Wybuchowa mieszanka - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Wybuchowa mieszanka - zasady, pytania

Post autor: Talaj »

Gra jest bardzo fajna, ale mam kilka pytań odnośnie zasad, ponieważ w instrukcji nie zostały dokładnie określone niektóre czynności:
1. Czy trzy zapasowe kulki, które trzymam obok swoich eliksirów mogę dobrowolnie wymieniać z kulkami, które np. zostały mi na ręce pod koniec mojej tury? Czy jeżeli położę te trzy kulki to one tam muszą leżeć dopóki ich nie wykorzystam?
2. Jeżeli dostałem żeton biegłości za trzy takie same eliksiry to czy mogę wykorzystać jeden z tych eliksirów, żeby otrzymać kolejny żeton biegłości za 5 różnych?
3. Czy mogę podczas swojej tury wypić eliksir, wykonać ruch podstawowy i na koniec wypić jeszcze raz inny eliksir?

Z góry dzięki za sugestie
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: wc »

Talaj pisze:1. Czy trzy zapasowe kulki, które trzymam obok swoich eliksirów mogę dobrowolnie wymieniać z kulkami, które np. zostały mi na ręce pod koniec mojej tury? Czy jeżeli położę te trzy kulki to one tam muszą leżeć dopóki ich nie wykorzystam?
Wg instrukcji:
"Szklane kulki umieszczone w retorcie stanowią pulę rezerwową ingrediencji. Podczas swojej tury gracz może dowolnie przemieszczać ingrediencje z puli rezerwowej z tymi w ręce." Czyli możesz dowolnie mieszać i zamieniać kulki z ręki z tymi położonymi w retorcie. Po prostu na koniec tury musisz tam wrzucić 3 kulki z ręki, resztę oddając do podajnika.
Talaj pisze:2. Jeżeli dostałem żeton biegłości za trzy takie same eliksiry to czy mogę wykorzystać jeden z tych eliksirów, żeby otrzymać kolejny żeton biegłości za 5 różnych?
Tak - jest o tym wątek na bgg.
Talaj pisze:3. Czy mogę podczas swojej tury wypić eliksir, wykonać ruch podstawowy i na koniec wypić jeszcze raz inny eliksir?
Na tym polega urok gry - żeby w stopniu maksymalnym wykorzystywać swoje eliksiry. A możesz to robić w dowolnym momencie swojej tury. Tak więc sekwencja przez Ciebie podana jest jak najbardziej dozwolona. Choć pojęcie "na koniec" nie jest szczęśliwe, bo to wypicie powinno dać Ci jakąś wyraźną korzyść. Bardzo często zdarza się, że jeśli w trakcie swojego ruchu ukończysz jeden z eliksirów, to od razu go wypijesz, żeby móc ukończyć drugi. Piękne się wtedy tworzą comba i akcje. I nie bój się prosić profesora o pomoc - czasami takie (-2) punkty pozwalają ukończyć oba eliksiry w jednej turze, a to jest jeden z kluczy do wygranej.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: Talaj »

Dzięki za rozwianie wątpliwości
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: Jelithe »

Pytanie o miksturę radości pryzmatycznej. Czy po jej wypiciu mogę wykorzystać jako dowolne wszystkie kulki, które mam w ręce i w retorcie, czy tylko te max. 3 w retorcie kładę jako dowolny kolor?
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: GaGacek »

Tylko 3 szt. z retorty.
strefamroku
Posty: 22
Rejestracja: 18 kwie 2016, 20:57

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: strefamroku »

Nie rozumiem kiedy kończy się gra. Może coś mi padło na oczy i mózg.

Grę zaczyna pierwszy gracz a kończy (wykonuje ostatnią turę) gracz po prawej od pierwszego. Nijak mi nie wychodzi, że wszyscy wykonali tyle samo tur jeżeli gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
[przykład: gra trzy osobowa - ostatni żeton wzięła osoba po lewej od pierwszego gracza (moim zdaniem w tym momencie wszyscy wykonali tyle samo tur) i albo gra się kończy, albo wszyscy wykonują ostatnią kolejkę.

Będę wdzięczny za pomoc.

Teraz przyszło mi do głowy że gracz po prawej stronie pierwszego gracza (tak jak to widzą wszyscy poza pierwszym graczem bo dla niego on jest po lewej... tak jak moja lewa rękach jest po mojej prawej stronie jeżeli przyjmiemy punkt widzenia osoby stojącej na przeciwko mnie...)

