Roll for the Galaxy -zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Pomyślałem że uzupełnię tę prostą formułę, bo ona jednak jest... nieco za prosta :wink:
Andy pisze:Jeśli kostka "niczego nie zrobiła" to idzie do kubka.
Jeśli kostka "coś zrobiła" to idzie do populacji.
Jeśli kostka "zrobiła" dyktat, to jednak idzie do kubka.
:)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomb »

MisterC pisze:Zapłaciłeś mu za robotę? (co oczywiście odpowiada zwerbowaniu kogoś z populacji)
A wykonał pracę? (czyli którąś z akcji I-V)
Cwane, ale w kubku można mieć kostki, za które się nie płaciło (te ze światów wyłożonych do Imperium lub podniesione z różnych kafli na końcu rundy).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Pynio »

Cieszę się zatem, że miałem tak durny problem :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Roll for the Galaxy

Post autor: Lothrain »

Czy kafel Salon Galaktyczny daje punkt zawsze przy aktywacji Dostawy, czy tylko wtedy gdy ja wykonuje te akcje?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: tomb »

Ilekroć rozgrywana jest ta faza.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Instrukcja, s. 11, Zdolności technologii:
Pytanie: Czy muszę mieć Robotników przydzielonych do akcji, aby urucho-
mić Zdolności, które w niej wystąpią?
Odpowiedź: Nie.

To może być nawet akcja wybrana przez wirtualnego przeciwnika w grze dwuosobowej, gdy w czasie tej akcji nic się nie dzieje, bo gracze nie przydzielili do niej żadnych robotników.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Lothrain »

Dzięki wielkie za wyjaśnienie - jakoś łatwe te punkty mi się wydawały.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: gath »

Nie wiem czy to dobry wątek. Moje pytania dotyczą dodatku Ambicja.
Chciałbym upewnić się co do zasad kości z dwoma symbolami na ściankach.
1. Symbol $ (na kości czarnej lub pomarańczowej) daje nam tylko i wyłącznie możliwość wrzucenia kości do kubka po wykonaniu akcji odpowiadającej drugiemu symbolowi na ściance (np. czarna kość Odkrywanie/$). Jak rozumiem nie ma on innych efektów.
2. Taka sytuacja: kolonizuję Świat o wartości 2. Pierwsza tura - przydzielam czarną kość (Kolonizacja/$). Druga tura - przydzielam kość czerwoną. Czy czarna kość wróci do kubka mimo, że użyłem jej wcześniej, a nie w chwili ukończenia Kolonizacji?
3. Czy pomarańczową kość (np. ścianka Odkrywanie/Kolonizacja) traktujemy na równi z czarną w zakresie zasad przydzielania i przemieszczania? Po wykonaniu akcji taka kość wraca do Populacji.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Planszman »

Jak dorwę polskie wydanie to odpowiem, na razie cicho sza...
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Planszman »

gath pisze:Nie wiem czy to dobry wątek. Moje pytania dotyczą dodatku Ambicja.
Chciałbym upewnić się co do zasad kości z dwoma symbolami na ściankach.
1. Symbol $ (na kości czarnej lub pomarańczowej) daje nam tylko i wyłącznie możliwość wrzucenia kości do kubka po wykonaniu akcji odpowiadającej drugiemu symbolowi na ściance (np. czarna kość Odkrywanie/$). Jak rozumiem nie ma on innych efektów.
2. Taka sytuacja: kolonizuję Świat o wartości 2. Pierwsza tura - przydzielam czarną kość (Kolonizacja/$). Druga tura - przydzielam kość czerwoną. Czy czarna kość wróci do kubka mimo, że użyłem jej wcześniej, a nie w chwili ukończenia Kolonizacji?
3. Czy pomarańczową kość (np. ścianka Odkrywanie/Kolonizacja) traktujemy na równi z czarną w zakresie zasad przydzielania i przemieszczania? Po wykonaniu akcji taka kość wraca do Populacji.
Jest polisz instrukcja to teraz odpowiem.
Ad.1 Tak
Ad.2 Tak
Ad.3 Tak
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Planszman »

Polska instrukcja str. 3- ''Podczas fazy Zarządzania Imperium żetony Talentów można Przywoływać na takich samych zasadach jak kości robotników. Przywołane żetony wracają do puli nieprzydzielonych żetonów gracza''.

