Keyflower

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Keyflower

Post autor: Lolas »

Dzięki za szybką odpowiedź - przyda się przy podliczaniu ;-)
Też miałem przeczucie, że nie musi być połączenia bo w instrukcji (przynajmniej w rozdziale dotyczącym rozbudowy wioski) nie ma na ten temat ani słowa.
Oczywiście, tak jak pisze Rastula, takie połączenie uniemożłiwia transport surowców (w moim przypadku jest to po rundzie zimowej, więc bez znaczenia)

aha, letnia łódka likwidująca wymóg łączenia dróg i pól jest na pewno w podstawce - miałem ją w pierwszej rozgrywce.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

Lolas pisze:aha, letnia łódka likwidująca wymóg łączenia dróg i pól jest na pewno w podstawce - miałem ją w pierwszej rozgrywce.
Tak jest. Bodajże to wódka 2a z podstawki. Poza tym, że transportujemy po polach - to posiadając tę łódź NIE TRZEBA zachowywać połączeń w wiosce - czyli możemy kafelki byle jak dokładać (np robić ślepe drogi czy trawnikiem zamknąć wodę otwartą...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

misioooo pisze: Tak jest. Bodajże to wódka 2a z podstawki.
Co by na to Freud powiedział? :wink:
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Mam głupie pytanie ale muszę je zadać: kafle w grze są w większości dwustronne ale przy łodziach letnich ma to znaczenie bo determinuje rodzaj łodzi. Chciałem się spytać jak wykładacie kafle łodzi letnich (spomiędzy innych letnich kafli) żeby nie było wiadomo jaką stronę wskażą (a czy b)? Ja zawsze wrzucam kafle pory roku do woreczka i wykładam odpowiednią ilość na stół ale jakbym ich nie przemieszał tak przy wyciąganiu po prostu czuję pod palcami czy chwytam awers czy rewers kafelka. Niby mała rzecz ale wkurzająca bo już przy wyciąganiu niejako decyduję którą stroną kafel wyląduje na stole ( i jeśli będzie to kafel łodzi letniej to tak jakbym sam wybrał jej stronę, a lub b)

Macie jakieś pomysły? Czy podczas gry nie ma to dla was żadnego znaczenia?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Keyflower

Post autor: Lothrain »

bartekb8 pisze: Macie jakieś pomysły? Czy podczas gry nie ma to dla was żadnego znaczenia?
Jesli masz tak czułe palce, to po wyciągnięciu łodzi rzuć dla każdej K6 - parzyste strona A, nieparzyste B i będziesz miał spokój.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Keyflower

Post autor: seki »

bartekb8 pisze:Mam głupie pytanie ale muszę je zadać: kafle w grze są w większości dwustronne ale przy łodziach letnich ma to znaczenie bo determinuje rodzaj łodzi. Chciałem się spytać jak wykładacie kafle łodzi letnich (spomiędzy innych letnich kafli) żeby nie było wiadomo jaką stronę wskażą (a czy b)? Ja zawsze wrzucam kafle pory roku do woreczka i wykładam odpowiednią ilość na stół ale jakbym ich nie przemieszał tak przy wyciąganiu po prostu czuję pod palcami czy chwytam awers czy rewers kafelka. Niby mała rzecz ale wkurzająca bo już przy wyciąganiu niejako decyduję którą stroną kafel wyląduje na stole ( i jeśli będzie to kafel łodzi letniej to tak jakbym sam wybrał jej stronę, a lub b)

Macie jakieś pomysły? Czy podczas gry nie ma to dla was żadnego znaczenia?
Ja się nad tym po prostu nie zastanawiam. Przed grą tasuje kafle, nie patrząc na nie wyciągam tyle ile trzeba i kładę w stosie. Gdy rozpoczynam porę roku to po prostu rozkładam wszystkie bez obracania kafli letnich.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Keyflower

Post autor: kmd7 »

