Keyflower

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Tony23 »

Po wczorajszej pierwszej partii:

Płytka łodzi dająca w zimie punkty:
Keyflower (2+ graczy). Po 1 punkcie za każdą posiadaną akcję transportu. (Suma punktów zostanie podwojona, jeżeli gracz posiada Boat 2b.)

Pytanie: Czy akcja transportu to cała płytka z transportem i dostajemy 1pkt za płytkę, czy jeśli mamy na płytce transport 4 i upgrade 2 to dostajemy za ta płytkę 4pkt ?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Masz transport 4 to 4pkt i sumujesz wszystkie Twoje punkty transportu we wiosce i tyle dostajesz PZ

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Racuszny
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2014, 22:54
Has thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Racuszny »

Mam pytanie: jak dokładnie działa licytacja tych całych płytek kolejności gracza? Chodzi mi to, że nie rozumiem co się dzieje gdy np. na etapie wiosny wygram licytację o kafelek z symbolem fioletowego ludka. Czy ten kafel zostaje ze mną aż do etapu zimy i przy zakończeniu gry dołączam go do swojej wioski, czy wraca on na początku każdej nowej pory roku na stół i można go licytować ponownie?
Awatar użytkownika
Racuszny
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2014, 22:54
Has thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Racuszny »

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie: czy jeżeli posiadam w swojej wiosce Boat 2b (podwojona liczba akcji transportu) i przeciwnik użyje któregoś z moich kafli "transportowych" (np. domu) to on też może u siebie wykonać dwa razy większą liczbę ruchów?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

Nie może. Ale ty możesz korzystać z tej zdolności, nawet jak korzystasz z akcji w wioskach przeciwników. To jest zdolność tylko dla Ciebie, ale za to gdziekolwiek.
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Keyflower

Post autor: lechulysy »

Witam
kilka wątpliwości po pierwszej rozgrywce:
transport i usprawnienia:
1. przenoszę towar wymagany do usprawnienia na 2 różne kafle - czy mogę od razu usprawnić oba?
2. łódź 2b zwiększa tylko ilość dróg lub towarów o 2x, czy mogę ją wykorzystać do przeniesienia towaru na 2 kafle zamiast 1 na który pozwala mi kafel transportu (np. home)?
3. wykorzystując kafel transportu w kolejnym ruchu kładę pracowników o conajmniej 1 więcej tak jak przy produkcji?

produkcja:
czy jeśli do produkcji potrzebuję żetonu umiejętności (np. kafel Manson) to przed wykonaniem akcji muszę go przetransportować z domu na ten kafel, czy tylko oddaję z magazynu posiadany żeton?

pytanie ogólne:
na 2 osoby odnieśliśmy wrażenie, że jest strasznie "ciasno" - nie mieliśmy dostępnych dodatkowych kafli transportu (poza home) a one chyba są dosyć ważne? na ile osób najlepiej wam to działa?
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Keyflower

Post autor: lechulysy »

Dzięki za pomoc.
Doczytałem ponownie instrukcję i teraz wszystko jest jasne... chyba :).
Nie wiem czy dobrze ją interpretuję, ale rozumiem to tak, że transport i usprawnienia to w sumie dwie osobne czynności, które można przeprowadzić w ramach akcji z kafla "transportu" - czyli towar przenieść na jakieś kafle, a usprawnić te lub inne gotowe do usprawnienia.

W pierwszej rozgrywce transportowaliśmy z domu także żetony umiejętności (zakładając, że jak są za parawanem to są w domu) i do produkcji i do usprawnienia i to nas zablokowało bo mieliśmy większość kafli w których one występowały. Teraz wygląda to dużo lepiej :).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

lechulysy pisze:Dzięki za pomoc.
Doczytałem ponownie instrukcję i teraz wszystko jest jasne... chyba :).
Nie wiem czy dobrze ją interpretuję, ale rozumiem to tak, że transport i usprawnienia to w sumie dwie osobne czynności, które można przeprowadzić w ramach akcji z kafla "transportu" - czyli towar przenieść na jakieś kafle, a usprawnić te lub inne gotowe do usprawnienia.

W pierwszej rozgrywce transportowaliśmy z domu także żetony umiejętności (zakładając, że jak są za parawanem to są w domu) i do produkcji i do usprawnienia i to nas zablokowało bo mieliśmy większość kafli w których one występowały. Teraz wygląda to dużo lepiej :).
Umiejętności się nie transportuje :) Jak masz potrzebę to wyciągasz zza zasłonki i już.
Transport/ulepszenia - lechulysy to ładnie opisał. Niezwiązane ze sobą akcje.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Racuszny
Posty: 21
Rejestracja: 26 gru 2014, 22:54
Has thanked: 5 times

Re: Keyflower

Post autor: Racuszny »

Dwa pytania:
1. Kafel Boat 3b działa tylko przy zliczaniu punktów z kafli Barn, Blacksmith, Stone yard oraz Timber yard, czy również przy takich płytkach jak Mercer's guild lub Watermill?
2. Łódź Sea Breese daje punkty na zasadzie "trzy łodzie = 2+4+8 punktów", czy "trzy łodzie = 8 punktów"?
mplit
Posty: 10
Rejestracja: 15 sty 2011, 20:46

