O mój zboże! (Oh my Goods!) - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
kaspah
Posty: 134
Rejestracja: 15 cze 2015, 20:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

O mój zboże! (Oh my Goods!) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: kaspah »

Cześć,
Jako, że nie znalazłem jeszcze wątku zakładam nowy.

Pytanie odnośnie produkcji i dostępnych surowców.
Powiedzmy, że mam 2 budynki produkcyjne:
- jeden wymaga 2 jednostek zboża i 1 drewna,
- drugi 2 jednostek zboża i 3 wełny.
Załóżmy, że nie mam żadnych potrzebnych surowców w ręce, a na rynku dostępne są 2 jednostki zboża, 1 drewno i 3 wełny.

Pytanie brzmi czy przy dostępnych surowcach jestem w stanie aktywować oba budynki (pomijając zasady leniwej produkcji i zakładając, że mam asystenta), czy też aby oba zadziałały na rynku musiałyby się znajdować w sumie 4 jednostki zboża?
Gry planszowe - recenzje i opisy http://www.graczomaniak.pl
Graczomaniak na FB
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: kmd7 »

W instrukcji jest napisane: "Targ jest taki sam dla wszystkich graczy(...) korzystasz z tego, czego ci potrzeba.", nie znalazłem fragmentu mówiącego o ograniczeniu zasobów targu do aktywacji tylko jednego budynku. Z instrukcji wynika że termin "zagrane karty" odnosi się do tych zagrywanych z ręki, a nie leżących na targu. Jest też mowa o odrzuceniu kart zagranych z ręki i o tym, że każda zagrana karta dobra liczy się tylko do jednego budynku. Tak więc wydaje mi się, że w opisanej przez Ciebie sytuacji można aktywować obydwa budynki.
Jeśli wydaje mi się źle, proszę o sprostowanie :) .
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: myszor »

kaspah pisze:Pytanie brzmi czy przy dostępnych surowcach jestem w stanie aktywować oba budynki (pomijając zasady leniwej produkcji i zakładając, że mam asystenta), czy też aby oba zadziałały na rynku musiałyby się znajdować w sumie 4 jednostki zboża?
Moim zdaniem należy wykorzystać 4 jednostki zboża (targ/ręka), a zatem w Twoim przypadku aktywować wyłącznie jeden budynek.
antyllus
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2015, 06:33

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: antyllus »

Witam. Mam pytanie odnośnie targu. Instrukcja mówi o układaniu jakby dwóch rzędów w sumie już przy pierwszym potrzeba dwóch sloneczek. Ale wg. Karty pracownika ciagne kart najpierw do pierwszego słoneczka, potem ustawiam pracownika,a następnie dociagam karty do do kolejnego słoneczka. czyli targ tworzy zestaw od zmierzchu do świtu tak jak to jest na karcie pracownika czy tak jak w instrukcji ? Bo coś tam nie do końca im wyszło. To samo jeśli chodzi o produkcję. Czy każdy budynek produkuje czy tylko ten z pracownikiem lub asystentem?

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
antyllus
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2015, 06:33

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: antyllus »

Dzięki za pomoc video tutorial rozwial resztę wątpliwości.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: ChlastBatem »

Czy dobrze rozumiem, że w fazie II Świt mogę za darmo przypisać do tego samego lub innego budynku pracownika, a asystenta pozostawić za darmo w tym samym miejscu lub za opłatą 2 monet do innego budynku?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bukimi »

Tak, pracownik zawsze idzie za darmo gdziekolwiek. Asystentów przenosi się za opłatą.

Asystentów najłatwiej traktować jako przypisanych do jakiegoś budynku z możliwością płatnego przeniesienia. Czyli warto go dać w takie miejsce, żeby go już nie przenosić.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: zakwas »

ChlastBatem pisze:Czy dobrze rozumiem, że w fazie II Świt mogę za darmo przypisać do tego samego lub innego budynku pracownika, a asystenta pozostawić za darmo w tym samym miejscu l
W jednym budynku może pracować tylko jedna osoba (pracownik albo asystent).
Ja mam za to pytanie, czy w pierwszej fazie, jeżeli decydujemy się na odrzucenie ręki i dobranie nowej, dobieramy także dwie karty? Instrukcja tego nie wyjaśnia, choć pozwala wnioskować, że tak się właśnie dzieje i dobieramy w każdej sytuacji.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: ChlastBatem »

bukimi pisze:Tak, pracownik zawsze idzie za darmo gdziekolwiek. Asystentów przenosi się za opłatą.

