta trafia do osobistego stosu kart odrzuconych gracza. Nawet odrzucana karta z fazy wypatrywania trafia do osobistego stosu kart odrzuconych aktualnego pierwszego gracza
Deathdealer
Posty: 15
Rejestracja: 11 lip 2017, 14:06

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Deathdealer »

Ok, dzięki za wyjaśnienie wątpliwości :) I na koniec kilka modyfikacji, które wg mnie są rozsądne:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 19&t=50974
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Wrotek pisze:
Deathdealer pisze: 2. Jest też taka jedna karta - chyba z nowego dodatku (nie chce mi się jej teraz szukać, by dokładnie zacytować), ale dotyczy tego, że dobieramy do max 3. kart ruin i stawiamy na nich wybrane zasoby z ogólnej puli - kiedy przebudujemy te karty - otrzymujemy również te materiały. Tu rodzi się pytanie - czy te materiały zostają na tych kartach pomimo Fazy Czyszczenia?...
Pony Express - też nie do końca rozumiem tą kartę. Nie do końca wiem czy chodzi, że wydajemy jednego ludzika i możemy 3 surowce położyć na jednych Ruinach, czy za każdy surowiec jednego robotnika... Tutaj nie za bardzo pomogę - zawsze podpisywałem umowę z tą lokacją :) I z tym czyszczeniem to WYDAJE MI SIĘ, że są zrzucane podczas czyszczenia - do potwierdzenia i wyjaśnienia przez Portal
Dowiedziałem się od osoby, która też miała problem z interpretacją tej karty, że używa się tego 1 robotnik na 3 zasoby. Dowiedziała się tego od samego Ignacego Trzewika w ostatnim czasie na konwencie.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Ostatnio grając w Zgliszcza miałem dwie wątpliwe sytuacje:
1. Miałem w swoim stanie kartę produkującą Ruiny oraz kartę produkującą 1 czerwony żeton kontaktu za każde ruiny. Czy wyprodukowane w aktualnej fazie produkcji Ruiny powodują wyprodukowanie żetonu kontaktu?
2. Podczas fazy wypatrywania, wg instrukcji, ostatnia karta ląduje na osobistym stosie kart odrzuconych aktualnego pierwszego gracza. Moje pytanie jest czy obie karty? Czy pierwsza odrzucona karta idzie do pierwszego, a druga do ostatniego?

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
Okard
Posty: 1
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:50

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Okard »

Witam. Z żoną gramy w 51 stan od dłuższego czasu ale wraz z dodatkiem zgliszcza pojawiło się nam kilka wątpliwości.

1. W swoim stanie mam 3 ruiny nuklearnego kaznoszieje który produkuje punkt zwycięstwa za każde ruiny oraz zalążek nowej osady który pozwala mi odbudować ruiny. Nuklearny kaznodzieja zostaje najechany przez innego gracza i zmienia się w ruinę. Odbudowuje kaznodzieje i ponownie otrzymuje 3 punkty zwycięstwa za każdą ruinę w stanie Maks 3?

2. Wg instrukcji przebudowa lokacji w inną lokacje daje punkt zwycięstwa. Więc także przebudowa ruiny w inną lokacje również. Ale w zgliszczach pojawia się karta miejsce wytchnienia która daje punkt zwycięstwa za przebudowe ruin. Czyli dostaje dodatkowy punkt zwycięstwa za przebudowe? A co z odbudowa? To nie jest punktowane? Z góry dziękuję za pomoc.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Okard pisze:Witam. Z żoną gramy w 51 stan od dłuższego czasu ale wraz z dodatkiem zgliszcza pojawiło się nam kilka wątpliwości.

1. W swoim stanie mam 3 ruiny nuklearnego kaznoszieje który produkuje punkt zwycięstwa za każde ruiny oraz zalążek nowej osady który pozwala mi odbudować ruiny. Nuklearny kaznodzieja zostaje najechany przez innego gracza i zmienia się w ruinę. Odbudowuje kaznodzieje i ponownie otrzymuje 3 punkty zwycięstwa za każdą ruinę w stanie Maks 3?
Tak, działa to tak jakbyś przebudował Ruiny, czyli jej zdolność jest aktywowana.
Okard pisze:2. Wg instrukcji przebudowa lokacji w inną lokacje daje punkt zwycięstwa. Więc także przebudowa ruiny w inną lokacje również. Ale w zgliszczach pojawia się karta miejsce wytchnienia która daje punkt zwycięstwa za przebudowe ruin. Czyli dostaje dodatkowy punkt zwycięstwa za przebudowe? A co z odbudowa? To nie jest punktowane? Z góry dziękuję za pomoc.
Ja rozumiem tą kartę tak, że dostajesz dodatkowy punkt za Przebudowę Ruin - czyli 2 pkt. Wg mnie odbudowa a przebudowa to coś innego, więc za odbudowę nie liczę punktów.

