A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Karit »

Może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć zasadę lojalności i nie lojlnośc kart w kontekście skłądania tali (potwierdzoną zasadami z instrukcji)?
W instrukcji jest to jakoś dziwnie opisane, o ile przy wszystkich innych LCG-ach nie miałem problemu ze złożeniem tali mieszanych, tak tutaj mam poważny problem...

Roumiem że katy lojalne (z pergaminem w herbie) moga być tylko częścią frakcji której są lojalne.

Karty nie-lojane danej frakcji moga być jej czescią jeśli użyjemy karty agendy np. Sztandar.

I teraz pytanie, czy karty nie-lojalne frakcji X moga należeć do frakcji Y?

W skróconej instrukcji napisano (14 str.):
Niektóre zdolności kart (takie jak karty gen-Sztandarów w niniejszym zestaie postawowym) pozwalają graczom wykorzystywać nie-lojalne karty w taliach innych stronnictw
Z tego co widzę żadna karta z podstawki nie pozwla używać nie-lojalnych kart X do frakci Y, chyba że coś przeoczyłem.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

Karit pisze:chyba że coś przeoczyłem.
A co jest na odwrocie kart stronnictw? Nie mam jeszcze swojej kopii, ale tam powinno być np. to.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Karit »

tomb pisze:
Karit pisze:chyba że coś przeoczyłem.
A co jest na odwrocie kart stronnictw? Nie mam jeszcze swojej kopii, ale tam powinno być np. to.
Nie wiem jak to interpretować, dla frakcji X:
a) możesz posiadać nie-lojalne karty frakcji X
b) możesz posiadać nie-lojalne karty innych frakcji (wtym frakcj X)

W polskiej wersji jest to dosyć niejasne/pozwalające na różną interpretację:

(przykład dla sztandrau Jelenia):
Możesz posiadać nie-lojalne karty (tu symbol Baratheonów) w swojej tali.
Moim zdaniem to powinno brzmieć: możesz posiadać karty nie-lojalne dla (symbol Baratheonów), niby nie wielka zmiana, a sporo różnica.

Jest w końcu różnia między nie-lojlnymi kartami dla danego rodu a kartami nie-lojalnymi dla inych rodów
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

Karit pisze:(przykład dla sztandrau Jelenia):
Możesz posiadać nie-lojalne karty (tu symbol Baratheonów) w swojej tali.
Wydaje mi się, że jest ok.

Domyślnie w talii możesz mieć wyłącznie karty wybranej frakcji (dajmy na to Lannister) oraz karty neutralne.
Jeśli zastosujesz agendę o powyższym tekście, to prócz dowolnych kart Lannisterów i dowolnych kart neutralnych, możesz dorzucić do talii nie-lojalne karty Baratheonów (czyli takie spośród wszystkich kart Baratheonów, które nie posiadają zwoju pergaminu - symbolu lojalności).
Karit pisze:Jest w końcu różnia między nie-lojlnymi kartami dla danego rodu a kartami nie-lojalnymi dla inych rodów
Każda karta (prócz neutralnych) jest przypisana do jednego stronnictwa. Symbol lojalności określa, że dana karta może być użyta wyłącznie w talii tego właśnie stronnictwa. (Na tym polega jej lojalność.)
Karta bez symbolu lojalności może być użyta w taliach innych stronnictw, ale dopiero po spełnieniu określonych wymogów (np. dzięki użyciu konkretnej karty agendy).


PS. Kto umie powiedzieć bez potknięcia zdanie: "Jola lojalna, jola nielojalna"?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

Bo Ty myślisz o "nie-lojalne" jako o słowie, a nie jako o słowie w karciance :)

W instrukcji są bardzo dobrze wytłumaczone terminy "lojalność" i "nie-lojalność". Chyba jest to nawet opisane w obu książeczkach.

Karta Starków to taka z herbem Starków na swojej karcie (i z odpowiednią kolorystyką).
Lojalna karta to taka z banerem pod herbem. Nie-lojalna to taka bez baneru.
Poprzez odpowiednie kombinacje lojalna karta Starków to taka z herbem Starków i banerem, a nie-lojalna to taka z herbem Starków i bez baneru. Reguły są w tej kwestii ścisłe.

I tak jak już zostało napisane, budując talię możesz normalnie użyć kart frakcji X (nie ma znaczenia neutralnych, czy nie) i neutralnych. Możesz też użyć jednej karty agendy, w tym sztandaru. Sztandar frakcji Y pozwala wrzucać do talii nie-lojalne karty frakcji Y (czyli w herbem frakcji X i bez baneru). Bardziej łopatologicznie już nie potrafię.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Olgierdd »

Karit pisze:Może mi ktoś dokładnie wytłumaczyć zasadę lojalności i nie lojlnośc kart w kontekście skłądania tali (potwierdzoną zasadami z instrukcji)?
W instrukcji jest to jakoś dziwnie opisane, o ile przy wszystkich innych LCG-ach nie miałem problemu ze złożeniem tali mieszanych, tak tutaj mam poważny problem...

