A Game of Thrones 2ed / Gra o tron 2ed LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: TTR_1983 »

Obrazek
I jeszcze dwa:
- o co chodzi z tym x? jaka to wartość?
- w "Słuchajcie mojego ryku" o którą fazę chodzi?

Mam też pytanie o zagrywanie kart akcji. Tak, wiem są te tabelki w kompletnej księdze zasad ale jakoś mało to czytelne jest. Kiedy można je zagrywać, tak łopatologicznie?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: carlos »

TTR_1983 pisze: I jeszcze dwa:
- o co chodzi z tym x? jaka to wartość?
- w "Słuchajcie mojego ryku" o którą fazę chodzi?

Mam też pytanie o zagrywanie kart akcji. Tak, wiem są te tabelki w kompletnej księdze zasad ale jakoś mało to czytelne jest. Kiedy można je zagrywać, tak łopatologicznie?
1. Musisz zapłacić tyle ile wynosi wartość karty(postaci) przeciwnika, którą będzie miał cofnąć na rękę.
2. Chodzi o fazę w której zagrałeś to wydarzenie i wykonałeś jego akcję. Jeśli na karcie nie ma napisane jakiej konkretnie fazy dotyczy akcja to możesz ją zagrać kiedy chcesz.

Tak łopatologicznie to masz to właśnie w księdze zasad... Prościej się chyba nie da. :)
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: TTR_1983 »

Dzięki @Carlos.
Co do kart z ogólnym napisem "akcja" to mogę je zagrywać tylko wtedy gdy jestem aktywnym graczem?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: carlos »

Nie. Jeśli jest otwarte 'okno akcji' to gracze mogę kolejno zagrać akcję (zaczynając od pierwszego gracza).
Masz to opisane w księdze na str. 24 (OKNA AKCJI).
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Atamán »

Co do karty Zdrada: zazwyczaj się ją zagrywa, by anulować efekty zdolności karty przeciwnika, ale możesz też zagrać, by anulować zdolność ze swojej karty (przydaje się przy niektórych Reakcjach Wymuszonych).

Trzeba pamiętać, że Zdrada działa tylko na zdolności aktywowane (czyli zdolności typu: Akcja, Reakcja, Wymuszona Reakcja, Przerwanie oraz Wymuszone Przerwanie) oraz anuluje tylko zdolności, które są na kartach postaci, miejsc i dodatków (a więc nie działa na karty wydarzeń, fabuły i agendy).

Warto też wiedzieć, że: anulowane są jedynie efekty zdolności, zaś koszty nie są zwracane. Dlatego np. moim ulubionym celem dla karty Zdrada jest Królewski Trakt. Działa to tak, że Trakt zostaje poświęcony (idzie do talii odrzuconych), ale zniżka nie obowiązuje.
bellatrix850
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2014, 12:31
Has thanked: 1 time

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: bellatrix850 »

Witajcie. Mam pytanie o reakcje. Otóż nie bardzo rozumiem ten zapis z KZG:

"Jeśli kilka kopii tej samej reakcji może zostać
zainicjowanych, każda kopia może zostać
zainicjowana raz dla danego warunku aktywacji.
Każda dozwolona reakcja może zostać użyta raz na
każdy warunek (jeśli kilka kopii tej samej reakcji jest
dozwolonych, każda z kopii może zostać użyta raz)"

Czy to oznacza że każda reakcja może być użyć tylko raz na dany warunek aktywacji niezależnie od ilości kart z dozwoloną reakcją w grze, czy jeżeli mam trzy kopie tej samej karty z dozwoloną reakcją to mogę tę samą reakcje odpalić trzy razy?

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Olgierdd »

Możesz odpalić 3 razy.
bellatrix850
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2014, 12:31
Has thanked: 1 time

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: bellatrix850 »

Czy aby na pewno? Pytanie nasunęło mi się przy okazji karty Rajfurka. "After the challenges phase begins, choose a player. That player may give you 1 gold from his or her gold pool. Until the end of the phase, if that player has not given you gold this phase, he or she cannot initiate [Military] challenges against you". To znaczy, że jak mam trzy karty na stole, to reakcja odpala się trzy razy i przeciwnik płaci mi trzy złota?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: Olgierdd »

Akurat ta karta jest nieco zagmatwana.
Jeżeli przeciwnik zapłaci za pierwszą Rajfurkę, to w kolejnych nie zachodzi efekt już efekt "[...]if that player has not given you gold this phase, he or she cannot initiate [Military] challenges against you" jeżeli wybierzesz tego samego gracza. W grze wieloosobowej każdą Rajfurką możesz wskazać innego gracza.
bellatrix850
Posty: 35
Rejestracja: 26 kwie 2014, 12:31
Has thanked: 1 time

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: bellatrix850 »

Teraz to już jasne. Dziękuję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: rastula »

Jeszcze nie zagrałem więc przepraszam za naiwne pytanie.

