Bitwa Pięciu Armii - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Bitwa Pięciu Armii - pytania i wątpliwości

Post autor: Thorin »

Po lekturze instrukcji mam kilka pytań kontrolnych:
1. Czy jeśli mam armię np.: złożoną z pięciu jednostek i po pierwszej rundzie bitwy dostaję jedną ranę i decyduje, że armia idzie w rozsypkę to nie ponoszę żadnych konsekwencji??

2. Żetony przywództwa można przydzielić dowolnie - czyli mogę w przypadku Wolnych Ludów dać 3 jednej armii, a w przypadku Cienia 6-7??

3. Jak przeprowadza się Beornem odwrót skoro nie można użyć karty manewrów??

4. Jakie konsekwencje ponosi Beorn jak idzie w rozsypkę, czy w ogóle może pójść w rozsypkę??

5. Jeśli gracz Cienia postanowi, to teoretycznie i chyba praktycznie gracz Wolnych Ludów nie może wygrać przez eliminację Bolga - wystarczy go odłączyć od armii - czy coś przeoczyłem czy taka możliwość istnieje??

6. Jeśli armia Cienia stoi przy armi Wolnych Ludów i zostanie użyta akcja ruchu przez 2 regiony i gracz chciałby okrążać/wymijać po okręgu wrogą armię to automatycznie musi się zatrzymać po pierwszym ruchu (zgodnie z zasadą) i drugi ruch nie zostanie wykonany - tak ??
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Fuser.exe »

Thorin nie wie jak grac w Bitwe Pieciu Armii? :roll:
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Thorin »

Mądry krasnolud konsultuje się ze swoimi krewnymi dowódcami przed bitwą:P
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Vandal »

1. Rany zostają zawsze, więc twoja armia zabiera żeton rany ze sobą.

2. Zgodnie z instrukcją w fazie przydzielania max. 1 żeton przywództwa może zostać przydzielony do jednej armii.

3. Nie mam gry przed sobą, ale było napisane że ta karta jest dla Beorna niedostępna? Jeżeli tak to zawsze może jeszcze zrobić Rout zamiast zorganizowanego Regroup.

4. Wszystko robisz normalnie tylko zamiast dokładać dokładać żetony uszkodzenia, usuwasz Beornowi żetony zemsty.

5. Tak, ale zarazem zdolność Bolga do anulowania wszystkich damage w rundzie sprawia że żal go nie wypchnąć w środek walki. Plus to jedyny generał jakiego ma Cień.

6. Tak, strefa kontroli nie pozwala ruszyć się o drugie pole.
Awatar użytkownika
Thorin
Posty: 148
Rejestracja: 28 lis 2010, 19:59
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Been thanked: 2 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Thorin »

1. Tak wiem, że żetony zostają wszystkie ale chodziło mi o to, że jak już mam jeden albo zero żetonów ran pod koniec rundy to mogę iść w rozsypkę nic nie tracąc, bo jak by było ich więcej to już są tego konsekwencje - a właściwie chciałem się tego upewnić.

2. Tu się może lekko czepiam albo chcę mieć pewność, że inni zdanie "...Następnie przydziela te żetony do różnych przyjaznych armii..." z akapitu ROZMIESZCZANIE I USUWANIE ŻETONÓW ZDOLNOŚCI PRZYWÓDCZYCH nie interpretuje : "inne" czyli np. 2 różne, a mam 6 żetonów czyli dam np.: po 3.

3-4. Dokładnie tak - nie można używać kart przy Beornie, więc jedynym wyjściem jest pójście w rozsypkę, a skoro tak to rozumiem, że będę tak długo usuwał żetony gniewu aż nie pozostanie przy nim 1 żeton?? -to trochę niefachowo.