Jeszcze nawinęło mi się jedno pytanie: czy ludziki są zasobami ? Chodzi o kartę Dostawcy, która pozwala w fazie produkcji zabrać zasoby z jednej lokacji przeciwnika.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: prokul »

Portal Games pisze:
Yavi pisze:
tomas800 pisze:Mam pytanie odnośnie kilku podobnych kart z dodatku Zima. Chodzi m.in kartę Plac budowy gdzie jest napisane że dostaje się 1 pkt zwycięstwa z każdą cegłę, którą otrzymuje się w w fazie produkcji maks. 3 pkt. Czy w momencie zbudowania/przyłączenia tej karty też dostaję się punkty? czy tylko jak jest faza produkcji? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witaj w świecie Portalu i nie oczekuj wiążących odpowiedzi ;)
Gdy szukałem na to kiedyś odpowiedzi na BGG trafiłem na temat, w którym ogólnie użytkownicy zgodzili się, że dostajesz je od razu - te karty są kartami produkcyjnymi, więc odpalają się od razu. Sprawdzasz ile w danej chwili możesz zrobić cegieł i dostajesz tyle punktów.
Trafiam tu z pewnym opóźnieniem, ale służę wiążącą odpowiedzią :) ... Jest dokładnie tak, jak napisano powyżej - również wyjaśnienie się zgadza. Należy odpalić ten efekt od razu, ponieważ jest to lokacja produkcyjna (str. 8 instrukcji).
- Piotr
http://www.portalgames.pl
Mam pytanie odnośnie powyższej karty "Plac budowy" - czy otrzymuję punkty również z Umów? Są to przecież również cegły otrzymywana w fazie produkcji (planszetka, umowy, karty). Czy może tylko z kart produkcyjnych?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Skoro podczas produkcji, to umowy też się liczą.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: prokul »

Dzięki. Nie byłem na 100% pewny.
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: prokul »

Mam pytanie o karty "Komory hibernacyjne" i "Skrzyżowanie" z dodatku Zima. Czy przechowywać możemy na nich ludzi/szare żetony tylko do następnej fazy czyszczenia po ich wybudowaniu, czy już do końca gry możemy tam przechowywać dowolną ilość poszczególnych zasobów?
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Pytanie do dodatku ruiny - czym sie różni przebudowa i odbudowa ruin?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

evenstar pisze:Pytanie do dodatku ruiny - czym sie różni przebudowa i odbudowa ruin?
Przebudowa Ruin polega na tym, że na miejsce Ruin stawiasz coś innego. A odbudowa oznacza, że stawiasz to co było, czyli odwracasz kartę

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

prokul pisze:Mam pytanie o karty "Komory hibernacyjne" i "Skrzyżowanie" z dodatku Zima. Czy przechowywać możemy na nich ludzi/szare żetony tylko do następnej fazy czyszczenia po ich wybudowaniu, czy już do końca gry możemy tam przechowywać dowolną ilość poszczególnych zasobów?
Możesz co rundę tam przechowywać - do końca gry.

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Wrotek pisze:
evenstar pisze:Pytanie do dodatku ruiny - czym sie różni przebudowa i odbudowa ruin?
Przebudowa Ruin polega na tym, że na miejsce Ruin stawiasz coś innego. A odbudowa oznacza, że stawiasz to co było, czyli odwracasz kartę

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
A czy do przebudowy i odbudowy potrzebuje cegły? I czy dostaje za to punkty? Czy w takim razie jak mi ktoś zniszczy lokacje i ona sie zamienia w ruiny to moge ją odbudować z powrotem?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

evenstar pisze:
Wrotek pisze:
evenstar pisze:Pytanie do dodatku ruiny - czym sie różni przebudowa i odbudowa ruin?
Przebudowa Ruin polega na tym, że na miejsce Ruin stawiasz coś innego. A odbudowa oznacza, że stawiasz to co było, czyli odwracasz kartę