Rozumiem że zapis "nie może być ocalona" dotyczy działania kart, które mają opisane jakieś "ocalenie" . Nie jest to zniesienie działania duplikatu. Tzn. że jeśli karta nakazuje mi zabicie postaci (i ma ten zapis "nie może być ocalona" to nadal mogę usunąć zamiast postaci jej duplikat, nie mogę tylko użyć karty która "ocala"?

Ps

Jak czytam kkz to mi wychodzi, że jednak nie mam racji...a jeśli nie mam to co się dzieje z duplikat ani, jeśli postać " nie może być ocalona"?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Zapewne piszesz o Dzikim Ogniu ;).
Sorry, że odniosę się do angielskiego ale łatwiej jeat wytłumaczyć uzywając oryginalnego języka gry.
Słówko "cannot" w tej grze jest absolutne. Tzn. jeżeli jakiś efekt na coś pozwala a inny efekt mówi, że coś jest "cannot" to pierwszeństwo ma efekt z "cannot".
Przyklad z Risen from the sea i Dzikim Ogniem.
Risen pozwala uratować postać, ale ponieważ w tekście Dzikiego.. jest słówko "cannot" nawet nie możesz próbować zagrać Risen... . Z duplikatem jest tak samo.
Gram kartami po angielsku dlatego nie pamiętam dokładnych nazw polskich kart. Poza tym tekst karty po angielsku jest bardziej logiczny i ujednolicony i nie posiada błędów (podczas turniejów wszelkie wątpliwości rozwiązuje się na podstawie angielskiego tekstu). :)

Odp. do PS
Postać ląduje w dead pilu a duplikat w discardzie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: rastula »

Dzięki, właśnie doczytuję po angielsku. Ach te karcianki , zasady to gra w grze ;)...
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

rastula pisze: 04 wrz 2018, 00:05 Dzięki, właśnie doczytuję po angielsku. Ach te karcianki , zasady to gra w grze ;)...
Zgadza się. Ale jak się opanuje zasady to dają wielką satysfakcję. Dla mnie nie ma lepszej gry.

Jeśli mowa o grze w grze to Tears of Lys są najlepszym tego przykładem. Jej działanie do dzisiaj dla wielu stanowi zagadkę a to karta z core seta. ;)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: rastula »

To pewnie przez ten tajemniczy żeton. Ale przy innej karcie też znalazłem nakaz "żetonowania" postaci i wykminiłem, że to pewnie te dwukolorowe "wpływu" zmieniają swoją funkcję wg potrzeby .
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

Nie przez żeton ale timing działania. Ale to rozważania na odrębną dyskusję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: rastula »

nie chcę wiedzieć, wolę wierzyć że rozumiem tę kartę dobrze ;)...
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

rastula pisze: 04 wrz 2018, 09:18 nie chcę wiedzieć, wolę wierzyć że rozumiem tę kartę dobrze ;)...
Lepiej tak myśleć. :lol:
Jak zaczniesz bardziej rozkminiać tą grę to zaczną pojawiać się pewne wątpliwości. :twisted:
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uyco »

szybkie pytanie: czy efekty reakcji z tapniętej karty działają? gramy, że tak.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

uyco pisze: 04 wrz 2018, 23:09 szybkie pytanie: czy efekty reakcji z tapniętej karty działają? gramy, że tak.
Działają, chyba że na karcie jest napisane co innego.
Btw tapnięciw w Gocie nazywa się klęknięciem, o wiele ładniej to brzmi . ;)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: uyco »

tak, wiem, przepraszam, z rozpędu i przyzwyczajenia napisałem :D
czasami to klęknięcie płata figle językowe, ale jest chyba lepsze niż wyczerpanie - pamiętam w którejś grze tekst: wyczerp córkę kogośtam... :twisted:
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: eltadziko »

Jestem nowym graczem i mam parę pytań co do działania niektórych kart.

1. "Konfiskata" - jest to karta fabuły, która mówi, żeby dorzucić jeden dodatek z gry. Rozumiem, że jak przeciwnik nie ma żadnego dodatku, a ja je mam, to MUSZĘ odrzucić swój dodatek?
I ogólnie jak jest z kartami typu jak ten albo "Dziki ogień" - może się zdarzyć, że mam je w talii fabuły, ale nigdy nie będzie dobry moment by je zagrać. Ale w ostatecznym rozrachunku i tak je będe musiał zagrac nawet jak to zaszkodzi mi?
2. "Lyseńskie łzy" - na karcie jest, że jeśli żeton trucizny nadal znajduje się na postaci, to ona umiera. W takim razie da się ten żeton trucizny jakoś usunąć?
3. "Czerwona twierdza" - nawet jak przeciwnik zmniejszy siłę moich postaci biorących udział w wyzwaniu do 0, to i tak są one liczone jako uczestniczące w wyzwaniu i twierdza dodaje 2 siły? Czyli praktycznie niemożliwe jest wygranie nieobronionego wyzwania jeśli przeciwnik ma tę lokację, bo zawsze wrzuci nawet jakiegoś śmiecia do obrony mimo, że będzie miał on 0 siły?
4. "Risen From the Sea" - jak mam postać z duplikatem, to mogę powiedzieć, że jej nie ratuję duplikatem, zagrać te kartę i ją uratować i dołączyć ten dodatek?
5. "Ser Jorah Mormont" - czy w momencie jak zbiorę żetony zdrady, mogę odrzucić duplikat, żeby do zostawić i dalej móc nim atakować? I teraz zwróciłem uwagę, że jest na nim słowo "poswięć" a nie "zabij" - w takim razie on wtedy schodzi na stos kart odrzuconych a nie zabitych? I mógłbym teoretycznie wystawić kolejnego Mormonta?
6. Viserys Targaryen - pytanie podobne do pierwszego. Jak zostaje zabity, a tylko ja mam dodatki, to i tak musze odrzucic jakiś swój?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: wuher44 »

