O mój zboże! (Oh my Goods!) - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

W sumie racja. Może nie tyle chaotycznie co po lekturze instrukcji nie do końca wyobraziłem sobie jak gra wygląda w praktyce i trochę się zaskoczyłem w trakcie gry. Ale zobaczenie wideo recenzji utwoerdzilonie że faktycznie tak się gra, choć nie czuć tego w instrukcji.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ostatniej rundy:
W tej finalnej rundzie, każdy gracz może użyć
łańcuchów produkcji wszystkich swoich budynków, włączając
w to budynki bez pracownika lub asystenta oraz budynki,
które niczego nie wyprodukowały.
jak rozumiem, chodzi jedynie o łańcuchy, czyli budynki do których nie mamy przydzielonego robotnika/asystenta nic nie produkują? (jedynie za pomocą łańcucha)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Olgierdd »

W ostatniej rundzie produkcja odbywa się normalnie (wymaga pracownika lub asystenta), ale łańcuchy odpalają się we wszystkich budynkach.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

Olgierdd pisze:W ostatniej rundzie [...]ale łańcuchy odpalają się we wszystkich budynkach.
Mam jeszcze pytanko: czy też w budynku wybudowanym w tej ostatniej rundzie? Dzisiaj nam wyszła taka wątpliwość.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: zakwas »

Miszon pisze:
Olgierdd pisze:W ostatniej rundzie [...]ale łańcuchy odpalają się we wszystkich budynkach.
Mam jeszcze pytanko: czy też w budynku wybudowanym w tej ostatniej rundzie? Dzisiaj nam wyszła taka wątpliwość.
Tak, bo czemuż by nie? ;)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

I na tym właśnie polegała nasza dyskusja. Ja uważałem że skoro najpierw produkujemy no to ten niezbudowany nie produkuje, a kolega upierał się że przecież jest napisane "łańcuchy z WSZTSTKICH budynków", zatem także z tego. A dzięki temu że ugiąłem się choć zawsze inaczej grałem wygrał bo dało mu to 3 punkty za kasę wytworzoną w ten sposób.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: KamradziejTomal »

Zakupione wczoraj i mam jedną wątpliwość:

"Łańcuch produkcji: jeśli w danym budynku wyprodukowałeś przynajmniej jeden towar, możesz użyć łańcucha produkcji [...]".

Jak mam to interpretować:

1) Jeżeli w danym budynku wyprodukowałeś towar w TEJ KOLEJCE to możesz tam odpalić łańcuch.
2) Jeżeli w budynku LEŻĄ TOWARY (nawet wyprodukowane dwie tury wcześniej) to możesz odpalić łańcuch.

Nie jestem pewien czy łańcuch jest jakby nagrodą za produkowanie w danej turze czy bardziej opcją odblokowaną na całą grę o ile tylko mamy tam przynajmniej jeden gotowy towar.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: th0m4s »

Pozwolę sobie odświeżyć wątek bo podczas dzisiejszej partii wyszła jedna wątpliwość:
Gildia kupiecka pozwala dociągać jedną kartę dodatkową kartę czy działa tylko jeśli mamy mniej niż 4 karty( ostatnia strona instrukcji)?
W angielskiej wersji jest że niby zawsze ale może jest jakiś oficjalny update którego nie mogę znaleźć.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

O ile kojarzę w polskiej instrukcji jest że jeśli mamy mniej niż 4 (chyba,w każdym razie tyle co na rysunku) kart.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: th0m4s »

Odpowiem sobie sam - były zmiany w zasadach przy nowej wersji (wcześniejsza to royal goods)
https://boardgamegeek.com/thread/155530 ... ted/page/1
Jednak doprowadziło mnie to do następnej wątpliwości - chociaż już bardzo teoretycznej.
W naszych zasadach jest ograniczenie do 2 asystentów - i chociaż wiem, że przeważnie ciężko jest zatrudnić więcej - według bgg jest taka możliwość.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

Oto jak obie kwestie wyglądają w polskiej instrukcji :

1.Gildia:
"Jeśli na początku fazy I masz mniej
niż 4 karty w ręce, dociągnij o jedną
kartę więcej

2. Asystenci
"Jeśli posiadasz już dwóch asystentów, nie możesz
zatrudnić kolejnego."
Więcej było bodajże w starej wersji.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bukimi »

Miałem wczesną wersję gry (jeszcze pod nazwą Royal Goods) i tam też był limit 2 asystentów. Faktycznie wg BGG aktualizacja zasad zdejmuje ten limit.
Ale raczej ciężko w ogóle złożyć układ budynków pasujący do 3 i więcej pomocników.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 953
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 653 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Bart Henry »

kaspah pisze:Cześć,
Jako, że nie znalazłem jeszcze wątku zakładam nowy.