Ja również tasuję kafle (nie badając palcami krawędzi :D) i nie patrząc odliczam odpowiednia ilość. Nie odwracam kafli, rozkładając je na stole.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Nie trzeba mieć czułych palców, różnicę czuć od razu bo tył kafla jest całkiem płaski a przód nie :D
A przy tasowaniu zmienia się tylko kolejność kafli a nie ich stronę także nie rozwiązuje to problemu.
Ok, ale myślę że przy dobieraniu kafli letnich będę wykładał kilka awersem a resztę rewersem, i jeśli trafi się tam łódź to na tym rewersie pozostanie.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Keyflower

Post autor: Lolas »

Zawsze można zakręcić kaflem na krawędzi i zobaczyć na którą stronę upadnie :)
Obrazek
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

bartekb8 pisze:Ok, ale myślę że przy dobieraniu kafli letnich będę wykładał kilka awersem a resztę rewersem, i jeśli trafi się tam łódź to na tym rewersie pozostanie.
Jaki problem normalnie wylosować kafle i każdą łódkę rzucić w powietrze - jak padnie taka będzie? Ja tak robię :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Keyflower

Post autor: kmd7 »

Lolas pisze:Zawsze można zakręcić kaflem na krawędzi i zobaczyć na którą stronę upadnie :)
Obrazek

Patrzę, patrzę i nie upada. Już się głodny robię :)

@bartekb8 - w sumie to się nad tym nie zastanawiam, jaką stronę dotykam. A składając kafle po grze układam je dowolnie, również obracając.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Wystarczy potasować kafle, obrócić połowę i potasować jeszcze raz.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

bartekb8 pisze:Nie trzeba mieć czułych palców, różnicę czuć od razu bo tył kafla jest całkiem płaski a przód nie :D
A przy tasowaniu zmienia się tylko kolejność kafli a nie ich stronę także nie rozwiązuje to problemu.
Ok, ale myślę że przy dobieraniu kafli letnich będę wykładał kilka awersem a resztę rewersem, i jeśli trafi się tam łódź to na tym rewersie pozostanie.
Ja też tak robię od zawsze.
Jak wykładam kafle letnie to mam potasowany stos, który biorę do ręki i bez patrzenia na przemian biorę kafel z góry stosu i z dołu stosu. Raz awersem, raz rewersem. "Zwykłe" kafle ustawiam jak trzeba, a łodzie są wylosowane jak trzeba.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Czy na potrzeby końcowego punktowania zimowe kafle muszą być połączone drogami z naszym domem, aby móc położyć na nich żetony umiejętności / surowce / keyple? Wydawało mi się że nie, ale współgracz na BGA twierdził że tak, a nie chciałem ryzykować kilkunastu punktów żeby to sprawdzić ;)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Keyflower

Post autor: bartekb8 »

Z tego co wiem to nie muszą. Kafle nie połączone drogami z domem nadal są częścią wioski, a kładzenie na nich keypli, umiejętności lub surowców ma tylko zapobiec złamaniu reguły jednokrotnego punktowania.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Keyflower

Post autor: Bruno555 »

Do ja również potwierdze - nie muszą być połączone drogami. Na BGA wiele razy tak robiłem.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: RunMan »

Dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: errorr »

1. zy specjalna zdolność łodzi 4b, czyli wystawianie do produkcji keypli w różnych kolorach odnosi się tylko do płytek licytowanych czy do wszystkich, także w swojej lub cudzej wiosce? instrukcja tak nie do końca precyzyjnie to wyjaśnia..
2. czy mogę wystawić do produkcji krów 3 keyple na Oborze w wiosce innego gracza, w celu zablokowania tego kafla, nawet jeżeli wszystkie pola przy moim domu są zajęte i nie mam miejsca na krowy? innymi słowy czy można wykonywać produkcje jeżeli nie możemy wygenerować jej efektów?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

errorr pisze:1. zy specjalna zdolność łodzi 4b, czyli wystawianie do produkcji keypli w różnych kolorach odnosi się tylko do płytek licytowanych czy do wszystkich, także w swojej lub cudzej wiosce? instrukcja tak nie do końca precyzyjnie to wyjaśnia..
2. czy mogę wystawić do produkcji krów 3 keyple na Oborze w wiosce innego gracza, w celu zablokowania tego kafla, nawet jeżeli wszystkie pola przy moim domu są zajęte i nie mam miejsca na krowy? innymi słowy czy można wykonywać produkcje jeżeli nie możemy wygenerować jej efektów?