Przywoływać, ale skąd? I ile takich żetonów mogę przywołać?
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Casiliasplp »

Siemka mam jedno pytanko :)

Czy kostka z aktywowanej akcji tez się wykonuje czy służy ona tylko do aktywacji powiedzmy że mam tylko 1 kostkę.
i chce zrobić Odkrywanie a mam kostkę Produkcja kładkę kostkę produkcja aby aktywować odkrywanie i ta jedna kostka może działać czy musi mieć jeszcze pod spotem jakieś kostki?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Tomzaq »

Kostka użyta do aktywacji akcji również wykonuje akcję.
Who is John Galt?
Posiadam
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Casiliasplp »

To chyba dobrze przemyślane bo jak nie będziesz miał kostki takiej jakiej potrzebujesz to i tak możesz wykonać akcje :)
Hala Madrid
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: gath »

Witam. Mam pytanka odnośnie kafli frakcji z dodatku:

1) Instytut Technologii Obcych: "Produkcja: Dobierz +2$ za każdym razem, kiedy Produkujesz dobro na Planecie Technologii Obcych Cywilizacji (żółtej)."
Otrzymuję 2$ za każde dobro, które wyprodukuję na żółtej planecie w tej akcji, czy też otrzymam tylko 2$ za sam fakt produkcji na żółtych planetach?

2) Wspomagani najemnicy:"Kolonizacja: Dobierz 2$ za każdą parę kości: Wojska (czerwoną) i Genów (zieloną) użytą w tej akcji do ukończenia kolonizacji Planety."
Moje pytanie - czy kolonizacja Planety to rozłożony w czasie proces dokładania kostek przez kilka tur, aż do jej skolonizowania (wtedy $ otrzymamy za sam fakt obecności tych par kostek po skolonizowaniu planety), czy też każda akcja kolonizacji to jednorazowe dołożenie kostki/kostek za żeton planety (wtedy $ otrzymamy jeżeli w ostatniej akcji dołożyliśmy tą parę kostek i ukończyliśmy kolonizację)?

Przyznam, że pojedyncze słówka potrafią zasiać ziarno niepewności. Pytania pojawiły się po przeczytaniu pochylonego tekstu z akapitu "Ścianki z symbolem $" na drugiej stronie instrukcji dodatku.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

gath pisze:Witam. Mam pytanka odnośnie kafli frakcji z dodatku:

1) Instytut Technologii Obcych: "Produkcja: Dobierz +2$ za każdym razem, kiedy Produkujesz dobro na Planecie Technologii Obcych Cywilizacji (żółtej)."
Otrzymuję 2$ za każde dobro, które wyprodukuję na żółtej planecie w tej akcji, czy też otrzymam tylko 2$ za sam fakt produkcji na żółtych planetach?

2) Wspomagani najemnicy:"Kolonizacja: Dobierz 2$ za każdą parę kości: Wojska (czerwoną) i Genów (zieloną) użytą w tej akcji do ukończenia kolonizacji Planety."
Moje pytanie - czy kolonizacja Planety to rozłożony w czasie proces dokładania kostek przez kilka tur, aż do jej skolonizowania (wtedy $ otrzymamy za sam fakt obecności tych par kostek po skolonizowaniu planety), czy też każda akcja kolonizacji to jednorazowe dołożenie kostki/kostek za żeton planety (wtedy $ otrzymamy jeżeli w ostatniej akcji dołożyliśmy tą parę kostek i ukończyliśmy kolonizację)?

Przyznam, że pojedyncze słówka potrafią zasiać ziarno niepewności. Pytania pojawiły się po przeczytaniu pochylonego tekstu z akapitu "Ścianki z symbolem $" na drugiej stronie instrukcji dodatku.
ad.1 kiedy produkujesz, czyli wtedy kiedy kładziesz kość na tę planetę, a wiesz że możesz na planecie umieścić tylko jedną kość (jest technologia która pozwala kłaść dwie kości).

ad.2 np. planeta 4, były już np. dwie białe kości dołożyłeś dwie czerwone i ukończyłeś kolonizację bierzesz 2$, inna sytuacja: położyłeś 4 czerwone kości (a więc nie było wcześniej na planecie żadnej kości) i ukończyłeś kolonizację bierzesz 4$.
Tak ja to rozumiem :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Casiliasplp »

