Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

yadyam pisze:Czy mogę wypowiedzieć wojnę w IV erze?
Nie możesz
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

yadyam pisze:Czy mogę wypowiedzieć wojnę w IV erze?
Tak, możesz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

Racja. Pod warunkiem, że IV era nie rozpoczęła się w turze gracza rozpoczynającego. Nie można wywołać wojny w ostatniej rundzie gry. Sorry za pospiech i nieprzemyślaną odpowiedź :)
Who is John Galt?
Posiadam
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: yadyam »

Jest ostatnia runda już. Ja jestem graczem, dajmy na to, przedostatnim. Po mnie ruch należy już tylko do jednego gracza i liczymy punkty. Rozumiem, że wtedy nie mogę, tak?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

Wtedy nie możesz.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Breżniew »

Mam pytanie odnośnie banku niebieskiego i żółtego. Mam taką sytuację, że w banku żółtym mam jedno puste miejsce. Pojawia się kolonia i wygrywam licytację. Karta kolonii dostarcza 3 żółte znaczniki. Czy dostaję wszystkie 3 znaczniki mimo tego, że w żółtym banku jest miejsce tylko na jeden znacznik, czy dostaję tylko 1 znacznik do limitu wolnych miejsc w banku?
I moje drugie pytanie niejako wynikające z pierwszego - czy zarówno żółty jak i niebieski bank ma jakiś limit ilości znaczników, które mogą się w nich znajdować?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: seki »

Breżniew pisze:Mam pytanie odnośnie banku niebieskiego i żółtego. Mam taką sytuację, że w banku żółtym mam jedno puste miejsce. Pojawia się kolonia i wygrywam licytację. Karta kolonii dostarcza 3 żółte znaczniki. Czy dostaję wszystkie 3 znaczniki mimo tego, że w żółtym banku jest miejsce tylko na jeden znacznik, czy dostaję tylko 1 znacznik do limitu wolnych miejsc w banku?
I moje drugie pytanie niejako wynikające z pierwszego - czy zarówno żółty jak i niebieski bank ma jakiś limit ilości znaczników, które mogą się w nich znajdować?
Banki nie mają limitu. Jest to odpowiedź na oba pokrywające się pytania.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Breżniew »

seki pisze:Banki nie mają limitu. Jest to odpowiedź na oba pokrywające się pytania.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Grałem wobec tego zgodnie z zasadami :)
2010cobra25
Posty: 32
Rejestracja: 17 lut 2011, 21:42
Lokalizacja: Józefów woj.lubelskie
Has thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: 2010cobra25 »

Czy posiada ktoś spis kart oraz ich działanie ? Bardzo by to pomogło podczas korzystania z aplikacji . Ponieważ niektóre karty mają sporo tekstu po angielsku [emoji20]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
reynmar
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2016, 08:44

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: reynmar »

2010cobra25 pisze:Czy posiada ktoś spis kart oraz ich działanie ? Bardzo by to pomogło podczas korzystania z aplikacji . Ponieważ niektóre karty mają sporo tekstu po angielsku [emoji20]
Tekst z kart nie jest aż tak trudny do zrozumienia [emoji848]
toorbus
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 00:00

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: toorbus »

Siemanko, mam kilka pytań głownie odnośnie liderów.
1) Czyngis-chan, "Na koniec swojej tury otrzymujesz 3 (pkt kultury), jezeli Twoja cyw jest jedna z dwóch najsilniejszych"
I tu się rodzi pytanie czy ten wzrost kultury jest tylko w tej turze w której wyciągnąłem tego lidera czy w każdej następnej mojej turze kiedy przewyższam przeciwnika siła?

2)Krzysztof Kolumb "Mozesz usunac Kolumba z gry jako akcję polityczną, aby skolonizować terytorium z ręki bez poświęcania jednostek"
Tu już nic nie rozumiem. Czyli dociągam kartę polityczną, dostaję terytorium. W mojej turze kiedy mam zagrac akcje polityczną, ściągam kolumba z planszy (założenie że jest już wyłożony) i mogę bez licytacji i zbędnych ceregieli podbić to terytorium(wyłożyć na stół)? Jeżeli źle to rozumiem proszę o wyjaśnienie.

3)James Cook "W czasie kolonizacji możesz odrzucić do 2 kart militarnych" te karty tyczą się kart na ręce ? Karty militarne to karty czerwone wliczając w to taktyki ?
Dalej patrząc "Twoja pierwsza kolonia PRODUKUJE dodatkowo 2 pkt kultury..." czyli przy każdym końcu tury będe miał o 2 pkt kultury więcej w momencie posiadania terytorium ?

