Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Kal-El83 »

1. Na karcie jest napisane (o ile dobrze pamiętam) że wszystkie inne karty dają dodatkową buźkę.
2. Mie, odkrywasz jedynie dokładając do przyszłych wdarzeń
3. Nie można podnieść dwóch tych samych technologii. Przykrywamie występuje tylko w niebieskich technologiach, w dodatku przykryć możesz tę samą niebieską technologię - tą samą niebieską technologią z następnej ery.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Przykrywania nie użyłem tego słowa, znam różnicę, ale dzięki, o to chodziło właśnie.

A karta agresja: szpiegostwo: zabierz przeciwnikowi do 5 żarówek Edisona. Czy:

a) zabieram mu 5 i z jego 5 robi się 0, a ja nic nie zyskuje i mam 10
b) zabieram mu 5 i z jego 5 zostaje 0, ale ja już mam 10+5, czyli 15
c) zabieram mu 5 i zostaje mu 5, ale ja już mam 10+5, czyli 15?
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Kal-El83 »

B
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Czy w grze pełnej po rozegraniu wszystkich wydarzeń z talii III jest jakieś punktowanie osobne za cokolwiek, czy od razu to, co na torze kultury to jest wynik końcowy?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

w trzeciej erze do kart wydarzeń wkłada się karty punktujące na koniec gry
Who is John Galt?
Posiadam
MalkolmR
Posty: 45
Rejestracja: 14 sty 2016, 20:48

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: MalkolmR »

Czy można odrzucać z ręki karty cywilne których nie chcemy używać?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

Nie można
Who is John Galt?
Posiadam
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Kal-El83 »

Nie, blokowanie swojej reki tez trzeba wkalkulować.
Karty spadają swoja era +2 ... Karty z A spadają w momencie odpalenia II ery itp
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Tomzaq pisze:w trzeciej erze do kart wydarzeń wkłada się karty punktujące na koniec gry
możesz jaśniej? Myślalem, że rozpatrujemy po kolei wszystkie zdarzenia z końcowej ery. Ale czy te, które w stosie czekają (najbardziej z lewej albo środkowym) to razem wszystko leci do patrzenia? (np. z ery II też?).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

Na końcu gry rozpatruje się wszystkie karty wydarzeń. Obecne i przyszłe. Mało prawdopodobne żeby były tam karty z ll ery.
Who is John Galt?
Posiadam
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Taka sytuacja praktyczna: mam piechura jednego i kolosa rodyjskiego (+1 do kolonizacji i +2 do siły). Czy mogę zalicytować przy kolonii max 2 czy 4? Innymi słowy, czy te +2 do drzewka siły też się liczy do kolonizacji czy nie?
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Kal-El83 »

Do kolonizacji liczą się
Bnusy z cudów +do kolonizacji
Zagrywanie kart militarnych z +do kolonizacji
Siła wysyłanych jednostek
Taktyka o ile wysyłane jednistki ją spełniają
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Azazelek pisze:Do kolonizacji liczą się
Bnusy z cudów +do kolonizacji
Zagrywanie kart militarnych z +do kolonizacji
Siła wysyłanych jednostek
Taktyka o ile wysyłane jednistki ją spełniają
W moim przykładzie, ile mogę maksymalnie zalicytować?
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Palmer »

2.
No chyba że znasz sposób żeby ten jeden wojak na kolonie jechał z kolosem na puklu :P
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Palmer pisze:2.
No chyba że znasz sposób żeby ten jeden wojak na kolonie jechał z kolosem na puklu :P
Trochę to fabularnie bez sensu. Bo na co mi te +2 z kolosa na drzewko, skoro do śmieci i nawet nie przyda się do kolonizacji? Kolos potężny paraliżuje mentalnie rywali (skoro wybudowali kolosa, na pewno są mocni i mogą zmieść z powierzchni ziemi samego sida meiera). Niby kolos daje +1 z łódki, ale +2 z nadruku siły już nie - lekki bezsens i niekonsekwencja.
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Kal-El83 »

+1 z łódki jest tylko do kolonizacji.
+2 masz do siły na stałe, nawet jak nie masz żadnego wojska. Bywa to przydatne ale trzeba ograć civke bo wariantów strategii gier jest multum ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Azazelek pisze:+1 z łódki jest tylko do kolonizacji.
+2 masz do siły na stałe, nawet jak nie masz żadnego wojska. Bywa to przydatne ale trzeba ograć civke bo wariantów strategii gier jest multum ;)
Tak, tak, ja to rozumiem. Ale nie łapię niekonsekwencji, że +1 z łódki można użyć do kolonizacji, ale +2 stałego to już nie. Tak jakby to było oderwane od podbijania kolonii, choć przecież wpisuje się w militaria cywilizacji. Zmienię chyba to na homerule, bo logiczniej brzmi i ciekawiej. Ale poza tym gra całkiem logiczna, świetny podręcznik, złożoność niby spora, ale wygląda kapitalnie po kilku grach.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Jeszcze takie przemyślenie. Bo możemy kupić kartę technologii za akcje cywilne i trzymać na ręce? (podkupienie innym w celu czekania na żarówki)? Czy nie lepiej byłoby kupić TYLKO WTEDY, gdy stać nas na zapłacenie w żarówkach?