Zaamaem się.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: cezaras »

zakładając, że grasz zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to po Twoim ruchu gra gracz po Twojej lewej ręce.
Jeżeli jesteś pierwszym graczem, to ostatni swój ruch w kolejce wykonuje gracz po Twojej prawej ręce.

i żeby nie było, że to jakieś udziwnienia - tak jest w każdej grze, w której jest równa liczba tur :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: donmakaron »

Zasady mówiąc o graczu po prawej stronie pierwszego gracza, mają na myśli prawą stronę z perspektywy pierwszego gracza właśnie, czyli celują w ostatniego gracza.
strefamroku
Posty: 22
Rejestracja: 18 kwie 2016, 20:57

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: strefamroku »

Wiedziałem że to jakaś zawieszka mózgowa. Wstyd mi, ale dziękuję. Wszystko jasne.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
VonMarek
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2015, 11:26

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: VonMarek »

Pytanie do ekspertów. Czy kulki, których jeszcze nie widać także uczestniczą w reakcji wybuchowej? Np. na pozycji 6,7,8 jest niebieska, wyciągam 7, która rozpoczyna wybuch i biorę wszystkie trzy ale co jeżeli na pozycji 9, 10, 11(schowanej) też są niebieskie? Też je biorę czy tylko toczą się z podajnika?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: KQuest »

VonMarek pisze:Pytanie do ekspertów. Czy kulki, których jeszcze nie widać także uczestniczą w reakcji wybuchowej? Np. na pozycji 6,7,8 jest niebieska, wyciągam 7, która rozpoczyna wybuch i biorę wszystkie trzy ale co jeżeli na pozycji 9, 10, 11(schowanej) też są niebieskie? Też je biorę czy tylko toczą się z podajnika?
Oczywiście. Jeśli kolor się zgadza to zasady obowiązują. Co więcej, często zdarza się tak, że trzeba podjąć decyzję - wziąć to co widać albo zaryzykować i liczyć na to, że kulki, których nie widać spowodują jakąś efektowną eksplozję ;)
VonMarek
Posty: 6
Rejestracja: 17 mar 2015, 11:26

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: VonMarek »

[THUMBS UP SIGN] dzięki

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: tejot »

Rozumiem że w swojej turze mogę zarówno wypić dowolną ilość eliksirów jak i skorzystać jeden raz z pomocy profesora?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: KQuest »

tejot pisze:Rozumiem że w swojej turze mogę zarówno wypić dowolną ilość eliksirów jak i skorzystać jeden raz z pomocy profesora?
Tak. Jedyne co musisz zrobić to wyciągnąć jedną kulkę (+ ewentualne kulki z eksplozji). Oprócz tego w dowolnej ilości i kolejności możesz (wielokrotnie) wziąć pomoc i/lub wypić swoje eliksiry.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: bobule »

1. Wyjąłem, eliksiry podstawowe, odrzuciłem dwa rodzaje w całości, zostało 10 podstawowych na 4 osoby, każdy wziął po 2. A co z dwoma które zostały? Ja je wtasowałem do eliksirów, które można wyprodukować.
2. Czyli rozumiem, że w swojej rundzie można zrobić maksymalnie 2 eliksiry?

Wiem, że pytania głupie, ale jesteśmy po pierwszej rozgrywce ;)
ewelilly
Posty: 95
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:50
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: ewelilly »

bobule pisze: 17 maja 2020, 09:15 1. Wyjąłem, eliksiry podstawowe, odrzuciłem dwa rodzaje w całości, zostało 10 podstawowych na 4 osoby, każdy wziął po 2. A co z dwoma które zostały? Ja je wtasowałem do eliksirów, które można wyprodukować.
2. Czyli rozumiem, że w swojej rundzie można zrobić maksymalnie 2 eliksiry?

Wiem, że pytania głupie, ale jesteśmy po pierwszej rozgrywce ;)
1. Tak
2. Tak
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: tomwro »

Czy jak zapelniam/koncze eliksir/y na początku swojej rundy, bądź w trakcie (np. używając kulek z rezerwy, albo wykorzystując eliksir), dokładam nowy eliksir i mogę wykorzystać pozostałe kulki z ręki?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: KQuest »

Nie. Dobieranie nowych eliksirów odbywa się na końcu tury i jeśli się nie mylę, to chyba nawet nie można w tych nowych eliksirach umieścić kulek z rezerwy
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: tomwro »

Z rezerwy niby nie. A co jak wezmę kulki, spożywając eliksir? Wtedy przecież mam je na ręce, a nie w rezerwie...
Czyli pełne eliksiry ściągam z planszetki gracza dopiero na koniec swojej tury (coś jak faza czyszczenia), pozostałych kulek na ręce nie mogę wykorzystać do nowego eliksiru oraz nie mogę też wykorzystać w tej samej turze efektu zapełnionego eliksiru?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8734
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2331 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: Curiosity »

Dobranie nowych eliksirów to MUSI być ostatnia rzecz, jaką zrobisz w swojej turze. Efekt możesz wykorzystać od razu po zrobieniu eliksiru, ale jak dostawisz nowy to już jest koniec.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: Julka182 »

A kiedy mogę wykorzystać kulki z rezerwy? W dowolnym momencie czy dopiero na koniec rundy?
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Wybuchowa mieszanka

Post autor: tomwro »

Cały czas W Twojej rundzie
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Wybuchowa mieszanka - zasady, pytania

Post autor: Julka182 »

Czy jeżeli są trzy/ więcej kulek w jednym kolorze i wezmę środkowa to czy mogę pobrać dwie pozostałe / więcej kulek, które się zetknęły i spowodowały eksplozję ?
barteknat
Posty: 11
Rejestracja: 24 paź 2020, 11:29
Been thanked: 7 times

Re: Wybuchowa mieszanka - zasady, pytania

Post autor: barteknat »

Tak.
ODPOWIEDZ