7 Cudów Świata - Pojedynek - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: seki »

Cud jak cud. Ma za to bardzo ciekawe działanie. Jakbym miał usunąć jakieś cudy to znalazło by się kilka ale na pewno nie Messe. W zależności od taktyki może skutecznie przybliżyć nas do zwycięstwa.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: ozon »

Atamán pisze:A ja mam pytanie: jak to jest z graczem startowym w II i III epoce w przypadku remisu militarnego. Wg instrukcji, gdy jest na torze militarnym torze znacznik jest na neutralnym polu (remis), to następną rundę rozpoczyna gracz, który zagrał ostatnią kartę w poprzedniej epoce (nie ma wyboru, po prostu musi iść pierwszy). Natomiast na karcie pomocy jest napisane, że ten gracz, który był ostatni w poprzedniej epoce nie tyle jest pierwszy, ale wybiera, kto idzie pierwszy. To jak to powinno być?
mat_eyo pisze:Słabszy gracz wybiera, w przypadku remisu na torze militarnym to zaczyna gracz, który zagrał ostatnią kartę w poprzedniej erze.
@mat_eyo Skąd wiesz, która wersja jest prawidłowa? Czy możesz podać źródło?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: mat_eyo »

ozon pisze:@mat_eyo Skąd wiesz, która wersja jest prawidłowa? Czy możesz podać źródło?
Stąd:
https://boardgamegeek.com/article/25695651#25695651

Widzę jednak, że kiedy szukałem odpowiedzi na to pytanie, to nie przeczytałem całego wątku na bgg. Oficjalna odpowiedź autora jest taka:

W przypadku remisu na torze militarnym gracz, który ostatni zagrał kartę w poprzedniej erze wybiera, kto zacznie obecną. W innym wypadku wybór ma gracz przegrywający na torze militarnym.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: ozon »

mat_eyo pisze:
ozon pisze:@mat_eyo Skąd wiesz, która wersja jest prawidłowa? Czy możesz podać źródło?
Stąd:
https://boardgamegeek.com/article/25695651#25695651

Widzę jednak, że kiedy szukałem odpowiedzi na to pytanie, to nie przeczytałem całego wątku na bgg. Oficjalna odpowiedź autora jest taka:

W przypadku remisu na torze militarnym gracz, który ostatni zagrał kartę w poprzedniej erze wybiera, kto zacznie obecną. W innym wypadku wybór ma gracz przegrywający na torze militarnym.
Dzięki, w międzyczasie też szukałem i znalazłem odpowiedź z Repos: https://boardgamegeek.com/article/22720568#22720568.
Czyli tak jak napisałeś przed chwilą.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: EsperanzaDMV »

Chciałbym baaaardzo podziękować użytkownikowi Olgierdd za pomoc w zdobyciu karty Messe :)

Póki co z moją dziewczyną mamy 20 partii (i remis 10-10, mimo iż przegrywałem 4-9!), nie mogę się doczekać potyczki z dodatkowym cudem (a Statua Wolności już zamówiona i w drodze ;)). A Panteon to też już tylko kwestia czasu ;)
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata Pojedynek - karta Messe

Post autor: pegzi »

Zdecydowanie. Panteon wnosi bardzo wiele nowych możliwości w dobieraniu strategii. Gra robi się troszkę bardziej skomplikowana, ale jak dla mnie jest to perfekcyjny dodatek ;)
Martinez600
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2017, 19:14

7 cudów świata: pojedynek - pytanie

Post autor: Martinez600 »

Hej, proszę o pomoc w zrozumieniu pewnej zasady gry.
Karty, które w miejscu surowca otrzymywanego jako budulec posiadają pewną ilość złotych monet, dodają tę ilość do ręki po postawieniu ich, czy dostarczają tę ilość jako budulec i można dzięki nim budować za darmo budynki wymagające opłaty w monetach?
Przykładem jest budynek "Browar".
lko
Posty: 18
Rejestracja: 09 maja 2017, 00:05
Has thanked: 4 times