Po pierwszej rozgrywce wkradło się nowe pytanie.
Kafelek startowy który pozwala kłaść świat do budowy na górze stosu a nie pod nim.
Mam na kafelku planety jedną kostkę do jej zbudowania potrzebuje 5.Potem w kolejnej rundzie robię explor ciągle kafelek świata i potrzebuje on tylko 1 kostki i chce go położyć na górze stosu bo pozwala mi na to moja zdolność "rasy" ta kostka przechodzi na górę i zostanie to z automatu zbudowane czy kostka odpada do kubeczka albo może do rezerw mojej populacji ?
Hala Madrid
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: gath »

Casiliasplp pisze:Po pierwszej rozgrywce wkradło się nowe pytanie.
Kafelek startowy który pozwala kłaść świat do budowy na górze stosu a nie pod nim.
Mam na kafelku planety jedną kostkę do jej zbudowania potrzebuje 5.Potem w kolejnej rundzie robię explor ciągle kafelek świata i potrzebuje on tylko 1 kostki i chce go położyć na górze stosu bo pozwala mi na to moja zdolność "rasy" ta kostka przechodzi na górę i zostanie to z automatu zbudowane czy kostka odpada do kubeczka albo może do rezerw mojej populacji ?
Moim zdaniem kostka jest dalej na "nowym" stosie Planet, ale możesz dołączyć Planetę do Imperium, gdy zajdzie akcja III: Kolonizacja
Casiliasplp
Posty: 581
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Casiliasplp »

Masz racje pokazuje to jeden obrazek w instrukcji ! :D
Hala Madrid
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1806 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Gambit »

Cześć.

Chcę się upewnić, co do działania podwójnych kostek z Ambicji.

Mam pomarańczową kostkę. Wyrzuciłem na niej Odkrywanie/Kolonizacja. Przydzielam ją do Kolonizacji, ale sam nie odpalam tej akcji. Kiedy wszyscy przydzielą kości i odsłonią zasłonki, które z poniższych sytuacji są prawidłowo rozegrane:
a) Kolonizacja została odpalona przez innego gracza. Moja pomarańczowa kość zostaje użyta w tej akcji i trafia na kafelek kolonizowanej planety
b) Kolonizacja nie została odpalona w tej turze. Moja pomarańczowa kość zostaje natychmiast przesunięta do Odkrywania niezależnie od tego, czy Odkrywanie zostało odpalone, czy nie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

Wg mnie obie są prawidłowe.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: ChlastBatem »

a) prawidłowo
b) nie do końca - jeśli druga akcje również nie została odpalona to wtedy kostka czarna albo pomarańczowa trafia do kubka. Natomiast jeśli druga akcja jest aktywna to wtedy przemieszczasz kostkę tego koloru z nieaktywnej akcji na tą drugą i odpalasz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

W sumie na jedno wychodzi - jest przemieszczana na nieodpaloną akcję i w związku z tym trafia do kubka. :wink:

Instrukcja jednoznacznie każe "natychmiast przenieść" taką kość do "drugiej akcji widocznej na ściance". I dopiero później użyć jej lub odrzucić do kubka, w zależności od tego, czy ta nowa akcja jest aktywna, czy nie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gambit pisze:Cześć.

Chcę się upewnić, co do działania podwójnych kostek z Ambicji.

Mam pomarańczową kostkę. Wyrzuciłem na niej Odkrywanie/Kolonizacja. Przydzielam ją do Kolonizacji, ale sam nie odpalam tej akcji. Kiedy wszyscy przydzielą kości i odsłonią zasłonki, które z poniższych sytuacji są prawidłowo rozegrane:
a) Kolonizacja została odpalona przez innego gracza. Moja pomarańczowa kość zostaje użyta w tej akcji i trafia na kafelek kolonizowanej planety
b) Kolonizacja nie została odpalona w tej turze. Moja pomarańczowa kość zostaje natychmiast przesunięta do Odkrywania niezależnie od tego, czy Odkrywanie zostało odpalone, czy nie.
a) tak
b) jeśli odkrywanie i kolonizacja nie zostały odpalone to kość wraca do kubka (możesz se ją przesuwać ale efekt i tak jest taki sam- kubek :wink: ).
No ale jeśli byś ją przydzielił do odkrywania a ta akcja by nie była aktywowana, to przesuwasz kość do akcji kolonizacja i kolonizujesz planetę, pod warunkiem że akcja kolonizacja została odpalona, jeśli nie to kość trafia do kubka.

Instrukcja dokładnie to opisała, ale jeśli widzisz że żadna akcja widoczna na kości nie została aktywowana to te przesuwanie kości można se darować i od razu kość włożyć do kubka.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Andy »

No, tośmy SE wyjaśnili. :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