Keyflower

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Nie rozumiem pytania. Jak ktoś dał od razu trzy, to nikt już nie użyje kafelka po raz drugi, bo musiałby przebić czterema, a 3 + 4 > 6.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: siekan »

Chodzi mi o taką sytuację. Jest początek pory roku, ktoś używa kafelka jednym meeplem a zaraz później dwoma. Pod koniec pory roku chciałbym użyć tego kafelka jeszcze raz ale nie pamiętam czy ktoś go aktywował najpierw jednym a później dwoma, czy dał od razu trzy. Zaznaczacie to sobie w jakiś specjalny sposób?
Bo z tego co rozumiem, jeżeli kafelek był aktywowany najpierw jednym, a poźniej dwoma meeplami, może być uzyty jeszcze raz:
ad 1) Kafelka da się użyć 3 razy, pod warunkiem że gracze kładą meeple w liczbie 1/2/3. Max meepli na kafelku to 6.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Tak, w piramidkę ;].
mrozy16
Posty: 291
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Keyflower

Post autor: mrozy16 »

Wyjaśnijcie mi proszę jedną rzecz. Do tej pory grałem na dwóch więc nie miałem problemu. Ale powiedzcie mi co źle rozumiem.
Gdy się gra we trzy osoby są do wylicytowania dwa kafle kolejności:
1. Na nim jest napisane 1
2. Na nim jest napisane 2

Grają Adam (A) Bartek (B) i Celina (C) i siedzą tak jak napisane
We wcześniejszej rundzie zaczynał A, więc jak dobrze rozumiem, jeśli nikt nie wylicytuje to w następnej porze roku znacznik rozpoczynającego gracza bierze B.

Ale jeśli A wylicytuje kafel 1, a C wylicytuje kafel 2 to:
Jako pierwszy statek wybiera A, a jako drugi C
Znacznik pierwszego gracza (fioletowy) bierze C, więc on pierwszy kładzie meepla. Kto drugi kładzie meepla? Zgodnie z ruchem wskazówek, czy kto?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

Gra zawsze toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po kolei.
Czyli znaczenie ma tylko to, kto będzie pierwszym graczem - reszta jest oczywista.
Znacznik pierwszego gracza przechodzi do kolejnej osoby w kolejnej porze roku jeśli nikt go nie wylicytuje (tak jak piszesz).

Pamiętać też trzeba, że po ostatniej rundzie (zimie) znacznik pierwszego gracz to "joker", który właściciel może zamienić przy punktowaniu na dowolne narzędzie, zasób lub ludzika.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Keyflower

Post autor: Lothrain »

Super temat, większość odpowiedzi wyczyszczona :) MisterC faktycznie posprzątał. Pytanie mam z kategorii głupich: wylicytowuję w zimie kilka kafelków i jednego z nich nie jestem w stanie połączyć drogą zgodnie z regułami. Kafelek odrzucam i nie liczę z niego punktów, tak? Czy też zimowy kafelek mogę połączyć polem do pola, a drogę wysłać w diabły?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Keyflower

Post autor: warlock »

Zawsze możesz polem do pola ;). Byle rzeka ani droga w pole nie wchodziły i jest git ;).

/PS o co chodzi z tym sprzątaniem po sobie? Ktoś stwierdził że skasuje n-lat bycia na forum i ręcznie edytował kilka tysięcy postów?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Keyflower

Post autor: Bruno555 »

Mam jedną wątpliwość co do kafla Boat3b:
"Podczas końcowego punktowania dowolne surowce (drewno, żelazo, kamień, złoto) mogą zastępować dowolne inne surowce."

Czy to oznacza że każdy surowiec jest warty 1 punkt na koniec gry, gdyż staje się złotem?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Apos »

Bruno555 pisze:Mam jedną wątpliwość co do kafla Boat3b:
"Podczas końcowego punktowania dowolne surowce (drewno, żelazo, kamień, złoto) mogą zastępować dowolne inne surowce."

Czy to oznacza że każdy surowiec jest warty 1 punkt na koniec gry, gdyż staje się złotem?
Tak. Warto natomiast rozważyć czy złoto jest faktycznie najbardziej opłacalne, czy nie warto użyć innych zasobów i zdobyć więcej punktów na innych płytkach.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Słuchajcie a jak to jest z tym braniem meepli z woreczka tak żeby nikt nie widział kolorów? Jeżeli nie jest to jawne to czy nie zachęci niektórych do próby oszukiwania i wzięcia np. większej ilości meepli niż powinien?
To w sumie ciekawy temat który może dotyczyć także innych gier planszowych, a nie wiem czy był kiedyś podejmowany? Co wy o tym myślicie?
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Jeśli obawiasz się, że wśród współgraczy jest oszust, niech osoba obok wylosuje meeple i przekaże bez patrzenia.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Masz rację, zawsze to jakieś wyjście, w ten sposób każdy mógłby losować meeple osobie obok. W moim otoczeniu raczej nie ma takich graczy, zastanawiało mnie to tylko, bo to taki mechanizm przy którym łatwo byłoby oszukać gdyby ktoś miał taką wolę... :wink:
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Sebs »

A grales kiedys w Roll for the Galaxy? Ogolnie nie gra sie z ludzmi ktorzy oszukuja.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

O, i to jest właściwa zasada. W RotG niestety nie grałem, dlatego że klimaty s-f niestety nie podchodzą w moim gronie. A szkoda
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

