Mistfall - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Mistfall - pytania o zasady

Post autor: Toudi »

Mam pytanie, chcemy zagrac wlasnie quest II the abomination. Jedna z wymaganych lokacji to Desacrated Temple a nie mam takiego kafelka. Sa za to karty Abandoned Temple i Desacrated Shrine. Jak myslicie, o ktora chodzilo autorowi? :)
Awatar użytkownika
balif
Posty: 514
Rejestracja: 04 wrz 2010, 21:20
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Mistfall

Post autor: balif »

Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall

Post autor: jamers »

Właśnie dotarła do mnie polska edycja Mistfall. Bardzo na nią czekałem ponieważ ma być "oddechem świeżości" po już trochę zajechanym przeze mnie Pathfinder Adventuree Card Game :) Z Mistfall miałem do czynienia tylko raz - przy nauce na Tabletopii (oczywiście wersja angielska) gdzie gra urzekła mnie swoją mechaniką jak również klimatem. Po przeglądnięciu polskich komponentów zauważyłem jednak dwie rzeczy, które trochę mnie skonfundowały:

1. Instrukcja - opis fazy podróży - przemieszczenie drużyny - punkty 3 i 4 dotyczące zwiadu i szybszego przemieszczania się. W obu przypadkach w wersji angielskiej mamy: "Immediately before relocating the Party Token (...)" a w polskiej: "Natychmiast po przemieszczeniu Żetony Drużyny (...)" no i zonk :) Która wersja jest obowiązująca (wydaje się, że angielska)?

2. Na karcie opisującej różdżkę Celenthii mamy szybką akcję, która umożliwia podpięcie pod nią kart oznaczonych jako "Arkana". Wszystko fajnie, tylko że w opisie akcji jako źródło kart "Arkana" mamy podaną ikonę oznaczającą obszar bohatera (<H>). Tak samo było na Tabletopii w angielskiej wersji tej karty, ale myślałem że jest to po prostu błąd (tym bardziej, że na boardgamegeek jest zdjęcie tej karty gdzie wyraźnie napisane jest "(...) from your hand (...)"). No i co teraz? O ile wersja z podpinaniem do różdżki kart z ręki ma dla mnie sens o tyle wersji z podpinaniem kart z obszaru bohatera zwyczajnie nie rozumiem (obszar bohatera to również stos kart odrzuconych i pogrzebanych, prawda?). Która wersja jest aktualnie obowiązującą?

Bardzo proszę weteranów Mistfall o pomoc w klaryfikacji zasad.
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

Karty pod różdżkę podpinasz z ręki. Ikona (H) oznacza, że można to zrobić jeśli różdżka znajduje się w twojej strefie gracza (hero area).
A to z przemieszczaniem się sprawdzę wieczorem jak wrócę do domu.
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

Odnośnie pkt. 1 to ja bym stosował zasady wersji angielskiej ("Immediately before relocating the Party Token...").
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall

Post autor: jamers »

dariusz pisze:Karty pod różdżkę podpinasz z ręki. Ikona (H) oznacza, że można to zrobić jeśli różdżka znajduje się w twojej strefie gracza (hero area).
A to z przemieszczaniem się sprawdzę wieczorem jak wrócę do domu.
...no niestety nie ma lekko ;) Opisywana akcja ma oczywiście dwie ikony <H> - pierwsza zaraz na początku - desygnacja miejsca rozpoczęcia akcji no i drugą (tą o którą mi chodzi) już w samej treści. Zrobiłem zdjęcie karty, tak żeby nie było niedomówień:
zdjęcie
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

To dziwne. W angielskiej wersji jest:
<H>(1) Fast Action: Attach an Arcane card from your hand to this card (limit: 3 attachments).

