Splendor - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

PerłowyMajonez pisze:W tamtym dniu często był zmasowany atak na przykład czerwonych i zielonych kopalni. Powiedzmy, że ja zbierałam białe, brat czarne, a do 3 ambasadorów potrzebne były białe, do dwóch czarne. Jak wyczyściłam planszę z białych kart i zaczęłam blokować nowo pojawiające się kopalnie to brat był przyblokowany i zaczął iść w punkty. Wtedy zaczął odpuszczać czarne kopalnie i ja spokojnie mogłam je wykupić zagarniając wszystkich ambasadorów.

Może złe tasowanie kart do tego się przyczyniło.
Jak blokowałaś bratu te nowo pojawiające się karty? Jak był przyblokowany to jak mógł iść w punkty? Poza tym to właśnie o punkty chodzi.
Awatar użytkownika
PerłowyMajonez
Posty: 11
Rejestracja: 14 lis 2015, 16:44

Re: Splendor

Post autor: PerłowyMajonez »

Oboje poszliśmy w tej partii na ambasadorów. Przyblokowałam go przez podbieranie pożądanych przez niego białych kopalni więc zaczął iść w czyste punkty z kopalni czerwonych i zielonych. Dzięki temu udało mi się w bardzo szybkim tempie zdobyć wszystkich trzech ambasadorów - czarne już nie były blokowane i w łatwy sposób mogłam mieć komplet.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Brat robił błędy po prostu. Ja byłem uczestnikiem partii, gdzie gość wygrywał nie zgarniając ani jednego ambasadora/arystokraty, a rywale potrafili mieć nawet dwóch i przegrywać.
Tobik
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2016, 11:31

Re: Splendor

Post autor: Tobik »

Witam wszystkich!

Przebrnąłem przez cały wątek dotyczący zasad w Splendorze. Jednak dalej nie wiem dokładnie paru rzeczy.

1. Czy chcąc kupić nową kartę to muszę w pierwszej kolejności wykorzystać karty już kupione?W sensie płacić bonusami, dopiero jak je wykorzystam ile się da to wtedy używać żetonów? Czy jest to bez znaczenia? Mogę użyć samych żetonów lub samych kart?
2. Jeśli chcę płacić z bonusów, mam np 4 bonusy, a potrzebuje użyć 2, to mogę sobie wybrać które spośród tych 4 wybrać? Niektóre np. mogą mieć punkty prestiżu i wolałbym nimi nie płacić.
3. Co się dzieje z moimi kartami którymi płacę za następne karty, czy wracają pod dany stos z odpowiedniego poziomu, czy też może odkłada się na bok ?

Pozdrawiam!!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Splendor

Post autor: BartP »

Ad 1. Najpierw obniżasz sobie koszt karty bonusami, różnicę dopłacasz żetonami, czyli działa to na Twoją korzyść.
Ad 2. Jak płacisz bonusami, to one się nie zużywają, są wieczne. Zniżka dożywotnia.
Ad 3. Oczywiście nigdy nie spadają, kupione karty pozostają z Tobą na zawsze.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Tobik pisze:Witam wszystkich!

Przebrnąłem przez cały wątek dotyczący zasad w Splendorze. Jednak dalej nie wiem dokładnie paru rzeczy.

1. Czy chcąc kupić nową kartę to muszę w pierwszej kolejności wykorzystać karty już kupione?W sensie płacić bonusami, dopiero jak je wykorzystam ile się da to wtedy używać żetonów? Czy jest to bez znaczenia? Mogę użyć samych żetonów lub samych kart?
2. Jeśli chcę płacić z bonusów, mam np 4 bonusy, a potrzebuje użyć 2, to mogę sobie wybrać które spośród tych 4 wybrać? Niektóre np. mogą mieć punkty prestiżu i wolałbym nimi nie płacić.
3. Co się dzieje z moimi kartami którymi płacę za następne karty, czy wracają pod dany stos z odpowiedniego poziomu, czy też może odkłada się na bok ?

Pozdrawiam!!
Bonusami nie płacisz. Płacisz żetonami, bonusy mówią ci tylko jaka masz zniżkę płacąc żetonami.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Splendor

Post autor: Andy »

Niemniej mógłby to być pomysł na hardcore'ową wersję Splendoru :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Tobik
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2016, 11:31

Re: Splendor

Post autor: Tobik »

Dzięki za info!

Jeszcze następne pytanko, czy mając np. u siebie 4 karty z diamentami i 2 z nich są z puntami prestiżu,a 2 bez, to chcąc kupić kartę która ma wymagane 7 diamentów uzyskuję bonus 4 diamentów czy tylko dwóch?

