7 Cudów Świata - Pojedynek - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
halabalala
Posty: 3
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: halabalala »

Olgierdd pisze:halabalala napisał(a):
Pytanie do promo cudu Statua Wolności:

Czy karta dla przeciwnika musi być przez niego koniecznie zagrana/wystawiona (oczywiście za darmo) czy też ma on możliwość zrezygnowania z zagrania jej?


Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że musi zbudować (nie może odrzucić za gotówkę ani zbudować cudu).
Zgadzam się, na pewno nie może zbudować cudu czy poświęcić by dostać hajs, ale chodziło mi o co innego. Chodziło mi o to czy przeciwnik ma prawo odmówić wystawienia tej karty za darmo?

Mam w głowie kilka scenariuszy, gdzie nie będzie to w jego interesie - np. ma zadowalającą go produkcję rtęci i papirusu a gracz budujący statuę wolności podarowywuje mu karę dającą zniżkę na zakup papirusu i rtęci. Jednocześnie gracz ze statuą ma gildię dającą punkty zwycięstwa za żółte karty u tego gracza, który ma ich więcej - w takim wypadku gracz który otrzymuję kartę do wybudowania za darmo mógłby nie chcieć jej w ogóle wystawiać.

Podnobna sytuacja z otrzymaniem zielonej karty, która nie da szansy na zebranie 6 symboli lub pary a może dać 1 pkt więcej właścicielowi statuy za gildię zliczającą zielone karty.

Jeszcze jedna, pewnie najczęstsza sytuacja gdzie warto rozważyć nie wystawianie karty za darmo to otrzymanie karty wojny, która sprawi że nie będzie się rozpoczynało kolejnej ery.

Skłaniam się ku temu, że przeciwnik ma przymus wystawienia... to by potwierdzało tę wersje:
https://boardgamegeek.com/boardgame/196 ... ue-liberty

Jednocześnie, pojawia się taki cyctat or Reposa:
So I asked the good people from Repos and this is what they told me about the effect: "When you build this wonder, you take the three discarded cards of the current age, you take one that you build for free, you give one to your opponent and he can build It for free and you discard the last one."
https://boardgamegeek.com/article/25351068#25351068
kania75
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2017, 10:42

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: kania75 »

Wszystko było by ok, ale w Panteonie nie ma gildii.
Reqsio
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2017, 09:35

7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Reqsio »

Cześć, mam pytanie odnośnie działania karty Messe. Wiem, że pozwala ona na wybudowanie wybranej budowli z ostatniego rzędu nawet jak nie spełnia się warunków, ale czy dotyczy to dowolnej epoki czy obecnie rozgrywanej?

Np. Jestem w połowie drugiej epoki, zagrywam Messe i czy w tym momencie mogę wybrać kartę z końca drugiej epoki czy mogę też z trzeciej?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Munchhausen »

Cud działa natychmiast i jest jednorazowy. Czyli budujesz go w drugiej epoce, bierzesz kartę z ostatniego rzędu (nawet zakrytą), ale w trzeciej już tego zrobić nie możesz.
Reqsio
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2017, 09:35

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Reqsio »

Munchhausen pisze:Cud działa natychmiast i jest jednorazowy. Czyli budujesz go w drugiej epoce, bierzesz kartę z ostatniego rzędu (nawet zakrytą), ale w trzeciej już tego zrobić nie możesz.

Nie do końca o to mi chodziło. Chodzi o to, czy w momencie wybudowania go w drugiej epoce od razu wybieram kartę tylko z końca drugiej epoki czy zamiast tego mogę w tym momencie wybrać kartę z końca trzeciej epoki?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Munchhausen »

Tylko z tej epoki.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Jiloo »

Jak jesteś w drugiej epoce to na stole są tylko karty z drugiej epoki. Rozumiem, że jak masz dużo miejsca to można rozłożyć, ale po co?

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: mat_eyo »

Po pierwsze, przed założeniem nowego wątku na forum warto sprawdzić, czy nie istnieje już wątek dla danej gry:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... +pojedynek

Co do samego pytania. Cytat z instrukcji:
Przygotowanie układu kart
Na początku każdej z Epok potasujcie odpowiadającą jej talię kart, a następnie wyłóżcie
na stół 20 kart według schematu dla danej Epoki (patrz ostatnia strona instrukcji).
Karty dla danej Epoki rozkładamy przed jej rozpoczęciem, czyli robimy to trzy razy w grze. Nie rozkładamy wszystkich kart już na początku. W związku z tym w drugiej Epoce nie masz możliwości wzięcia karty z ostatniego rzędu trzeciej Epoki, bo po prostu jej nie ma ;)
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2017, 10:15 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: seki »

Z drugiej. Działa tylko na tą epokę w której cud został uruchomiony
Reqsio
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2017, 09:35

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Reqsio »

No i to są odpowiedzi, o które mi chodziło :)

Faktycznie my zawsze rozkładamy na stole od razu wszystkie epoki co mogło nam trochę namieszać (nasze niedoczytanie, ale dopiero zaczynamy w to grać, więc są jeszcze pewne niedociągnięcia).

