Five tribes - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Five tribes

Post autor: malekith_86 »

dobrze rozumiesz
właśnie tak to działa, ilość czerwonych meeple [assasynów] zwiększa ich zasięg
i ten zasięg nie musi być w linii pionowo lub poziomo
może być tak jak piszesz czyli np. 2 pola w dół i jedno w lewo lub jakakolwiek inna kombinacji ruchów w pionie / poziomie

mångata pisze:Właśnie otworzyłem grę, przeglądam instrukcję i jedna rzecz mnie zastanawia: zasięg asasyna można mierzyć jako sumę pól w poziomie i pionie, tak?

Jeśli wezmę 3 czerwone figurki to mogę usunąć figurkę oddaloną np. o dwa pola w górę i jedno w prawo.

Jeśli tak nie jest, to czemu możliwy jest ruch opisany w instrukcji?

Mamy:

XY
AX

Gdzie Y to miejsce, gdzie gracz zakończył ruch, a A to miejsce, z którego zabrano figurkę. Możemy dojść z Y do A posuwając się w lewo i dół (ew. doł i lewo), ale nie możemy na skos...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Five tribes

Post autor: kaszkiet »

Różnica w stosunku do ruchu to brak konieczności wykorzystania wszystkich asasynów do zwiększenia zasięgu.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Five tribes

Post autor: okon »

nie do końca rozumiem w jaki sposób działają zabójcy .
Jeżeli usuwam 3 zabójców z planszy to muszę zabić figurkę oddaloną dokładnie o 3 pola ?? Czy mogę zabić również figurkę oddaloną o 1 lub 2 pola ???
W instrukcji jest napisane że nie więcej niż 3 pola więc nie do końca rozumiem
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Five tribes

Post autor: Brazol »

Ani 1 ani 2 nie jest wieksze niz 3.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Five tribes

Post autor: okon »

Brazol pisze:Ani 1 ani 2 nie jest wieksze niz 3.

potrzebuje jasnej odpowiedzi bo była na ten temat u nas zażarta dyskusja :P
czyli zabójcy dają nam wybór jeśli chodzi o zasięg celu a ich liczba określa tylko maksymalną odległość ???

3 zabójców pozwala zabić figurki oddalone o 1 ,2 i 3 pola ???
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Five tribes

Post autor: kaszkiet »

okon pisze:
Brazol pisze:Ani 1 ani 2 nie jest wieksze niz 3.

potrzebuje jasnej odpowiedzi bo była na ten temat u nas zażarta dyskusja :P
czyli zabójcy dają nam wybór jeśli chodzi o zasięg celu a ich liczba określa tylko maksymalną odległość ???

3 zabójców pozwala zabić figurki oddalone o 1 ,2 i 3 pola ???
Pozwalają zabić jedną figurkę oddaloną maksymalnie o 3 pola.
Czyli możesz zabić ludka oddalonego o 3, 2 ,1 pole, ale także na kafelku, na którym skończyłeś ruch.
Oraz ludka w zbiorach przeciwnika (chociaż nie pamiętam teraz czy w tym przypadku nie było ograniczenia na kolor zabijanego ludka).
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Five tribes

Post autor: probbi »

okon pisze:Pozwalają zabić jedną figurkę oddaloną maksymalnie o 3 pola.
Czyli możesz zabić ludka oddalonego o 3, 2 ,1 pole, ale także na kafelku, na którym skończyłeś ruch.
Oraz ludka w zbiorach przeciwnika (chociaż nie pamiętam teraz czy w tym przypadku nie było ograniczenia na kolor zabijanego ludka).
W zbiorach przeciwnika mogą być tylko żółte albo białe i można zabić zarówno jedne jak i drugie
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

probbi pisze:
okon pisze:Pozwalają zabić jedną figurkę oddaloną maksymalnie o 3 pola.
Czyli możesz zabić ludka oddalonego o 3, 2 ,1 pole, ale także na kafelku, na którym skończyłeś ruch.
Oraz ludka w zbiorach przeciwnika (chociaż nie pamiętam teraz czy w tym przypadku nie było ograniczenia na kolor zabijanego ludka).
W zbiorach przeciwnika mogą być tylko żółte albo białe i można zabić zarówno jedne jak i drugie
Z dodatkiem można jeszcze zabijać fioletowe.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Lunf
Posty: 27
Rejestracja: 30 paź 2015, 12:04
Lokalizacja: Midgaard

Re: Five tribes

Post autor: Lunf »

kaszkiet pisze: Oraz ludka w zbiorach przeciwnika (chociaż nie pamiętam teraz czy w tym przypadku nie było ograniczenia na kolor zabijanego ludka).
Czepię się tego "Oraz".

Jeśli dobrz zrozumiałem to tam jest "Albo".

Czyli albo zabijasz ludki na kaflach, albo zabijasz ludki innym graczom.
(Albo ja źle rozumiem zasady :))
Mówili różne bzdury.
Było całkiem inaczej.
Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Five tribes

Post autor: okon »

kaszkiet pisze:
okon pisze:
Brazol pisze:Ani 1 ani 2 nie jest wieksze niz 3.

potrzebuje jasnej odpowiedzi bo była na ten temat u nas zażarta dyskusja :P
czyli zabójcy dają nam wybór jeśli chodzi o zasięg celu a ich liczba określa tylko maksymalną odległość ???