Re: Keyflower

Post autor: mplit »

Mam pytanie co do zasad Keyflower. Czy pracownicy przybywają na początku czy końcu tury
Na przykładzie gry w 3 osoby. W wariancie że na końcu tury

1) 8 pracowników na początku dla każdego gracza

2) Po wiośnie łodzie 7+N, 6+N+N, 6+N

3) Po lecie 7+N, 6+N+N, 4+N

4) Po jesieni 6+N+N, 3+N, 4+N

5) Po zimie ewentualne łodzie przywilejów jeżeli wylicytowane ale bez ludzików

Pozdrawiam,

Michał
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

Instrukcja powiada, że grając we dwie osoby, dobieramy po cztery kafle zimy. Natomiast na BGA jest dobierane tylko po trzy kafle zimy? Jak gracie?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

MisterC pisze:Grając w Keyflowera w dwie osoby dobieramy po trzy kafle zimy.
Tak stoi w oryginalnej instrukcji, jak i zatwierdzonym przez autora tłumaczeniu https://boardgamegeek.com/filepage/1079 ... les-polish

Chyba, że nie mówisz o grze w samą podstawkę.
Ok, dzięki. chyba popatrzyłam przez pomyłkę na instrukcje do dodatku.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Keyflower

Post autor: malekith_86 »

wczoraj zagrałem pierwszy raz w keyflower
po rozgrywce mam kilka wątpliwości
1. jak powinno się liczyć łódkę Sea Bastion ?
ikona sugeruje, że chodzi o mini pętle stworzone przez drogi między 3 kaflami ale opis już trochę inaczej sugeruje
i czy liczy się każdy kafelek czy każdą pętle ?
i czy może to być np pętla wokół całego miasta składająca się z 6 kafli i to jest warte wtedy 6 punktów ? czy muszą to być taki mini pętelki pomiędzy 3 sąsiadującymi kaflami ?
2. odnoszę wrażenie, że przy grze dwuosobowej licytacja kafla kolejności nie jest specjalnie ważna bo i tak na zmianę ma się fioletowego pamperka
no i druga kwestia z tym związana to co jak nikt tego kafla nie licytuje ? jak się wtedy ustala kolejność wybierania łodzi ? ten kto akurat ma fioletowego pamperka czy jakoś inaczej ?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

1. Punktujesz kazda petle pomiedzy 3 kaflami, a jeden kafelek moze byc pomiedzy kilkoma takimi petlami.
2. Fioletowy nie przechodzi co ture tylko w momencie jezeli sie go wylicytuje. Jezeli nikt nie wylicytuje to zostaje u wlasciciela. Kolejnosc wyboru lodzi tez zalezy od licytacji kafelkow z kolejnoscia. Jezeli nikt nie licytowal pierwszy wybiera gracz z fioletowym meplem

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: piton »

michalldz90 pisze: 2. Fioletowy nie przechodzi co ture tylko w momencie jezeli sie go wylicytuje. Jezeli nikt nie wylicytuje to zostaje u wlasciciela. Kolejnosc wyboru lodzi tez zalezy od licytacji kafelkow z kolejnoscia. Jezeli nikt nie licytowal pierwszy wybiera gracz z fioletowym meplem
wprowadzasz ludzi w błąd
fioletowy nie zostaje u właściciela z automatu, przechodzi co turę w takim przypadku:
jeśli nikt nie licytował kafelka z fioletowym ludzikiem, wtedy pierwszym graczem zostaje następna osoba w kolejności. Fioletowy ludzik przechodzi dalej po zakończeniu brania łodzi w obecnej kolejności - czyli przed następną rundą.

Licytowanie kafelków kolejnosći ma sens, bo wtedy wybiera się łódki jako pierwsza osoba,
co do zmiany gracza startowego, to bez licytacji przechodzi on z automatu, ale warto być pierwszym i blokować przeciwnika co rundę.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Keyflower

Post autor: mbuka »

malekith_86 pisze:1. jak powinno się liczyć łódkę Sea Bastion ?
ikona sugeruje, że chodzi o mini pętle stworzone przez drogi między 3 kaflami ale opis już trochę inaczej sugeruje
i czy liczy się każdy kafelek czy każdą pętle ?
i czy może to być np pętla wokół całego miasta składająca się z 6 kafli i to jest warte wtedy 6 punktów ? czy muszą to być taki mini pętelki pomiędzy 3 sąsiadującymi kaflami ?
Dostajesz 1 punkt za każdy kafelek w największej pętli, a nie punkt za każdą pętlę między trzema kaflami.
Może to być duża pętla wokół miasta za 6 pkt, bez mini pętelek
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Keyflower

