7 Cudów Świata

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: tkaa85 »

Witam, jedno pytanko odnośnie owej karty: środkowy rząd, 4 karta od lewej:
http://www.boardgamegeek.com/image/9386 ... size=large

Niby mając tą kartę mamy tyle pieniążków ile brązowych kart mam ja i sąsiedzi obok? tak?
Czyli jak mam np tą kartę i dwie brązowe karty, sąsiad ma trzy brązowe a kolejny też trzy to razem mam pieniążków 8.
I pieniążków nie biorę z banku tylko mam je jakby w pamięci tak jak surowce. Zgadza się?
A więc:
1) w momencie kiedy mam 1 pieniążek a powiedzmy chcę wybudować budynek ale brakuje mi surowca to wtedy kupuję go od sąsiada za 2 pieniążki czyli jeden daję mu od siebie a drugi z banku??? jak to jest?
pozdrawiam i dzięki za odpowiedź/
2) przy końcowym podliczaniu na zasadzie 1 punkt zwycięstwa za 3 pieniążki czy pieniądze z karty też są wliczane? czy tylko kasa widoczna?


P.S. warto zakupić dodatek The LEADERS??? dużo wnosi czy strata kasy?
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Ink »

tkaa85 pisze:I pieniążków nie biorę z banku tylko mam je jakby w pamięci tak jak surowce. Zgadza się?
Nie zgadza się. Bierzesz fizycznie i masz.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: tkaa85 »

oooo, to bardzo zmienia postać rzeczy,
wiem, że tak jest na pewno odnośnie karty (na samym dole 2 i 3cia od lewej)
ale w instrukcji nic nie znalazłem, że tak samo się robi z kartą (środek, 4ta od lewej)
http://www.boardgamegeek.com/image/9386 ... size=large

czyli kasę rozumiem biorę tylko jednorazowo w momencie wybudowania tak?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Edwardo »

Tak, zawsze jak masz dostać kasę to dostajesz ją od razu po wybudowaniu budynku i dostajesz ją jednorazowo.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
tkaa85
Posty: 40
Rejestracja: 09 mar 2009, 23:17
Lokalizacja: Kętrzyn

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: tkaa85 »

no to sprawa jasna :)
dzięki!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

Nikt o to nie pyta, więc sprawa jest pewnie oczywista, tylko ja mam jakąś pomroczność jasną. Przez moment myślałem, że to może kwestia tłumaczenia, więc zajrzałem do oryginalnej instrukcji i... wciąż jestem głupi.

Cud posąg Zeusa w Olimpii, strona A, profit z zakończenia drugiego etapu budowy. Sam opis wydaje się jednoznaczny: "gracz może raz w ciągu Ery wystawić wybraną budowlę za darmo". Ale po przeczytaniu "Wyjaśnienia" przestaję rozumieć: "gracz może położyć kartę oznaczającą ten etap budowy nad planszą Cudu Świata i włożyć ją pod planszę, kiedy wykorzysta tę zdolność." W oryginale: "the player can place the card used as a construction marker above the Wonder board and replace it underneath when this ability has been used." Tu pojawia się "replace", czyli zastępowanie karty.

O co chodzi z tym przenoszeniem/zastępowaniem karty?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: waffel »

Zeby zapamietac czy juz uzyles tej zdolnosci moze? Faktycznie zamotane.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: wojo »

W tym kontekście "replace" należy zdaje się rozumieć jako przełożyć w inne miejsce (w tym przypadku pod planszę). Czyli tłumaczenie brzmi dobrze. Kartę oznaczającą etap budowy cudu kładziemy najpierw (częściowo) na planszy cudu. A po wykorzystaniu zdolności (raz w erze) wkładamy ją pod (czyli standardowo) aby oznaczyć że już więcej nie możemy w tej erze z niej skorzystać.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

Pewnie masz rację. Ale to oznaczałoby, że na początku każdej ery, w której ta zdolność działa, należałoby kartę wyciągać na wierzch, potem znów chować itd.