3 zabójców pozwala zabić figurki oddalone o 1 ,2 i 3 pola ???
Pozwalają zabić jedną figurkę oddaloną maksymalnie o 3 pola.
Czyli możesz zabić ludka oddalonego o 3, 2 ,1 pole, ale także na kafelku, na którym skończyłeś ruch.
Oraz ludka w zbiorach przeciwnika (chociaż nie pamiętam teraz czy w tym przypadku nie było ograniczenia na kolor zabijanego ludka).
wielkie dzieki ale nie przypuszczałem ze z kafla na którym sie skonczyło tez mozna .
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five tribes

Post autor: zakwas »

okon pisze: wielkie dzieki ale nie przypuszczałem ze z kafla na którym sie skonczyło tez mozna .
Można i jest często dobry sposób na wyczyszczenie kafelka i zdobycie możliwości wstawienia tam swojego wielbłąda.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Five tribes

Post autor: kaszkiet »

Lunf pisze:
kaszkiet pisze: Oraz ludka w zbiorach przeciwnika (chociaż nie pamiętam teraz czy w tym przypadku nie było ograniczenia na kolor zabijanego ludka).
Czepię się tego "Oraz".

Jeśli dobrz zrozumiałem to tam jest "Albo".

Czyli albo zabijasz ludki na kaflach, albo zabijasz ludki innym graczom.
(Albo ja źle rozumiem zasady :))
Tak, tak. Przepraszam za zamieszanie.
Moje "oraz" miało na celu zaznaczenie, że jest jeszcze jedna opcja do wyboru.
Zawsze zabija się tylko jednego ludka.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Five tribes

Post autor: nakago »

Jiloo pisze:Jeszcze małe sprostowanie, więc może nie przekombinowałeś.
To co napisałem to prawda, ale dotyczy sytuacji kiedy gracz, który nie może wykonać ruchu jest ostatnim. Bo nawet jeśli ruch jest niemożliwy to wszyscy gracze mogą jeszcze dokończyć rundę. Nie wykonują ruchów, ale mogą użyć dżinów. WIęc jeśli runda się jeszcze nie skończyła to mogłeś użyć mocy i wykonać ruch.
pytanie jeszcze odnośnie tej sytuacji

jest początek rundy w grze na 2 osoby - najpierw mój przeciwnik ma 2 ruchy na torze kolejności, potem ja mam 2 ruchy,

okazuje się, że on nie może wykonać żadnej akcji (ani na planszy ani z dżinów), ja posiadam dżina, który dokłada meple więc mogę wykonać jakieś akcje w swoich turach
czyli jego pionki z kolejności tury wracają bez akcji (tak jakby spasował nimi), a ja rozgrywam normalnie swoje 2 tury?

... bo przecież instrukcja mówi że gra toczy się do momntu kiedy nie będzie można wykonać żadnych akcji na planszy ... (?)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: mat_eyo »

nakago pisze:
Jiloo pisze:Jeszcze małe sprostowanie, więc może nie przekombinowałeś.
To co napisałem to prawda, ale dotyczy sytuacji kiedy gracz, który nie może wykonać ruchu jest ostatnim. Bo nawet jeśli ruch jest niemożliwy to wszyscy gracze mogą jeszcze dokończyć rundę. Nie wykonują ruchów, ale mogą użyć dżinów. WIęc jeśli runda się jeszcze nie skończyła to mogłeś użyć mocy i wykonać ruch.
pytanie jeszcze odnośnie tej sytuacji

jest początek rundy w grze na 2 osoby - najpierw mój przeciwnik ma 2 ruchy na torze kolejności, potem ja mam 2 ruchy,

okazuje się, że on nie może wykonać żadnej akcji (ani na planszy ani z dżinów), ja posiadam dżina, który dokłada meple więc mogę wykonać jakieś akcje w swoich turach
czyli jego pionki z kolejności tury wracają bez akcji (tak jakby spasował nimi), a ja rozgrywam normalnie swoje 2 tury?

... bo przecież instrukcja mówi że gra toczy się do momntu kiedy nie będzie można wykonać żadnych akcji na planszy ... (?)
Instrukcja mówi również, że dogrywane są ruchy wszystkich graczy, ponieważ niektórzy mogą mieć dżiny, z których chcą skorzystać ;)
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Five tribes

Post autor: nakago »

mat_eyo pisze:
nakago pisze:
Jiloo pisze:Jeszcze małe sprostowanie, więc może nie przekombinowałeś.
To co napisałem to prawda, ale dotyczy sytuacji kiedy gracz, który nie może wykonać ruchu jest ostatnim. Bo nawet jeśli ruch jest niemożliwy to wszyscy gracze mogą jeszcze dokończyć rundę. Nie wykonują ruchów, ale mogą użyć dżinów. WIęc jeśli runda się jeszcze nie skończyła to mogłeś użyć mocy i wykonać ruch.
pytanie jeszcze odnośnie tej sytuacji

jest początek rundy w grze na 2 osoby - najpierw mój przeciwnik ma 2 ruchy na torze kolejności, potem ja mam 2 ruchy,

okazuje się, że on nie może wykonać żadnej akcji (ani na planszy ani z dżinów), ja posiadam dżina, który dokłada meple więc mogę wykonać jakieś akcje w swoich turach
czyli jego pionki z kolejności tury wracają bez akcji (tak jakby spasował nimi), a ja rozgrywam normalnie swoje 2 tury?