Z góry dzięki za odpowiedź ;)
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: yadyam »

1) W każdej Twojej turze, na której końcu jesteś jedną z dwóch najsilniejszym cywilizacji
2) Podczas kolonizacji odrzucasz Kolumba i nie poświęcasz jednostek - czyli np. licytujesz 150 (pod warunkiem, że tyle możesz oczywiście ;) i poświęcasz KK
3) Kart na ręce, również taktyk, bo to przecież karty militarne. Kart militarne to te szare na plecach. Tak, podczas fazy produkcji Twoja pierwsza kolonia "wytwarza" 2 pkty kultury
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: dave8 »

Z Kolumbem nic nie licytujesz bo nie ma żadnej licytacji.
W polityce zagrywasz kolonie z ręki i odrzucasz Kolumba - tyle.
toorbus
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 00:00

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: toorbus »

yadyam pisze:2) Podczas kolonizacji odrzucasz Kolumba i nie poświęcasz jednostek - czyli np. licytujesz 150 (pod warunkiem, że tyle możesz oczywiście i poświęcasz KK
dave8 pisze: Z Kolumbem nic nie licytujesz bo nie ma żadnej licytacji.
W polityce zagrywasz kolonie z ręki i odrzucasz Kolumba - tyle.
Troszkę sprzeczne odpowiedzi xD Może ktoś jeszcze się wypowiedzieć ?
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Palmer »

Opcja druga. Nie ma żadnej licytacji, z automatu kolonizujesz kolonie z ręki.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: yadyam »

Moja wina. Nie doczytałem Kolumba... Grałem w to już ze sto razy, a jeszcze nigdy z niego nie skorzystałem - tak na usprawiedliwienie :)
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: aeiou871 »

Wczoraj pokłóciłem się o jedną zasadę z siostrą i chciałem się upewnić, że miałem rację, że postawiłem na swoim. Jeśli w III erze nie mam surowców, a mam dwie karty "Rozwój miast", to nie mogę użyć dwóch takich kart jednocześnie do zbudowania Opery (8 surowców, pisze z pamięci, nie wiem, czy Opera dokładnie tyle kosztuje) bez wydawania surowców z własnych kopalni. Użycie takich dwóch kart, to dwie akcje i nie mogę ich połączyć, żeby zbudować jeden budynek. Potwierdźcie, proszę, czy dobrze myślę, a jeśli źle, to wytłumaczcie dlaczego.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: Tomzaq »

W swojej rundzie możesz wykonać jedną akcję odkładając biały znacznik na bok. Zagranie 1 żółtej karty to odłożenie jednego białego znacznika. Więc nie możesz zagrać dwóch żółtych kart. Wg mnie 8)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: warlock »

Nie ma takiej opcji, że połączysz dwie żółte karty.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: kastration »

Wydawało mi się, że wszystko rozumiem z kart punktujących, ale ostatnio była karta "Wpływ populacji" ("Impact of Population") - +2PZ za każdego zadowolonego robotnika powyżej 10. Nie mogę tego zrozumieć, patrząc na planszetkę i licząc, nijak mi nie wychodzi to, co mi liczy komputer w grze on-line. Może to dymienie czaszki, jak zobaczyłem tą kartę pierwszy raz rzuconą przez kogoś. Czy ktoś łopatologicznie to wyjaśni?

Czy to liczymy tak, że liczymy wszystkich pracowników z jednostek militarnych, budynków publicznych, farm i kopalń oraz polu "Wolni robotnicy" od tego odejmujemy liczbę 10 i mnożymy razy 2PZ? Pozwólcie założenie, że nie mam niezadowolonych na dole i są same uśmiechnięte buźki.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki [3.edycja]

Post autor: GrzeL »

kastration pisze: 03 lip 2018, 19:49 Wydawało mi się, że wszystko rozumiem z kart punktujących, ale ostatnio była karta "Wpływ populacji" ("Impact of Population") - +2PZ za każdego zadowolonego robotnika powyżej 10. Nie mogę tego zrozumieć, patrząc na planszetkę i licząc, nijak mi nie wychodzi to, co mi liczy komputer w grze on-line. Może to dymienie czaszki, jak zobaczyłem tą kartę pierwszy raz rzuconą przez kogoś. Czy ktoś łopatologicznie to wyjaśni?
PZ = max(0; 2 * („liczba robotników” - „liczba niezadowolonych robotników” - 10))
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: samszef »

