Five tribes - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

dwainlittle pisze:A jak gracie w partiach 2 osobowych - dżiny, za działanie których trzeba zapłacić i które można aktywować raz na rundę. Czyli można go aktywować raz podczas akcji pionkiem A a drugi raz podczas akcji pionkiem B, czy tylko raz albo podczas akcji pionkiem A albo podczas akcji pionkiem B. My gramy wg interpretacji drugiej a jak powinno by być?
Pytałem o to samo trochę wcześniej, ale nikt nie odpowiedział. Polska instrukcja tu trochę miesza, bo raz używają terminu runda, raz tura tam gdzie angielska mówi tylko o turze. Generalnie jest tak, że płatnego Dżina można użyć raz na turę (polska instrukcja mówi tu o rundzie). W angielskiej jest adnotacja, że w przypadku gry dwuosobowej gracze grają dwa razy na turę (nie, że grają dwie tury) – „(...)each player will play two times per turn”. Dlatego interpretujemy sobie, że tego samego Dżina nie można użyć dwa razy w jednej turze.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Five tribes

Post autor: Chaaber »

Na BGG sugeruja ze mozna 2x uzyc Djinnow. Ja osobiscie gram, ze raz. Ale jak gracie na 2x to Wam blyskawicznie braknie medrcow albo niewolnikow.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

Na BGG, w wymienionym wątku, mówią też o turach i rundach. A w angielskiej instrukcji nie występuje słowo runda. Ani razu.
Tak jak przytoczyłem cytat z instrukcji powyżej – w grze dwuosobowej każdy gracz gra dwa razy w turze, a nie rozgrywa dwie tury.
Zgodnie z zasadami nie można więc użyć tego samego Dżina dwa razy na turę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

Okazuje się, że Bruno Cathala nie zgadza się z tym co napisane w instrukcji. ;)
http://www.boardgamegeek.com/article/17072500#17072500

W związku z tym muszę odszczekać to co mówiłem wcześniej.
Płatnego Dżina można użyć przy każdym ruchu, a więc w grze dwuosobowej dwa razy na turę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Five tribes

Post autor: glocked »

To było chyba logiczne, skoro kolejność może być:

A>B>A>B więc jak miałbyś uzyć dżina w 1 turze potem ktoś się ruszy i ty nagle nie możesz ? :-)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

glocked pisze:To było chyba logiczne, skoro kolejność może być:

A>B>A>B więc jak miałbyś uzyć dżina w 1 turze potem ktoś się ruszy i ty nagle nie możesz ? :-)
Instrukcja wyrażnie mówi o tym, że ruszasz się dwa razy na turę (nie, że masz dwie tury!).

Obrazek

Dżina możesz użyć tylko raz na turę.

Obrazek

Dla mnie jest logiczne, że tura jest jedna, a tylko ruchy dwa. Zgodnie z instrukcją Dżina można więc użyć tylko w jednym z tych dwóch ruchów (czyli raz na turę). Ale jak już wiemy, znając stanowisko Bruno Cathali, instrukcja jest spaprana. Polska jeszcze bardziej, bo zamiennie używa się słowa tura i runda.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Five tribes

Post autor: glocked »

Na ściągawce jest napisane co się składa na turę.

Ok patrząc na wycinek insturkcji znająć resztę zasad można się zastanawiać.
Czytając samą kartę pomocy masz opis kroków w turze. Gdyby traktować 2 ruchy jako 1 turę, tyczyło by się to wszystkiego - zagrywania djinów, itd.
Kompletnie mi to nie leży...

Ale przyznam Ci racje, ten fragment instrukcji skopali - w konetkście całości zasad wydaje mi się dość oczywiste. Skoro dwa razy się ruszamy, dwa razy stawiamy ślimaki/palmy to dlaczego niby djin miał być wyjątkiem i miałby być zagrywany raz ??

Edit; a no i jeszcze each player has two 'turn markers'. Skoro mamy 2 x turn markery to też logicznie przekładam na 2x tura > 2x ściągawka od punktu 1 do końca.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

Niestety ściągawka mówi tylko o użyciu Dżina, którego właśnie nabyliśmy. A nic o tych, które już posiadamy.
No, ale przecież nie chodzi mi o ciągnięcie tematu – wiadomo już, że można użyć Dżiny w każdym ruchu :)

Jedno jest pewne – instrukcja nie jest jednoznaczna w tym temacie. Pozostaje mieć nadzieję, że poprawią to w nowych edycjach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Five tribes

Post autor: dwainlittle »

Witam,

a ja mam inne pytanie. Czy w swojej turze można użyć kilku dżinów? Każdego jeden raz, ale mając np 5 dżinów, odpowiednie zasoby białych oraz/lub kart niewolników mogę po kolei sobie aktywować całą piątkę?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five tribes

