7 Cudów Świata

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Danielf »

Talerz pisze:Czyli jak mam na przykład dwie cegły i budowa 6tej karty wymaga dwóch cegieł, oraz budowa 7mej karty wymaga dwóch cegieł to czy mogę obydwie wybudować? Czy też muszę jeszcze dokupić dwie cegły?
Każdy budynek rozpatrujesz osobno. W tym wypadku cegieł ci wystarczy. Ale, gdybyś miał jedną cegłę, to musiałbyś dokupić jeszcze 2 cegły (po jednej na oba budynki).
Talerz
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2016, 09:53

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Talerz »

Ok, wszystko jasne.

Dzięki za odpowiedź.
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: barni87 »

witam
Grę kupiłem wczoraj i wygląda mega obiecująco, w pierwszej grze miałem jednak parę zagwozdek które chciałem od razu wyjaśnić.
1.
KARTA WINNICA ( obrazkowo : brązowa karta z jedną monetą i trzema strzałeczkami)
OPIS :
"ta karta jest warta 1 monetę za każdą brązową kartę w mieście gracza, który ją zbudował ORAZ w obu sąsiadujących miastach.
Wyjaśnienie: Brązowe karty wybudowane w sąsiadujących miastach w tej samej turze co Winnica są liczone do ogólnej sumy monet."

Jak mam to rozumieć? Pobieram kasę za wszystkie brązowe karty moje i sąsiadów z banku do mojego użytku ? Czy dodaje je dopiero pod koniec gry do liczenia monet które zamienię na punkty zwycięstwa ?
Co znaczy że liczone są do ogólnej sumy monet ?
2.
Jest karta piramidka podzielone na 3 części z 3 punktami zwycięstwa i 1 monetą
OPIS: ta karta daje 3 monety za każdy ukończony etap budowy Cudu Świata w momencie, w którym wchodzi do gry (3,
6, 9 lub 12 Monet). Na końcu gry karta jest warta tyle punktów zwycięstwa, ile ukończono etapów budowy
Cudu Świata w mieście, w którym się znajduje (1, 2, 3 lub 4 punkty).

KIEDY DOSTAJĘ 12 monet ? kiedy są 3 etapy wybudowane ? a 3 monety kiedy nie mam żadnego zbudowanego ?
Czy może jest błąd i 12 nie mogę otrzymać ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: BartP »

Ad 1. Monety dostajesz natychmiast i tylko wtedy.

Ad 2. Monety dostajesz natychmiast. Jeśli żadnej części cudu nie ukończyłeś, to dostajesz zero monet (i zero punktów za tę kartę na koniec gry). Jest cud, który wymaga 4 etapów budowy i tylko za niego można dostać 12 monet.
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: barni87 »

BartP pisze:Ad 1. Monety dostajesz natychmiast i tylko wtedy.

Ad 2. Monety dostajesz natychmiast. Jeśli żadnej części cudu nie ukończyłeś, to dostajesz zero monet (i zero punktów za tę kartę na koniec gry). Jest cud, który wymaga 4 etapów budowy i tylko za niego można dostać 12 monet.
Do Ad 1. Monety dostaje tylko za karty wybudowane w tej turze ? Czyli kładąc ją "strzelam" że ktoś inny może wybudować brązową kartę ? Czy tura to era ? , jeśli to tura to nie widzę większej wartości tej karty ....
Chyba że Wyjaśnienie: Brązowe karty wybudowane w sąsiadujących miastach w tej samej turze co Winnica są liczone do ogólnej sumy monet."
Ma jakiś głębszy przekaz ?
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: barni87 »

już rozumiem :D
dostaję po monecie + jeśli ktoś wybuduje w tej samej turze brązową kartę , to ona też się liczy do monet ?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Chaaber »

Dokładnie tak. Wszystko do tej pory zbudowane plus ewentualnie to co weszło w tej turze.

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A10-70L przy użyciu Tapatalka
barni87
Posty: 41
Rejestracja: 13 lip 2015, 20:23

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: barni87 »

występuje ta gra ONLINE ?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

Zaopatrzyłem się w Liderów i mam wątpliwość, której nie rozwiała mi ani podstawowa instrukcja ani z dodatku:

Czy 7 kart ery dostajemy przed Fazą Liderów Rekrutacji czy po niej? Póki co graliśmy wystawiając liderów w ciemno, nie znając pierwszej ręki kart ery i dopiero po ich ujawnieniu rozdawaliśmy karty ery.
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2016, 11:44 przez Olgierdd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: warlock »

Olgierdd pisze:Zaopatrzyłem się w Liderów i mam wątpliwość, której nie rozwiała mi ani podstawowa instrukcja ani z dodatku:

Czy 7 kart ery dostajemy przed Fazą Liderów czy po niej? Póki co graliśmy wystawiając liderów w ciemno, nie znając pierwszej ręki kart ery i dopiero po ich ujawnieniu rozdawaliśmy karty ery.
Rozumiem to tak:


