Blood Rage - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Blood Rage

Post autor: piegat »

Hmm... A popatrzcie tutaj, jak gra Wookie z Olą w przykładowej rozgrywce (od 3:40)

https://youtu.be/Ctt0Nmun_wU?t=3m40s

Ola ponosi koszt -1 szału za najazd wojownikiem z okazji zagrania karty rozwinięcia wojowników.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

piegat pisze:Hmm... A popatrzcie tutaj, jak gra Wookie z Olą w przykładowej rozgrywce (od 3:40)

https://youtu.be/Ctt0Nmun_wU?t=3m40s

Ola ponosi koszt -1 szału za najazd wojownikiem z okazji zagrania karty rozwinięcia wojowników.
wydaje mi się, że Ola ponosi koszt 1 szału za rozwinięcie (ma rozwinięcie klanu, które pozwala jej obniżyć koszt innych rozwinięć o 1), czyli zamiast 2, płaci 1 szału za rozwinięcie i najeżdża prowincję Wojownikiem.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

cytat z instrukcji:

Kiedy gracz zagrywa Rozwinięcie Jarla, Wojowników lub Drakkara i posiada w swoich Rezerwach odpowiadającą jej figurkę, może natychmiast przeprowadzić nią darmową akcję Najazdu.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Blood Rage

Post autor: piegat »

Rzeczywiście. Dziękuję!

To poproszę jeszcze o jedno info. Przeglądam te forum i różne są opinie, na czym w końcu stanęło jeżeli chodzi o ponowne plądrowanie? Ponownie zyskuje się bonus z żetonu, tak?
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Blood Rage

Post autor: piegat »

No i jeszcze jedno: jeżeli potwór pojawia się w jakiejś prowincji i ma usunąć wszystkich wojowników znajdujących się w tej prowincji to czy dotyczy to również Jarla?

Jarl = Jarl czy Jarl = Wojownik? :)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

piegat pisze:Rzeczywiście. Dziękuję!

To poproszę jeszcze o jedno info. Przeglądam te forum i różne są opinie, na czym w końcu stanęło jeżeli chodzi o ponowne plądrowanie? Ponownie zyskuje się bonus z żetonu, tak?
Oczywiście, że ponownie można uzyskać bonus - po to właściwie się plądruje, efekt wygranej bitwy to tylko dodatkowy smaczek.
Mało tego wydane FAQ porusza dodatkowo:

Czy Wyzwanie Tyra (zapłać 2 Szału by splądrować już splądrowaną prowincję) pozwalają zdobyć nagrodę z żetonu plądrowania więcej niż raz w tej samej epoce?
Tak, z Wyzwaniem Tyra można plądrować już splądrowaną prowincję, dopóki zapłacisz każdorazowo 2 punkty Szału.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

piegat pisze:No i jeszcze jedno: jeżeli potwór pojawia się w jakiejś prowincji i ma usunąć wszystkich wojowników znajdujących się w tej prowincji to czy dotyczy to również Jarla?

Jarl = Jarl czy Jarl = Wojownik? :)
W tej grze Jarl = Jarl, a Wojownik=Wojownik - jeżeli coś dotyczy szerszej perspektywy to w BR opisują to jako figurka. i jesli widzisz hasło figurka dotyczy to Wojownika, Jarla, Drakkara i Potwora. Wojownik to tylko Wojownik.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Blood Rage

Post autor: piegat »

Morski Wij to potwór którego należy traktować jak drakkar.

Pytania:

1. Jeżeli rozwinięcie drakkara mówi "zyskaj x punktów jeżeli Twój drakkar zostanie zniszczony", to czy dotyczy to również naszego potwora-drakkara?
2. No i oczywiście rozwinięcie drakkara skutkuje możliwością darmowego najazdu drakkarem, więc jeżeli figurka standardowego drakkara została już umieszczona na planszę wcześniej to czy możemy w ramach gratisu wysłać teraz Morskiego Wija? No bo Morski Wij to przecież drakkar, nie? :)

PS. Dziwię się że nie ma o tym wzmianki w FAQ.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Blood Rage

Post autor: Arius »

piegat pisze:Morski Wij to potwór którego należy traktować jak drakkar.

