Pandemic Legacy - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Pandemic Legacy - pytania i wątpliwości

Post autor: piwoslaw »

zakładam wątek coby nie zaśmiecać zasadami w innym miejscu.
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: piwoslaw »

Temat rozprzestrzeniania się chorób

Jeśli wystąpi reakcja łańcuchowa, najpierw przesuńcie znacznik o jedno miejsce następnie dodajcie nowe znaczniki, jak opisano powyżej, za wyjątkiem miast, które uczestniczyły już w rozprzestrzenianiu choroby (lub reakcji łańcuchowej) w ramach rozpatrywanej karty.

czyli nie dodajemy kostek wyłącznie w miastach z których nastąpiło rozprzestrzenienie , pokazuje to dokładnie przykład podany po prawej stronie w instrukcji.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kudlacz135 »

aigimig pisze:no to moim zdaniem polskie tłumaczenie jest mniej dokładne bo zdanie:
"Następnie dodaj nowe znaczniki tak, jak opisano powyżej, za wyjątkiem miast, które uczestniczyły już w rozprzestrzenianiu choroby (lub w reakcji łańcuchowej) w ramach rozpatrywanej aktualnie karty."
nie musi znaczyć to samo co
"Then, place cubes as above, except do not add a cube to cities that have already had an outbreak (or a chain reaction outbreak) as part of resolving the current Infection card."

Ja np. rozumiałem tak, że miasto, które dostało kostkę w wyniku rozprzestrzeniania innego miasta już uczestniczyło w rozprzestrzenianiu a tym samym nie dostaje kolejnych kostek.
To nie kwestia interpretacji tylko nomenklatury :) "Rozprzestrzenianie" lepiej potraktować jak słowo kluczowe, nazwę własną dla danego działania, wtedy nie powinno być problemu ze zrozumieniem. Poza tym, przykład w instrukcji dość dobrze rozwiewa wątpliwości :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

piwoslaw pisze:za wyjątkiem miast, które uczestniczyły
No masz.... 2 strony wałkowania tematu w innym dziale a tu znów "uczestniczyły".
Należy więc dodać i podkreślić, że tu "uczestnictwo" to nie uczestnictwo, tylko "powodowanie". :)
Co zostało trafnie zauważone w innym miejscu.


Ponadto, jestem ostatnim, który by cię czepiał takich rzeczy, ale... już jeden temat o Pandemii w dziale "Zasady - pytania itd." już jest. A kwestia wyżej poruszana nie dotyczy rozwinięć gry z Legacy, tylko Pandemii w ogóle :). A zwracam na to uwagę z egoistycznych pobudek - zdarza mi się szukać odpowiedzi na pytania o Pandemię, a bieganie po różnych tematach jest upierdliwe ;).
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kolderek »

no to pytanie z Legacy. gdzie są bazy militarne? które pudełko? bo albo coś przeoczyliśmy, albo nie ma i nie wiemy jak zaznaczać.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

kolderek pisze:no to pytanie z Legacy. gdzie są bazy militarne? które pudełko? bo albo coś przeoczyliśmy, albo nie ma i nie wiemy jak zaznaczać.
Czyli już "bazy militarne" nie będą niespodzianką, gdy na nie natrafię...
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

W spoilerze pytanie dotyczące gry z zakresu przełomu stycznia / lutego. Jeśli nie zaliczyłeś pierwszego miesiąca w Legacy i nie poczyniłeś przygotowań do lutowej rozgrywki - nie czytaj.

Spoiler:
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: louiscyphre »

Opcja nr 1 jest prawidłowa według mnie.
Spoiler:
Pytanie ode mnie:
Wszystkie postacie muszą startować z tej samej stacji czy można je rozdzielić?
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: aigimig »

moim zdaniem wszystkie muszą z tej samej. nie mam instrukcji przed sobą ale jest tam chyba, że wybieramy lokalizację (czy tam stację) początkową - liczba pojedyncza a nie mnoga
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

louiscyphre pisze:Opcja nr 1 jest prawidłowa według mnie.
Tak też sądziłem. Jednak łatwość, z jaką przeszliśmy luty, zasiała ziarno wątpliwości.
louiscyphre pisze:szystkie postacie muszą startować z tej samej stacji czy można je rozdzielić?
Tu też się chwilę zastanawiałem. Teraz nie mam instrukcji przed oczami, ale sformułowanie użyte w instrukcji pozwalało wnioskować, że stacja oczywiście dowolna, ale wspólna dla graczy.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: louiscyphre »

Kolejne 2 pytania (spoiler luty/marzec):

Zadania:
Spoiler:
Płatne zdarzenie - Leczenie na odległość:
Spoiler:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

louiscyphre pisze:Płatne zdarzenie - Leczenie na odległość:
Spoiler:

louiscyphre pisze:Zadania:
Spoiler:
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: aigimig »

louiscyphre pisze:Płatne zdarzenie - Leczenie na odległość:
Spoiler:
louiscyphre pisze:Zadania:
Żadne zadanie nie 'odpada' o ile nie jest tak napisane (żeby podrzeć kartę zadania). Zaczynasz ze wszystkimi zadaniami, które masz, nawet w czasie gry możesz zdecydować, które wykonujesz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Co do zadań, to jeśli nie masz gdzieś napisane, że masz jakieś zadanie odrzucić, to wszystkie zostawiasz. Obowiązkowe MUSISZ wykonać, natomiast spośród pozostałych wybierasz sobie co chcesz zrobić, w zależności od rozwoju sytuacji.

