The Voyages of Marco Polo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: malekith_86 »

hmm
aż musiałem spojrzeć na plansze
i fakt są różnych kolorów ale nie powiedziałbym, że można je podzielić na brązowe i niebieskie
niebieskie są tylko te od akcji ruchu
te od dobierania towarów są jakby zielonkawe
ale już branie kontraktów jest brązowe
przysługa khana jest żółta
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: misioooo »

No dobra, to zatem pokazujesz graczom jak wygląda pole w mieście i mówisz "na takich polach max jedna kość", a na innych jedna (jeden komplet)/kolor i tyle ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: pikpol »

Ok doczytałęm można korzystać raz z każdego pola nie zajętego przez swoje kostki. Więc mogę wymienić na targu kości i na wielbłądy i na pieprz i na ....
Myślałem ze zielone to zielone i można korzystać raz pomyliłem się.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

pikpol pisze:Ok doczytałęm można korzystać raz z każdego pola nie zajętego przez swoje kostki. Więc mogę wymienić na targu kości i na wielbłądy i na pieprz i na ....
Myślałem ze zielone to zielone i można korzystać raz pomyliłem się.
Możesz wziąć z każdego pola nawet 3 razy, pod warunkiem, że za każdym razem innym kolorem kości.
Who is John Galt?
Posiadam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: misioooo »

Dokładnie. Po to są czarne kości. I biała. :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: pikpol »

Co do innych kości jest to oczywiste :) pytanie nr dwa jeżeli iny gracz wykorzystał już czarną kość na tym polu mogę również ja wykorzystać swoją czarną czy to już odpada?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

pikpol pisze:Co do innych kości jest to oczywiste :) pytanie nr dwa jeżeli iny gracz wykorzystał już czarną kość na tym polu mogę również ja wykorzystać swoją czarną czy to już odpada?
Odpada. Na jednym polu nie można wykonać dwa razy akcji tym samym kolorem kości.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: vincentblack »

Pan_K pisze:
pikpol pisze:Co do innych kości jest to oczywiste :) pytanie nr dwa jeżeli iny gracz wykorzystał już czarną kość na tym polu mogę również ja wykorzystać swoją czarną czy to już odpada?
Odpada. Na jednym polu nie można wykonać dwa razy akcji tym samym kolorem kości.
Nieprawda! Czarne (i biała) kości łamią tę zasadę o czym instrukcja mówi wprost! (str.14)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Pan_K »

vincentblack pisze:
Pan_K pisze:
pikpol pisze:Co do innych kości jest to oczywiste :) pytanie nr dwa jeżeli iny gracz wykorzystał już czarną kość na tym polu mogę również ja wykorzystać swoją czarną czy to już odpada?
Odpada. Na jednym polu nie można wykonać dwa razy akcji tym samym kolorem kości.
Nieprawda! Czarne (i biała) kości łamią tę zasadę o czym instrukcja mówi wprost! (str.14)
Sprawdziłem i - masz rację!
Kompletnie nie pamiętałem o tym wyjątku :shock: Przepraszam za zamieszanie.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, 17:13 przez Pan_K, łącznie zmieniany 1 raz.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

Tak zacna nagroda dla tak zacnej gry to dobra okazja, żeby pyknąć ze znajomymi partyjkę ;)
Pierwszy raz włączyłem do puli postaci z dodatku i wybrałem sobie Gunj Kokochin - grało mi się świetnie. Bardzo solidny wynik 95 punktów, akcję darmowej podróży za dowolną kość uważam za mocną (tę lepszą łaskę Khana zresztą też). Ach, jak ja lubię, jak mi się w tej grze cały plan idealnie układa!
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, 15:56 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: adikom5777 »

Narobiłeś smaka. Chyba dziś też sobie zagram :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

...i naprawdę nie mam pojęcia, dlaczego napisałem to w wątku zasad xD
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: DarkSide »