Roumiem że katy lojalne (z pergaminem w herbie) moga być tylko częścią frakcji której są lojalne.

Karty nie-lojane danej frakcji moga być jej czescią jeśli użyjemy karty agendy np. Sztandar.

I teraz pytanie, czy karty nie-lojalne frakcji X moga należeć do frakcji Y?

W skróconej instrukcji napisano (14 str.):
Niektóre zdolności kart (takie jak karty gen-Sztandarów w niniejszym zestaie postawowym) pozwalają graczom wykorzystywać nie-lojalne karty w taliach innych stronnictw
Z tego co widzę żadna karta z podstawki nie pozwla używać nie-lojalnych kart X do frakci Y, chyba że coś przeoczyłem.
Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś :)

W talii mogą być tylko karty tej samej frakcji (lojalne i nielojalne) + karty neutralne. Jeśli efekt jakieś karty pozwala używać w tej samej talii kart innej frakcji (efekt agend), to z można używać wyłącznie kart nielojalnych tej innej frakcji.
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: nightrunner »

Czy zwrot na karcie czardrzewa Starków (nie pamiętam teraz dokładnej nazwy karty) :
"Akcja wystawiania: (...)" to to samo co "Akcja mobilizacji"?
Wydaje mi się, że to raczej powinno być to samo, ale może jednak nie? Jeśli tak to tłumacz trochę dał ciała[emoji10]
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Drakkainen »

Pytanko, mam na stole stojącego Eddarda Starka (ES), przeciwnik inicjuje przeciwko mnie wyzwanie na miecze, ES klęka w obronie, następnie przeciwnik wyzywa mnie na władzę czy ES może teraz wstać i być ponownie wystawionym do obrony?
Spoiler:
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

Tak. Możesz nim wstać i zaraz klęknąć przydzielając go do obrony.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

Karta fabuły "Przewaga na morzu": czy ta karta sprawia, że przeciwnicy, którzy wyłożyli karty fabuł z cechą Królestwo lub Edykt, nie otrzymują w tej rundzie złota ze swoich kart fabuł?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

Dokładnie tak jest napisane na karcie. Z zastrzeżeniem, że nie dostają złota z ikonki złota na karcie fabuły. Za to efekt karty Calling the Banners (nie wiem jak to po polsku) nie jest anulowany, więc wciąż dostaniesz 1 golda za każdą postać przeciwnika. Tak samo dostajesz złoto za wszystkie ikonki na kartach które masz w grze (jak Tywin).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

uday pisze:Dokładnie tak jest napisane na karcie.
Właśnie tekst na karcie mnie zastanawiał - "Traktuj podstawową wartość złota każdej karty fabuły..." - bo zwraca się tylko do właściciela tej karty. Nie mówi, że każdy gracz z odpowiednią kartą fabuły obniża swój dochód, lecz żeby samemu traktować te karty, jakby miały "0". Sądziłem, że ta karta działa z jakimiś innymi kartami gracza, ale nie znalazłem żadnych synergii i stąd pytanie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

W nawiązaniu do powyższego: karta fabuły Umocniona pozycja ma tekst: "Traktuj wydrukowane pole tekstowe każdej postaci tak, jakby było puste (z wyjątkiem cech)."
a). Kto ma traktować w ten sposób karty - właściciel tej karty fabuły, czy wszyscy gracze?
b). Czyje karty należy tak traktować - tylko swoje, czy wszystkie będące w grze?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

Ogólna zasada jest taka, że "koszt" karty można opłacać tylko ze swoich "zasobów". Jeśli masz na karcie napisane np. "poświęć postać, aby..." to jest właśnie koszt i musisz poświęcić jedną ze swoich postaci. Natomiast efekty kart są globalne. Zagrywający (i opłacający koszt) gracz wybiera cel efektu (Paskudne Oszczerstwa pozwalają Ci klęknąć postacią przeciwnika), albo jeśli efekt jest globalny (czyli jak w przypadku Umocnionej Pozycji, czy Przewagi an Morzu) to działa na wszystkich graczy.

Tak samo dodatki możesz zagrywać na dowolny cel. Bodyguarda możesz zagrać też na karty Twojego przeciwnika, ale sensu ma to niewiele. Za to Milk of the Poppy warto zagrać prawie tylko na postaci przeciwnika, bo nasze efekty zazwyczaj chcemy mieć w grze ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

Hm, skoro efekt kart jest globalny, to dlaczego niektóre karty używają zwrotów "każdy gracz"?