5. Tak, ale jak się już wykorzystało te żetony i jest szansa na to, że Bolg zostanie zabity to lepiej osłabić armię poprzez wycofanie samotnego Bolga gdziekolwiek, aniżeli żeby został zabity i tym samym przegrać grę.
Skoro tak jest, i Bolg stoi samotny i nic mu nie można zrobić, to brakuje mi (fabularnie) możliwości wykonania jakieś akcji albo zagrania karty, tak żeby Beorn podleciał i urwał mu głowę.
Baruk Khazad! Khazad ai-menu!
Own BGG, na sprzedaż
McKlocki
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2013, 11:02

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: McKlocki »

Skoro nie wolno atakować "szarych" postaci - jeśli same stoją w regionie. To można wystawić Gandalfa na środek planszy i kosić z "lasera" do nadchodzących jednostek Cienia?
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: siekan »

Mam pare pytan, bardziej w celu upewnienia sie czy dobrze gramy:
1) armia sklada sie z dwoch wielkich orkow i jednego zwyklego. Zagrywam karte duzych orkow. Rzucam 5 koscmi - 3 biale i 2 czarne (kazdy duzy ork daje 2 kosci wiec razem 4 + jedna od zwyklego. Dwie czarne bo tylko dwie fizyczne figurki). Wszystko ok?
2) armia Goblinow, nawet jak wyjdzie z gor, to dalej moze poruszac sie tylko za pomoca Oka? Czy moze sie poruszyc z karty, jezeli spelnia wymagania (np zagrywam karte "porusz 3 armie". Czy moge tez goblinami?)
3) zagrywam podczas bitwy karte, ktora pozwala zniszczyc zetony przywodctwa. Czy najpierw sa przerzuty z dowoctwa i dopiero niszczony zeton, czy od razu niszczymy przywodctwo i nie ma przerzutow?
Czechu86
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:35
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Czechu86 »

1 zgadza sie
2 poruszasz armie okiem, ale kartami jak ta z przykładu tez możesz poruszyć
3 Niszczymy przywództwo i nie ma przerzutów.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Olgierdd »

Pytanie co do zdolności rekrutacji Bolga. Czy faktycznie te 4 żetony rekrutacji można położyć na dowolnych 4 regionach Otwartych Pól, czy jednak chodzi tylko o regiony mobilizacji armii Cienia?
Nigdzie nie mogę znaleźć oryginalnego brzmienia tej zdolności :/
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: cahir »

Olgierdd pisze: 22 sie 2018, 14:34 Pytanie co do zdolności rekrutacji Bolga. Czy faktycznie te 4 żetony rekrutacji można położyć na dowolnych 4 regionach Otwartych Pól, czy jednak chodzi tylko o regiony mobilizacji armii Cienia?
Nigdzie nie mogę znaleźć oryginalnego brzmienia tej zdolności :/
wczoraj grałem to odpowiem, wybacz, że tak długo czekałeś na odpowiedź :P chodzi o regiony mobilizacji Cienia na otwartych polach, których jest akurat cztery i chodzi nie o dokładanie, tylko odwrócenie już położonych wcześniej.
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Olgierdd »

cahir pisze: 25 lis 2019, 09:23
Olgierdd pisze: 22 sie 2018, 14:34 Pytanie co do zdolności rekrutacji Bolga. Czy faktycznie te 4 żetony rekrutacji można położyć na dowolnych 4 regionach Otwartych Pól, czy jednak chodzi tylko o regiony mobilizacji armii Cienia?
Nigdzie nie mogę znaleźć oryginalnego brzmienia tej zdolności :/
wczoraj grałem to odpowiem, wybacz, że tak długo czekałeś na odpowiedź :P chodzi o regiony mobilizacji Cienia na otwartych polach, których jest akurat cztery i chodzi nie o dokładanie, tylko odwrócenie już położonych wcześniej.
Dzięki za odpowiedź, ale chyba piszesz o momencie wejścia Bolga do gry, a mnie chodziło o jego zdolność "Ze wzmożoną siłą".
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: cahir »

jeśli nie jest napisane wyraźnie, że chodzi o regiony mobilizacyjne( a nie jest) można położyć na czterech dowolnych - różnych regionach na Polach.
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Danny83
Posty: 5
Rejestracja: 19 paź 2019, 09:31
Been thanked: 2 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Danny83 »

Witam,

odgrzebuję temat, bo stałem się wreszcie szczęśliwym posiadaczem Bitwy Pięciu Armii :)

Ale mam pytanie odnośnie kości akcji:

Jak to wygląda z kością Armii, Postaci i Oka?