Hej, co powinniśmy zrobić w sytuacji kiedy jeden z graczy ma (łącznie z kart i robotników) 9 ikon zadowolenia - 2 ikony ze świątyni (2 robotników w świątyni w erze A), 3 ikony z dwóch kart cudów, plus dodatkowo 4 ikony z cudu Bazylika św. Piotra (każda karta lub robotnik, który daje co najmniej jedną ikonę zadowolenia, daje dodatkowo jedną ikonę zadowolenia: czyli + 2 ikony zadowolenia za dwóch robotników, 1 ikona za jedną kartę cudu, 1 za drugą kartę cudu). Czy przy karcie Michała Anioła (Twoje świątynie teatry i cuda produkują dodatkowo 1 ikonę harfy za każdą ikonę zadowolenia) powinniśmy do wskaźnika harf doliczyć 9 harf za 9 posiadanych ikon zadowolenia czy za 8 bo tyle wynosi maksymalny wskaźnik poziomu zadowolenia? (poziom = suma ikon zadowolenia)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: GrzeL »

samszef pisze: 23 lip 2018, 00:00 Hej, co powinniśmy zrobić w sytuacji kiedy jeden z graczy ma (łącznie z kart i robotników) 9 ikon zadowolenia - 2 ikony ze świątyni (2 robotników w świątyni w erze A), 3 ikony z dwóch kart cudów, plus dodatkowo 4 ikony z cudu Bazylika św. Piotra (każda karta lub robotnik, który daje co najmniej jedną ikonę zadowolenia, daje dodatkowo jedną ikonę zadowolenia: czyli + 2 ikony zadowolenia za dwóch robotników, 1 ikona za jedną kartę cudu, 1 za drugą kartę cudu).
W danym przykładzie liczba ikon zadowalania wynosi 8, Bazylika samej sobie nie dodaje drugiej buźki, na polskiej karcie jest błąd, pominięto słowo „innej” po słowie „każdej”.
samszef pisze: 23 lip 2018, 00:00 Czy przy karcie Michała Anioła (Twoje świątynie teatry i cuda produkują dodatkowo 1 ikonę harfy za każdą ikonę zadowolenia) powinniśmy do wskaźnika harf doliczyć 9 harf za 9 posiadanych ikon zadowolenia czy za 8 bo tyle wynosi maksymalny wskaźnik poziomu zadowolenia? (poziom = suma ikon zadowolenia)
W przypadku punktacji Michała Anioła nie ma ograniczenia w liczbie ikon zadowolenia do ośmiu.
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: samszef »

GrzeL pisze: 23 lip 2018, 08:35 W przypadku punktacji Michała Anioła nie ma ograniczenia w liczbie ikon zadowolenia do ośmiu.
Pytanie 1: Czyli to oznacza, że jeśli liczba ikon zadowolenia na kartach i cudach osiąga np. 10 to taki bonus do punktów kultury daje Michał Anioł jako lider?
Pytanie 2: Jak rozumiem nie ma to zupełnie nic wspólnego z poziomem zadowolenia mojej cywilizacji objętej ograniczeniem do 8?
GrzeL pisze: 23 lip 2018, 08:35 W danym przykładzie liczba ikon zadowalania wynosi 8, Bazylika samej sobie nie dodaje drugiej buźki, na polskiej karcie jest błąd, pominięto słowo „innej” po słowie „każdej”.
Czy jest gdzieś dostępna errata do gry, zawierającą tę oraz inne pomyłki w tłumaczeniach itp?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki (3. edycja)

Post autor: GrzeL »

samszef pisze: 23 lip 2018, 08:47
GrzeL pisze: 23 lip 2018, 08:35 W przypadku punktacji Michała Anioła nie ma ograniczenia w liczbie ikon zadowolenia do ośmiu.
Pytanie 1: Czyli to oznacza, że jeśli liczba ikon zadowolenia na kartach i cudach osiąga np. 10 to taki bonus do punktów kultury daje Michał Anioł jako lider?
Niezupełnie, to nie Michał Anioł daje te punkty, on tylko zwiększa produkcję kultury z wymienionych kart.
Na karcie jest napisane: „Twoje świątynie, teatry, i cuda produkują dodatkowo 1 kultury za każdą ze swoich wesołych buziek.”, a nie „Michał Anioł produkuje 1 kultury za liczbę wesołych buziek na twoich świątyniach, teatrach i cudach.”. Użyto słowa „za każdą” bez dodatkowego obostrzenia ilościowego jak na innych kartach odnoszących się do liczby wesołych buziek, więc za każdą.
samszef pisze: 23 lip 2018, 08:47 Pytanie 2: Jak rozumiem nie ma to zupełnie nic wspólnego z poziomem zadowolenia mojej cywilizacji objętej ograniczeniem do 8?
Tak.
samszef pisze: 23 lip 2018, 08:47
GrzeL pisze: 23 lip 2018, 08:35 W danym przykładzie liczba ikon zadowalania wynosi 8, Bazylika samej sobie nie dodaje drugiej buźki, na polskiej karcie jest błąd, pominięto słowo „innej” po słowie „każdej”.
Czy jest gdzieś dostępna errata do gry, zawierającą tę oraz inne pomyłki w tłumaczeniach itp?
Nie, trzeba przeszukać ten wątek i główny, aby znaleźć poszczególne błędy.
ODPOWIEDZ