Post autor: malekith_86 »

to jak jest w końcu z tym liczeniem tych pętli ? bo dwie różne wersje widzę

i dodatkowe pytanie
w zimie kafle łodzi wchodzą do puli kafli licytowanych ? czy zostają tam gdzie były a na koniec zamiast dobierać ludziki z łodzi to się dobiera kafel łodzi ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

mbuka pisze: Dostajesz 1 punkt za każdy kafelek w największej pętli, a nie punkt za każdą pętlę między trzema kaflami.
Może to być duża pętla wokół miasta za 6 pkt, bez mini pętelek
Jesteście pewni, że wybieramy największą pętle i za nią dostajemy punkty, czy liczymy KAŻDY kafel, który znajduje się w jakiejś pętli, która spełnia warunki, czyli łączy się ze środkiem i nie powiela tej samej drogi? Tak rozumując, takich pętli mogłoby być więcej.
Bo z opisu jak dla mnie nie wynika to jasno:
Po 1 punkcie za KAŻDY kafel, przez który przechodzi droga w pętli, czyli kafel z którego można wyjechać z jednej strony, a powrócić z innej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

MisterC pisze: Nigdzie nie napisałem, że wybieramy tylko największą pętlę,
Napisał to kto inny, a że nie zostało sprostowane, to mogło wprowadzić kogoś w błąd. U nas też były na ten temat przy grze dyskusje, ale zostałam przekrzyczana i do tej pory źle graliśmy. Ciesze się, że w końcu to wyjaśniłam.
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Keyflower

Post autor: mbuka »

Bea pisze:
MisterC pisze: Nigdzie nie napisałem, że wybieramy tylko największą pętlę,
Napisał to kto inny (...)
a dokładniej twórca gry, Sebastian Bleasdale: https://boardgamegeek.com/article/10352392#10352392
Też tego szukałem kiedyś i znalazłem jasno napisane, że liczy się jedna, największa pętla.
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Keyflower

Post autor: mbuka »

Spoko, ja to rozumiem. Nie sądziłem, że mając ósemkę, można pomyśleć, że nie wszystkie kafle się wliczają. Od początku zakładałem, że się liczą, ponieważ to drogi mają znaczenie (więc nieważne, że się przechodzi przez jeden kafelek dwa razy) i widać (a nawet można sobie palcem narysować) trasę, która się owszem zwęża w jednym miejscu, ale idzie dalej. Pętla to pętla, w przypadku ósemki byłaby z zawężeniem na środku, ale to jej nie kończy.
Ogólnie to zgadzamy się ze sobą.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: siekan »

Kilka pytan:
1) czy da się użyć kafelka wiecej niż 2 razy? Za pierwszym razem stawiamy jednego meepla, za drugim 2 i tyle?
2) jest licytacja, mam 5 meepli, przeciwnik daje 6. Ja te 5 chce przełożyć na kafelek na ktorym są juz 2 żeby go aktywować. Czy mogę dać 4 i jednego odrzucić, czy nie mogę w ogóle?
3) czy żeby aktywować kafel wymieniajacy np zoltego za zielonego trzeba aktywować kafel dowolnym kolorem a później odrzucić dodatkowo zoltego zza zaslonki?
4) kafel z lata który daje laczenie dróg. Nie jest czasem tak ze te drogi mimo wszystko muszą się stykać ale transportujac można nie przez drogę?
5) czy kafel łódki lata pozwala nam licytować meeplami dowolnego koloru (oprócz zielonego oczywiście) czy również aktywować kafel dowolnym kolorem?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Keyflower

Post autor: BartP »

siekan, chyba musisz ponownie przeczytać zasady, bo odpowiedzi są tam, bardzo wyraźnie napisane

Ad 1. Może być maksimum 6 meepli na kaflu, można więc użyć kafla 3 razy: jeden meeple, potem dwa, potem trzy.

Ad 2. Dokładasz te 5 do swoich dwóch i wygrywasz kafelek siedmioma. Nie możesz wycofać jednego. edit: a sory, źle zrozumiałem, myślałem, że chcesz przebić jakąś licytację, jeśli chodzi o aktywację, to już niestety tą grupą nic nie wskórasz, bo 7 > 6

Ad 3. Tak.

Ad 4. Nie, tak nie jest. Jest tak jak w instrukcji ;].

Ad 5. Tu głowy sobie obciąć nie dam, ale instrukcja mówi jedynie o licytacji, więc aktywować (produkować) nie można w ten sposób
Ostatnio zmieniony 07 sie 2016, 09:06 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: Veridiana »

ad 1) Kafelka da się użyć 3 razy, pod warunkiem że gracze kładą meeple w liczbie 1/2/3. Max meepli na kafelku to 6.
ad 2) Wszystkie przenoszone meeple muszą iść razem, nie można ani ich rozdzielać, ani odrzucać. Więc tych 5 tam nie położysz.
ad 3) Tak
ad 4) nie pamiętam
ad 5) o ile pamiętam, jest jedna łódka, która pozwala tylko licytować innym kolorem i druga pozwalająca tylko aktywować innym kolorem
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: siekan »

Co do pierwszego pytania: jak zapamiętujecie czy ktoś użył kafelka w systemie 1/2 czy dał o razu 3? Układacie w jakąś piramidke? :D
ODPOWIEDZ