Trolliszcze pisze:...i naprawdę nie mam pojęcia, dlaczego napisałem to w wątku zasad xD
W końcu Twój nick do czegoś zobowiązuje :P
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: evenstar »

Mam pytanie odnośnie pola gdzie sie dostaje 5 monet. Czy jeśli leży tam już jakaś kość, to kładąc kość o wyniku np 3 dostanę tylko 2 monety, bo musze zapłacić za swoją wartość kości, ponieważ to pole jest już zajęte?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: DarkSide »

evenstar pisze:Mam pytanie odnośnie pola gdzie sie dostaje 5 monet. Czy jeśli leży tam już jakaś kość, to kładąc kość o wyniku np 3 dostanę tylko 2 monety, bo musze zapłacić za swoją wartość kości, ponieważ to pole jest już zajęte?
Tak
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: mawi »

Dodam jeszcze ze najpierw musisz ponieść koszt by otrzymać dobro - w tym przypadku 5 monet (podsumowując otrzymujesz 2 monety) - akcje możesz wykonać gdy będziesz posiadał 3 monety
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: okon »

witam mam pytanie odnosnie kart celów

nie rozumiem do konca zasady punktowania za karty celów . Jeżeli w sumie mamy placówki w 3 miastach ( czyli jedna karte zrealizowana) dostajemy 4 pkt(przykładowo) za zrobienie karty plus 6 pkt za 3 miasta w sumie 10 . Jezeli zrealizowalibyśmy dwie karty ( powiedzmy za 4 pkt każda) to dostajemy 8 pkt + 10 pkt (za 4 różne miasta ) =18 czy 8pkt + 10 +10 ( bo premia za ilość miast celów odpala się dwa razy za każdą kartę osobno ) ????????

Jeżeli natomiast mamy po 1 mieście z każdej karty(czyli żadnej nie zrealizowaliśmy ) to otrzymujemy 3 pkt za dwa różne miasta czy wogóle ich nie otrzymujemy bo żadna karta nie została wykonana .
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: RunMan »

okon pisze:witam mam pytanie odnosnie kart celów

nie rozumiem do konca zasady punktowania za karty celów . Jeżeli w sumie mamy placówki w 3 miastach ( czyli jedna karte zrealizowana) dostajemy 4 pkt(przykładowo) za zrobienie karty plus 6 pkt za 3 miasta w sumie 10 . Jezeli zrealizowalibyśmy dwie karty ( powiedzmy za 4 pkt każda) to dostajemy 8 pkt + 10 pkt (za 4 różne miasta ) =18 czy 8pkt + 10 +10 ( bo premia za ilość miast celów odpala się dwa razy za każdą kartę osobno ) ????????

Jeżeli natomiast mamy po 1 mieście z każdej karty(czyli żadnej nie zrealizowaliśmy ) to otrzymujemy 3 pkt za dwa różne miasta czy wogóle ich nie otrzymujemy bo żadna karta nie została wykonana .
placówki w 3 miastach = 4pkt (za zrealizowanie jednej z kart) + 6pkt (za 3 miasta) = 10pkt
placówki w 4 miastach = 4pkt + 4pkt (zrealizowane dwie karty) + 10pkt (za 4 miasta) = 18pkt
placówki w 2 miastach = 0pkt (niezrealizowano żadnej karty) + 3pkt (za 2 miasta) = 3pkt
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: pikpol »

RunMan pisze:
placówki w 3 miastach = 4pkt (za zrealizowanie jednej z kart) + 6pkt (za 3 miasta) = 10pkt
placówki w 4 miastach = 4pkt + 4pkt (zrealizowane dwie karty) + 10pkt (za 4 miasta) = 18pkt
placówki w 2 miastach = 0pkt (niezrealizowano żadnej karty) + 3pkt (za 2 miasta) = 3pkt
Należy dodać
Placówki w 2 miastach = 4 pkt (za zrealizowany jeden bilet ) + 3 pkt ( za 2 miasta) = 7 pkt
Placówki w 3 miastach = 4 pkt + 4 pkt ( za zrealizowane dwie karty) + 6 pkt ( za 3 miasta) = 14 pkt
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: evenstar »