Asystentów najłatwiej traktować jako przypisanych do jakiegoś budynku z możliwością płatnego przeniesienia. Czyli warto go dać w takie miejsce, żeby go już nie przenosić.
Dzięki za potwierdzenie. Dobrze graliśmy ;)
zakwas pisze: Ja mam za to pytanie, czy w pierwszej fazie, jeżeli decydujemy się na odrzucenie ręki i dobranie nowej, dobieramy także dwie karty? Instrukcja tego nie wyjaśnia, choć pozwala wnioskować, że tak się właśnie dzieje i dobieramy w każdej sytuacji.
Też mnie to zastanawiało. Patrząc na kolejność w instrukcji i braku słowa o "niedobieraniu" uważam, iż zawsze dostajemy +2 karty.
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: alagor »

zakwas pisze:Ja mam za to pytanie, czy w pierwszej fazie, jeżeli decydujemy się na odrzucenie ręki i dobranie nowej, dobieramy także dwie karty? Instrukcja tego nie wyjaśnia, choć pozwala wnioskować, że tak się właśnie dzieje i dobieramy w każdej sytuacji.
Dobieramy. Potwierdzone przez autora na BGG:

http://boardgamegeek.com/thread/1555301 ... ted/page/2
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: RunMan »

Dodatkowa runda po zakończeniu gry - wykonuje wszystkie fazy jak w poprzednich rundach - to jest produkuję, buduję budynek/zatrudniam asystenta + dodatkowo mogę wykorzystać łańcuchy produkcyjne wszystkich budynków, czy tylko i wyłącznie korzystam z łańcuchów produkcyjnych, pomijając poprzednie fazy?

Zgaduję, że wariant pierwszy, bo instrukcja mówi "Rozegrajcie jeszcze jedną całą rundę", ale wolę się upewnić ;)

I jeszcze jedno - wiem, że autor umieścił na BGG aktualizację kilku zasad. Czy oprócz zrezygnowania z limitu możliwych do zatrudnienia asystentów polska instrukcja jeszcze czegoś nie uwzględniła?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Lothrain »

Jest tez zasada, ze jesli wystawisz do budowy budynek, na ktory Cie nie stac, to wraca on na Twoja reke, zamiast spadac do pudelka, jak chce polska instrukcja.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: kmd7 »

RunMan - tak jak napisałeś, w instrukcji jest zapis o rozegraniu jeszcze jednej całej rundy (po wybudowaniu 8 budynku) i skorzystaniu ze wszystkich możliwych łańcuchów produkcyjnych bez pomocy pracownika i asystenta, również w budynkach bez uruchomionej produkcji.

Lothrain - w instrukcji, którą posiadam, ta zasada jest już ujęta.
folmi
Posty: 1
Rejestracja: 14 cze 2016, 13:23

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: folmi »

Próbowaliście grać na alternatywnych zasadach?

Po rozegraniu kilku partii na zasadach z instrukcji niestety muszę stwierdzić że choć gra ma potencjał to rozgrywka niewiele różni się od układania pasjansa. Praktycznie zerowa interakcja z innymi graczami, każdy skupia się na sobie, przez co gra staje się zamulająca a przecież to czasy handlu wymiennego, czego w ogóle nie wykorzystano.

Dla ożywienia gry wprowadziłbym takie zmiany do zasad:
- produkować dobra można tylko przez odrzucenie kart surowców z ręki
- nie używamy targu
- zamiast targu: faza handlu wymiennego w której uczestniczą wszyscy gracze. Ciągniemy 4 karty zamiast 2 i jeśli komuś brakuje surowców do produkcji musi je uhandlować. Jeżeli ktoś nie chce "pomagać" może przebijać oferty, żeby zablokować produkcję innemu graczowi, albo w zamian za sprzedaż 1 pożądanego surowca żądać 2.
- gramy w otwarte karty, co przyspieszy składanie ofert wymiany (nie trzeba ciągle pytać czy ktoś ma nasz surowiec)
- po zakończeniu handlu gra przebiega normalnie turowo
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bukimi »

A Ty próbowałeś zagrać według zasad, które tu wylistowałeś? Jak wrażenia?

Gra jest "wieloosobowym pasjansem" i nie ona jedna. Taki wyścig na ciułanie punktów.

PS. Sugestie zmian w zasadach chyba lepiej pisać tu: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewforum.php?f=19
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
kaspah
Posty: 134
Rejestracja: 15 cze 2015, 20:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: kaspah »

folmi pisze:Próbowaliście grać na alternatywnych zasadach?

Dla ożywienia gry wprowadziłbym takie zmiany do zasad:
- produkować dobra można tylko przez odrzucenie kart surowców z ręki
- nie używamy targu
- zamiast targu: faza handlu wymiennego w której uczestniczą wszyscy gracze. Ciągniemy 4 karty zamiast 2 i jeśli komuś brakuje surowców do produkcji musi je uhandlować. Jeżeli ktoś nie chce "pomagać" może przebijać oferty, żeby zablokować produkcję innemu graczowi, albo w zamian za sprzedaż 1 pożądanego surowca żądać 2.
- gramy w otwarte karty, co przyspieszy składanie ofert wymiany (nie trzeba ciągle pytać czy ktoś ma nasz surowiec)
- po zakończeniu handlu gra przebiega normalnie turowo
W zasadzie to prawie opisałeś Fasolki.
Gry planszowe - recenzje i opisy http://www.graczomaniak.pl
Graczomaniak na FB
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: zakwas »

kaspah pisze:
folmi pisze:Próbowaliście grać na alternatywnych zasadach?

