Szklany szlak

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Szklany szlak

Post autor: glocked »

Hej mam wątpliwości kiedy można a nie można używać budynków do przetwarzania surowców. W instrukcji jest, że nie można używać budynków w trakcie akcji - kwestia tego czy zagranie pomocnika jest już akcją. Poniżej kilka przykładów:

1. Przeciwnik zagrywa kartę, którą ja też mam, jednak nie stać mnie aby opłacić koszt pomocnika. Czy w takim wypadku mogę użyć budynku przetwórczego, żeby zdobyć potrzebny materiał ?
2. Przeciwnik zagrywa kartę (np. Drwala), którego ja też mam na ręce aczkolwiek mam 7 drewna. Czy w takim momencie mogę przetworzyć drewno na inne surowce aby zdobyć oferowane drewno ?
3. Przeciwnik zagrał budowniczego(lub innego pomocnika umożliwiającego budowanie), którego ja też mam. Czy w tym momencie moge przetworzyć sobie surowce, które potrzebuje do zakupu budynku ?


Również miałem wątpliwości co do słów 'przylegający' i 'połączony' z racji, że w instrukcji autor odniósł się dwa razy do zasady B4.

W instrukcji angielskiej, połączony oznacza 'network' czyli sieć. Wczesniej zastanawiałem się, czy największa grupa to maks 5 terenów (np. 5 jezior/parków - jeden w środku i po jednym z każdej strony). Jednak po mojej analizie wynika, że interpretować to nalezy jako sieć połączonych ze sobą conajmniej jedną krawędzią terenów (nie diagonalnych). Więc za jeden budynek można dostać grubo ponad 10 pkt(w drugim wariancie maksem było by 5)

Z góry dzięki za wyjaśnienie mi
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Szklany szlak

Post autor: eventide »

IMHO odpowiedź na wszystkie zadane przez Ciebie pytania w przypadkach 1-3 brzmi "TAK".

Na stronie 5 polskiej instrukcji czytamy: "Gracz rozpoczynający odkrywa zagraną kartę i natychmiast przeprowadza akcje z nią związane." Grubym drukiem na stronie 8 instrukcji stoi również, że aby wykonać akcję bezwarunkową (wymianę surowców w budynkach przetwórczych) najpierw trzeba zakończyć wszystkie inne akcje. Powyższe zapisy interpretuję zatem tak, że po wykonaniu przez przeciwnika akcji z zagranej przez niego karty otwiera się slot (między jego akcją z jego karty a Twoją akcją z jego karty) na to, żebyś mógł sobie przetworzyć surowiec.

Przylegający = przyklejony do jednego z boków dowolnego kafla.

Połączony = tworzący z innymi kaflami tego samego typu "sieć"/"obszar" (każdy kafel "sieci" musi być przylegający co najmniej jednym bokiem do drugiego kafla z "sieci").
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Szklany szlak

Post autor: glocked »

Ok dzięki, też myślę, że to ma sens. Zwłaszcza że obniża to znacząco poziom agresji rosnącej w graczach kiedy nie stać ich na zagranie karty..
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Szklany szlak

Post autor: ChlastBatem »

Dwa pytanka:

1) Jeśli uzyskam z jednej akcji żywność i węgiel to mogę żywność dodać na jednym kole, a węgiel na innym?

2) Czy gdy wybiorę do pierwszej tury/fazy zagrywania postaci jakieś tam 5 to do kolejnej czyli drugiej tury już ich nie mogę użyć czy dalej mam wybór z 15 aż do 3 tury zagrywania?
Reasumując wybór mam taki 15->10->5 czy zawsze 15 czyli 15->15->15?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Szklany szlak

Post autor: WRS »

1) tak, mogę żywność dodać na jednym kole, a węgiel na innym
p. str. 12
(P2) Jeśli masz otrzymać w ramach jednej akcji żywność albo węgiel drzewny, musisz odnotować ten fakt na jednym z dwóch kół produkcyjnych.
Wybór koła, na którym odnotujesz ten fakt, należy do ciebie.
2) wybór zawsze 15 czyli 15->15->15
p. str. 5
Na początku każdego etapu wybierzcie w sekrecie po 5 kart spośród wszystkich 15 kart pomocników (również tych, które były wykorzystane w poprzednim etapie). Pozostałe 10 kart odłóżcie zakryte. Nie będą używane w tym etapie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Szklany szlak

Post autor: ChlastBatem »

Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Szklany szlak

Post autor: Naro »

Cześć.
Proszę o rozstrzygnięcie wątpliwości.

Kupując budynek, który umożliwia dołożenie na planszy żetonu krajobrazu np.:
Połóż natychmiast na pustych polach przylegających do tej Gajówki po jednym żetonie parku (B4)
Mogę w takiej sytuacji tuż przed położeniem Gajówki (obrazek poniżej) usunąć żeton jeziora (z lewej) i złoża piasku (powyżej) aby mieć na koniec tego ruchu aż 4 przyległe żetony parku?? Czy mogę położyć tylko jeden żeton na pustym polu (poniżej)?