Post autor: zakwas »

dwainlittle pisze:Witam,

a ja mam inne pytanie. Czy w swojej turze można użyć kilku dżinów? Każdego jeden raz, ale mając np 5 dżinów, odpowiednie zasoby białych oraz/lub kart niewolników mogę po kolei sobie aktywować całą piątkę?
Tak. :)
arek22
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2015, 17:06

Re: Five tribes

Post autor: arek22 »

Jak interpretujecie zdolność dżina Al-Amin. Rozumiem, że na końcu gry zamienia nam każdych 2 fakirów na jeden dowolny towar.
Ale teraz rodzi się pytanie: Czy możemy wybrać towar tylko z dostępnych dziewięciu odkrytych obok planszy, czy też ze wszystkich kart towarów będących w grze wraz z tymi z talii zakrytej?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

arek22 pisze:Jak interpretujecie zdolność dżina Al-Amin. Rozumiem, że na końcu gry zamienia nam każdych 2 fakirów na jeden dowolny towar.
Ale teraz rodzi się pytanie: Czy możemy wybrać towar tylko z dostępnych dziewięciu odkrytych obok planszy, czy też ze wszystkich kart towarów będących w grze wraz z tymi z talii zakrytej?
Dowolnych. Powiedzmy, że uzbierałeś 7 różnych kart towarów i masz dodatkowo 4 fakirów – liczysz więc na koniec jakbyś miał 9 kart towarów nie wnikając jakie to towary.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
arek22
Posty: 6
Rejestracja: 14 lis 2015, 17:06

Re: Five tribes

Post autor: arek22 »

Dzięki wielkie za rozwianie wątpliwości :)
Jeszcze męczy mnie jedno, bo w instrukcji nic nie jest na ten temat napisane. Przypuśćmy, że mam 6 białych ludzi.
Czy mogę w jednej turze kupić na raz 3 dżinów?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Five tribes

Post autor: wc »

Szczerze wątpię - tak jak na targach nie możesz zapłacić kilka razy wyznaczonej kwoty żeby wziąć sobie więcej kart ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

Faktycznie zarówno polska jak i angielska instrukcja nie precyzują tego dokładnie.
Wykonujesz akcję z płytki jeden raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
rajcz
Posty: 18
Rejestracja: 23 lis 2015, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Five tribes

Post autor: rajcz »

mam parę pytań odnośnie gry five tribes.
1 jeżeli zabijamy czerwonymi to czy aby zabić ludzika na polu na którym zebraliśmy czerwone trzeba 4 czerwonych ( zasada wykonywania ruchu)? czy mając 3 czerwone mogę zabić ludzika oddalonego o 2 kafelki czy musi to być dokładnie 3 kafelki odległości?

2 jeżeli mamy dżina al-amin (to co to jest dzika sprzedaż)?
3 jeżeli mamy dżina hagis (jeśli chcesz umieścić pałac umieść go na dowolnym przylegającym polu) czy to znaczy że muszę wejść na pole z akcją obowiązkową czy po prostu mogę położyć pałac na kaflach które przylegają do takiego pola bez konieczności stawania na nim.
4 dżin Jbjis ( zabija 2 pionki tego samego koloru czy dowolne?)
5 dżin marid ( jest to liczone za każdego pionka położonego na moim polu przez jednego gracza czy po prostu liczone jednorazowo niezależnie od ilości położonych pionków? i jescze jedno (czy skończenie na polu zajętym przez gracza też się liczy jako postawienie tam pionka czy nie bardzo ?)

jak na razie tyle dziękuje za odpowiedź
Zapytać zawsze można =)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/seta91
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five tribes

Post autor: zakwas »

rajcz pisze:mam parę pytań odnośnie gry five tribes.
1 jeżeli zabijamy czerwonymi to czy aby zabić ludzika na polu na którym zebraliśmy czerwone trzeba 4 czerwonych ( zasada wykonywania ruchu)? czy mając 3 czerwone mogę zabić ludzika oddalonego o 2 kafelki czy musi to być dokładnie 3 kafelki odległości?
Możesz zabić o mniejszą liczbę pól, włączając to kafel z którego zebrałeś zabójców.
rajcz pisze: 2 jeżeli mamy dżina al-amin (to co to jest dzika sprzedaż)?
Para niewolników daje Ci na koniec dowolny towar.
rajcz pisze: 3 jeżeli mamy dżina hagis (jeśli chcesz umieścić pałac umieść go na dowolnym przylegającym polu) czy to znaczy że muszę wejść na pole z akcją obowiązkową czy po prostu mogę położyć pałac na kaflach które przylegają do takiego pola bez konieczności stawania na nim.
Na dowolnym sąsiednim kaflu możesz położyć w tym przypadku. Oczywiście przy akcji stawiania pałacu.
rajcz pisze: 4 dżin Jbjis ( zabija 2 pionki tego samego koloru czy dowolne?)
Dowolne.
rajcz pisze: 5 dżin marid ( jest to liczone za każdego pionka położonego na moim polu przez jednego gracza czy po prostu liczone jednorazowo niezależnie od ilości położonych pionków? i jescze jedno (czy skończenie na polu zajętym przez gracza też się liczy jako postawienie tam pionka czy nie bardzo ?)
Tak i tak. :)
Ostatnio zmieniony 02 gru 2015, 15:10 przez zakwas, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

