7 Cudów Świata - Pojedynek - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

7 Cudów Świata - Pojedynek - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomson »

Pierwsze pytania:

1) Jak dokładnie działa żeton postępu Ekonomia? Otrzymuję tyle monet ile przeciwnik wydał na zakup materiałów, ale kiedy? Do tej pory? Za każdym razem kiedy coś kupi od momentu wyłożenia żetonu (czyli tak jakby płacił mi, a nie do banku)?

2) Karty gildii punktują dla gracza , który je wybudował? Wydawało mi się to oczywiste, ale wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu zdania: "na koniec gry miasto, które otrzyma punkty z karty gildii, może nie być tym, które wcześniej otrzymało dzięki jej działaniu monety".
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: cezaras »

Tomson pisze:Pierwsze pytania:

1) Jak dokładnie działa żeton postępu Ekonomia? Otrzymuję tyle monet ile przeciwnik wydał na zakup materiałów, ale kiedy? Do tej pory? Za każdym razem kiedy coś kupi od momentu wyłożenia żetonu (czyli tak jakby płacił mi, a nie do banku)?

2) Karty gildii punktują dla gracza , który je wybudował? Wydawało mi się to oczywiste, ale wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu zdania: "na koniec gry miasto, które otrzyma punkty z karty gildii, może nie być tym, które wcześniej otrzymało dzięki jej działaniu monety".
ad 1)
od tej pory - przeciwnik płaci za surowce tyle co do tej pory, ale nie do banku, tylko właścicielowi żetonu

ad 2)
chodzi o to, że - w przeciwieństwie do Dużych Cudów - gildie dające punkty za np. liczbę kart zielonych lub kaski, dają punkty wynikające z liczby kart/kaski gracza, który ma ich więcej.
ale punkty zawsze dostaje właściciel gildii.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Tomson pisze:Pierwsze pytania:
2) Karty gildii punktują dla gracza , który je wybudował? Wydawało mi się to oczywiste, ale wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu zdania: "na koniec gry miasto, które otrzyma punkty z karty gildii, może nie być tym, które wcześniej otrzymało dzięki jej działaniu monety".
W instrukcji jest błąd. Powinno być: "na koniec gry miasto, dzięki któremu otrzyma punkty z karty...". Co ciekawe, karta pomocy zawiera poprawną sentencję.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2015, 09:24 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: pezetto »

Jak interpretujecie te karty (głównie żółte), które mają obok surowca złotą monetę? Mając taką kartę mogę kupić wskazany surowiec za:
1. jedną złotą monetę?
2. jedną złotą monetę + modyfikator (liczba surowców tego typu u przeciwnika)?
Jak dla mnie to jest mało precyzyjne określone w instrukcji, ale graliśmy tak jak nam podpowiadała intuicja, czyli zgodnie z pkt. 2.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Też mnie wczoraj naszlo to pytanie. Wydaje mi sie, że opcja 2 jest poprawna.
Edit: Według "Watch it played" jednak opcja 1.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: cezaras »

pezetto pisze:Jak interpretujecie te karty (głównie żółte), które mają obok surowca złotą monetę? Mając taką kartę mogę kupić wskazany surowiec za:
1. jedną złotą monetę?
2. jedną złotą monetę + modyfikator (liczba surowców tego typu u przeciwnika)?
Jak dla mnie to jest mało precyzyjne określone w instrukcji, ale graliśmy tak jak nam podpowiadała intuicja, czyli zgodnie z pkt. 2.
to źle graliście
jest o tym wątek na BGG
gość z REPOSa potwierdził, że opcja 1
(inaczej te karty byłyby mało opłacalne)

ale zgadzam się, że w instrukcji nieprecyzyjnie jest to wytłumaczone - zresztą właśnie dlatego szukałem n BGG
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Alman »

Bary pisze:Też mnie wczoraj naszlo to pytanie. Wydaje mi sie, że opcja 2 jest poprawna.
Edit: Według "Watch it played" jednak opcja 1.
No właśnie też mnie to zastanowiło. Logicznie byłoby, że 2 opcja. Faktycznie jednak wygląda na to, że opcja 1.