Obrazek
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Szklany szlak

Post autor: WRS »

O ile pamiętam, to do usuwania należy użyć konkretnych akcji.
Nie ma opcji usuwania czegoś - bo mi nie pasuje.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Szklany szlak

Post autor: Bea »

WRS pisze:O ile pamiętam, to do usuwania należy użyć konkretnych akcji.
Nie ma opcji usuwania czegoś - bo mi nie pasuje.
Tylko las usuwamy akcją, a inne elementy krajobrazu można usunąć w każdej chwili, poza akcją.

Instrukcja str 8:
Akcje bezwarunkowe:

W dowolnym momencie gry możesz usuwać (ale nie
przesuwać!) elementy krajobrazu (złoża piasku, parki
i jeziora) leżące na twojej planszy. Oczyszczone w ten sposób
pola możesz wykorzystać do innych celów.

Dodatkowe informacje
• W odróżnieniu od żetonów krajobrazu, żetony lasu możesz
usunąć tylko korzystając z odpowiednich kart pomocników
i niektórych budynków.
• Żetonów budynków nigdy nie możesz usunąć.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Szklany szlak

Post autor: eventide »

@Naro

Jest dokładnie tak jak pisze Bea. W tym konkretnym przypadku możesz usunąć wszystkie elementy krajobrazu (tzn. piaskownicę i jezioro), żeby mieć łącznie 3 wolne miejsca na wstawienie 3 parków.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Szklany szlak

Post autor: WRS »

:oops: Ot, pamięć mnie jednak zawiodła. Zbyt mocno o lasach pamiętałem.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Szklany szlak

Post autor: Naro »

@eventide
@Bea
@WRS

Dzięki serdeczne za wyjaśnienie :D pierwsza rozgrywka była jednak prawidłowa.
btw. Jeśli macie do sprzedania Szklany Szlak Oktoberfest to chętnie odkupie;)
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Szklany szlak

Post autor: Quetzalcoatl »

Czy po zagraniu karty wykonanie akcji jest obowiązkowe? Czy mogę zrezygnować, mimo że mam możliwość ją wykonać?
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Szklany szlak

Post autor: Naro »

Quetzalcoatl pisze:Czy po zagraniu karty wykonanie akcji jest obowiązkowe? Czy mogę zrezygnować, mimo że mam możliwość ją wykonać?
@Quetzalcoatl "zawsze możesz zrezygnować z przeprowadzenia akcji"

Obrazek
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Szklany szlak

Post autor: Quetzalcoatl »

Wielkie dzięki, jest coraz gorzej z czytaniem ze zrozumieniem :D
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Szklany szlak

Post autor: pabellos »

Jeżeli w ramach jednej akcji otrzymuje np. 2 żywności, mogę to odnotować tylko na jednym z kół produkcyjnych. Jak rozumiem, nie ma jednak zakazu, abym korzystając z budynku przetwórczego zamienił surowiec w ten sposób, że na jednym kole produkcji ponoszę koszt, a na drugim odnotowuję przetworzone uzyskane) dobra??
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Szklany szlak

Post autor: Naro »

pabellos pisze:Jeżeli w ramach jednej akcji otrzymuje np. 2 żywności, mogę to odnotować tylko na jednym z kół produkcyjnych.
TAK
pabellos pisze:Jeżeli w ramach jednej akcji otrzymuje np. 2 żywności, mogę to odnotować tylko na jednym z kół produkcyjnych. Jak rozumiem, nie ma jednak zakazu, abym korzystając z budynku przetwórczego zamienił surowiec w ten sposób, że na jednym kole produkcji ponoszę koszt, a na drugim odnotowuję przetworzone uzyskane) dobra??
W mojej opinii po przeczytaniu ponownie instrukcji:
Przed zrobieniem akcji z karty (w tym przypadku otrzymanie surowców) powinieneś (jeśli chcesz) przetworzyć zgodnie z możliwościami wystawionych budynków a następnie dodać otrzymane dobra

- nie możesz otrzymać dwóch dóbr i nie dodać ich na kołowrotku tylko w "pamięci" przetworzyć np. na węgiel, który sobie następnie dodajesz.
- możesz otrzymać dwa dobra z akcji, ale z racji braku miejsca na kołowrotku dodajesz tylko jedno (drugie przepada). Dopiero teraz możesz przystąpić do skorzystania z budynków przetwórczych.
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Szklany szlak

Post autor: pabellos »

Ok, na przykładzie: Garkuchnia daj możiwość przetworzenia 1 miarki wody w 2 porcje zywnosci. Woda jest tylko ja jednym kole produkcji, zywność na obydwu. Czy korzystając z Garkuchni mogę cofnąć znacznik wody na jednym kole, a na drugim dodać uzyskaną w ten sposób żywność
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Szklany szlak

Post autor: FortArt »


pabellos pisze:Ok, na przykładzie: Garkuchnia daj możiwość przetworzenia 1 miarki wody w 2 porcje zywnosci. Woda jest tylko ja jednym kole produkcji, zywność na obydwu. Czy korzystając z Garkuchni mogę cofnąć znacznik wody na jednym kole, a na drugim dodać uzyskaną w ten sposób żywność
Możesz. To wynika z zasady B2 dającej Ci prawo wyboru koła, na którym dodajesz dany surowiec.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