Re: 7 cudów świata: pojedynek - pytanie

Post autor: lko »

Martinez600 pisze:Hej, proszę o pomoc w zrozumieniu pewnej zasady gry.
Karty, które w miejscu surowca otrzymywanego jako budulec posiadają pewną ilość złotych monet, dodają tę ilość do ręki po postawieniu ich, czy dostarczają tę ilość jako budulec i można dzięki nim budować za darmo budynki wymagające opłaty w monetach?
Przykładem jest budynek "Browar".
Dostajesz tyle monet, ile wskazano na karcie.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: 7 cudów świata: pojedynek - pytanie

Post autor: EsperanzaDMV »

lko pisze:
Martinez600 pisze:Hej, proszę o pomoc w zrozumieniu pewnej zasady gry.
Karty, które w miejscu surowca otrzymywanego jako budulec posiadają pewną ilość złotych monet, dodają tę ilość do ręki po postawieniu ich, czy dostarczają tę ilość jako budulec i można dzięki nim budować za darmo budynki wymagające opłaty w monetach?
Przykładem jest budynek "Browar".
Dostajesz tyle monet, ile wskazano na karcie.
1) Doprecyzuję: dostajesz JEDNORAZOWO tyle monet, ile wskazano na karcie (nie co turę), czyli w momencie wybudowania tego budynku te 4 lub 6 monet (dla browaru i tawerny).

2) Od takich zapytań jest odpowiedni dział.
Austenit
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2017, 14:29

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Austenit »

Proszę o utwierdzenie mnie w moich przekonaniach, bo wkradły się pewne wątpliwości:
Po wybudowaniu cudu wkładam pod niego kartę budowli - czy jest to jedna z kart która posłużyła mi do jego budowy?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Yavi »

Austenit pisze:Proszę o utwierdzenie mnie w moich przekonaniach, bo wkradły się pewne wątpliwości:
Po wybudowaniu cudu wkładam pod niego kartę budowli - czy jest to jedna z kart która posłużyła mi do jego budowy?
Do wybudowania cudu zawsze posłuży Ci jedna karta i to ją właśnie wkładasz pod cud :)
Czyli: dobierasz kartę z puli (tej piramidki na stole), budujesz cud, wkładasz ją pod kartę cudu.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Gatherey »

Tak, bierzesz karte ze stosu a potem podkladasz pod cud, ktory zrobiles.
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Golin »

mam pytanie jak mam kartę która zmniejsza koszt zakupy np kamienia do 1, to płace za kamień zawsze 1? nawet jeśli przeciwnik produkuje kamień ?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Olgierdd »

Golin pisze:mam pytanie jak mam kartę która zmniejsza koszt zakupy np kamienia do 1, to płace za kamień zawsze 1? nawet jeśli przeciwnik produkuje kamień ?
Tak, zawsze płacisz 1.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Largo »

Chciałbym dopytać dla pewności. Jeżeli skończymy dany rząd kart(1) w którejś z epok, a następny(2) jest zakryty to odkrywamy ten rząd (2) i jeżeli z tego kolejnego (2) dobierzemy już np. 2 karty, co sprawi, że w jeszcze wyższym rzędzie(3) karty już odkryte nie będę zasłonięte przez żadną inną to z tego jeszcze wyższego rzędu(3) od bieżącego również mogę dobierać mimo, że nie wyczerpaliśmy jeszcze opcji z rzędu odkrytego (2)?
Uff nie wiem, czy dobrze to sprecyzowałem. W nawiasach numery rzędów żeby było łatwiej załapać

Ponadto jeżeli przechodzę do II lub III epoki to na stosie kart odrzuconych nadal zostają karty z poprzednich epok, czy zabieramy je ze stołu razem ze zmianą epoki?
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: anion »