bez sprawdzania w instrukcji powiem że

1) łodzie "tęczowe" odnoszą się do wszystkich kafli
2) możesz...krowa ucieknie i tyle
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

rastula pisze:
errorr pisze:1. zy specjalna zdolność łodzi 4b, czyli wystawianie do produkcji keypli w różnych kolorach odnosi się tylko do płytek licytowanych czy do wszystkich, także w swojej lub cudzej wiosce? instrukcja tak nie do końca precyzyjnie to wyjaśnia..
2. czy mogę wystawić do produkcji krów 3 keyple na Oborze w wiosce innego gracza, w celu zablokowania tego kafla, nawet jeżeli wszystkie pola przy moim domu są zajęte i nie mam miejsca na krowy? innymi słowy czy można wykonywać produkcje jeżeli nie możemy wygenerować jej efektów?

bez sprawdzania w instrukcji powiem że

1) łodzie "tęczowe" odnoszą się do wszystkich kafli
2) możesz...krowa ucieknie i tyle
Nie jestem taki pewny co do pkt. 2. Z tego co pamiętam nie można dać meepla i zrezygnować z akcji kafla (np. aktywować zmianę ludzika z niebieskiego na zielony nie dokonując takiej wymiany).
Na wszelki wypadek dopytam na BGG, bo też mam Farmerów od niedawna.

EDYCJA: Miałeś rację, Rastula. Można aktywować kafel bez brania zwierzaka. Przepraszam za zamieszanie :)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: errorr »

dzięki wielkie za odpowiedzi.
czyli jak muszę ponieść jakiś koszt dodatkowy po aktywacji kafla a nie stać mnie na niego, to nie mogę go aktywować, a jeżeli aktywacja wywołuje tylko efekty których nie chcę lub nie mogę spełnić to wtedy bez problemu mogę. jak w przykładzie z krowami powyżej lub kafel dający trzy surowce, a w puli jest tylko jeden..
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Keyflower

Post autor: bukimi »

A brakło Wam kiedyś któregoś surowca w czasie gry? :shock: Czasem może braknąć zielonych ludków jak się wszyscy na to rzucą, ale nie widziałem żeby kiedykolwiek brakło np. drewna.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: okon »

dodatek kupcy wprowadza łódkę która na jesieni ( jezeli zabierzemy z niej zasoby ) trzeba podmienić na inną .
I teraz moje pytanie z jakiej puli łódek wybieramy nową ???
Czy grając w 3 graczy możemy wybrać łódkę z rozgrywki dla 5 ???
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Keyflower

Post autor: KonradT »

Gracz, który wybierze Sea Basrion II w jesieni, podmienia kafelek tej łodzi na dowolny nie będący w grze.
Sebastian Bleasdale autor gry pisze:In a two player game, whoever wins the Sea Bastion II in autumn (hence the autumn leaf in the corner of the box) must replace it with one of the 10 different "not in game" winter boats. However, whether they will get the boat or not depends on what happens in winter
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Keyflower

Post autor: ozon »

Mam jedną wątpliwość, jak należy prawidłowo wykonać usprawnienie: czy jeśli na dany kafel przetransportuję potrzebne zasoby to mogę go natychmiast odwrócić (czy w dowolnym wybranym przez siebie momencie), czy dopiero w ramach kolejnej tury (i tracę na to ruch)?
ODPOWIEDZ