... bo przecież instrukcja mówi że gra toczy się do momntu kiedy nie będzie można wykonać żadnych akcji na planszy ... (?)
Instrukcja mówi również, że dogrywane są ruchy wszystkich graczy, ponieważ niektórzy mogą mieć dżiny, z których chcą skorzystać ;)
no ok, czyli ten pierwszy gracz odkłada obydwa swoje pionki kolejności tury i nie wykonuje dwukrotnie żadnych akcji, potem przychodzi moja kolej i zagrywam swoje akcje, tak ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: mat_eyo »

Tak. Masz prawo rozegrać swoją turę żeby wykorzystać dżiny lub sprzedać zasoby. Ruchu żadnego na planszy wykonać nie możesz, bo jeśli wiesz, że był możliwy do wykonania, to musisz pokazać go graczowi przed Tobą.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Five tribes

Post autor: Quille »

Pytanie odnośnie dwóch dżinów (nie pamiętam ich nazw) - jeden pozwala zabitego żółtego albo białego zabrać do siebie (a nie do worka), a drugi pozwala zabić dwa ludziki. No i teraz, co jeśli jeden gracz ma oba dżiny? Może ich użyć obu w jednym ruchu? I jeśli tak, to w jaki sposób? Zabiera wtedy do siebie oba ludziki czy też tylko jednego, a drugi idzie do worka? I czy mogą być różne (jeden żółty, jeden biały)?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Five tribes

Post autor: Jiloo »

Quille pisze:Pytanie odnośnie dwóch dżinów (nie pamiętam ich nazw) - jeden pozwala zabitego żółtego albo białego zabrać do siebie (a nie do worka), a drugi pozwala zabić dwa ludziki. No i teraz, co jeśli jeden gracz ma oba dżiny? Może ich użyć obu w jednym ruchu? I jeśli tak, to w jaki sposób? Zabiera wtedy do siebie oba ludziki czy też tylko jednego, a drugi idzie do worka? I czy mogą być różne (jeden żółty, jeden biały)?
Jafaar – pozwala zabić meeple dowolnego koloru z kafla albo zabić dwa przeciwnikowi (białe, żółte lub fioletowe) i tak, mogą to być dwa różne (to jest napisane na karcie pomocy).
Kandicha – dżin który pozawla robić rzeczy za zabijane meeple działa zawsze (tylko płatne dżiny działają raz na turę), więc możesz zabrać oba do siebie.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Five tribes

Post autor: Quille »

Dzięki. To że sam Jaafar może usunąć dwa różne, to fakt, wynika z karty pomocy, chodziło mi o to, czy w połączeniu z tym drugim mogę oba, w tym dwa różne przejąć. Czyli rozumiem, że Jaafar pozwala z planszy ściągnąć dwa ludki, a ten drugi - Kandicha - zamiast wrzucić je do wora, zostawić je przy sobie. No w sumie ma to sens.
Argue
Posty: 431
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Five tribes

Post autor: Argue »

Mam pytanie odnośnie punktacji wezyrów na koniec gry.

W przypadku gry dwuosobowej

Mamy ilość punktów za wezyry czyli per sztuki + 10 punktów za przewagę w tej kategorii nad drugim graczem.

Czy w przypadku jak gramy w 4 osoby.

To lider dostaje 30 punktów - czyli 10 za każdą osobę od której ma więcej?

Czy osoba druga i trzecia dostaje także punkty? czyli drugi zawodnik w ilościach wezyrów dostaje 20 punktów, a trzeci 10, a czwarty 0?

Czy tylko zwycięzca dostaje 10 punktów za wygranie w kategorii wezyrów?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Five tribes

Post autor: kaszkiet »

Dostajesz 10 punktów za każdego gracza, który ma mniej wezyrów od Ciebie, niezależnie od tego na którym miejscu jesteś. Czyli np. 2 osoba w grze 4osobowej dostanie bonus 20 punktów.
Argue
Posty: 431
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Five tribes

Post autor: Argue »

Dzięki, tak właśnie sądziłem, ale współgracze mieli wątpliwości :)
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Five tribes

Post autor: Danielf »

Mam pytanie odnośnie Utuga (obejmij kontrolę nad płytką, na której znajdują się tylko figurki). Czy można objąć kontrolę nad pustą płytką (nie ma nawet figurek)?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Five tribes

Post autor: KozaK69 »

Nie można, od przejmowania pustych płytek jest osobny Dżin.
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Five tribes

Post autor: lucek1980 »

Potwierdzone u autora, że musi być przynajmniej 1 figurka.
ODPOWIEDZ