Roll for the Galaxy -zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Tvisty
Posty: 20
Rejestracja: 10 gru 2015, 09:15
Has thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Tvisty »

Dzięki tak coś podejrzewałem, ale zrozumiałem, że mogę je zabrać tylko wtedy jak nie leżą tam żadne kafle (nadmiar kostek spadnie po wybudowaniu ostatniej technologii czy odkryciu planety)
Awatar użytkownika
rharla
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2017, 19:33

Roll for the Galaxy - Akcja: ODKRYWANIE

Post autor: rharla »

Gracz wybrał akcję ODKRYWANIE, czy musi od razu deklarować co będą wykonywali poszczególni robotnicy i wykonać wszystkie akcję zgodnie z tą deklaracją, czy może decydować kolejno dla każdego robotnika?

np. na akcji ODKRYWANIE jest 4 robotników, gracz planuje wykonać 3 eksploracje i 1 magazynowanie, ale super mu się poszczęściło przy pierwszej eksploracji i pozostałymi trzema dokonuje jednak magazynowanie.

Dzięki za odpowiedź. Rafal
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Roll for the Galaxy - Akcja: ODKRYWANIE

Post autor: Olgierdd »

Nie musisz od razu deklarować
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy - Akcja: ODKRYWANIE

Post autor: Andy »

I jest to wyraźnie napisane w instrukcji:
Instrukcja na s. 4 pisze:Podczas akcji Odkrywania i akcji Dostawy należy ukończyć zada-
nie jednego Robotnika, zanim wybierze się zadanie dla kolejnego. Nie trzeba od razu
(z wyprzedzeniem) deklarować zadań dla wszystkich Robotników.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomasz86 »

Mam pytanie dotyczące kafli technologi, nie wszystkie rozumiem:
1."Gildia Handlowa" - Produkcja: Dobierz +2$ na koniec tej akcji - Jak rozumiem nie muszę mieć żadnych kostek przy produkcji, wystarczy że przeciwnik aktywuje akcje?
2."Kosmiczna turystyka" - Dostawa: Dobierz +1$. Jeśli masz w Imperium Planetę(y) o najwyższym koszcie, dobierz dodatkowo +1$ - Jak rozumiem nie muszę mieć tutaj własnych kości i jeśli zaistnieje akcja dostawa dostaje 1$.
3. "Galaktyczni Inwestorzy" - Rozwój technologi: Dobierz 2$ na koniec tej akcji - Jak rozumiem wystarczy że akcja zaistnieje i nie muszę mieć tu własnych kości.
4. "Organiczne stocznie" - Dostawa: Graj tak, jakbyś miał po jednym dodatkowym Handlarzu Rodzimej Populacji oraz Handlarza Genów do użycia podczas tek akcji - Czyli jak rozumiem nie muszę mieć tu własnych kości i 2 dobra mogą wrócić do populacji. (nie wracają 4 kości wtedy)
5."Galaktyczny renesans" - jak rozumiem 5 dodatkowych punktów jest za posiadanie 15 PZ ?
6."Galaktyczni Bankierzy" - Dostawa: Za każde dobro, które sprzedajesz możesz wydać 1$, by dobrać 1PZ - Jak rozumiem wystarczy że przeciwnik aktywuje akcję, wtedy wystarczy że mam w kasie 1$ i mogę zarobić 1 PZ, automatycznie znowu mam 1$ i dalej będę mógł na koniec rundy zatrudnić robotnika.
7."Związki zawodowe Technologów - Odkrywanie, Produkcja: Dobierz 1$ jeżeli masz w Imperium więcej technologi niż pozostali gracze - Tego nie rozumiem do końca, Czy akcją występuje 2 razy w ciągu rundy? Czy ja muszę mieć kości na Odkrywaniu i Produkcji czy wystarczy że jakiś gracz ją aktywuje.

Dzięki serdeczne za odpowiedzi
Gosterq
Posty: 201
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Gosterq »

Jeśli bonus jest zależny od jakiejś akcji, to wystarczy, że jest ona odpalona, nie ważne przez którego gracza, nie trzeba mieć do tej akcji przypisanych pracowników. Tak więc:
1. Tak, wystarczy, że w tej turze jest odpalona ta akcja,
2. Tak, i dodatkowo bonus jeśli posiadasz w swoim imperium planetę o koszcie wyższym niż pozostali gracze. Ty za 6, a reszta za 5 np.
3. Tak,
4. Tak, przy wymianie na punkty należy pamiętać, że ma się jedną wirtualną kość genów,
5. Przydałaby się treść kafla :-P
6. Nie, "za każde dobro, które sprzedajesz", jest postawiony warunek, że musisz sprzedać dobro. Czyli np.: sprzedajesz dobro za 3$ i z tych 3$ 1$ możesz wymienić na punkt, sprzedajesz inne dobro za 5$ i z tych 5$ 1$ możesz wymienić na punkt, itd.
7. Też będę musiał sprawdzić na kaflu... Wydaje mi się, że chodzi o pierwszą akcję. Za to na pewno wystarczy, że jest aktywowana, nie trzeba mieć kości ;-)