A możesz napisać jak to jest u Hareaga w jego Frost Runestone? Też jest <H> czy jest z ręki? W angielskiej wersji jest tak jak w przypadku różdżki czyli "...from your hand...".
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall

Post autor: jamers »

dariusz pisze: A możesz napisać jak to jest u Hareaga w jego Frost Runestone? Też jest <H> czy jest z ręki? W angielskiej wersji jest tak jak w przypadku różdżki czyli "...from your hand...".
Jasne. Sprawdzę wieczorem jak tylko dotrę do domu.
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall

Post autor: jamers »

...i sprawdziłem. U Haeraga jest "po staremu" - czyli napisane "z ręki". Wygląda na to, że tylko różdżka Celenthii uległa metamorfozie. Ciekawe co się stało, że po pierwszej wersji angielskiej, tekst na tej karcie uległ edycji? Jak już wspominałem ta "nowa" wersja różdżki występuje nie tylko w polskiej wersji ale również na Tabletopii.
Może dostaniemy jakiś oficjalny komentarz? Może od wydawnictwa? A może od Błażeja? :)
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

jamers pisze:...i sprawdziłem. U Haeraga jest "po staremu" - czyli napisane "z ręki". Wygląda na to, że tylko różdżka Celenthii uległa metamorfozie. Ciekawe co się stało, że po pierwszej wersji angielskiej, tekst na tej karcie uległ edycji? Jak już wspominałem ta "nowa" wersja różdżki występuje nie tylko w polskiej wersji ale również na Tabletopii.
Może dostaniemy jakiś oficjalny komentarz? Może od wydawnictwa? A może od Błażeja? :)
No to jest po prostu błąd na tej karcie. Powinno się grać karty z ręki. Pytałem autora.
A do wydawnictwa zawsze można napisać z pytaniem czy będzie dodruk poprawionych kart.
Awatar użytkownika
jamers
Posty: 78
Rejestracja: 01 lip 2004, 12:57
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Mistfall

Post autor: jamers »

dariusz pisze: Powinno się grać karty z ręki. Pytałem autora.
Czyli mamy oficjalny komentarz? Jeżeli tak, to wszystko jasne - dzięki za info.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Mistfall

Post autor: Trolliszcze »

Co do instrukcji i punktu o przemieszczeniu drużyny, w instrukcji istotnie jest błąd (posypuję głowę popiołem). Natomiast na pytanie, dlaczego się tam znalazł, nie jestem w stanie odpowiedzieć - w każdym razie przysięgam, że nie było to umyślne. Zgłoszę chłopakom z prośbą o oficjalną erratę.
Co do karty, ja osobiście nie odpowiem. Z uwagi na nawał pracy przy tym tytule i konieczność sprostania terminom, instrukcję i karty tłumaczyły równolegle dwie różne osoby.
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Mistfall

Post autor: Asukaji »

Znalazłem już kilka drobnych błędów w instrukcji, ale mam też małą zagwozdkę.
Rozgrywaliśmy dziś początkowy scenariusz. Są tam cztery kafelki w jednej linii (od lewej do prawe).
Byliśmy na trzecim od lewej i mieliśmy czyste poprzednie dwie (były Bezpieczne, pierwszy kafelek to startowy, a na drugim udało się ukończyć Spotkanie), a z trzeciej uciekaliśmy (stworki nas troszkę zjadły xD).

Czy w takiej sytuacji możemy się przenieść na pierwszy kafelek od razu, CZY musimy iść na drugi, a potem na pierwszy, potem znów na drugi i dopiero możemy wrócić na trzeci?
Zrobiliśmy to właśnie w ten sposób (pamiętając o kartach Czasu na każdym kafelku), ale naszym celem głównym było wrócenie właśnie na pierwszy kafelek (z uwagi na wysoką regenerację).

I teraz nie wiem, czy zrobiliśmy dobrze, czy jednak mogliśmy zaoszczędzić trochę czasu i przenieść się z trzeciego kafelka na pierwszy i potem od razu na trzeci :)
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

Asukaji pisze:Znalazłem już kilka drobnych błędów w instrukcji, ale mam też małą zagwozdkę.
Rozgrywaliśmy dziś początkowy scenariusz. Są tam cztery kafelki w jednej linii (od lewej do prawe).
Byliśmy na trzecim od lewej i mieliśmy czyste poprzednie dwie (były Bezpieczne, pierwszy kafelek to startowy, a na drugim udało się ukończyć Spotkanie), a z trzeciej uciekaliśmy (stworki nas troszkę zjadły xD).