eltadziko pisze: 05 wrz 2018, 12:05 Jestem nowym graczem i mam parę pytań co do działania niektórych kart.

1. "Konfiskata" - jest to karta fabuły, która mówi, żeby dorzucić jeden dodatek z gry. Rozumiem, że jak przeciwnik nie ma żadnego dodatku, a ja je mam, to MUSZĘ odrzucić swój dodatek?
I ogólnie jak jest z kartami typu jak ten albo "Dziki ogień" - może się zdarzyć, że mam je w talii fabuły, ale nigdy nie będzie dobry moment by je zagrać. Ale w ostatecznym rozrachunku i tak je będe musiał zagrac nawet jak to zaszkodzi mi?
2. "Lyseńskie łzy" - na karcie jest, że jeśli żeton trucizny nadal znajduje się na postaci, to ona umiera. W takim razie da się ten żeton trucizny jakoś usunąć?
3. "Czerwona twierdza" - nawet jak przeciwnik zmniejszy siłę moich postaci biorących udział w wyzwaniu do 0, to i tak są one liczone jako uczestniczące w wyzwaniu i twierdza dodaje 2 siły? Czyli praktycznie niemożliwe jest wygranie nieobronionego wyzwania jeśli przeciwnik ma tę lokację, bo zawsze wrzuci nawet jakiegoś śmiecia do obrony mimo, że będzie miał on 0 siły?
4. "Risen From the Sea" - jak mam postać z duplikatem, to mogę powiedzieć, że jej nie ratuję duplikatem, zagrać te kartę i ją uratować i dołączyć ten dodatek?
5. "Ser Jorah Mormont" - czy w momencie jak zbiorę żetony zdrady, mogę odrzucić duplikat, żeby do zostawić i dalej móc nim atakować? I teraz zwróciłem uwagę, że jest na nim słowo "poswięć" a nie "zabij" - w takim razie on wtedy schodzi na stos kart odrzuconych a nie zabitych? I mógłbym teoretycznie wystawić kolejnego Mormonta?
6. Viserys Targaryen - pytanie podobne do pierwszego. Jak zostaje zabity, a tylko ja mam dodatki, to i tak musze odrzucic jakiś swój?
1. no niestety to jest Gra o Tron nie wszystko musi się nam opłacać i przynosić nam korzyść. Trzeba odrzucić swój dodatek i zagrać Dziki ogień nawet jak nam to nie pasuje.
2. na ten moment nie, jedyne co mozna zrobić to zasejvovać postać
3. Dokładnie tak, chyba, że przeciwnik zagra na postać np. Dracarys to ta postać ginie od razu i w momencie rezoulcji wyzwania nikt nie broni.
4. Tak można, a gdy przeciwnik skasuje Risena to wtedy mozesz spróbować zasejvować Bodyguardem.
5. W przypadku słowa poswieć nie można używać duplikatów i sejvować postaci. W przypadku kill i discard można sejvować. Karty które są w discardzie można wystawiać.
6. Reakcje i Interrupty Ty odpalasz jeśli chcesz. W przypadku Confiscation nie masz wyboru.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: xan »

Mam pytanie o duplikaty. Złożyłem sobie talie targaryenow. Mam też dodatek z nową daenerys. Bardziej pasuje mi daenerys z podstawki się nam tylko dwa core sety a chcę mieć ją w 3 kopiach. Czy mogę dodac do swojej talii dwie danki z core i jedną z dodatku i używać normalnie kopii. Oczywiście jeśli na początek wyłożę tą gorszą to ją będę duplikował.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Gra o Tron - gra karciana 2 ed.

Post autor: rastula »

Tak, możesz mieć różne wersje tego samego unikatu, oczywiście nadal mogą to być max 3 sztuki. Obowiązują cechy tej która jest zagrana jako pierwsza (no chyba że zejdzie ze stołu nie ginąć, to możesz zagrać i drugą wersję. Duplikatu nie mają żadnych cech niestety
ODPOWIEDZ