Largo pisze:Chciałbym dopytać dla pewności. Jeżeli skończymy dany rząd kart(1) w którejś z epok, a następny(2) jest zakryty to odkrywamy ten rząd (2) i jeżeli z tego kolejnego (2) dobierzemy już np. 2 karty, co sprawi, że w jeszcze wyższym rzędzie(3) karty już odkryte nie będę zasłonięte przez żadną inną to z tego jeszcze wyższego rzędu(3) od bieżącego również mogę dobierać mimo, że nie wyczerpaliśmy jeszcze opcji z rzędu odkrytego (2)?
Uff nie wiem, czy dobrze to sprecyzowałem. W nawiasach numery rzędów żeby było łatwiej załapać

Ponadto jeżeli przechodzę do II lub III epoki to na stosie kart odrzuconych nadal zostają karty z poprzednich epok, czy zabieramy je ze stołu razem ze zmianą epoki?

W każdej epoce każda karta, która w żadnej części nie jest przykryta inną kartą, jest dostępna dla graczy (jeśli była wcześniej zakryta to należy ją odkryć zaraz gry zostały zebrane karty leżące na niej).
Nie ma znaczenia czy w niższych rzędach zostały jeszcze jakieś karty.

Nie należy zabierać kart ze stosu kart odrzuconych w poprzednich epokach. Stos kart odrzuconych jest wspólny dla wszystkich trzech epok.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2017, 20:31 przez anion, łącznie zmieniany 1 raz.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Relo »

Largo pisze:Chciałbym dopytać dla pewności. Jeżeli skończymy dany rząd kart(1) w którejś z epok, a następny(2) jest zakryty to odkrywamy ten rząd (2) i jeżeli z tego kolejnego (2) dobierzemy już np. 2 karty, co sprawi, że w jeszcze wyższym rzędzie(3) karty już odkryte nie będę zasłonięte przez żadną inną to z tego jeszcze wyższego rzędu(3) od bieżącego również mogę dobierać mimo, że nie wyczerpaliśmy jeszcze opcji z rzędu odkrytego (2)?
Uff nie wiem, czy dobrze to sprecyzowałem. W nawiasach numery rzędów żeby było łatwiej załapać

Ponadto jeżeli przechodzę do II lub III epoki to na stosie kart odrzuconych nadal zostają karty z poprzednich epok, czy zabieramy je ze stołu razem ze zmianą epoki?

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie, to tak możesz zabierać/kupować/odrzucać karty z wyższych rzędów, nawet jeśli są karty na niższych rzędach.

Co do pytania związanego z pozostawieniem kart odrzuconych, to tak zostają na wspólnym stosie. Jeśli dobrze pamiętam jeden z cudów pozwala wyciągnąć z talii kart odrzuconych wybraną kartę i wybudować ją za darmo.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Largo »

Super, dzięki za info. Myślałem, że karty trzeba odkrywać rzędami. Dużo się wyjaśniło :)
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Relo »

Largo pisze:Super, dzięki za info. Myślałem, że karty trzeba odkrywać rzędami. Dużo się wyjaśniło :)
Oczywiście, aby nie było wątpliwości (że skrót myślowy) to musi być do nich swobodny dostęp. Nie wyciągamy kart z zakrytych rzędów. Na taką akcję pozwala chyba tylko karta cudu Messe.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Largo »

Relo pisze:
Largo pisze:Super, dzięki za info. Myślałem, że karty trzeba odkrywać rzędami. Dużo się wyjaśniło :)
Oczywiście, aby nie było wątpliwości (że skrót myślowy) to musi być do nich swobodny dostęp. Nie wyciągamy kart z zakrytych rzędów. Na taką akcję pozwala chyba tylko karta cudu Messe.
Myślę, że dobrze zrozumiałem, tzn. np. mam rząd odkrytych kart i zebraliśmy już dwie z brzegu, co oznacza, że na odwróconej karcie w górnym rzędzie nie leży już żadna karta, czyli trzeba ją odkryć bez względu na to, że pozostałe karty w jej rzędzie są zakryte i "zablokowane" przez karty z niższego rzędu
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: Yavi »