W instrukcji jest napisane
Przebieg Rozgrywki
Teraz gra rozpoczyna się Fazą Liderów.
Najpierw wybieramy 4 liderów (zanim rozdamy 7 kart). Jak każdy wybierze czterech liderów, przechodzimy do fazy Rekrutacji. Z dodatkiem Liderzy każda era zaczyna się fazą Rekrutacji zgodnie z zapisem w instrukcji:
Przebieg Ery
1. Rekrutacja
2. Rozegranie Ery
3. Rozstrzygnięcie konfliktów
1. Gracze zagrywają lidera w ciemno (na 3 sposoby).
2. Dopiero w tym momencie gracze dostają swoje 7 kart i rozgrywka toczy się normalnie.

Tak zawsze graliśmy i tak to rozumieliśmy w mojej grupie. Ale mogę się mylić ;).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

No właśnie też tak gramy, ale podstawowa instrukcja mówi, że karty ery dostaje się na początku ery, a Faza Rekrutacji (wcześniej błędnie napisałem Faza Liderów) jest również częścią ery.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: warlock »

Podstawowa instrukcja nie przewidziała przecież przyszłości i ewentualności wydania Liderów ;)

W instrukcji do Liderów masz napisane:
Przebieg jednej Ery
Każda Era zaczyna się fazą Rekrutacji
Dopiero po fazie Rekrutacji następuje normalne Rozegranie Ery znane z podstawowej wersji ;). Liderów zagrywasz "w ciemno".
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

Okej, pogrzebałem głębiej w zasadach i faktycznie liderów zagrywamy przed zobaczeniem swojej ręki kart ery.
Przebieg jednej Ery
Na początku każdej Ery każdy z graczy otrzymuje 7 kart rozdawanych
losowo z odpowiedniej talii.
Każda Era składa się z 6 tur. W każdej turze gracze równocześnie
wystawiają po jednej karcie.
Tura Gry przebiega następująco:
• 1. Wybór karty
• 2. Akcja
• 3. Przekazanie kart sąsiadowi
1. Wybór karty
Każdy gracz patrzy na swoje karty na ręce bez pokazywania ich innym
graczom i wybiera kartę
, kładąc ją awersem do dołu.
Pozostałe karty należy położyć między sobą a graczem po lewej stronie
(patrz koniec Ery).
Według powyższego, karty widzimy dopiero w momencie, gdy mamy wybrać jedną.
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Scott »

A ja mam taką zagwozdkę już na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem gry. Otóż w instrukcji jest takie coś:
Cuda Świata
Potasuj karty 7 Cudów Świata i rozdaj po jednej każdemu z graczy. Karta i jej ułożenie wskazują, którą planszę Cudu dostanie gracz i która jej strona będzie używana w grze.
To znaczy, że jeśli gracz otrzyma kartę i zanim w nią spojrzy, ale obróci ją sobie w palcach kilka razy, to ma to wpływ na to jakiej strony będzie używał w grze? Albo jak rzucę kartę w którąś stronę, a ona obróci się na stole kilka razy zanim się zatrzyma? Czyli że jak odkryje kartę i u góry będzie strona A to gra nią, a jak strona B to nią?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Nidhogg »

Scott pisze:A ja mam taką zagwozdkę już na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem gry. Otóż w instrukcji jest takie coś:
Cuda Świata
Potasuj karty 7 Cudów Świata i rozdaj po jednej każdemu z graczy. Karta i jej ułożenie wskazują, którą planszę Cudu dostanie gracz i która jej strona będzie używana w grze.
To znaczy, że jeśli gracz otrzyma kartę i zanim w nią spojrzy, ale obróci ją sobie w palcach kilka razy, to ma to wpływ na to jakiej strony będzie używał w grze? Albo jak rzucę kartę w którąś stronę, a ona obróci się na stole kilka razy zanim się zatrzyma? Czyli że jak odkryje kartę i u góry będzie strona A to gra nią, a jak strona B to nią?
Tak właśnie, dodatkowa losowość przy wyborze.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Scott »

dzięki wielkie! ;)
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: motti »

Witam,
mam pytanie o 2 karty z dodatku Liderzy:

Platon - na koniec gry jest wart 7PZ za każdy zestaw 7 kart Ery znajdujących się w jego mieście (brązowa, szara, zielona, niebieska, żółta, czerwona, fioletowa).

Justynian - na koniec gry jest wart 3PZ za każdy zestaw 3 różnych kart Ery znajdujących się w jego mieście (czerwona, niebieska, zielona).