Dzięki za informację.

Myślę, że temat można zamknąć.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Jiloo »

Reqsio pisze: Myślę, że temat można zamknąć.
A najlepiej przenieść zawartość do odpowiedniego wątku.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: hipcio_stg »

My gramy tak, że można wziąć bez kosztu kartę przykrytą stosem (niekoniecznie z ostatniego rzędu) w epoce aktywacji. Skąd informacja, że trzeba brać tylko z najwyższego rzędu?
Reqsio
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2017, 09:35

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Reqsio »

hipcio_stg pisze:My gramy tak, że można wziąć bez kosztu kartę przykrytą stosem (niekoniecznie z ostatniego rzędu) w epoce aktywacji. Skąd informacja, że trzeba brać tylko z najwyższego rzędu?
https://boardgamegeek.com/boardgame/186 ... esse-essen

tu jest to chociażby opisane :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: hipcio_stg »

Dzięki!

cud przestał być atrakcyjny...
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2017, 16:58 przez hipcio_stg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Losiek »

hipcio_stg pisze:Dzięki!

cód przestał być atrakcyjny...
Wcale się nie dziwię :twisted:
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: hipcio_stg »

Piątunio :D
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: EsperanzaDMV »

Mam inne pytanie odnośnie tej karty. Jest ona dodawana jako promo w niektórych sklepach i tutaj pojawiają się moje pytania:
1) Gdzie mogę dostać 7 Cudów: Pojedynek razem z tą kartą?
2) Czy ta karta jest aż tak ważna, żeby przykładowo zamiast kupować za 72zł na znak.com.pl, dopłacić i mieć grę za ponad 80zł?

Wiem, że korzystający z promocji na ravelo otrzymali tę kartę, ale tam gra jest już niedostępna.
Czy kupował ktoś na Gandalfie lub właśnie na Znaku? Jakieś info, czy jest tam ta karta?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: TV3 »

EsperanzaDMV pisze:Czy ta karta jest aż tak ważna, żeby przykładowo zamiast kupować za 72zł na znak.com.pl, dopłacić i mieć grę za ponad 80zł?
Karta ta podwyższa losowość gry. Mam ją, ale nigdy nie użyłem - uważam, że w tej grze losowości jest już nadto. Nie ma sensu moim zdaniem jeszcze podwyższać jej poziomu.
Awatar użytkownika
wok
Posty: 139
Rejestracja: 29 maja 2013, 15:09
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: wok »

Mi się podoba. To zawsze dodatkowy cud, a więc większa różnorodność. W Gandalfie kiedyś kupowałem, aczkolwiek były to książki (wtedy wszystko było w porządku). Natomiast czy mają i dodają tam Messe?...

Natomiast na pytanie czy opłaca się zapłacić dodatkowych kilka złotych więcej za tą kartę musisz sobie odpowiedzieć sam. To jest szersze pytanie czy opłaca się kupować dodatki, które wprowadzają więcej takiej samej zawartości do gry, czy zamiast tego kupić nową grę. (jest gdzieś na forum cały temat o tym - jak chcesz to poczytaj)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: EsperanzaDMV »

Dobra, klamka zapadła, kupiłem za 71zł (nie będę mówił gdzie by nie robić reklamy), co wydaje się dobrą ceną, zwłaszcza biorąc pod uwagę darmową dostawę kurierem.

Czy będzie dodatkowa karta? Okaże się jutro, jak otrzymam przesyłkę :)

Dzięki za wszystkie wypowiedzi.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: EsperanzaDMV »

EsperanzaDMV pisze:Czy będzie dodatkowa karta? Okaże się jutro, jak otrzymam przesyłkę :)
No niestety, muszę upolować tę kartę promo osobno, razem ze Statuą Wolności. Jakby ktoś miał na sprzedaż to proszę o PW :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: seki »

Sprawdź na mepel. Mieli obie luzem do dokupienia. Nie wiem jak jest teraz. Uważam, że zdecydowanie warto mieć większą różnorodność w cudach.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: EsperanzaDMV »

seki pisze:Sprawdź na mepel. Mieli obie luzem do dokupienia. Nie wiem jak jest teraz. Uważam, że zdecydowanie warto mieć większą różnorodność w cudach.
Mają osobno tylko Statuę Wolności, Messe jest tylko z grą, ale napisałem do nich czy mają na sprzedaż także samą kartę Messe. Zobaczymy co odpiszą. Dzięki za radę :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Yavi »

Ktoś na forum sprzedawał pojedyncze karty promo, sam brałem od niego jedną na konkurs ;)
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: Luke555 »

ja swoją kartę Messe niedawno usunąłem na stałe z pudełka - zupełnie nieklimatyczny "cud" - wciśniety na silę. te 12 co są w zupełnosci wystarczą.
ODPOWIEDZ