Rozumiem, że kością Postaci poruszam armię z przywództwem, a kością Oka armią Goblinów. Ale... czy mogę też to zrobić przy pomocy zwykłej kości Armii? W końcu zarówno armia zwykła, z przywództwem i gobliny to po prostu Armia Cienia. Nie ma nigdzie informacji, że armię z Przywództwem poruszam TYLKO kością Postaci a Goblinami TYLKO okiem. W polskiej instrukcji jest natomiast wzmianka, że gdy Gobliny opuszczają punkt mobilizacji do górskiej przełęczy, to można to zrobić DOWOLNĄ akcją pozwalającą na ruch armii (str.25). Z kolei w angielskiej instrukcji przy wyjaśnianiu możliwości ruchu armii jest słowo "also" przy armiach z przywództwem i Goblinach. W polskiej instrukcji tego nie ma. Przykładowo "An army with leadership may be moved ALSO using a Character Die result". Tak samo jest z Goblinami.

Więc jak to jest z tymi ruchami armii i atakowaniem nimi?

Oglądałem gameplay zarówno polski i angielski i każdy inaczej to robił.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Stephan »

Danny83 pisze: 07 wrz 2020, 21:20 Witam,

odgrzebuję temat, bo stałem się wreszcie szczęśliwym posiadaczem Bitwy Pięciu Armii :)

Ale mam pytanie odnośnie kości akcji:

Jak to wygląda z kością Armii, Postaci i Oka?

Rozumiem, że kością Postaci poruszam armię z przywództwem, a kością Oka armią Goblinów. Ale... czy mogę też to zrobić przy pomocy zwykłej kości Armii? W końcu zarówno armia zwykła, z przywództwem i gobliny to po prostu Armia Cienia. Nie ma nigdzie informacji, że armię z Przywództwem poruszam TYLKO kością Postaci a Goblinami TYLKO okiem. W polskiej instrukcji jest natomiast wzmianka, że gdy Gobliny opuszczają punkt mobilizacji do górskiej przełęczy, to można to zrobić DOWOLNĄ akcją pozwalającą na ruch armii (str.25). Z kolei w angielskiej instrukcji przy wyjaśnianiu możliwości ruchu armii jest słowo "also" przy armiach z przywództwem i Goblinach. W polskiej instrukcji tego nie ma. Przykładowo "An army with leadership may be moved ALSO using a Character Die result". Tak samo jest z Goblinami.

Więc jak to jest z tymi ruchami armii i atakowaniem nimi?

Oglądałem gameplay zarówno polski i angielski i każdy inaczej to robił.
Za pomocą zwykłej Kości Armii możesz poruszać i atakować zarówno armią goblinów, jak i armią z przywództwem.

Moje pytanie z kolei dotyczy fortyfikacji. Czy po skończonej bitwie obrażenia, które weszły w fortyfikację zostają na niej do końca gry?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: Szewa »

Stephan pisze: 15 lut 2021, 07:23 Moje pytanie z kolei dotyczy fortyfikacji. Czy po skończonej bitwie obrażenia, które weszły w fortyfikację zostają na niej do końca gry?
Tak.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Bitwa Pięciu Armii

Post autor: piotrest »

McKlocki pisze: 10 kwie 2015, 11:40 Skoro nie wolno atakować "szarych" postaci - jeśli same stoją w regionie. To można wystawić Gandalfa na środek planszy i kosić z "lasera" do nadchodzących jednostek Cienia?
Mnie też to intryguje. Jeśli postać (wszystkie szare) nie jest częścią armii (stoi samotnie, np. Gandalf i Thranduil) to nie można używać ich zdolności specjalnych: "Łucznictwo" i "Magiczny pocisk" bo traktujemy to jako atak (dystansowy ale zawsze)?
ODPOWIEDZ