Co prawda jakoś mnie to nie przekonuje, ale i tak dzięki za chęć pomocy :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Nataniel »

Andy pisze:Pewnie masz rację. Ale to oznaczałoby, że na początku każdej ery, w której ta zdolność działa, należałoby kartę wyciągać na wierzch, potem znów chować itd.
I tak właśnie należy robić - aby zapamiętać, czy już użyło się tej zdolności w tej Erze czy nie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

Czyli chodzi o położenie (połowy) karty "na" planszy cudu, a nie "nad" nią, jak w tłumaczeniu. To "nad" zrozumiałem początkowo jako wyłożenie karty jako budynku (tam się je umieszcza), co mnie kompletnie zmyliło.

Dzięki wszystkim za pomoc.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
airness
Posty: 20
Rejestracja: 18 wrz 2011, 15:53

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: airness »

Czy wg Was dozwolona jest sytuacja, w której nie mając pieniędzy na zagranie danej karty jednak to robię, licząc, że w tej samej rundzie ktoś zakupi ode mnie surowce?
Czy to jest dozwolone czy też jeśli w momencie zagrania karty mnie nie stać, to muszę odrzucić?
A jeśli dozwolone, to co w sytuacji, w której dla kilku graczy kolejność posunięć ma znaczenie - jak ją wtedy ustalić?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

Instrukcja jednoznacznie tego zakazuje.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Rozwijając odpowiedź Andego w takiej sytuacji, kiedy pomylisz się (lub zrobisz to celowo) i zagrasz kartę, na którą Cie nie stać musisz ją odrzucić i pobrać 3 sztuki złota. Poza tym w opisanej przez Ciebie sytuacji chciałbyś używać do handlu złota, uzyskanego też poprzez handel (którego nie miałeś na początku tury) czego też instrukcja zakazuje.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

I tu pojawia się pewna delikatna kwestia, którą rozwiązaliśmy u nas w domu przy pomocy home rula. Chodzi o równoczesność wykonywania akcji przez graczy: ktoś, kto chwilę poczeka, może zmodyfikować zaplanowany sposób zagrania karty pod wpływem zagrań przeciwników. Ustaliliśmy, że "ułożonego w głowie" planu działania nie wolno zmieniać w ten sposób. Jak to napisano w instrukcji do zupełnie innej gry "a little bit of honesty is required here" ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Veridiana »

My nie mamy problemu z uczciwością, bo nikt nie patrzy co robią przeciwnicy :lol: i na koniec ery zawsze jest ta sama gadka: "Co?!?! Kiedy wystawiłeś te czerwone???"
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Andy »

Veridiana pisze:My nie mamy problemu z uczciwością, bo nikt nie patrzy co robią przeciwnicy :lol:
To rzeczywiście interesująca strategia! :lol:
Veridiana pisze: i na koniec ery zawsze jest ta sama gadka: "Co?!?! Kiedy wystawiłeś te czerwone???"
A u nas na początku każdej kolejnej ery: "Kurczę, znów zapomnieliśmy rozliczyć tarcze!" ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Bea »

Mam pytanie dotyczące liderów. Lidera zamiast wyłożyć/zagrać można odrzucić za 3 monety. Czy potem inny grać mając zdolność wyboru jednej karty ze stosu kart odrzuconych może sobie zabrać tego odrzuconego lidera i "wybudować" jako czwartego?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Furia »

Nie. To się tyczy tylko budynków.
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: maziol88 »