Mam pytanie odnośnie podróży - jeśli leżą tam już kości to następna osoba musi zapłacić tyle ile wynosi wartość jej najniższej kości czy tyle o ile chce sie poruszyć? Jeśli np chce sie poruszyć o 1 pole, ale daje tam kości z szóstkami to dopłaca 1 czy 6?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: malekith_86 »

evenstar pisze:Mam pytanie odnośnie podróży - jeśli leżą tam już kości to następna osoba musi zapłacić tyle ile wynosi wartość jej najniższej kości czy tyle o ile chce sie poruszyć? Jeśli np chce sie poruszyć o 1 pole, ale daje tam kości z szóstkami to dopłaca 1 czy 6?
niestety bramka nr 1
to następna osoba musi zapłacić tyle ile wynosi wartość jej najniższej kości
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

evenstar pisze:Mam pytanie odnośnie podróży - jeśli leżą tam już kości to następna osoba musi zapłacić tyle ile wynosi wartość jej najniższej kości czy tyle o ile chce sie poruszyć? Jeśli np chce sie poruszyć o 1 pole, ale daje tam kości z szóstkami to dopłaca 1 czy 6?
Jeśli leżą już czyjeś kości to płacisz koszt najniższej swojej kości + to za ile pół chcesz się przesunąć.
Jeśli masz dwie 6 to wybierasz z którego pola chcesz skorzystać, czyli masz wybór między polami 1-6, płacisz za to pole z którego chcesz skorzystać.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Apostolus »

Graliśmy dzisiaj w pełnym składzie i nasunęły się nam dwa pytania na które odpowiedzi nie znalazłem w tym wątku.

1. Gracz ma ostatnią kość. Zużywa ją na akcję główną. W instrukcji jest napisane, że po użyciu ostatniej kości gracz automatycznie pasuje, czyli kończy rundę. Pytanie, czy może po użyciu swojej ostatniej kości wykonać jeszcze jakąś akcję (akcje) dodatkową?
Przykładowo: dzisiaj co najmniej dwukrotnie zdarzyła się nam sytuacja, gdy po wykonaniu za pomocą ostatniej kości akcji głównej gracz uzyskiwał dobra potrzebne do realizacji kontraktu (co jest akcją dodatkową), ale idąc za instrukcją powinien natychmiast spasować (zakończyć rundę) i tego się trzymaliśmy. Tylko czy aby na pewno jest to właściwe?

2. Wszyscy gracze, poza jednym, wykorzystali już w turze swoje kości. Ten, któremu jeszcze pozostały kości (dzisiaj zdarzyło się nam,że nawet 3 lub 4, bo miał jeszcze białą i nabytą wcześniej czarną) może wykonać tylko jedną turę (1 akcja główna, a resztę kości musi spożytkować na akcje dodatkowe), czy też może wykonać, jedna po drugiej, nawet kilka tur (np. 3-4 tury), gdzie za każdym razem wykonuje akcję główną i ewentualne akcje dodatkowe, a pozostali gracze jedynie czekają, aż spożytkuje wszystkie kości?

Będę wdzięczny za Wasze przemyślenia.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

1.Możliwe wykonywanie jest akcji dodatkowych.
2. Jak masz kości to grasz jak chcesz. Inni grzecznie siedzą i czekają aż skończysz.
Who is John Galt?
Posiadam
Apostolus
Posty: 195
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: The Voyages of Marco Polo

Post autor: Apostolus »

Tomzaq - dzięki za odzew.
Pytanie tylko, czy to, co piszesz da się jakoś wysnuć z lektury instrukcji (albo z jakiegoś oficjalnego FAQ)?
ODPOWIEDZ