I jeszcze prośba o potwierdzenie interpretacji wątpliwości. Rozumiem, że przy budowie Cudu potrzebne materiały trzeba mieć na kartach w swoim mieście czy można je dokupić tak jak w przypadku budowli?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Można dokupić.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Alman
Posty: 185
Rejestracja: 06 maja 2012, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Alman »

Bary pisze:Można dokupić.
Dzięki!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Veridiana »

Bary pisze:W instrukcji jest błąd. Powinno być: "na koniec gry miasto, dzięki któremu otrzyma punkty z karty...". Co ciekawe, karta pomocy zawiera poprawną sentencję.
Fakt, na karcie pomocy zostało to poprawione, a w instrukcji o tym zapomniano. Zarówno punkty jak i kasę otrzymuje właściciel gildii.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Wothan »

cezaras pisze:
Tomson pisze:Pierwsze pytania:

1) Jak dokładnie działa żeton postępu Ekonomia? Otrzymuję tyle monet ile przeciwnik wydał na zakup materiałów, ale kiedy? Do tej pory? Za każdym razem kiedy coś kupi od momentu wyłożenia żetonu (czyli tak jakby płacił mi, a nie do banku)?
ad 1)
od tej pory - przeciwnik płaci za surowce tyle co do tej pory, ale nie do banku, tylko właścicielowi żetonu
Czy nie uważacie, że Ekonomia jest zbyt przegięta? Właściciel tego żetonu dostaje całą kwotę, którą wydał przeciwnik na zakup materiałów? Czasem to będą spore kwoty...
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: cezaras »

Wothan pisze: Czy nie uważacie, że Ekonomia jest zbyt przegięta? Właściciel tego żetonu dostaje całą kwotę, którą wydał przeciwnik na zakup materiałów? Czasem to będą spore kwoty...
hm..
Ekonomia jest bardzo pomocna
i jeśli się pojawia a ktoś daje radę zebrać żeton, to zdecydowanie pierwszy wybór
ale żeby nie było ... ostatnio zgarnąłem żeton Ekonomii na początku drugiej Ery... i przegrałem zdecydowanie :(:(:(:(
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Mam pytanko do Biblioteki Aleksandryjskiej: "Losowo dobierz 3 żetony postępu spośród żetonów odłożonych na początku
rozgrywki. Wybierz jeden z nich i zagraj go, a pozostałe 2 odłóż do pudełka." Rozumiem, że zagraj znaczy w tym momencie zachowaj. Przez chwilę zastanawiałem się czy te "zagraj" nie ogranicza nam wyboru tylko do żetonów, które przynoszą nam natychmiast kasę, bo żeton zagrywamy i odrzucamy, ale byłby to trochę bez sensu.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: cezaras »

Bary pisze:Mam pytanko do Biblioteki Aleksandryjskiej: "Losowo dobierz 3 żetony postępu spośród żetonów odłożonych na początku
rozgrywki. Wybierz jeden z nich i zagraj go, a pozostałe 2 odłóż do pudełka." Rozumiem, że zagraj znaczy w tym momencie zachowaj. Przez chwilę zastanawiałem się czy te "zagraj" nie ogranicza nam wyboru tylko do żetonów, które przynoszą nam natychmiast kasę, bo żeton zagrywamy i odrzucamy, ale byłby to trochę bez sensu.
zdecydowanie interpretowaliśmy tak jak TY..
tzn. dostajesz ten jeden żeton, tak jakbyś go zdobył dzięki rozwojowi naukowemu...
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: marcindlubacz »

W zasadach jest napisane, że dominacja naukowa jest możliwa po zdobyciu 6 różnych symboli kiedy do gry wprowadzamy tylko 5 + 1 który można uzyskać z biblioteki aleksandryjskiej. Wystarczy, że przeciwnik wykupi jedna z kart i już jest raczej zwycięstwo ekonomiczne nie jest do ugrania. Jeszcze karty z symbolami naukowymi mogą zostać wylosowane jako 3 karty odrzucone z epoki. CZyli zwycięstwo naukowe jest ciężkie do ugrania czy coś pokręciłem?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Jest zdecydowanie najciężej wygrac przez dominację naukową co jednak nie znaczy, że jest to niemożliwe. Raz mi się udało. :)
Na kartach jest 6 różnych symboli + 1 na zetonach. Biblioteka nie daje symbolu, a jedynie dostęp do 3 żetonów z 5 odrzuconych przez rozgrywką.
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 19:10 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: rastula »

wydaje mi się że zarówno militarne jak i naukowe zwycięstwa zdarzają jeśli przeciwniki zaniedba ich zapobieganiu. tak więc strategia w przypadku tych zwycięstw polega bardziej na przeszkadzaniu w ich osiągnięciu niż bezwzględnemu do nich dążeniu ....i jest to bardzo fajny pomysł - ponieważ zmusza nas do obserwowania poczynań przeciwnika oraz, czasami, brania karty która jakoś szczególnie nam nie pasuje ( nawet kosztem tej super) aby uniemożliwić przeciwnikowi dotarcie do zakończenia gry przed czasem.