Po przeczytaniu instrukcji narazie mam tylko jedną wątpliwość, która dotyczy ogólnie zasad przy końcowym podliczaniu.
Czy surowce trzeba na kafle przetransportować w trakcie gry aby otrzymać punkty na koniec czy po grze dowolnie się je rozmieszcza w celu maksymalizacji punktów?
W nagrodach dla wspierających są m.in. po 2 kafle Kupiec i Gawędziarz. Czy jest jakiś sens dodawać je po dwa do puli losowania? Pewnie dodam tylko x1.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Keyflower

Post autor: warlock »

seki pisze:Po przeczytaniu instrukcji narazie mam tylko jedną wątpliwość, która dotyczy ogólnie zasad przy końcowym podliczaniu.
Czy surowce trzeba na kafle przetransportować w trakcie gry aby otrzymać punkty na koniec czy po grze dowolnie się je rozmieszcza w celu maksymalizacji punktów?
Jesienne kafle (te, które w prostokącie mają hexa z cylindrem) wymagają przetransportowania na nie surowców, żeby zapunktowały na koniec gry.

Zimowe kafle (z prostokątną ramką, bez hexa) dadzą ci punkty bez względu na to, gdzie są surowce (po prostu na koniec gry rozmieszczasz je wedle uznania). Pamiętaj tylko, że dany surowiec może zapunktować tylko na jednym kaflu. Czyli jeśli znacznik kamienia punktuje Ci na kaflu A, to ten sam znacznik nie może zapunktować na kaflu B.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

warlock pisze:
seki pisze:Po przeczytaniu instrukcji narazie mam tylko jedną wątpliwość, która dotyczy ogólnie zasad przy końcowym podliczaniu.
Czy surowce trzeba na kafle przetransportować w trakcie gry aby otrzymać punkty na koniec czy po grze dowolnie się je rozmieszcza w celu maksymalizacji punktów?
Jesienne kafle (te, które w prostokącie mają hexa z cylindrem) wymagają przetransportowania na nie surowców, żeby zapunktowały na koniec gry.

Zimowe kafle (z prostokątną ramką, bez hexa) dadzą ci punkty bez względu na to, gdzie są surowce (po prostu na koniec gry rozmieszczasz je wedle uznania). Pamiętaj tylko, że dany surowiec może zapunktować tylko na jednym kaflu. Czyli jeśli znacznik kamienia punktuje Ci na kaflu A, to ten sam znacznik nie może zapunktować na kaflu B.
Wszystko jasne. Dzięki
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Keyflower

Post autor: dave8 »

Na jakiej zasadzie używa się łodzi letnich?
1. Dodajemy do puli kafli lata i licytujemy razem?
2. Mieszamy z kaflami lata i wyjmujemy odpowiednią ilość ?

Nie jest to dla mnie do końca jasne.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Łodzie letnie są częścią kafli letnich, są losowane jak normalne kafle i tak samo licytowane.
rybol
Posty: 9
Rejestracja: 28 kwie 2017, 12:44
Has thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: rybol »

Mała wątpliwość odnośnie zielonych pracowników.
Niby instrukcja jasno wskazuje że jeśli są używane do licytacji kafli wioski to wrzucane są razem z innymi kolorami do worka, ale gdzieś ktoś mi namieszał że "zielone zawsze na stos,nigdy w worku".
Chciałbym zatem rozwiać wątpliwość czy faktycznie owe zielone meple odkładamy na stosik obok planszy czy raz wprowadzone w danej rozgrywce do obiegu zostają w niej do końca gry z szansą że ktoś je wylosuje z worka?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Keyflower

Post autor: warlock »

rybol pisze:Mała wątpliwość odnośnie zielonych pracowników.
Niby instrukcja jasno wskazuje że jeśli są używane do licytacji kafli wioski to wrzucane są razem z innymi kolorami do worka, ale gdzieś ktoś mi namieszał że "zielone zawsze na stos,nigdy w worku".
Chciałbym zatem rozwiać wątpliwość czy faktycznie owe zielone meple odkładamy na stosik obok planszy czy raz wprowadzone w danej rozgrywce do obiegu zostają w niej do końca gry z szansą że ktoś je wylosuje z worka?
Skoro instrukcja jasno wskazuje, co robić z zielonymi meeplami, to po co przejmować się tym, co ktoś gdzieś gadał?
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Podobny temat podjęto na bgg, z tym że ktoś napisał wprost że nie wrzuca zielonych do woreczka bo są zbyt potężne żeby nabywać je w taki losowy sposób. Mi generalnie to nie przeszkadza, fajnie jeśli zanurkujesz po meeple i trafi się jakiś zielony.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Keyflower

Post autor: Lolas »

Nie mogę znaleźć w instrukcji odpowiedzi na pytanie, czy dokładany kafel MUSI mieć połączeni drogowe z wioską.
Logiczne jest, że powinien je mieć, ale czy jest gdzieś w instrukcji wyraźnie powiedziane że jest to konieczne?

Pytanie wzięło się stąd, że po rundzie zimowej optymalne rozmieszczenie kafla kolejności i innych wylicytowanych kafli zimowych to właśnie takie, które nie daje połączenia drogowego z wioską :)
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Sebs »

Nie musi laczyc sie z droga. Mozesz polaczyc kafle "trawa"
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

Sebs pisze:Nie musi laczyc sie z droga. Mozesz polaczyc kafle "trawa"

Tylko trzeba pamiętać że transport surowców to już tylko po drogach, no chyba że sie mactaką letnią łódkę...już nie pamiętam czy jest w podstawce czy w dodatkach...
ODPOWIEDZ