Bo teraz nie wiem czy dobrze graliśmy. Zapłaconą kartę technologii w akcjach cywilnych i żarówkach można wystawić jako aktywną bez kolejnej akcji cywilnej w celu jej ewentualnej aktywacji, czy tak? (np. w odróżnieniu od kupionego lidera). Dobrze myślę?
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Kal-El83 »

Jeżeli to fabularyzować na siłę, to trzeba pamietać że zawsze musisz wysłać jednostk w czasie kolonizacji (nie możesz kolonizować tylko bonusami).
Co,za tym idzie ludzie wypływając z portu z kolosem są bardziej zmotywowani i z większym morale są też bardziej bojowo nastawieni (dlatego +1)
Natomiast samego kolosa na kolonizacje nie wylesz (ani samotnie ani na łódkę z ludźmi) i daje on te determinacje ludności w kraju (dlatego +2 bo nawet rolnicy mają wyższe morale do obrony swojego "wielkiego" kraju ;) )

Ja bym nie zmieniał tej zasady :) gra wydaje się być dobrze zbalansowana i raczej nie wymaga poprawek ... Chyba ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
reynmar
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2016, 08:44

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: reynmar »

sidmeier pisze:Tak, tak, ja to rozumiem. Ale nie łapię niekonsekwencji, że +1 z łódki można użyć do kolonizacji, ale +2 stałego to już nie. Tak jakby to było oderwane od podbijania kolonii, choć przecież wpisuje się w militaria cywilizacji. Zmienię chyba to na homerule, bo logiczniej brzmi i ciekawiej. Ale poza tym gra całkiem logiczna, świetny podręcznik, złożoność niby spora, ale wygląda kapitalnie po kilku grach.
Według mnie to wszystko trzyma się całości - do kolonizacji można fizyczne jednostki wysłać, czyli zapakować siły na statek i posłać. Stała siła z kolosa to właśnie wpływ monumentu na pozostałe cywilizacje.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: sidmeier »

Po prostu głośno myślę i zastanawiam się, czemu jedne mechanizmy wprowadzono, a inne rozwiązano jakby mniej konsekwentnie, przy czym ogromna większość jest zrobiona tak, że czapki z głów, niesamowity patent z surowcami, krokami produkcji, zarządzaniem bankiem i ludźmi. Przy czym wchodzi kolonia i teraz musisz zamiast patrzeć na drzewko i faktyczny stan militarny cywilizacji, to przeliczać, co możesz wysłać, ile zalicytować, by grać fair i nikogo nie oszukać niechcący i nie wypaczyć równych zasad dla wszystkich (a nie jestem wyjadaczem tej gry i nie grałem z takimi, więc jednak o nieświadomą pomyłkę łatwo tutaj). Stąd myślenie o prostszym patrzeniu na drzewko zdecydowanie. A tu trzeba pamiętać, że taki Napoleon z bonusem nie daje na kolonizację (czemu się pytam, skoro kto jak kto, ale jego zdolność iście kolonizacyjna).
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: seki »

Wiecie, że Vlada testuje swoje gry wspomagając się wersją cyfrową, komputerem? Jeśli on zadecydował, że takie wartości są odpowiednie i technologia jest zbalansowana to ja się nad tym zastanawiać nie chce bo na pewno wszystko było testowane na setki sposobów.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:Na końcu gry rozpatruje się wszystkie karty wydarzeń. Obecne i przyszłe. Mało prawdopodobne żeby były tam karty z ll ery.
Na koniec gry rozpatruje się wyłącznie wydarzenia z III Ery, znajdujące się na stosach aktualnych i przyszłych wydarzeń.

sidmeier pisze:Zapłaconą kartę technologii w akcjach cywilnych i żarówkach można wystawić jako aktywną bez kolejnej akcji cywilnej w celu jej ewentualnej aktywacji, czy tak? (np. w odróżnieniu od kupionego lidera). Dobrze myślę?
Koszt w żarówkach za kartę technologi uiszcza się w momencie jej wystawienia.
Żadnych kart nie aktywuje się za akcje cywilne lub militarne. Część pozwala wykonywać nadzwyczajne akcje, ale jest to na nich wprost napisane.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Na końcu gry rozpatruje się wszystkie karty wydarzeń. Obecne i przyszłe. Mało prawdopodobne żeby były tam karty z ll ery.
Na koniec gry rozpatruje się wyłącznie wydarzenia z III Ery, znajdujące się na stosach aktualnych i przyszłych wydarzeń.

No przecież mój post oznacza dokładnie to samo co Twój
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:
GrzeL pisze:
Tomzaq pisze:Na końcu gry rozpatruje się wszystkie karty wydarzeń. Obecne i przyszłe. Mało prawdopodobne żeby były tam karty z ll ery.
Na koniec gry rozpatruje się wyłącznie wydarzenia z III Ery, znajdujące się na stosach aktualnych i przyszłych wydarzeń.

No przecież mój post oznacza dokładnie to samo co Twój
Przecież tekst „rozpatruje się wszystkie karty wydarzeń” nie znaczy tego samego co „rozpatruje się wyłącznie wydarzenia z III Ery”.
ODPOWIEDZ