gra jeszcze nie ograna, ale myślę że taka była intencja projektantów.
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: marcindlubacz »

co jeśli jestem zmuszony odrzucić 2 lub 5 monet jeśli mój przeciwnik zdobywa przewagę militarną, odrzucam to co mogę. czyli jeśli muszę odrzucić 5 odrzucam 2 bo tyle tylko mam i nic się nie dzieje czy są dodatkowe konsekwencje za brakujące złoto które muszę odrzucić?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Bary »

Odrzucasz tyle, ile możesz bez dodatkowych konsekwencji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

Rozumiem, że przy budowie Cudu potrzebne materiały trzeba mieć na kartach w swoim mieście czy można je dokupić tak jak w przypadku budowli?
Zgodnie z instrukcją materiały brakujące można dokupić budując Budowle. A w grze mamy 7 typów Budowli i cud do nich się nie zalicza. My gramy że cudu nie traktujemy jako budowli czyli nie dokupujemy. Bo w przeciwnym razie jest prościej i praktycznie cud można by było wybudować nie posiadając żadnego zasobu tylko płacąc monetami za wszystkie surowce brakujące.

Pytanko; Budowlę mogę wybudować nie posiadając żadnego materiału wtedy po prostu mogę go dokupić tak?
Ostatnio zmieniony 21 paź 2015, 19:34 przez lesar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: cezaras »

lesar pisze:
Rozumiem, że przy budowie Cudu potrzebne materiały trzeba mieć na kartach w swoim mieście czy można je dokupić tak jak w przypadku budowli?
Zgodnie z instrukcją materiały brakujące można dokupić budując Budowle. A w grze mamy 7 typów Budowli i cud do nich się nie zalicza. My gramy że cudu nie traktujemy jako budowli czyli nie dokupujemy. Bo w przeciwnym razie jest prościej i praktycznie cud można by było wybudować nie posiadając żadnego zasobu tylko płacąc monetami za wszystkie surowce brakujące.
i moim zdaniem tak jest - tzn. możesz wybudować Cud płacąć za brakujące surowce samymi monetami.
wg tej wykładni gracie źle...
lesar pisze: Mam pytanie jeszcze rozumiem że Budowlę mogę wybudować nie posiadając żadnego materiału wtedy po prostu mogę go dokupić tak?
dokładnie tak
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: BartP »

lesar pisze:Pytanko; Budowlę mogę wybudować nie posiadając żadnego materiału wtedy po prostu mogę go dokupić tak?
Tak.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: lesar »

cezaras pisze:i moim zdaniem tak jest - tzn. możesz wybudować Cud płacąć za brakujące surowce samymi monetami.
wg tej wykładni gracie źle...


Nie zrozumiałem odpowiedzi, jeżeli można płacić za cud monetami to gdzie to jest zapisane w instrukcji?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: marcindlubacz »

Mam budynki produkcyjne które dają mi surowce potrzebne do wybudowania cudu, buduje go a on daje mi możliwość następnego ruchu. Teraz pytanie czy mogę wykorzystać ten sam budynek produkcyjny który dawał mi surowiec do tego cudu czy muszę mieć drugi co daje taki surowiec jeśli będę potrzebował do wystawienia następnego budynku bądź cudu?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Odp: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: rastula »

lesar pisze:
cezaras pisze:i moim zdaniem tak jest - tzn. możesz wybudować Cud płacąć za brakujące surowce samymi monetami.
wg tej wykładni gracie źle...


Nie zrozumiałem odpowiedzi, jeżeli można płacić za cud monetami to gdzie to jest zapisane w instrukcji?

zapytałem na BGG i pierwsza odpowiedź jest że można płacić za brakujące surowce, przy budowie cudów.


wydaje mi się, że gdyby w wypadku cudów obowiązywał wyjątek, zostałoby to podkreślone w instrukcji wyraźnie.

ale zobaczymy, czy pojawią się inne opinie

https://boardgamegeek.com/article/20694027#20694027
ODPOWIEDZ