Czy w takiej sytuacji możemy się przenieść na pierwszy kafelek od razu, CZY musimy iść na drugi, a potem na pierwszy, potem znów na drugi i dopiero możemy wrócić na trzeci?
Zrobiliśmy to właśnie w ten sposób (pamiętając o kartach Czasu na każdym kafelku), ale naszym celem głównym było wrócenie właśnie na pierwszy kafelek (z uwagi na wysoką regenerację).

I teraz nie wiem, czy zrobiliśmy dobrze, czy jednak mogliśmy zaoszczędzić trochę czasu i przenieść się z trzeciego kafelka na pierwszy i potem od razu na trzeci :)
Graliście dobrze. Szybciej podróżować można jedynie na niebezpieczne obszary (poprzez bezpieczne i płacąc za to).
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Mistfall

Post autor: Asukaji »

Dzięki wielkie :D
Generalnie to gra bardzo dobra. Tylko ostro nas pocisnęła, już pierwsze trzy kafelki nas totalnie zjadły, a bossa nie pokonaliśmy (i to w scenariuszu podstawowym xD). Ale graliśmy tylko we dwójkę, mag lodu i łucznik. Ale chyba spróbuję kapłanką, bo coś czuję, że bez niej to średnio to może wyjść :D I trzeba jednak w więcej osób grać i szybko kupować te najlepsze wyczyny :D
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Mistfall

Post autor: raiden25 »

Czy karty "limited" z Wspieram można dołączyć do standardowych kart, czy robi sie to tylko robiąc Zadania z Przewodnika po dodatkowej zawartości ?

To samo pytanie odnośnie dodatku Valskyrr.
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

raiden25 pisze:Czy karty "limited" z Wspieram można dołączyć do standardowych kart, czy robi sie to tylko robiąc Zadania z Przewodnika po dodatkowej zawartości ?

To samo pytanie odnośnie dodatku Valskyrr.
Można.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Mistfall

Post autor: akahoshi »

Wrogowie w Fazie Pogoni wchodzą z Q do H każdego gracza pojedynczo, zgodnie ze Skupieniem.
Czy jeśli gram jednym bohaterem, to od razu wszyscy wrogowie naraz wchodzą w mój obszar H?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

akahoshi pisze:Wrogowie w Fazie Pogoni wchodzą z Q do H każdego gracza pojedynczo, zgodnie ze Skupieniem.
Czy jeśli gram jednym bohaterem, to od razu wszyscy wrogowie naraz wchodzą w mój obszar H?
Nie. Za każdego wroga, który wejdzie do twojego H dzielisz skupienie na pół (zaokrąglone w dół) aż zejdzie do zera. Jeżeli skupienie początkowe wynosi 4 to wejdzie 3 wrogów (po wejściu pierwszego skupienie spada do 2, po wejściu drugiego spada do 1, a po wejściu trzeciego spada do zera). Reszta zostaje w Q.
W przypadku skupienia początkowego 3 wejdą tylko 2 potwory (po wejściu pierwszego skupienie spada do 1, a potem do 0).
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Mistfall

Post autor: Asukaji »

Następne pytania:
1. Na karcie pomocy gracza w Rezultacie Spotkania jest napisane tak:
5. Wyzeruj skupienie wrogów.
Jednakże w instrukcji w ogóle nie ma żadnego zapisu na ten temat. Nie robiliśmy tego, bo uznaliśmy, że nie ma to sensu. Przecież wtedy stworki z kolejnego spotkania nie wejdą do żadnego obszaru bohatera [co prawda moglibyśmy je bić z naszych obszarów, ale wtedy one nie oddadzą od razu... to byłoby jeszcze dziwniejsze].
Czy ktoś w instrukcji znalazł coś o wyzerowaniu Skupienia Wrogów?