Pytam, bo do arystokratów liczą się tylko karty z samymi bonusami, bez punktów prestiżu.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Tobik pisze:
Pytam, bo do arystokratów liczą się tylko karty z samymi bonusami, bez punktów prestiżu.
A mogę prosić o cytat z instrukcji, gdzie jest taka zasa?
Tobik
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2016, 11:31

Re: Splendor

Post autor: Tobik »

"Jeśli na końcu swojej tury gracz posiada liczbę bonusów (tylko bonusów!) wskazaną na płytce któregoś z arystokratów, natychmiast podejmuje go z wizytą..."
oraz
"Jeśli gracz zgromadzi na swoich kartach rozwoju 3 zielone bonusy, 3 niebieskie...." itd. i na zdjęciu są karty z bonusami bez punktów prestiżu.

I z drugiej strony cytat z bonusów:
"Jeżeli gracz posiada wystarczająco dużo kart rozwoju (i tym samym bonusów),może zapłacić za zakup karty, nie wydając ani jednego znacznika."
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Splendor

Post autor: BartP »

Nadinterpretujesz. Dopisek "tylko bonusów!" odnosił się nie do tego, że karty nie mogą mieć punktów prestiżu, tylko tego że nie możesz sobie doliczyć do wymagań arystokratów zwykłych żetonów.
Tym samym odpowiedź na Twoje poprzednie pytanie brzmi: masz zniżkę 4 diamentów, bo tyle kart z diamentem w rogu zdążyłeś w trakcie gry zakupić. Masz również 4 diamenty na potrzeby pozyskiwania arystokratów.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Splendor

Post autor: warlock »

Po tylu rozegranych partiach mam jedną wątpliwość co do zasad, aż wstyd się przyznać :mrgreen:

"W banku" pozostały do wzięcia tylko dwa żetony - jeden biały i jeden niebieski. Zasady wyraźnie mówią:
W swojej turze gracz musi wykonać jedną z następujących
czterech akcji:
- wziąć 3 znaczniki klejnotów różnych kolorów,
- wziąć 2 znaczniki klejnotów tego samego koloru
(...)
Skoro muszę wziąć 3, to jak rozumiem nie wolno mi wziąć tylko dwóch? I "z braku laku" muszę wykonać akcję rezerwacji karty/zakupu karty?

Gdyby zasada brzmiała "weź do trzech", to wszystko byłoby jasne...
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Splendor

Post autor: Matti_C »

Turniejowo grało się , że bierzesz 3 lub o ile nie ma trzech tyle ile zostało czyli 2 lub 1. Jeśli nie ma wcale to akcja wzięcia 3 jest niedostępna i musisz zrobić coś innego np kupić. Jak nie dasz rady kupić ani zarezerwować (bo masz 3 na ręce) to tracisz kolejkę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Splendor

Post autor: warlock »

Dzięki. Na szczęście tak właśnie graliśmy.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Splendor

Post autor: mczlonka »

Po przeczytaniu instrukcji i całego wątku mam jedną wątpliwość:

Czy po zarezerwowaniu karty ze stołu i wzięciu żetonu złota (jeśli akurat jest do wzięcia), to czy mogę w kolejnej turze użyć już ten żeton złota (bo akurat go potrzebuję), a karta wciąż będzie zarezerwowana (do momentu aż ją wykupię) czy żeton złota mogę dopiero użyć jak wykupię zarezerwowaną kartę (niejako zwalniając ten żeton)?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Splendor

Post autor: Tomzaq »

Możesz użyć.
Who is John Galt?
Posiadam
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Splendor

Post autor: ciastek »

Gracz w swojej rundzie musi wykonać jedną z czterech akcji (dobranie 3 różnych żetonów, dobranie 2 takich samych żetonów, rezerwacja, zakup karty)

1.Jeżeli gracz nie może dobrać trzech żetonów (bo żetonów na stole jest za mało) to wyjątkowo może dobrać tylko tyle ile jest dostępne (czyli 2, albo 1).


Pytanie: Czy gracz mogąc wykonać "pełną" akcję np. rezerwacja + pobranie złota może zdecydować się na wykonanie akcji jak pkt.1?
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Lucass »

Witam,

pytanie odnośnie wizyt arystokratów - generalnie jest jasne, że gracz musi mieć odpowiednią ilość i rodzaj bonusów wskazanych na płytce arystokraty, ale w instrukcji dodano jeden szczegół, który budzi moje wątpliwości:

"Jeśli na końcu swojej tury gracz posiada liczbę bonusów (tylko bonusów!) wskazaną na płytce któregoś z arystokratów, natychmiast podejmuje go z wizytą i otrzymuje jego płytkę."