Pytania:

1. Jeżeli rozwinięcie drakkara mówi "zyskaj x punktów jeżeli Twój drakkar zostanie zniszczony", to czy dotyczy to również naszego potwora-drakkara?
2. No i oczywiście rozwinięcie drakkara skutkuje możliwością darmowego najazdu drakkarem, więc jeżeli figurka standardowego drakkara została już umieszczona na planszę wcześniej to czy możemy w ramach gratisu wysłać teraz Morskiego Wija? No bo Morski Wij to przecież drakkar, nie? :)

PS. Dziwię się że nie ma o tym wzmianki w FAQ.

Dwa razy tak.
Skoro za zniszczenie drakkara dostaje się x punktów, a potwór jest traktowany jako drakkar to też dostajesz za niego punkty.
Potworami lądowymi można dokonywać najazdu, drakkarem też. Morskim, który jest i potworem i traktowany jako drakkar tak, też można robić najazd.
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Blood Rage

Post autor: piegat »

Hmm... Chyba nie za bardzo zrozumiale przedstawiłem zagwozdkę, pozwolę sobie jeszcze raz:

W swoich potworach mam zagranego Morskiego Wija. Morski Wij powalczył sobie na planszy, po czym znalazł się w Walhalli i wrócił do rezerw gracza.
Wystawiam swojego standardowego drakkara którego również miałem w zasobach, płacąc standardowe 2 pkt szału.
W kolejnym ruchu zagrywam rozwinięcie drakkara (nieistotne jakie jest to rozwinięcie, po prostu zagrywam kartę rozwinięcia, powiedzmy że za 2 pkt szału).

Instrukcja mówi że jeżeli zagrywam dowolną kartę rozwinięcia to natychmiast mogę dokonać darmowego najazdu daną figurką o ile mam ją w rezerwach.

No i tutaj pojawia się zagwozdka, ponieważ nie mam już standardowego drakkara w rezerwach ale mam potwora którego należy traktować jak drakkara i ma moc 3! (a karta rozwinięcia była za 2).

No i teraz słucham, można czy nie można? :)
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Blood Rage

Post autor: Cyberpuncur »

Jeden rabi powie tak, inny powie nie...

Jeśli uznać, że ten Potwór zmienia się w terminologii gry na Drakkara po tym jak wchodzi do gry,
to powinny działać na niego wszystkie karty, które działają na Drakkary.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Blood Rage

Post autor: mat_eyo »

Zagrywając rozwinięcie drakkara można najechać Morskim Wężem (Wijem? nie pamiętam ;) ):
https://boardgamegeek.com/article/21414570#21414570
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Blood Rage

Post autor: piegat »

No i dobra! Dziękuję za szybką reakcję i odpowiedzi! :)
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 699
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Blood Rage

Post autor: grymir »

Po ostatnich wątpliwościach w czasie ostatniej partii zadam pytanie.

A0; Czy zdarzenia działające na prowincje działają również na fiord ? i odwrotnie ?

Właściwie pytanie mogło by pozostać w takiej formie ale rozwinę je na konkretne pytania z którymi ostatnio zmagaliśmy się;

A1; Friga matka opiekunka;figurki nie mogą zostać zniszczone w prowincji podczas walki, w fiordzie też ?
A2; Tyr pan bitwy; siła figurek jest równa 0 w fiordzie też?
A3; Posiłki friggi; po akcji najazd można najechać dodatkowym wojownikiem. Najazd fiordu też daje taką możliwość?
A4; Ognisty gigant; Niszczy wszystkie figurki.... drakkary z fiordu też ?

Moim zdaniem odpowiedź na pytanie A0 powinna brzmieć TAK ale nie jestem pewny pytam.

i jeszcze jedno

B0 Tyr pan bitwy; wpływa tylko na walkę czy na sprawdzanie wypraw też ? z tekstu karty wynikało by iż na wszystko
Tak wiele gier a tak mało czasu
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

grymir pisze:Po ostatnich wątpliwościach w czasie ostatniej partii zadam pytanie.