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
A czy do przebudowy i odbudowy potrzebuje cegły? I czy dostaje za to punkty? Czy w takim razie jak mi ktoś zniszczy lokacje i ona sie zamienia w ruiny to moge ją odbudować z powrotem?
Do odbudowy służy tylko jedna karta z dodatku - Zalążek Nowej Osady (czy jakoś tak). Tylko mając tą lokację i ją aktywując można odbudować lokację. Co do punktu za odbudowę nie jestem pewien, ale my zawsze graliśmy tak - choć to raczej zasada domowa. Teoretycznie punkty są przyznawane za przebudowę, a odbudowa wiąże się z akcją z karty.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Wnioski: odbudować czyli odwrócić karte ruin (niezależnie od tego czy dobrałam ją z wierzchu talii głównej czy ktoś mi splądrował lokacje?) moge tylko mając zalążek nowej osady, przebudować czyli zbudować na karcie ruin inną karte z ręki - ale czy potrzebuje do tego cegły? I czy dostaje za to 1 pkt? Czy pkt dostaje tylko jeśli na działającej lokacji nadbuduje nową?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

evenstar pisze:Wnioski: odbudować czyli odwrócić karte ruin (niezależnie od tego czy dobrałam ją z wierzchu talii głównej czy ktoś mi splądrował lokacje?) moge tylko mając zalążek nowej osady, przebudować czyli zbudować na karcie ruin inną karte z ręki - ale czy potrzebuje do tego cegły? I czy dostaje za to 1 pkt? Czy pkt dostaje tylko jeśli na działającej lokacji nadbuduje nową?
Zawsze za przebudowę dostajesz punkt, obojętnie czy to były Ruiny uzyskane z talii głównej, czy ktoś splądrował tą lokację, czy zmieniasz jedną działającą w drugą. I tak, do przebudowy potrzebna jest cegła lub żeton koparki

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: evenstar »

Ale odwrócić karte ruin moge tylko jak mam zalążek nowej osady?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Tak.
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Jolly_Roger »

Wymiana zasobów z planszetki gracza wygląda tak, że np.:
- wymieniam zębatkę na żetony dostaję 2 - gra drugi gracz - gra trzeci - znowu ja i znowu mogę wymienić zębatkę na żetony.
Dobrze myślę?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Jeżeli w danej rundzie wymieniłeś już zębatkę na żetony, to nie możesz tego zrobić drugi raz w danej rundzie. Musisz czekać do następnej rundy.

Ja mam natomiast pytanie odnośnie Trzech Miast. W momencie rozpoczęcia gry, na miastach są już surowce z produkcji i bonusu za zbudowanie?
Drugie pytanie, czy tylko jeden gracz może podpisać umowę z miastem?
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wroobel »

Wrotek pisze:Jeżeli w danej rundzie wymieniłeś już zębatkę na żetony, to nie możesz tego zrobić drugi raz w danej rundzie. Musisz czekać do następnej rundy.

Ja mam natomiast pytanie odnośnie Trzech Miast. W momencie rozpoczęcia gry, na miastach są już surowce z produkcji i bonusu za zbudowanie?
Drugie pytanie, czy tylko jeden gracz może podpisać umowę z miastem?
Podpinam się pod pytanie - ten mini dodatek mam już od dawna ale jeszce ani razu z nim nie grałem bo nie za bardzo jarzę jak on działa :)
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: prorock »

Dawno temu też pisałem o kilku wątpliwościach dotyczących tego dodatku. Nikt nie odpowiedział. Nie używam.

Wysłane z mojego E6633 przy użyciu Tapatalka
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. Stan Master Set

Post autor: Wrotek »

Gdzieś przeczytałem, że w pierwszej turze są po 3 surowce (karty, amunicja i ludzie) na miastach. W każdej kolejnej dodajemy po 1 każdego rodzaju.

Teraz jak rozumiem instrukcję: w momencie podpisania umowy z miastem, dostajemy dokładnie 1 który produkuje. I tak co turę, zamiast się kumulować na mieście, dostajemy dany surowiec.
Natomiast aby dostać wszystkie skumulowane surowce, należy złupić dane miasto (nawet jeżeli ktoś z tym podpisał umowę). Wtedy miasto wypada z gry.
Tylko jedna osoba może podpisać umowę z miastem.

Jak pierwszy raz zagrałem w ten mini dodatek z żoną, to zagraliśmy tak, że w momencie podpisania umowy zgarnęliśmy wszystko co było skumulowane. Dopiero później doczytałem gdzieś, że tylko to co produkuje się bierze.

Z jednej strony ma to sens, że po podpisaniu umowy bierze się tylko to co produkuje. Z drugiej strony, tak fabularnie myśląc, dogadujesz się z miastem, że to co produkują dadzą Tobie. Ale to co już wyprodukowali jest dla nich ? Bez sensu w takim razie z nimi podpisywać umowę, tylko poczekać i ich złupić... Skoro podpisanie umowy i tak daje po jednym surowcu a później może to miasto ktoś inny złupić. Trochę chyba nie przemyślany ten mini dodatek w moim odczuciu.

Ale zawsze to jakieś urozmaicenie :)

Chętnie poznam opinie innych na temat Trzech Miast i ich sposobu gry. Skoro instrukcja niezbyt dokładnie to opisuje, to może ktoś ma inny pomysł jak mogłoby to działać.
ODPOWIEDZ