Co to znaczy "tylko bonusów" - chodzi ogólnie o karty rozwoju, czy może o karty rozwoju, ale te bez punktów prestiżu?
Rysunek podany w przykładzie zdaje się wskazywać na to, że arystokrata "przyjdzie" jak mamy bonusy bez punktów prestiżu:

Obrazek

...z kolei kilka przykładowych rozgrywek jakie obejrzałem na YT nie uwzględnia tego i tam brali arystokratów niezależnie od tego, czy karta miała punkty prestiżu, czy nie.

Osobiście dla mnie sens ma ta druga opcja, wówczas gracz ma możliwość wyboru, czy skupia się na dobieraniu kart z punktami prestiżu, czy celuje w arystokratów.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Splendor

Post autor: pinata »

W wyrażeniu "(tylko bonusów!)" chodzi wyłącznie o podkreślenie faktu, że za arystokratę nie można dopłacać żetonami.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Lucass »

No to mnie zmartwiłeś... chyba ciekawsza byłaby opcja 2. :)
Dzięki za sprostowanie.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Lucass »

Wookasch pisze:edit: czytać trzeba umieć :oops: :lol:
..a ja czytać potrafię, ale nie widzę zasady wymiany żetonów w instr. :)
Owszem, jest zdanie, że jeśli gracz posiada więcej niż 10 musi odłożyć tyle, aby mieć 10...no ale to pytanie, czy gracz może świadomie dopuścić do takiej sytuacji? Tzn. dobrać do 13, po czym 3 odrzucić? Takie to trochę naciagane, poza tym bardzo ułatwiające taktykę dobierania od razu wysoko punktowanych kart...mój syn taką taktykę przyjął i pozwoliłem mu na wymiany jak ma 10 kamieni i wygrywa podczas gdy ja ciułam tańsze karty :)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Splendor

Post autor: pinata »

Lucass pisze:mój syn taką taktykę przyjął i [...] wygrywa podczas gdy ja ciułam tańsze karty
Nic tylko syna gratulować. Świetny taktyk i doskonały znawca zasad gry ;)
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Lucass »

No, bardzo dziękuje :) ..ale chciałbym wiedzieć czy dobrze interpretuję to zdanie z instr.? Poza tym czy akcja "wymiany" żetonów możliwa jest za każdym razem gdy mam ich już 10, czy wyłącznie wtedy gdy żaden inny ruch nie jest możliwy (tzn. ani rezerwacja, ani zakup kart)?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Splendor

Post autor: melusina »

Strona 3 instrukcji "Wybór znaczników" jasno mówi:
"Na koniec swojej tury gracz nie może posiadać więcej niż 10 znaczników (włączając dżokery). Jeśli gracz posiada więcej, musi odłożyć tyle znaczników, aby posiadać ich 10."
Zatem, jako jedną z czterech możliwych akcji:
  • 1. Wziąć 3 znaczniki klejnotów różnych kolorów,
    2. Wziąć 2 znaczniki klejnotów tego samego koloru (ta akcja jest możliwa tylko wtedy, jeśli przed akcją w stosie wybranego koloru znajdują się co najmniej 4 znaczniki),
    3. Zarezerwować 1 kartę rozwoju i wziąć 1 znacznik złota (dżoker),
    4. Zakupić 1 odkrytą kartę rozwoju ze stołu lub 1 zarezerwowaną kartę ze swojej ręki.
w ramach 1-szej, 2-giej i 3-ciej akcji zawsze można dobrać 3/2/1 żetony, a następnie pozbyć się nadmiarowych zbędnych/mniej potrzebnych.
Lucass pisze:... czy akcja "wymiany" żetonów możliwa jest za każdym razem gdy mam ich już 10, czy wyłącznie wtedy gdy żaden inny ruch nie jest możliwy (tzn. ani rezerwacja, ani zakup kart)?
Możesz zawsze wymienić żetony w ramach akcji 1., 2. i 3. - nawet jak masz ich mniej niż 10. Możesz nawet (po dobraniu żetonów) wszystkie lub część odrzucić, gdy jest ich mniej niż 10. Akcje te oczywiście nie mają sensu, i nikt ich nie robi, ale są zgodne z regułami. Grunt, aby na koniec swojej tury nie mieć więcej niż 10 żetonów.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Lucass »

Dzięki za wyjaśnienia. Trzeba będzie wymyślić taktykę na syna (jakieś blokowanko) ;)
ODPOWIEDZ