Keyflower

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1105 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

ozon pisze:Mam jedną wątpliwość, jak należy prawidłowo wykonać usprawnienie: czy jeśli na dany kafel przetransportuję potrzebne zasoby to mogę go natychmiast odwrócić (czy w dowolnym wybranym przez siebie momencie), czy dopiero w ramach kolejnej tury (i tracę na to ruch)?
Musisz aktywować pionem kafelek transportowo-usprawniający. Jeśli na kafelek, który chcesz usprawnić transportujesz surowce to w ramach tej samej akcji możesz go usprawnić o ile masz odpowiednią ilość surowców. Każdy kafel transportowy ma też określoną ilość akcji usprawnienia.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Keyflower

Post autor: ozon »

@seki Dzięki!
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Przy czym możesz skorzystać z obu akcji lub tylko z jednej z nich. Ważna jest też kolejność: nie możesz najpierw ulepszać a potem transportować.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Keyflower

Post autor: Bruno555 »

Na kaflach z transportem jest ikona domku która oznacza właśnie możliwość ulepszenia jakiegoś kafla. Na niektórych są nawet dwie ikony co nam daje 2 ulepszenia.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Quille »

seki pisze:
ozon pisze:Mam jedną wątpliwość, jak należy prawidłowo wykonać usprawnienie: czy jeśli na dany kafel przetransportuję potrzebne zasoby to mogę go natychmiast odwrócić (czy w dowolnym wybranym przez siebie momencie), czy dopiero w ramach kolejnej tury (i tracę na to ruch)?
Musisz aktywować pionem kafelek transportowo-usprawniający. Jeśli na kafelek, który chcesz usprawnić transportujesz surowce to w ramach tej samej akcji możesz go usprawnić o ile masz odpowiednią ilość surowców. Każdy kafel transportowy ma też określoną ilość akcji usprawnienia.
A czy mogę przetransportować na jeden kafel, a usprawnić inny (na którym już są surowce, albo który potrzebuje do usprawnienie kowadła, piły albo kilofa)?
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Tak, akcje transportu i usprawnienia są niezależne od siebie.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Quille »

To jeszcze jedno pytanie: rozumiem, że wg instrukcji zielone meeple po użyciu idą do ogólnego wora, nie do swojego "zielonego" wora? Czyli serio po grze siedzicie i rozdzielacie zielone od pozostałych kolorów? :? Wydaje mi się to maksymalnie niepraktyczne...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1105 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

Quille pisze:To jeszcze jedno pytanie: rozumiem, że wg instrukcji zielone meeple po użyciu idą do ogólnego wora, nie do swojego "zielonego" wora? Czyli serio po grze siedzicie i rozdzielacie zielone od pozostałych kolorów? :? Wydaje mi się to maksymalnie niepraktyczne...
Tak jest. Na szczęście nie ma ich dużo. Jak jakiś omyłkowo zostanie w worku to się tym nie przejmuję.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Wysypuję meeple do wieczka pudełka, wyławiam te kilka zielonych i przesypuję z powrotem. Chwila roboty.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Keyflower

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Cytat z instrukcji: ''Robotnicy aktualnie przegrywający licytację mogą w turze gracza zostać przeniesieni w celu wsparcia innej licytacji.''
I tu moje pytanie odnośnie tego wsparcia, czy mogę tylko wesprzeć inny kafel który już licytuję, czy jednak mogę też wesprzeć kafel który jeszcze nikt nie licytuje?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 550 times
Been thanked: 1253 times

Re: Keyflower

Post autor: Fojtu »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 cze 2018, 16:47 Cytat z instrukcji: ''Robotnicy aktualnie przegrywający licytację mogą w turze gracza zostać przeniesieni w celu wsparcia innej licytacji.''
I tu moje pytanie odnośnie tego wsparcia, czy mogę tylko wesprzeć inny kafel który już licytuję, czy jednak mogę też wesprzeć kafel który jeszcze nikt nie licytuje?
W angielskiej instukcji nie ma słowa "wsparcia" w pierwszym zdaniu, jedynie stwierdzenie, że mogą być poruszeni gdzieś indziej, ale nie mogą być rozdzieleni. Oczywiście możesz ich też użyć, żeby uruchomić płytkę.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Możesz zacząć licytować inny, możesz również użyć ich do aktywowania kafli. Nie możesz za to ich rozdzielać czy też wracać za zasłonkę.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1105 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

I dodam jeszcze, że nie musisz ich od razu przenosić. My na początku błędnie założyliśmy, że w momencie przelicytowania trzeba od razu usunąć przelicytowane meeple. Możesz nawet je zostawić jako przegrane do końca pory roku i wtedy przenieś za parawan.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: Szamano »

Kto zaczyna wybierać łodzie jeśli nikt nie zalicytował kafli kolejności ?
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: merrin »

Szamano pisze: 16 sie 2018, 09:03 Kto zaczyna wybierać łodzie jeśli nikt nie zalicytował kafli kolejności ?
Gracz posiadający aktualnie purpurowy znacznik gracza rozpoczynającego, a potem kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (punkt 5.a.iv. instrukcji)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Keyflower