2. Karta Spotkania - "Pomniejszy Watażka".
I tutaj to już zupełnie nie ogarnęliśmy o co chodzi.
Zasady Przygotowania: Umieść żeton Postępu w ilości równej graczom + 2 na ostatnim dobranym wrogu. Graliśmy na 3 osoby, więc mieliśmy 5 żetonów na ostatnim wrogu (było ich również 5). [To było proste]
Zasady Specjalne: Każdy wróg otrzymuje +1 życia za każdy żeton Postępu na tej karcie. Kiedy wróg opuści grę, umieść, o ile to możliwe, żeton postępu na karcie Aktywnego Spotkania.
Przebieg: Brak.

Muszę przyznać, że nic nie zrozumieliśmy z Zasad Przygotowania :) Zagraliśmy więc tak, że tych żetonów nie położyliśmy na wrogu w ogóle, tylko za każdego zabitego stwora dodawaliśmy postęp na kartę "Pomniejszy watażka" i dodawaliśmy za każdy żeton tam leżący +1 do życia wszystkich stworów.
Ale bardzo chciałbym tą kartę zrozumieć. Czy ktoś mi może wyjaśnić jak ona powinna działać? Bo jeśli graliśmy dobrze, to po co kłaść te żetony Postępu na ostatnim wrogu? Żeby miał więcej życia? Jeśli tak, to co się stanie, jak jego pierwszego zabije bohater?
michalw
Posty: 42
Rejestracja: 23 maja 2015, 16:58

Re: Mistfall

Post autor: michalw »

1. W instrukcji jest mowa o przesuwaniu znacznika na torze wsparcia maksymalnie w lewo. To powinno być moim zdaniem na karcie. To nie jedyny błąd (nawet na tej samej karcie w opisie Tury Bohatera nie ma mowy o dociąganiu kart na końcu). GFP trochę zawaliło sprawę i jednak będą potrzebne erraty.

2. Ja grałem tak, że położyłem odpowiednią liczbę żetonów na ostatnim wrogu i zwiększyłem życie wszystkich potworów o liczbę żetonów. Tematycznie miało to nawet sens: póki jest lider, wszyscy czują się pewnie i są mocniejsi, ale kiedy się go zabije, okazują się nie tacy groźni, jak się wydawało.

Natomiast nie wiedziałem, czy żetony po zabiciu jakiegokolwiek wroga powinienem przenosić z watażki, czy dokładać z banku (ale wtedy "o ile to możliwe" nie ma sensu). A w pierwszym przypadku, co jeśli zabiłbym watażkę jako pierwszego?

GFP mogłoby się bardziej postarać przy opracowywaniu polskiej wersji językowej.
Posiadam rabat w wysokości 3% do sklepu TropemGier.pl
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Mistfall

Post autor: Asukaji »

1. Tor wsparcia to co innego. Jest on pod torem czasu. Mi chodzi o tor Skupienia Wrogów, czyli tor na arkuszach bohaterów (my po RPG'owemu nazywamy to po prostu Aggro xD)

2. No właśnie my totalnie nie wiedzieliśmy co zrobić.

I też mi bardzo szkoda, że gra z takim potencjałem i tak świetną mechaniką zawaliła na takich pierdołach jak nieprzetłumaczone dobrze karty i zadania. I te durne błędy w instrukcji. Np. kilka razy zamiast polskiego 'do' mamy angielskie 'to'. Już najmniej dwa razy się na to natknąłem w różnych instrukcjach (w podstawce są trzy). I drażniące jest to, że tak miały być pousuwane wszystkie błędy, które znaleźli ludzie w angielskiej wersji. Przecież tak prosto dałoby się to zrobić...
GFP mówi o napiętych terminach i że z tego powodu jedna osoba tłumaczyła karty i inna instrukcje. Ale chyba można dać kilku osobom do przeczytania i ogarnąć takie pierdółki?
Przecież było na to prawie pół roku, żeby to doszlifować. I się nie dało. I tak są błędy. I to wkurza, bo mamy klimat, super gra, skille, a tu nagle JEB - zadanie. I dziesięć minut zastanawiania się, czy je olać, wywalić z gry, czy zagrać na naszych zasadach.