Pytanie odnośnie produkcji i dostępnych surowców.
Powiedzmy, że mam 2 budynki produkcyjne:
- jeden wymaga 2 jednostek zboża i 1 drewna,
- drugi 2 jednostek zboża i 3 wełny.
Załóżmy, że nie mam żadnych potrzebnych surowców w ręce, a na rynku dostępne są 2 jednostki zboża, 1 drewno i 3 wełny.

Pytanie brzmi czy przy dostępnych surowcach jestem w stanie aktywować oba budynki (pomijając zasady leniwej produkcji i zakładając, że mam asystenta), czy też aby oba zadziałały na rynku musiałyby się znajdować w sumie 4 jednostki zboża?
Podbijam pytanie, bo otrzymało dwie różne odpowiedzi. Który z wariantów stosujecie u siebie?

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

Surowce z rynku "nie zużywają się", mogą z nich korzystać wszyscy gracze i wszyscy ich robotnicy/asystenci. Więc potrzebujesz na rynku 2 zboża, 1 drewna, 3 wełny. Jeśli dokładasz coś z ręki to jest to już jednorazowe.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bukimi »

Zdecydowanie wszystkie budynki mogą korzystać ze wspólnej puli surowców na rynku - to przecież prawie jedyny sens posiadania większej ilości asystentów.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 953
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 653 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Bart Henry »

Rewolta w Longsdale, pierwszy rozdział. Celem jest zdobycie 32 punktów i oddanie jedzenia wartego 40 pieniędzy. Pieniądze przeliczają się na punkty zwycięstwa, więc ma znaczenie, czy oddamy jedzenie przed, czy po punktacji. Co robimy najpierw? W mojej grze nie robiłoby to różnicy w kontekście zwycięstwa, ale jestem ciekawy waszych interpretacji. Ja przeliczyłem pieniądze na punkty, a dopiero potem oddałem jedzenie.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bobule »

"Koniec gry zostanie zainicjowany, kiedy dowolny gracz wybuduje ósmy budynek"
Dobrze rozumiem, że oznacza to dowolny ósmy budynek, włączając w to gildie kupieckie?

Bo ta Pani Twierdzi, że Gildia kupiecka się nie wlicza, ale instrukcja o tym milczy o.O
https://www.youtube.com/watch?v=IwxpWj5bGMA

I rozumiem, że wykładamy świt i zmierzch tak jak na filmiku (jak dla mnie instrukcja wprowadza w błąd, bo sensowniej byłoby "od znalezienia pierwszego słońca (odrzucając wcześniej dobrane karty bez słoneczek) do znalezienia drugiego słońca" albo mogli po prostu dać inny obrazek jako przykład :P
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: grasowanie.eu »

bobule pisze:"Koniec gry zostanie zainicjowany, kiedy dowolny gracz wybuduje ósmy budynek"
Dobrze rozumiem, że oznacza to dowolny ósmy budynek, włączając w to gildie kupieckie?

Bo ta Pani Twierdzi, że Gildia kupiecka się nie wlicza, ale instrukcja o tym milczy o.O
https://www.youtube.com/watch?v=IwxpWj5bGMA

I rozumiem, że wykładamy świt i zmierzch tak jak na filmiku (jak dla mnie instrukcja wprowadza w błąd, bo sensowniej byłoby "od znalezienia pierwszego słońca (odrzucając wcześniej dobrane karty bez słoneczek) do znalezienia drugiego słońca" albo mogli po prostu dać inny obrazek jako przykład :P
Gra kończy się kiedy mamy przed sobą 8 budynków wybudowanych, w dodatku włączając w to startową Wypalarnię. Czyli wystarczy w trakcie gry wybudować jeszcze siedem. Nigdzie nic o tym nie ma, żeby Gildie nie miały się liczyć do limitu budynków. Same też dają punkty na koniec gry.

W fazie 1. wymienić karty na ręku, jeśli już wymieniamy, to musimy wszystkie jakie mamy, a nie dowolną ich liczbę (to jeszcze w odniesieniu do filmu).