Czy zwrot 'karty Ery' oznacza, iż karty wchodzące w skład każdego zestawu muszą pochodzić z jednej konkretnej ery (I, II lub III)?
W przypadku Platona oznaczałoby to, że punkty te można zdobyć tylko w połączeniu z Cudami pozwalającymi wyłożyć dodatkowe karty oraz takimże liderem (Salomonem)?
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 56 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Lesny »

"Karty Ery" interpretuję jako karty występujące w tej grze którymi wymieniamy się w drafcie, a nie jako "karty z tej samej ery".
Jak sam zauważyłeś, przy wymogu kart z tej samej ery punktowanie z kartą Platon byłoby niemożliwe, skoro brązowe i szare karty występują tylko w dwóch pierwszych erach, a gildie tylko w trzeciej erze.
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: motti »

Lesny pisze:"Karty Ery" interpretuję jako karty występujące w tej grze którymi wymieniamy się w drafcie, a nie jako "karty z tej samej ery".
Jak sam zauważyłeś, przy wymogu kart z tej samej ery punktowanie z kartą Platon byłoby niemożliwe, skoro brązowe i szare karty występują tylko w dwóch pierwszych erach, a gildie tylko w trzeciej erze.
A fakt, o tym zapomniałem przeglądając karty na sucho.
Może dziś uda się dodatek przetestować.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

1. Czy można kupić dwa razy taki sam surowiec od sąsiada, jeżeli produkuje go tylko raz? Hipotetycznie potrzebuję 2xszkło. Ja nie mam, sąsiad z prawej nie ma, sąsiad z lewej ma 1 szkło. Mogę mu zapłacić dwa razy i kupić kartę?

2. Czy żółte/czarne karty obniżające koszt zakupu surowca są do wykorzystania raz na rundę, czy do oporu? Zakładam, że raz, bo w przeciwnym razie mając obie karty można by kupić sporo kart za darmolca.

3. Jak liczyć steviego wondera z x=30 podłożonego pod mumifikację ABU SIMBEL? Zakładam, że 0 (tak jest w Magicu).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: Olgierdd »

hipcio_stg pisze:1. Czy można kupić dwa razy taki sam surowiec od sąsiada, jeżeli produkuje go tylko raz? Hipotetycznie potrzebuję 2xszkło. Ja nie mam, sąsiad z prawej nie ma, sąsiad z lewej ma 1 szkło. Mogę mu zapłacić dwa razy i kupić kartę?

2. Czy żółte/czarne karty obniżające koszt zakupu surowca są do wykorzystania raz na rundę, czy do oporu? Zakładam, że raz, bo w przeciwnym razie mając obie karty można by kupić sporo kart za darmolca.

3. Jak liczyć steviego wondera z x=30 podłożonego pod mumifikację ABU SIMBEL? Zakładam, że 0 (tak jest w Magicu).
1. Nie możesz.
2. To zależy od karty. Niektóre działają cały czas, niektóre np. tylko na pierwszy surowiec. Każda karta jest indywidualnie wytłumaczona w instrukcji.
3. Niestety nie wiem.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 28 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: ENDryu »

Stevie Wonder nie moze byc pogrzebany ;) https://boardgamegeek.com/article/12078181#12078181
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: hipcio_stg »

Dziękuję za odpowiedź od autora. Szkoda, że nie można, bo taki promo lider mocno miesza w zasadach.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Lucass »

Nepptun pisze:
cezaras pisze:
Nepptun pisze:Ja mam pytanie a propo handlu.
Jeśli można kupować z brązowych kart,szarych i surowce początkowe od sąsiadów, a nie można z żółtych i z cudów to co z czarnymi kartami typu Black market, który produkuje surowiec nie produkowany przez miasto. Czy sąsiad może kupić surowiec z tej karty?
nie może
można kupować tylko z brązowych i z szarych....
A są jakieś zasady to potwierdzające czy to po prostu Twoje zdanie?
Chodzi mi o to, że w instrukcji wyraźni jest powiedziane, z czego można kupować surowce, a z czego nie można, ale jak weszły czarne karty to nie napisali czy mozna czy nie dlatego jest kłopot.Jeśli odwołujesz się do instrukcji z podstawki, że tam jest napisane , że z brązowych i szarych to to mnie nie przekonuje.
BartP pisze:W zasadach jasno stoi, że tylko z szarych i brązowych.
Instrukcja mówi:

Gracz może odkupić od sąsiadujących miast następujące surowce:
surowce wytwarzane przez miasto (jakie zaznaczono na planszy Cudu)
• surowce z jego brązowych kart
• dobra z jego szarych kart


Moja wątpliwość jest tylko taka, czy to chodzi o surowiec, który widnieje w lewym górnym rogu planszy Cudu, czy te dostępne po wybudowaniu etapu Cudu (tylko przy niektórych Cudach)? Moim zdaniem można sprzedać/kupić tylko ten widniejący z lewego górnego rogu...
Ostatnio zmieniony 23 sie 2017, 11:42 przez Lucass, łącznie zmieniany 1 raz.
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

tak
ODPOWIEDZ