A0; Czy zdarzenia działające na prowincje działają również na fiord ? i odwrotnie ?

Właściwie pytanie mogło by pozostać w takiej formie ale rozwinę je na konkretne pytania z którymi ostatnio zmagaliśmy się;

A1; Friga matka opiekunka;figurki nie mogą zostać zniszczone w prowincji podczas walki, w fiordzie też ?
A2; Tyr pan bitwy; siła figurek jest równa 0 w fiordzie też?
A3; Posiłki friggi; po akcji najazd można najechać dodatkowym wojownikiem. Najazd fiordu też daje taką możliwość?
A4; Ognisty gigant; Niszczy wszystkie figurki.... drakkary z fiordu też ?

Moim zdaniem odpowiedź na pytanie A0 powinna brzmieć TAK ale nie jestem pewny pytam.

i jeszcze jedno

B0 Tyr pan bitwy; wpływa tylko na walkę czy na sprawdzanie wypraw też ? z tekstu karty wynikało by iż na wszystko
cześć, co do zasady fiord niejako "należy" do obu sąsiadujących prowincji. jeśli coś się dzieje w jakiejś z prowincji drakkar we fiordzie z automatu uczestniczy w wydarzeniu. także wszystko co dotyczy prowincji dotyczy również fiordu, w bitwie, wydarzeniu, etc.

inna sprawa - co to za karty Friga matka opiekunka i Tyr pan bitwy - to są jakieś dodatkowe karty spoza podstawki, czy po prostu w polskim wydaniu są inne tłumaczenia, bo z nazwy nie kojarzę ich ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: GeQ »

grymir pisze: A3; Posiłki friggi; po akcji najazd można najechać dodatkowym wojownikiem. Najazd fiordu też daje taką możliwość?
to na bank jest dozwolone. Najeżdżasz fiord i do jednej z sąsiadujących prowincji dorzucasz wojownika - chyba nawet wyjaśniane było to w FAQ.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Blood Rage

Post autor: syd3r »

grymir pisze:B0 Tyr pan bitwy; wpływa tylko na walkę czy na sprawdzanie wypraw też ? z tekstu karty wynikało by iż na wszystko
Ciekawe pytanie, przy którym po raz kolejny ujawnia się słabość polskiego tłumaczenia. Owszem, z treści karty można wnioskować, że Tyr wpływa na rozstrzygnięcie Wypraw. Ale w zasadach dodatku z Bogami znajduje się następujące zdanie:
The god cards list the effect each god has on province they occupy, modifying the rules of battle in that province in various ways.
Z czego wynika, że bogowie modyfikują zasady bitew. Można by na tym zakończyć, ale aby było ciekawiej, tłumacz polskiej edycji dał kolejny pokaz kreatywności, i to zdanie przetłumaczył następująco:
Karty bogów przedstawiają jak bogowie wpływają na Prowincję, w której przebywają i w jaki sposób modyfikują zasady.
Więc w polskiej edycji bogowie modyfikują nie tylko zasady bitew :roll:

Ja bym się trzymał tego, że Tyr wpływa tylko na przebieg bitew (tak jak inni bogowie), i jego zdolność nie dotyczy Wypraw.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: arturpe »

Czy jeśli karta mówi o zniszczeniu Wojowników, rozumiem, że nie tyczy to Jarla, ani potworów? Tym samym Troll nie rozwala nikogo, poza figurkami Wojowników podczas najazdu?

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
syd3r
Posty: 164
Rejestracja: 16 gru 2012, 11:28
Lokalizacja: Nidzica

Re: Blood Rage

Post autor: syd3r »

arturpe pisze:Czy jeśli karta mówi o zniszczeniu Wojowników, rozumiem, że nie tyczy to Jarla, ani potworów? Tym samym Troll nie rozwala nikogo, poza figurkami Wojowników podczas najazdu?
Tak, Troll niszczy tylko (wrogich) wojowników.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Blood Rage

Post autor: arturpe »

Rozumiem. Chodzi mi jednak o to, czy jeśli karta/gra mówi o wojownikach, to mamy na myśli Wojowników, a nie drakkary, potwory czy Jarla? Logiczne niby , ale wolę się upewnić.