Post autor: KamradziejTomal »

Gracz posiadający aktualnie purpurowy znacznik gracza rozpoczynającego, a potem kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (punkt 5.a.iv. instrukcji)
Tylko, o ile dobrze pamiętam, to jeżeli nikt nie zalicytował kafla, to chyba najpierw znacznik zmienia rączki zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy mam rację?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Keyflower

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

KamradziejTomal pisze: 16 sie 2018, 11:44
Gracz posiadający aktualnie purpurowy znacznik gracza rozpoczynającego, a potem kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (punkt 5.a.iv. instrukcji)
Tylko, o ile dobrze pamiętam, to jeżeli nikt nie zalicytował kafla, to chyba najpierw znacznik zmienia rączki zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy mam rację?
Masz absolutną rację. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Keyflower

Post autor: merrin »

Dr. Nikczemniuk pisze: 16 sie 2018, 14:20
KamradziejTomal pisze: 16 sie 2018, 11:44
Gracz posiadający aktualnie purpurowy znacznik gracza rozpoczynającego, a potem kolejni gracze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (punkt 5.a.iv. instrukcji)
Tylko, o ile dobrze pamiętam, to jeżeli nikt nie zalicytował kafla, to chyba najpierw znacznik zmienia rączki zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy mam rację?
Masz absolutną rację. :D
A ja jednak będę tutaj polemizował :) W celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych zajrzałem zarówno polskiej jak i do angielskiej instrukcji i w obu wersjach jest wyraźnie napisane, że owszem, znacznik pierwszego gracza przechodzi do kolejnego gracza po lewej, ale dopiero PO tym jak wszyscy zaopatrzyli się w robotników i płytki z wybranych statków. Zatem przy ustalaniu kolejności wyboru statków znacznik pierwszego gracza nie zmienia właściciela. Podeprę się cytatami z angielskiej instrukcji, żeby nie było wątpliwości interpretacyjnych (podkreślenia własne):
(...)If no player bid for the new start player tile, the existing start player remains the start player for the purposes of collecting the boat contents.
(...)If no player bid for the turn order tile with the start player icon then, after all of the players have taken their workers and skill tile(s), the player to the start player's left becomes the new start player and takes the purple start player marker.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Keyflower

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

merrin pisze: 22 sie 2018, 13:48
Dr. Nikczemniuk pisze: 16 sie 2018, 14:20
KamradziejTomal pisze: 16 sie 2018, 11:44

Tylko, o ile dobrze pamiętam, to jeżeli nikt nie zalicytował kafla, to chyba najpierw znacznik zmienia rączki zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy mam rację?
Masz absolutną rację. :D
A ja jednak będę tutaj polemizował :) W celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych zajrzałem zarówno polskiej jak i do angielskiej instrukcji i w obu wersjach jest wyraźnie napisane, że owszem, znacznik pierwszego gracza przechodzi do kolejnego gracza po lewej, ale dopiero PO tym jak wszyscy zaopatrzyli się w robotników i płytki z wybranych statków. Zatem przy ustalaniu kolejności wyboru statków znacznik pierwszego gracza nie zmienia właściciela. Podeprę się cytatami z angielskiej instrukcji, żeby nie było wątpliwości interpretacyjnych (podkreślenia własne):
(...)If no player bid for the new start player tile, the existing start player remains the start player for the purposes of collecting the boat contents.
(...)If no player bid for the turn order tile with the start player icon then, after all of the players have taken their workers and skill tile(s), the player to the start player's left becomes the new start player and takes the purple start player marker.
Masz jeszcze większą absolutną rację :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: Szamano »

Jeśli mam jednego meepla przy kaflu i aktualnie wygrywam licytacje, inny gracz wykłada 2 meeple i teraz on wygrywa licytację to czy ja mogę dołożyć min 2 meeple do tego mojego 1 żeby wygrywać ?
czy mogę tylko przemieszczać tego 1 przegrywającego meepla ?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Możesz dołożyć 2, tak aby wygrywać. Co więcej, w swoim ruchu możesz dokładać meeple do kafla w którym już wygrywasz, tak aby umocnić swoją pozycję.
Meeple aktualnie przegrywające licytację mogą zostać przeniesione na inny kafel - ale nie za zasłonkę i nie mogą być rozdzielane. Jeśli nie przeniesiesz ich w inne miejsce do końca pory roku wrócą oni za twoją zasłonkę.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: Szamano »

Dzięki, a zielony meepel użyty do licytacji jeśli wygrał licytację też jest odkładany do woreczka ?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

[Keymelequin]
Sytuacja z wczoraj - zalicytowałem kafelek żółtym meeplem, a kilka kolejek później, aby wzmocnić swoją pozycję dołożyłem Svena (żółto-niebieski meeple). Czy kolor kafelka był już ustalony jako żółty, czy w momencie dołożenia Svena przebić mnie można było zarówno żółtymi, jak i niebieskimi meeplami?
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Keyflower

Post autor: ozon »

Ustalony jako żółty.
ODPOWIEDZ