Mimo całego narzekactwa gra jest genialna xD I chętnie kupię dodatek (Hearts of the Mists, na KS kilka dni temu się zakończyła kampania) jak tylko panowie będą chcieli go na wspieram.to :D
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

Asukaji pisze:Następne pytania:
1. Na karcie pomocy gracza w Rezultacie Spotkania jest napisane tak:
5. Wyzeruj skupienie wrogów.
Jednakże w instrukcji w ogóle nie ma żadnego zapisu na ten temat. Nie robiliśmy tego, bo uznaliśmy, że nie ma to sensu. Przecież wtedy stworki z kolejnego spotkania nie wejdą do żadnego obszaru bohatera [co prawda moglibyśmy je bić z naszych obszarów, ale wtedy one nie oddadzą od razu... to byłoby jeszcze dziwniejsze].
Czy ktoś w instrukcji znalazł coś o wyzerowaniu Skupienia Wrogów?

2. Karta Spotkania - "Pomniejszy Watażka".
I tutaj to już zupełnie nie ogarnęliśmy o co chodzi.
Zasady Przygotowania: Umieść żeton Postępu w ilości równej graczom + 2 na ostatnim dobranym wrogu. Graliśmy na 3 osoby, więc mieliśmy 5 żetonów na ostatnim wrogu (było ich również 5). [To było proste]
Zasady Specjalne: Każdy wróg otrzymuje +1 życia za każdy żeton Postępu na tej karcie. Kiedy wróg opuści grę, umieść, o ile to możliwe, żeton postępu na karcie Aktywnego Spotkania.
Przebieg: Brak.

Muszę przyznać, że nic nie zrozumieliśmy z Zasad Przygotowania :) Zagraliśmy więc tak, że tych żetonów nie położyliśmy na wrogu w ogóle, tylko za każdego zabitego stwora dodawaliśmy postęp na kartę "Pomniejszy watażka" i dodawaliśmy za każdy żeton tam leżący +1 do życia wszystkich stworów.
Ale bardzo chciałbym tą kartę zrozumieć. Czy ktoś mi może wyjaśnić jak ona powinna działać? Bo jeśli graliśmy dobrze, to po co kłaść te żetony Postępu na ostatnim wrogu? Żeby miał więcej życia? Jeśli tak, to co się stanie, jak jego pierwszego zabije bohater?
Ad 1. Tu chodzi o reset skupienia czyli powrót do wartości początkowej (zaciemniony punkt 3 lub 4 na torze skupienia).
Ad.2. Piszę to na podstawie angielskiej wersji. Ostatni potwór ma dodatkowe 5 punktów życia (1 za każdy żeton). Spotkanie kończy się gdy na Karcie Spotkania jest odpowiednia liczba żetonów postępu (liczba graczy + 1) lub nie ma wrogów w grze. Żetony na Karcie Spotkania można umieszczać poprzez zabicie tego super-potwora z żetonami lub poprzez umiejętności bohaterów (np. Crow the Seeker ma umiejętność Shadowy Ways).
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Mistfall

Post autor: Asukaji »

Dzięki wielkie :)

1. Jednakże co z tego, że jest to na karcie pomocy, jeśli nie ma tego w zasadach ogólnych? W instrukcji polskiej tego nie znalazłem.
I co teraz? Powinienem się kierować angielską wersją, czy polską?
Jest tam w instrukcji coś o powrocie do początkowego ustawienia toru skupienia po zakończeniu spotkania?

2. Bardzo zmyliło nas wyrażenie 'umieść, o ile to możliwe'. Teraz to ma trochę więcej sensu :)
dariusz
Posty: 52
Rejestracja: 30 paź 2015, 21:21
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 4 times

Re: Mistfall

Post autor: dariusz »

W instrukcji angielskiej też tego nie ma. Na karcie pomocy jest napisane "5. Reset Enemy Focus".
Wydaje mi się, że w tym przypadku "wyzeruj" jest po prostu mylące. Grajcie według wersji angielskiej.
ODPOWIEDZ