Mam prośbę w kwestii pewnych rzeczy pojawiających się w lutym.
Spoiler:
EDIT:
Dziękuję wszystkim za pomoc. Wyszło na to, że na starość porobiło mi się coś z oczami, albo z tych emocji zlały nam się opisy dwóch różnych elementów.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

aigimig pisze:louiscyphre napisał(a):
Płatne zdarzenie - Leczenie na odległość:
Spoiler:
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: piwoslaw »

Pyranie o logistyka. Czy mozna nim przenosić pionek innego gracza tylko za pomoca karty czyli jako lot bezpośredni lub czarterowy?? Czy np. Mozna wykonac zwykly ruch jako jazda o jedno badź kilka pól ??

Drugie pytanko. Mamy ustaloną kolejność poruszania postaci. Rozumiem ze caly czas jest taka sama ??
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

1. Można również jako zwykła jazda, o dowolną ilość pól (każdy ruch to jedna akcja oczywiście)
2. Tak
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: piwoslaw »

Dzięki a czy mozna np przesunąć logistykiem kilka pionków czy tylko jeden ?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Jak najbardziej można poświęcić akcje, aby przesunąć różne pionki.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Czy po przegranej pierwszej grze w dany miesiąc, po przygotowaniu drugiej rozgrywki w tymże miesiącu premia za wygrany miesiąc poprzedni cały czas obowiązuje? Drugi raz z niej korzystamy?



I jeszcze jedna rzecz...
Wczoraj choróbsko nas zeżarło, zabrakło kostek, ale chyba nie do końca dobrze zagraliśmy tak teraz sobie myślę...
Ostatni akt gry - reakcja łańcuchowa. Muszę dołożyć do Chartum. W Chartum już są trzy kostki. Nie ma już dostępnych kostek - uznaliśmy więc, że koniec (bez doklejania naklejki Poziomu Paniki przy Chartum).

Ale - przecież fizycznie nie mogę dołożyć kostki do miasta z trzema kostkami, więc rozpatrując Chartum nawet nie muszę sprawdzać, czy są jeszcze dostępne kostki. Powinienem chyba więc automatycznie, NAJPIERW nakleić przy nim naklejkę Poziomu Paniki. I dopiero po tym, gdy choroba ma się rozlać z Chartum na kolejne miasta (w których są jeszcze miejsca na kostki), należałoby uznać, że gra skończona - bo dostępnych kostek brak...


Chyba powinienem więc tę naklejkę jeszcze do Chartum dodać....



_________________________


Edit:
Kwestia do rozważenia - czy definicja samego "zainicjowania rozprzestrzenienia choroby" zawiera tylko informację o konieczności położenia kostki, czy też definicja ta tożsama jest z samym aktem położenia tejże kostki.

Jeśli to pierwsze - naklejka wg mnie powinna dojść - bo "za chwilę dopiero zauważę", że nie ma już dostępnych kostek.
Jeśli to drugie - wg mnie nie naklejam - bo kostki do dołożenia już kolejnej nie ma, a więc zainicjowanie nie nastąpiło.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

TV3 pisze:Czy po przegranej pierwszej grze w dany miesiąc, po przygotowaniu drugiej rozgrywki w tymże miesiącu premia za wygrany miesiąc poprzedni cały czas obowiązuje? Drugi raz z niej korzystamy?
Tak. Ta premia jest aktywna w każdej grze kolejnego miesiąca.
TV3 pisze:I jeszcze jedna rzecz...
Wczoraj choróbsko nas zeżarło, zabrakło kostek, ale chyba nie do końca dobrze zagraliśmy tak teraz sobie myślę...
Ostatni akt gry - reakcja łańcuchowa. Muszę dołożyć do Chartum. W Chartum już są trzy kostki. Nie ma już dostępnych kostek - uznaliśmy więc, że koniec (bez doklejania naklejki Poziomu Paniki przy Chartum).

Ale - przecież fizycznie nie mogę dołożyć kostki do miasta z trzema kostkami, więc rozpatrując Chartum nawet nie muszę sprawdzać, czy są jeszcze dostępne kostki. Powinienem chyba więc automatycznie, NAJPIERW nakleić przy nim naklejkę Poziomu Paniki. I dopiero po tym, gdy choroba ma się rozlać z Chartum na kolejne miasta (w których są jeszcze miejsca na kostki), należałoby uznać, że gra skończona - bo dostępnych kostek brak...

Chyba powinienem więc tę naklejkę jeszcze do Chartum dodać....

Edit:
Kwestia do rozważenia - czy definicja samego "zainicjowania rozprzestrzenienia choroby" zawiera tylko informację o konieczności położenia kostki, czy też definicja ta tożsama jest z samym aktem położenia tejże kostki.

Jeśli to pierwsze - naklejka wg mnie powinna dojść - bo "za chwilę dopiero zauważę", że nie ma już dostępnych kostek.
Jeśli to drugie - wg mnie nie naklejam - bo kostki do dołożenia już kolejnej nie ma, a więc zainicjowanie nie nastąpiło.
Tu uważam, że w Chartumie naklejka powinna się pojawić. Bo czwartej kostki nie dokładasz, więc nie ma problemu braku. Dopiero przy kolejnym mieście nie masz czego położyć i kończysz.
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: aigimig »

pytanie / spoiler - czytać po otwarciu schowka nr 7
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

aigimig pisze:pytanie / spoiler - czytać po otwarciu schowka nr 7
Spoiler:
Graliśmy tak jak Ty. Zastanawialiśmy się też nad czymś innym:
Spoiler po otwarciu schowka nr 7
Spoiler:
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: aigimig »

Gambit pisze:Graliśmy tak jak Ty. Zastanawialiśmy się też nad czymś innym:
Spoiler po otwarciu schowka nr 7
Spoiler:
spoiler po otwarciu schowka nr 7
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

aigimig pisze: spoiler po otwarciu schowka nr 7
Spoiler:
Myślę, że warto by było znaleźć angielską wersję tej zasady.
ODPOWIEDZ