Dla ożywienia gry wprowadziłbym takie zmiany do zasad:
- produkować dobra można tylko przez odrzucenie kart surowców z ręki
- nie używamy targu
- zamiast targu: faza handlu wymiennego w której uczestniczą wszyscy gracze. Ciągniemy 4 karty zamiast 2 i jeśli komuś brakuje surowców do produkcji musi je uhandlować. Jeżeli ktoś nie chce "pomagać" może przebijać oferty, żeby zablokować produkcję innemu graczowi, albo w zamian za sprzedaż 1 pożądanego surowca żądać 2.
- gramy w otwarte karty, co przyspieszy składanie ofert wymiany (nie trzeba ciągle pytać czy ktoś ma nasz surowiec)
- po zakończeniu handlu gra przebiega normalnie turowo
W zasadzie to prawie opisałeś Fasolki.
W zasadzie to mi się skojarzyli Osadnicy z Catanu. :mrgreen:
rondon_slk
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:27

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: rondon_slk »

Witam,

Chciałem się dołączyć ze swoim pytaniem.

W jakim celu budujecie Cegielnię? Ja sensu nie widzę bo nie bierze później udziału w żadnym łańcuchu produkcyjnym.
Chyba, że jest ona ostatnim ogniwem zaraz po budynku podstawowym.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bukimi »

Niektóre łańcuchy są krótsze, a niektóre dłuższe. Cegielnia jest równie dobra jak inne budynki. A możliwość produkowania czegoś bez posiadania wcześniejszych łańcuchów produkcji bywa przydatna.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: zakwas »

Cegielnia jest bardzo fajna jako pierwszy budynek - potrafi nadać ładne tempo rozgrywce jeżeli mamy na następną turę parę kart gliny na ręku i uda się odpalić produkcję. Tak naprawdę to dosyć mocna startowa karta produkcyjna.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

MisterC pisze:
Archiwista pisze: "Przykład: łańcuch produkcji Cegielni wymaga jednej gliny i jednego węgla, żeby wyprodukować cegły. Jeśli
masz trzy cegły w ręce, ale tylko dwa węgle w swojej Wypalarni węgla, możesz położyć maksymalnie dwie cegły z ręki i oba węgle. W efekcie wyprodukujesz 4 cegły."

Czy nie powinno być?

"Przykład: łańcuch produkcji Cegielni wymaga jednej gliny i jednego węgla, żeby wyprodukować cegły. Jeśli
masz trzy gliny w ręce, ale tylko dwa węgle w swojej Wypalarni węgla, możesz położyć maksymalnie dwie gliny z ręki i oba węgle. W efekcie wyprodukujesz 4 cegły."
Masz rację, na ilustracji łańcucha widnieje glina z węglem.
A ja mam pytanie:
Dlaczego 4 cegły a nie 2?
1 glina i 1 węgiel to 1 cegła. A mamy po 2.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: bukimi »

Widzę, że źle rozumiesz zasady łańcuchów produkcyjnych. Tworzenie 1 produktu z 2 składników to bardzo powszechny, a jednocześnie poważny błąd.

Działa to tak:
Jeśli po prawej stronie karty (tam gdzie składniki) masz 2 różne rzeczy, to do produkcji dajesz oba składniki i umieszczasz każdy z nich na karcie budynku jako gotowy produkt.
Czyli glina zmienia się w cegłę i węgiel też zmienia się w cegłę. Czyli 1 glina + 1 węgiel daje 2 cegły!

Analogicznie z 1 materiału i 1 węgla stworzysz 2 ubrania, a w piekarni z mąki (i węgla) zrobisz 2 chleby, itp.
To logiczne. Węgiel jest wart 1 złota, a mąka 2 złota. Produkując 1 chleb miałbyś tylko 1 złota zysku za całą produkcję. Bez sensu... Jak robisz 2 chleby (zgodnie z zasadami) to z 3 złota (węgiel+mąka) zrobisz 8 złota, czyli 5 złota zysku.

Jestem na 101% pewny tej interpretacji, bo to podstawa opłacalności budowania łańcuchów produkcyjnych.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

no tak, to jest logiczne z punktu widzenia ruchów gracza, w sensie zysków, ale niespecjalnie wynika z instrukcji, dlatego wolałem się upewnić, bo wydawało mi się to nieco dziwne.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1001 times
Been thanked: 490 times

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: Miszon »

To jest ten sam fragment który zacytowałem ;)
Przy czym to jest chyba jedyny moment gdzie to jest napisane a ponieważ jest tam błąd odnośnie tej gliny to chciałem się upewnić czy reszta się zgadza.
po prostu 1 błąd spowodował u mnie nieufność czy przypadkiem nie ma tam drugiego błędu, rozumiecie.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
TTR_1983
Posty: 3924
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: O mój zboże! (Oh my Goods!)

Post autor: TTR_1983 »

Może to i logiczne, ale instrukcja do tej gry pozostawia wiele do życzenia. Gra niby łatwa, a instrukcja napisana bardzo chaotycznie.
ODPOWIEDZ