To ja tylko doprecyzuję od siebie.
rajcz pisze:3 jeżeli mamy dżina hagis (jeśli chcesz umieścić pałac umieść go na dowolnym przylegającym polu) czy to znaczy że muszę wejść na pole z akcją obowiązkową czy po prostu mogę położyć pałac na kaflach które przylegają do takiego pola bez konieczności stawania na nim.
Polskie tłumaczenie tej mocy trochę miesza. Po angielsku jest „when placing” czyli kiedy stawiasz zamek (a nie kiedy chcesz postawić).
Co oznacza - kończysz swój ruch na polu Wioski czyli tym, które nakazuje Ci postawić pałac. Używając mocy Dżina możesz pałac postawić na polu sąsiadującym, a nie tym na którym skończyłeś ruch.
5 dżin marid ( jest to liczone za każdego pionka położonego na moim polu przez jednego gracza czy po prostu liczone jednorazowo niezależnie od ilości położonych pionków? i jescze jedno (czy skończenie na polu zajętym przez gracza też się liczy jako postawienie tam pionka czy nie bardzo ?)
Dostajesz kasę za każde wejście na Twoje pole.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Five tribes

Post autor: idzi »

dwainlittle pisze:A jak gracie w partiach 2 osobowych - dżiny, za działanie których trzeba zapłacić i które można aktywować raz na rundę. Czyli można go aktywować raz podczas akcji pionkiem A a drugi raz podczas akcji pionkiem B, czy tylko raz albo podczas akcji pionkiem A albo podczas akcji pionkiem B. My gramy wg interpretacji drugiej a jak powinno by być?

pierwsza wersja prawidłowa (za każda aktywacje płacisz osobno)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Five tribes

Post autor: ramar »

Dla uszczegółowienia: we wszystkich recenzjach czytam, że sułtanat (pole gry) składa się z pola 5x5 złożonego z kafli. Natomiast w instrukcji na stronie Rebela oraz w wersji angielskiej załączonej do mojej kopii gry widnieje zapis o polu 5x6 ? W wersji włoskiej na BGG również mowa o polu 5x6. Recenzenci robią błąd, czy istnieje jakaś errata o której nie mam pojęcia?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2419
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 523 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

ramar pisze:Dla uszczegółowienia: we wszystkich recenzjach czytam, że sułtanat (pole gry) składa się z pola 5x5 złożonego z kafli. Natomiast w instrukcji na stronie Rebela oraz w wersji angielskiej załączonej do mojej kopii gry widnieje zapis o polu 5x6 ? W wersji włoskiej na BGG również mowa o polu 5x6. Recenzenci robią błąd, czy istnieje jakaś errata o której nie mam pojęcia?
5x6, a z dodatkiem 6x6.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Five tribes

Post autor: warlock »

Mam pytanie z gatunku czysto teoretycznych, bo szansa na wystąpienie takiej sytuacji jest praktycznie zerowa...

Wyobraźmy sobie taką nieprawdopodobną sytuację: gramy na cztery osoby, wszyscy gracze są kompletnie spłukani i nie mają monet. Żaden z graczy nie ma również karty towaru, którą mógłby sprzedać. Zaczynamy licytację o kolejność akcji. Na torze są tylko trzy pola o wartości 0 - trzej gracze natychmiast je zajmują.

Pytanie - co robi czwarty gracz?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Five tribes

Post autor: Cin »

Wystarczy, że jeden gracz nie ma kasy i kart i akurat jest czwarty.
Było kilka dyskusji na BGG na ten temat. Ogólnie wniosek jest taki - w instrukcji nie ma też informacji co zrobić jak kot wskoczy na planszę i wszystko poprzewraca :)
rondon_slk
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:27

Re: Five tribes

Post autor: rondon_slk »

Witam,

Też mam pytanko jako, że już jestem po kilku partiach.

Z czego wynika umiejscowienie pionków na Torze Kolejności Licytacji?
Chwilowo dorzuciłem do pudełka K20 i tak decydujemy o kolejności.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five tribes

Post autor: zakwas »

O początkowej kolejności decyduje los, potem na pierwszym miejscu na torze kolejności jest ten kto pierwszy zalicytował.
ODPOWIEDZ