Five tribes - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Paulix91
Posty: 12
Rejestracja: 01 gru 2014, 08:55

Five tribes - pytania o zasady

Post autor: Paulix91 »

Mam pytanie :) jak zbieramy czerwonych ludzików, to niezależnie od ich ilości, możemy zabić jednego innego ludzika? Czy np jeśli zbieram 3 czerwonych mogę zabić 3 innych?
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Five tribes

Post autor: reguuu »

Zawsze tylko jeden. Ilość czerwonych wyznacza tylko odległość w przypadku zabijania pionka z planszy.
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Five tribes

Post autor: idzi »

możesz zabić 2 jeśli posiadasz dżina IBUSA i opłacisz jego zdolność.
Paulix91
Posty: 12
Rejestracja: 01 gru 2014, 08:55

Re: Five tribes

Post autor: Paulix91 »

ok, czyli jeśli mam 2 czerwone pionki to mogę zabijać ludki w odlegości do dwóch płytek terenu od tej na której stoję? tylko w poziomie i pionie czy tez na skos?
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Five tribes

Post autor: reguuu »

Paulix91 pisze:ok, czyli jeśli mam 2 czerwone pionki to mogę zabijać ludki w odlegości do dwóch płytek terenu od tej na której stoję?
Dokładnie tak. Dodatkowo jeśli masz niewolników to możesz zwiększyć zasięg o jedną płytkę za każdego.
Paulix91 pisze:tylko w poziomie i pionie czy tez na skos?
Zasady takie same jak w przypadku poruszania ludzi - zawsze tylko pion i poziom.
Paulix91
Posty: 12
Rejestracja: 01 gru 2014, 08:55

Re: Five tribes

Post autor: Paulix91 »

ok, dziękuje bardzo za pomoc:)
Paulix91
Posty: 12
Rejestracja: 01 gru 2014, 08:55

Re: Five tribes

Post autor: Paulix91 »

to mam jeszcze dwa pytanie, czy moge zabić pionka z pola na którym zebrałam czerwone ludziki? i czy jak korzystam z dzina Leta to jak stawiam wielbłąda to wykonuje akcje danego kafelka?
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Five tribes

Post autor: reguuu »

Paulix91 pisze:czy moge zabić pionka z pola na którym zebrałam czerwone ludziki?
Tak, możesz. Instrukcja mówi, że można zabić pionka w odległości NIE DALSZEJ niż 1 płytka za każdego zabójcę.
Paulix91 pisze: i czy jak korzystam z dzina Leta to jak stawiam wielbłąda to wykonuje akcje danego kafelka?
Akcję kafelka wykonujesz tylko w momencie kiedy kończysz na nim przemieszczanie ludzi. W innych wypadkach (dżin lub zabicie ostatniego pionka) przejmujesz tylko kontrolę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Five tribes

Post autor: rastula »

w grze 2 osobowej każdy ma 2 znaczniki gracza ( minarety) do oznaczania kolejności licytacji... rozumiem, że każdy gracz w rundzie ma 2 tury (dwa minarety na torze)?
Pytanie:

w pierwszej rundzie losujemy pozycję "licytacyjną" dla każdego piona czy tylko dla pierwszego a potem naprzemiennie?
( w kolejnych, jak rozumiem to oczywiście zależy od wyniku poprzednich licytacji)...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Five tribes

Post autor: Pixa »

rastula pisze:w grze 2 osobowej każdy ma 2 znaczniki gracza ( minarety) do oznaczania kolejności licytacji... rozumiem, że każdy gracz w rundzie ma 2 tury (dwa minarety na torze)?
Pytanie:

w pierwszej rundzie losujemy pozycję "licytacyjną" dla każdego piona czy tylko dla pierwszego a potem naprzemiennie?
( w kolejnych, jak rozumiem to oczywiście zależy od wyniku poprzednich licytacji)...
Wydaje mi sie, ze nie jest to sprecyzowane w instrukcji. My gramy naprzemiennie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Five tribes

Post autor: idzi »

my losujemy każdy z osobno

w instrukcji ang. napisali

Note: in a 2-player game, each player takes two Turn markers
instead of one. This means that each player will play two times
per turn (it is even possible to play two times in a row if you place
your markers on two adjacent spots)
miszcz
Posty: 177
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 57 times

Re: Five tribes

Post autor: miszcz »

Mam pytanie odnośnie warsztatów z Artisan of Naqala. Każdy warsztat ma dwie góry, ale przy których konkretnie krawędziach się je ustawia?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Five tribes