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 699
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Blood Rage

Post autor: grymir »

arturpe pisze:Rozumiem. Chodzi mi jednak o to, czy jeśli karta/gra mówi o wojownikach, to mamy na myśli Wojowników, a nie drakkary, potwory czy Jarla? Logiczne niby , ale wolę się upewnić.

Wybaciecz bełdy, bo wyłsane z mokórki.

Tak dokładnie jeśli piszą wojownik to wojownik.
Tak wiele gier a tak mało czasu
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Blood Rage

Post autor: Majkel89 »

Cześć,

mam pytanie:

podczas plądrowania i odkrywania kart, jedna z odsłoniętych kart mówi żeby przed rozpatrzeniem wyniku z kart usunąć 1 figurkę wroga. Czy w takim wypadku jeżeli przeciwnik ma tylko jedną figurkę w prowincji plądrowanej i ją usunie to czy bitwa jest rozstrzygana dalej czyli rozpatrywana jest siła z kart?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Blood Rage

Post autor: Nidhogg »

Majkel89 pisze:Cześć,

mam pytanie:

podczas plądrowania i odkrywania kart, jedna z odsłoniętych kart mówi żeby przed rozpatrzeniem wyniku z kart usunąć 1 figurkę wroga. Czy w takim wypadku jeżeli przeciwnik ma tylko jedną figurkę w prowincji plądrowanej i ją usunie to czy bitwa jest rozstrzygana dalej czyli rozpatrywana jest siła z kart?
Aby uczestniczyć w bitwie trzeba mieć figurkę w prowincji. Potem w trakcie bitwy jeśli nawet ktoś stracił wszystkie swoje figurki to i tak bitwa rozgrywana jest do końca. Odpowiadając literalnie to gracz który stracił ostaniom figurkę wyniku kart bitwy nadal liczy siłę swojej karty.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Majkel89
Posty: 108
Rejestracja: 30 cze 2016, 18:59
Been thanked: 3 times

Re: Blood Rage

Post autor: Majkel89 »

Nidhogg pisze:
Majkel89 pisze:Cześć,

mam pytanie:

podczas plądrowania i odkrywania kart, jedna z odsłoniętych kart mówi żeby przed rozpatrzeniem wyniku z kart usunąć 1 figurkę wroga. Czy w takim wypadku jeżeli przeciwnik ma tylko jedną figurkę w prowincji plądrowanej i ją usunie to czy bitwa jest rozstrzygana dalej czyli rozpatrywana jest siła z kart?
Aby uczestniczyć w bitwie trzeba mieć figurkę w prowincji. Potem w trakcie bitwy jeśli nawet ktoś stracił wszystkie swoje figurki to i tak bitwa rozgrywana jest do końca. Odpowiadając literalnie to gracz który stracił ostaniom figurkę wyniku kart bitwy nadal liczy siłę swojej karty.
Dzięki. Tak też graliśmy. Logiczne ale warto było się dopytać.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Blood Rage

Post autor: Deathhammer »

Kilka niejasności, które pojawiły się podczas dzisiejszej rozgrywki:

1. Czy jeśli zagram kartę, która każe każdemu graczowi usunąć wszystkie figurki z danej prowincji oprócz jednej, to jeśli taki gracz ma tylko jedną figurkę to rozumiem, że jej nie usuwa? Niby logiczne i tak graliśmy, ale jednak lekka wątpliwość była. Kurde, jak tak czytam to wydaje mi się to oczywiste, no ale wolę jednak zapytać :D

2. Czy zagrywając rozwinięcie pozwalające najechać jedną figurką z walhalii mogę zrobić ten najazd od razu(płacąc 1 punkt szału) czy muszę czekać do swojej następnej tury? No i druga kwestia - czy ten najazd liczy się jako akcja? Mogę np. w jednej swojej turze zrobić zwykły najazd(albo jakąkolwiek inną akcję) a następnie zapłacić 1 punkt szału i wykonać najazd figurką z walhalli?

Wybaczcie, że nie podałem nazw kart, ale nie mam pudełka z grą przy sobie.
ODPOWIEDZ