Hej mam pytanie na temat nie oficjalnego dodatku "myths" czy ktoś ma czy ktoś grał i w koncu czy KTOŚ mógł by mi wytłumaczyć zasady tego dodatku ? Tzn
1) kiedy wybieram trzy karty mitu.
2) jak to sie gra czyli :
a)czy te trzy mity musze wydać w ciagu jednej ery ? Jeśli tak to co potem i co jeśli nie kazdy użył tych kart
b) czy wybrane przeze mnie mity(karty) zostają ze mną do końca gry ? Czy po zakończonej erze wtasowujemy je do kupki i na nowo tasujemy ?
I rozumiem ze cała czynność wykonujemy przed liderami tak ?
P.s ja wiem ze jest instrukcja i to dość czytelna po ang ale nie radze sobie a nie chcem grać po swojemu tylko tak jak być powinno tak wiec bede wdzięczny za pomoc :)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 10:18 przez maziol88, łącznie zmieniany 1 raz.
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Merigold »

Chciałam zapytać o specjalną zdolność wyciągania karty ze stosu odrzuconych kart. Jak się to wykorzystuje?
Raz na grę, raz na erę? Nie znalazłam jasnego wytłumaczenia w instrukcji
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: jax »

Merigold pisze:Chciałam zapytać o specjalną zdolność wyciągania karty ze stosu odrzuconych kart. Jak się to wykorzystuje?
Raz na grę, raz na erę? Nie znalazłam jasnego wytłumaczenia w instrukcji
Raz na grę - w momencie zakończenia danego etapu cudu dającego tę zdolność. Zatem raczej czekasz z budową tego etapu aż sie nazbiera kart na discardzie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: maziol88 »

maziol88 pisze:Hej mam pytanie na temat nie oficjalnego dodatku "myths" czy ktoś ma czy ktoś grał i w koncu czy KTOŚ mógł by mi wytłumaczyć zasady tego dodatku ? Tzn
1) kiedy wybieram trzy karty mitu.
2) jak to sie gra czyli :
a)czy te trzy mity musze wydać w ciagu jednej ery ? Jeśli tak to co potem i co jeśli nie kazdy użył tych kart
b) czy wybrane przeze mnie mity(karty) zostają ze mną do końca gry ? Czy po zakończonej erze wtasowujemy je do kupki i na nowo tasujemy ?
I rozumiem ze cała czynność wykonujemy przed liderami tak ?
P.s ja wiem ze jest instrukcja i to dość czytelna po ang ale nie radze sobie a nie chcem grać po swojemu tylko tak jak być powinno tak wiec bede wdzięczny za pomoc :)
a mi ktoś odpowie na moje pytanie ?


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: maziol88 »

maziol88 pisze:Hej mam pytanie na temat nie oficjalnego dodatku "myths" czy ktoś ma czy ktoś grał i w koncu czy KTOŚ mógł by mi wytłumaczyć zasady tego dodatku ? Tzn
1) kiedy wybieram trzy karty mitu.
2) jak to sie gra czyli :
a)czy te trzy mity musze wydać w ciagu jednej ery ? Jeśli tak to co potem i co jeśli nie kazdy użył tych kart
b) czy wybrane przeze mnie mity(karty) zostają ze mną do końca gry ? Czy po zakończonej erze wtasowujemy je do kupki i na nowo tasujemy ?
I rozumiem ze cała czynność wykonujemy przed liderami tak ?
P.s ja wiem ze jest instrukcja i to dość czytelna po ang ale nie radze sobie a nie chcem grać po swojemu tylko tak jak być powinno tak wiec bede wdzięczny za pomoc :)
Dodaje link do Orginalnej instrukcji moze to pomoze ?
https://www.dropbox.com/s/4i3k7c2bqyuzv ... nal2.0.pdf
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 7 Cudów - pytania i wątpliwości

Post autor: Chaaber »

A ja mam proste pytanie, na które nie rzuciła mi się odpowiedź w instrukcji ale na youtube pokazują, ze nie wolno tak robić. Mianowicie, nie można w swoim tableau postawić 2x tego samego budynku, np. przy grze na 7 osób jedna osoba nie może mieć 2 pałaców. Czy to prawda czy nie?
ODPOWIEDZ