Largo pisze:
Relo pisze:
Largo pisze:Super, dzięki za info. Myślałem, że karty trzeba odkrywać rzędami. Dużo się wyjaśniło :)
Oczywiście, aby nie było wątpliwości (że skrót myślowy) to musi być do nich swobodny dostęp. Nie wyciągamy kart z zakrytych rzędów. Na taką akcję pozwala chyba tylko karta cudu Messe.
Myślę, że dobrze zrozumiałem, tzn. np. mam rząd odkrytych kart i zebraliśmy już dwie z brzegu, co oznacza, że na odwróconej karcie w górnym rzędzie nie leży już żadna karta, czyli trzeba ją odkryć bez względu na to, że pozostałe karty w jej rzędzie są zakryte i "zablokowane" przez karty z niższego rzędu
Możesz dobrać każdą "odkrytą" kartę, czyli taką, na której nie leży już żadna inna. Rząd nie ma znaczenia :).
dragonek
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2015, 00:16

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: dragonek »

Yavi pisze: Do wybudowania cudu zawsze posłuży Ci jedna karta i to ją właśnie wkładasz pod cud :)
Czyli: dobierasz kartę z puli (tej piramidki na stole), budujesz cud, wkładasz ją pod kartę cudu.
To ja do tej pory chyba źle grałem. Byłem przekonany, że do budowy cudu wykorzystuję kartę z moich dostępnych kart . Czyli w tym wypadku najczęściej wybierałem kartę militarną.(najmniejsza strata)
A rozumiem, że mam dobrać, pierwszą, dowolną kartę ze stosu wcześniej kart odrzuconych?
A jeżeli nie ma żadnej karty w stosie kart odrzuconych to biorę wtedy jedną z 9 odrzuconych na początku gry, czy po prostu nie mogę wybudować cudu?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: seki »

dragonek pisze:
Yavi pisze: Do wybudowania cudu zawsze posłuży Ci jedna karta i to ją właśnie wkładasz pod cud :)
Czyli: dobierasz kartę z puli (tej piramidki na stole), budujesz cud, wkładasz ją pod kartę cudu.
To ja do tej pory chyba źle grałem. Byłem przekonany, że do budowy cudu wykorzystuję kartę z moich dostępnych kart . Czyli w tym wypadku najczęściej wybierałem kartę militarną.(najmniejsza strata)
A rozumiem, że mam dobrać, pierwszą, dowolną kartę ze stosu wcześniej kart odrzuconych?
A jeżeli nie ma żadnej karty w stosie kart odrzuconych to biorę wtedy jedną z 9 odrzuconych na początku gry, czy po prostu nie mogę wybudować cudu?
Nie nie. To jest przecież wyraźnie opisane w instrukcji. Do budowy cudu wykorzystujesz dowolną kartę pobraną z piramidy technologii. Taką kartę możesz: wybudować, sprzedać lub wykorzystać do zbudowania cudu.
dragonek
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2015, 00:16

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: dragonek »

seki pisze:Nie nie. To jest przecież wyraźnie opisane w instrukcji. Do budowy cudu wykorzystujesz dowolną kartę pobraną z piramidy technologii. Taką kartę możesz: wybudować, sprzedać lub wykorzystać do zbudowania cudu.
Dzięki, teraz wszystko jasne. To naprawdę sporo zmienia - budując cud mogę sprzątnąć przeciwnikowi sprzed nosa świetną kartę (na którą mnie nie stać) wykorzystując ją do budowy cudu.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: 7 Cudów Świata - Pojedynek

Post autor: gregos »

dragonek pisze:
seki pisze: Dzięki, teraz wszystko jasne. To naprawdę sporo zmienia - budując cud mogę sprzątnąć przeciwnikowi sprzed nosa świetną kartę (na którą mnie nie stać) wykorzystując ją do budowy cudu.
Przecież możesz wziąć tę kartę i ją po prostu sprzedać - tak też można przeszkadzać rywalowi.
ODPOWIEDZ