Uważam, że świt i zmierzch wykłada się tak jak na tym filmie. Czyli wlicza się też karty przed pierwszym słoneczkiem - po prostu wykładamy aż do drugiego słoneczka. Dokładnie, mogli dać inny rysunek jako przykład i byłoby po sprawie.
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

Świt i zmierzch wkładamy karty do momentu aż nie wyciągniemy całego słońca czyli dwóch połowek. Nie wiem skąd sugestia że tylko karty między słońcami wyciągnięte.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: valgir »

Mając już wybudowane 2 budynki, na których mam po np. 5 złota i chcę wybudować trzeci budynek to mogę go Kupicz za sumę złota z obu już wybudowanych wcześniej ?
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: grasowanie.eu »

valgir pisze:Mając już wybudowane 2 budynki, na których mam po np. 5 złota i chcę wybudować trzeci budynek to mogę go Kupicz za sumę złota z obu już wybudowanych wcześniej ?
W fazie 4. w swoim ruchu możesz wybudować zawsze jeden budynek. Opłacasz go towarami wyprodukowanymi na dotychczas wybudowanych budynkach tak, żeby wartość tych towarów była przynajmniej równa wartości budynku, który chcesz wybudować podczas 4. fazy (tzn. nie wydajesz reszty). Np. gdyby budynek kosztował 8, a Ty na dwóch budynkach masz po jednej karcie towaru (każdy warty 5 kasy), to musisz odłożyć te dwie karty towarów, nie otrzymasz 2 kasy reszty.
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bobule »

jradzio pisze: 02 kwie 2018, 02:38
grasowanie.eu pisze: 29 sty 2018, 13:03
bobule pisze:
W fazie 1. wymienić karty na ręku, jeśli już wymieniamy, to musimy wszystkie jakie mamy, a nie dowolną ich liczbę (to jeszcze w odniesieniu do filmu).
Pyt. 1
Czyli albo wszystko wymieniam albo żadna? Mając np. 5 kart na ręce nie mogę wymienić 3?

Pyt. 2
w fazie II czyli Świt decyduje jaki budynek pobuduję. Następnie jak jest 4faza budowa, ja rezygnuje z budowy, karta wraca na rękę i ja decyduje że jednak zatrudniamy asystenta? Czy w II muszę powiedzieć muszę już ze nie buduję ale będę zatrudniał w IV fazie?
Pyt. 1
Albo wymieniasz wszystkie albo żadną.

Pyt. 2
Decydujesz w fazie 2 czy budujesz czy zatrudniasz pracownika, jeśli nie uda Ci się wybudować budynku, nie budujesz go. Nie ma możliwości wymiany karty i zatrudnienia zamiast tego pracownika.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: kali »

bobule pisze: 02 kwie 2018, 06:22 Pyt. 2
Decydujesz w fazie 2 czy budujesz czy zatrudniasz pracownika, jeśli nie uda Ci się wybudować budynku, nie budujesz go. Nie ma możliwości wymiany karty i zatrudnienia zamiast tego pracownika.
Od Lacerty uzyskałem taką odpowiedź:
[...]Później doszła zmiana w której asystenta można zatrudnić ZAMIAST budować budynek.
Ja widzę dwie opcje :
1. Wybierasz budynek, w momencie budowania decydujesz się na zakup asystenta. Budynek odrzucasz na stos kart odrzuconych i kupujesz jednego asystenta.
2. nie wybierasz żadnego budynku. Jak przychodzi czas na budowanie budynku, kupujesz asystenta.
[...]
Ponoć po drodze było parę zmian i doprecyzowań zasad.
Nowsza wersja instrukcji (obejmująca również kilka kolejnych zmian) miała pojawić się na stronie Lacerty, ale chyba nie doszło do aktualizacji.
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2018, 14:17 przez kali, łącznie zmieniany 1 raz.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: probbi »

Wybierasz budynek. Później możesz go zbudować albo nie. Jeżeli decydujesz się nie budować i zamiast tego zatrudniasz pomocnika to budynek wracasz do ręki.
cisiuu
Posty: 8
Rejestracja: 29 mar 2019, 22:15
Been thanked: 1 time

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: cisiuu »

Witam,

Sytuacja - parę budynków, pracownik oraz asystent przypisani do dwóch (różnych rzecz jasna).
Karty na targu oraz na ręce pozwalają na uruchomienie produkcji TYLKO u pracownika LUB TYLKO u asystenta.

Tu pojawia się pytanie, ponieważ nie mogłem tego wywnioskować z instrukcji i innych wątków - czy pierwszeństwo przed asystentem ma zawsze pracownik i muszę zużyć karty z ręki na pracownika, czy też mogę wybrać , którą 'osobę' aktywować ?
ODPOWIEDZ