EDIT:
5. Tak, 5 dodatkowych punktów za 15, 6 za 21, 7 za 28, itd...
Ostatnio zmieniony 12 paź 2017, 09:40 przez Gosterq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Tomzaq »

tomasz86
Ad. 7
Jeżeli odpalona jest akcja z okiem, a Ty masz najwięcej kafli z rombem to bierzesz 1 dolara.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: kastration »

Kontrolne upewnienie się. Nie mam teraz jak grzebać w kafelkach, ale naszła mnie refleksja po ostatniej grze. Kafelek z symbolem dostawy i +1 PZ. Czy to oznacza, że za każdym razem, kiedy jest aktywowana w turze dostawa - nawet jak nie biorę w niej udziału - to i tak dostaję +1 PZ? Dobrze to odczytuję? Kafelek z technologią.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Tomzaq »

kastration pisze:Kontrolne upewnienie się. Nie mam teraz jak grzebać w kafelkach, ale naszła mnie refleksja po ostatniej grze. Kafelek z symbolem dostawy i +1 PZ. Czy to oznacza, że za każdym razem, kiedy jest aktywowana w turze dostawa - nawet jak nie biorę w niej udziału - to i tak dostaję +1 PZ? Dobrze to odczytuję? Kafelek z technologią.
Te kafelki tak działają jak napisałeś
Who is John Galt?
Posiadam
piol
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2016, 16:33

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: piol »

Koleżanki i Koledzy,

Szybkie pytanie:

Nastawiając się na zasiedlanie planet mam w puli kafle 5 planet o koszcie 1 i 1 o koszcie 2. Po turlnięciu kośćmi w fazie planowania wypada mi 7 kości do zasiedlenia - czy mogę w turze zasiedlenia zająć wszystkie 6 planet?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
Piotr
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Tomzaq »

Oczywiście
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1137
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 499 times
Been thanked: 327 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Propi »

Po dwóch pierwszych rozgrywkach jest jedna rzecz której nie rozumiem.

Kafel technologii lub planety pozwala (po rozwoju technologii lub skolonizowaniu planety i umieszczeniu kafla w swoim obszarze gry) " przesunąć robotnika/odkrywcę na inne pole akcji".

Czy to oznacza, że:
1. Mogę wykonać dowolną, ale już aktywną w tej rundzie akcję?
2. Mogę aktywować i wykonać dowolną, nawet nieaktywną w tej rundzie akcję?
3. Jedno z powyższych, ale muszą to być akcje następujące PO akcji rozwoju/kolonizacji (to akcje II i III) czyli tylko Produkcja lub Dostawa (akcje IV i V)?
Void
Posty: 209
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 80 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Void »

Propi pisze: 02 lis 2021, 08:58 Po dwóch pierwszych rozgrywkach jest jedna rzecz której nie rozumiem.

Kafel technologii lub planety pozwala (po rozwoju technologii lub skolonizowaniu planety i umieszczeniu kafla w swoim obszarze gry) " przesunąć robotnika/odkrywcę na inne pole akcji".

Czy to oznacza, że:
1. Mogę wykonać dowolną, ale już aktywną w tej rundzie akcję?
2. Mogę aktywować i wykonać dowolną, nawet nieaktywną w tej rundzie akcję?
3. Jedno z powyższych, ale muszą to być akcje następujące PO akcji rozwoju/kolonizacji (to akcje II i III) czyli tylko Produkcja lub Dostawa (akcje IV i V)?
Możesz przytoczyć konkretny przykład technologii/planety aby się do nich odnieść? Generalnie prawdopodobnie jest to efekt stały w każdej następnej rundzie pozwalający na przesunięcie wymienionych kości robotników przed odsłonięciem przydzielonych kości (w większości przypadków). Czyli przy przydzielaniu kości do poszczególnych akcji możesz wymienione kostki przesunąć niezależnie od wylosowanych znaczków (podobnie jak w przypadku wykorzystaniu dyktatu).
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roll for the Galaxy -zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: ArniK »

Szybkie pytanie o kafelek Kampania propagandy - jak go rozpatrujecie?
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Roll for the Galaxy -zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: XLR8 »

ArniK pisze: 16 kwie 2022, 21:07 Szybkie pytanie o kafelek Kampania propagandy - jak go rozpatrujecie?
Może foto? Raczej nikomu się nie chce ściągać pudła z regału i go szukać...
ODPOWIEDZ