Post autor: rastula »

miszcz pisze:Mam pytanie odnośnie warsztatów z Artisan of Naqala. Każdy warsztat ma dwie góry, ale przy których konkretnie krawędziach się je ustawia?

dokładnie tak jak jest pokazane w instrukcji - dlatego w grze z dodatkiem trzeba wszystkie płytki układać w tą samą stronę
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Five tribes

Post autor: Cin »

miszcz pisze:Mam pytanie odnośnie warsztatów z Artisan of Naqala. Każdy warsztat ma dwie góry, ale przy których konkretnie krawędziach się je ustawia?
Na kafelkach jest to zaznaczone
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Five tribes

Post autor: rastula »

Cin pisze:
miszcz pisze:Mam pytanie odnośnie warsztatów z Artisan of Naqala. Każdy warsztat ma dwie góry, ale przy których konkretnie krawędziach się je ustawia?
Na kafelkach jest to zaznaczone

faktycznie :)...nie zauważyłem tych obrazków ;)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Five tribes

Post autor: Cin »

rastula pisze:faktycznie :)...nie zauważyłem tych obrazków ;)
No są dość... subtelne :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

Pytanie.
W grze na 3-4 osoby każdy może wykorzystać płatnego dżina raz na rundę czyli raz na turę. W grze dwuosobowej każdy gracz ma dwie tury. Zgodnie z zasadami „domowymi” uznaliśmy, że można użyć tego samego Dżina w dwóch turach, ale przy dobrym układzie może to dać zbyt dużą przewagę. Zastanawiamy się więc czy nie ograniczyć tego przywileju do jednej rundy mimo dwóch tur jednego gracza. Jak Wy gracie?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five tribes

Post autor: wirusman »

Czy dzinów zmienia się co runde, czy tylko dokłada brakujących do trzech?
W instrukcji polskiej pisze inaczej a w recenzjach mówia inaczej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Five tribes

Post autor: rastula »

my dokładamy tylko jak jakiś zejdzie ze stołu ...czyli uzupełniamy zabrane
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five tribes

Post autor: zakwas »

wirusman pisze:Czy dzinów zmienia się co runde, czy tylko dokłada brakujących do trzech?
W instrukcji polskiej pisze inaczej a w recenzjach mówia inaczej.
Nie zmienia się, tylko uzupełnia. Cytat z angielskiej instrukcji:
Shift any Djinn card that may still be face up to the front of the row and draw new ones to make a total of 3 face up available. In the unlikely event you run out of Djinn cards in the Draw pile, reshuffle any discards.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five tribes

Post autor: wirusman »

Czy kafle z niebieskimi punktami, zliczają się do ostastniego wyniku, czy tylko do punktowania za akcje niebieskich ludzików?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Five tribes

Post autor: rastula »

wirusman pisze:Czy kafle z niebieskimi punktami, zliczają się do ostastniego wyniku, czy tylko do punktowania za akcje niebieskich ludzików?
Oczywiście że liczą się za punkty do końcowego wyniku zgodnie z wartością w narożniku.
Do akcji niebieskich ludzików liczy się tylko ilość niebieskich kafli (1 kafel to + 1 mnożnik monet)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five tribes

Post autor: wirusman »

Można w jednej tuze użyć mocy dzina więcej niż jeden raz?
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Five tribes

Post autor: neotom »

Reguły strona 7, rozdział "sacred place".

Generalnie dżinów można podzielić na 3 rodzaje w zależności od tego kiedy działają, a co wynika bezpośrednio z opisu na ich karcie i w pomocy gracza:
- "at the game end" - jak sama nazwa wskazuje działają tylko przy podliczeniu punktacji na końcu gry
- "each time ...."- działają za każdym razem gdy zajdzie konkretna okoliczność w turze własnej bądź przeciwnika (mają niejako działanie bierne)
- dżiny, którym trzeba "zapłacić" żeby zadziałali. I tych właśnie można aktywować tylko raz na rundę i tylko podczas tury ich właściciela.
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Five tribes

Post autor: dwainlittle »

A jak gracie w partiach 2 osobowych - dżiny, za działanie których trzeba zapłacić i które można aktywować raz na rundę. Czyli można go aktywować raz podczas akcji pionkiem A a drugi raz podczas akcji pionkiem B, czy tylko raz albo podczas akcji pionkiem A albo podczas akcji pionkiem B. My gramy wg interpretacji drugiej a jak powinno by być?
ODPOWIEDZ