Chyba nadal nie łapię tego zwrotu "traktuj". Dla mnie "traktuj" dotyczy mnie, ale wtedy "Przewaga na morzu" nie wpływałaby na finanse innych graczy, bo co z tego, że ja traktuję ich karty, jakby miały wartość 0, skoro oni tak tych kart nie traktują.
Edycja: czy zamiast "traktuj" nie powinno być "traktujcie"? Po angielsku jest: "Treat the base gold value on each revealed Kingdom and each revealed Edict plot card as if it were 0." oraz "Treat each character as if its printed text box were blank (except for Traits)."

uday pisze:dodatki możesz zagrywać na dowolny cel.
Też tak myślałem, ale instrukcja mówi:
Aktywny gracz może w tym momencie zmobilizować kartę postaci, miejsca lub dodatku ze swojej ręki, poprzez opłacenie jej kosztu w złocie (oznaczonego w lewym górnym rogu karty) i umieszczenie jej na swoim obszarze gry.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

tomb pisze:czy zamiast "traktuj" nie powinno być "traktujcie"?
Pewnie tak byłoby lepiej i bardziej zrozumiale.
tomb pisze:
Aktywny gracz może w tym momencie zmobilizować kartę postaci, miejsca lub dodatku ze swojej ręki, poprzez opłacenie jej kosztu w złocie (oznaczonego w lewym górnym rogu karty) i umieszczenie jej na swoim obszarze gry.
Rzeczywiście nie przypominam sobie, żeby gdzieś w instrukcji było zdanie mówiące wprost, że można przyklejać dodatki do postaci innych graczy.

Nie znam gry aż tak dobrze, żeby zbić Twoje argumenty. Swoje informacje w kwestii nieścisłości kart i zasad biorę z BGG albo agot.sztab.com.pl i pozostaje mi tylko właśnie tam Cię odesłać...
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Atamán »

A ja mam nastepujące pytanie: są karty, które pozwalają zagrać kartę postaci np. z ręki (albo ze stosu odrzuconych kart), czy za pomocą takich efektów mogę zagrać kartę postaci jako duplikat? Przykładem takiego efektu jest karta fabuły "Posiłki". Czy mając jednego Tyriona na stole a drugiego na stiosie kart odrzuconych mogę za pomocą posiłków wziąć tego z odrzuconych i dołożyć jako duplikat do tego Tyriona na stole?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: tomb »

Moim zdaniem możesz. Posiłki umożliwiają ci "umieszczenie w grze" wybranej postaci, a akcja "umieść w grze" pozwala na wprowadzenie do gry duplikatu, jeśli inna kopia postaci leży już na stole.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Karit »

1.Pytanie do karty Rob Stark
Po tym jak postać (starków) która kontrolujesz zostanie poświęcona lub zabita, wstań każda postacią która kontrolujesz. Limit raz na turę
Czy poświecenie lub zabicie dotyczy także kart duplikatów? = odrzucam duplikat i wszyscy wstają?

2. Karta fabuły Uczta dla wron daje 2 żetony za wygranie dominacji dodatkowo do standardowego jednego (w sumie 3) czy zamiast jednego dwa (w sumie 2)?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uday »

1. Duplikat to duplikat, a nie postać.

2. Za wygranie dominacji dostajesz żeton, po wygraniu dominacji odpalasz reakcję i dostajesz dwa żetony.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: bubu »

uday pisze:Za to Milk of the Poppy warto zagrać prawie tylko na postaci przeciwnika, bo nasze efekty zazwyczaj chcemy mieć w grze ;)
Ha. A czy można zagrać to na swojego wilkora aby zniwelować tekst "bez dodatków" i wyposażyć do w broń?

I jeszcze pytanie- jak do gry trafiają żetony władzy? Poprawcie mnie jeżeli się mylę ale:
-Instrukcja nie wspomina o puli startowej
-Wyzwanie władzy nie wprowadza nowych żetonów a jedynie przemieszcza już istniejące między graczami
Czyli jak?
Ze skarbca gracze pobierają je w fazie dominacji (w liczbie 1 na turę- to dość mało).
Instrukcja nie precyzuje źródła nowych żetonów w wypadku:
-renomy;
-premii za niebronione wyzwanie.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: sqb1978 »

No oczywiście, że ze skarbca pobierasz żetony :) zaczynasz z 0.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: bubu »

No ale nie w wypadku wyzwań władzy- tam wyraźnie jest napisane, że biorę je go od broniącego się gracza.
A w pozostałych rozumiem, że ze skarbca?

EDIT: OK, obejrzałem tutorial i wszystko jasne.
Z wyjątkiem renomy- władza idzie na postać a nie na kartę stronnictwa. I co teraz? Jest możliwość przełożenia tych żetonów czy liczą się dopóki postać jest w grze a jak powiększy grono aniołków to i przepadają?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Atamán »

bubu pisze: Instrukcja nie precyzuje źródła nowych żetonów w wypadku:
-renomy;
-premii za niebronione wyzwanie.
Nie precyzuje? A przeczytaj może w kompletnej księdze zasad hasła:
- Renoma
- Niebroniony, Niebronione wyzwanie
- Zyskiwanie
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Atamán »

bubu pisze:Z wyjątkiem renomy- władza idzie na postać a nie na kartę stronnictwa. I co teraz? Jest możliwość przełożenia tych żetonów czy liczą się dopóki postać jest w grze a jak powiększy grono aniołków to i przepadają?
Jak karta opuszcza grę, to wszystkie żetony na niej przepadają. Tutaj polecam hasło: Opuszczanie gry w kompletnej księdze zasad. A może w ogóle po prostu przeczytanie tej księgi w całości. :wink:
ODPOWIEDZ