Heroes of Normandie - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

Mam kilka pytań odnośnie mechaniki, które pojawiły się w trakcie rozgrywania scenariusza wybawienie:
1. Czy można zapakować się/wypakować się do pojazdu z opcją transportu podczas Ruchu w fazie zaopatrzenia?
2a. Czy pojazd znajdujący się na jednym z 4 pól przylegających do naroża, na których leżą dokumenty do podniesienia uniemożliwia ich przejęcie
2b. Jak powyżej, ale z załadowaną jednostką piechoty.
3. Czy Podnieść dokumenty można kończąc ruch na odpowiednim polu w fazie zaopatrzenia.
Z góry dzięki za pomoc.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bulaxyz82 »

bregalad pisze:Mam kilka pytań odnośnie mechaniki, które pojawiły się w trakcie rozgrywania scenariusza wybawienie:
1. Czy można zapakować się/wypakować się do pojazdu z opcją transportu podczas Ruchu w fazie zaopatrzenia?
2a. Czy pojazd znajdujący się na jednym z 4 pól przylegających do naroża, na których leżą dokumenty do podniesienia uniemożliwia ich przejęcie
2b. Jak powyżej, ale z załadowaną jednostką piechoty.
3. Czy Podnieść dokumenty można kończąc ruch na odpowiednim polu w fazie zaopatrzenia.
Z góry dzięki za pomoc.
1. Tak, można.
2. Tak, uniemożliwia.
3. Tak, można.
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: sorfal »

Gdy pojazd strzela do jednostki piechoty, inna jednostka piechoty nie zasłania linii strzału, podobnie w drugą stronę - do pojazdu można strzelać "ponad" jednostkami.
Co w takim razie z jednostką, która siedzi w pojeździe? Czy ona też może strzelać "ponad" piechotą?
Łowca anegdot
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bulaxyz82 »

sorfal pisze:Gdy pojazd strzela do jednostki piechoty, inna jednostka piechoty nie zasłania linii strzału, podobnie w drugą stronę - do pojazdu można strzelać "ponad" jednostkami.
Co w takim razie z jednostką, która siedzi w pojeździe? Czy ona też może strzelać "ponad" piechotą?
Na logikę by się dało, ale według zasad nie ma takiej możliwości. Nie ma wyjątku od reguły w instrukcji, więc piechotę będąca w pojeździe obowiązują te same 'ograniczenia'.
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Heroes of Normandie

Post autor: kosmos »

Witam
Na poniższym filmiku Rodney Smith z kanału watch it played gra z człowiekiem z Ello (chyba wydawca gry w USA) https://www.youtube.com/watch?v=sDtpi47coJg gdzie w 8:24 minucie gry wykonuje ruch w czasie którego przechodząc przez pole z dokumentami podnosi je. W instrukcji jest napisane że trzeba się zatrzymać/zakończyć ruch żeby podnieść dokumenty. Które zasady są prawidłowe?

Scenariusz 2 - uratować Reksa
1. Jeśli Amerykańska jednostka wejdzie na pole z Reksem to czy Reks idzie z tą jednostką (jeżeli tak to czy można zabrać Reksa podczas ruchu w fazie zaopatrzenia i np. wyjść z nim z planszy)?
2. Jeżeli Reks zostanie przepłoszony w wyniku strzału i ma przejść przez pole z Amerykańską jednostką to
a. po dojściu do pola z Amerykańską jednostką zatrzymuje się na polu z tą jednostką
b. przechodzi przez to pole (idzie o tyle pól ile wypadło na kości)
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bulaxyz82 »

kosmos pisze:Witam
Na poniższym filmiku Rodney Smith z kanału watch it played gra z człowiekiem z Ello (chyba wydawca gry w USA) https://www.youtube.com/watch?v=sDtpi47coJg gdzie w 8:24 minucie gry wykonuje ruch w czasie którego przechodząc przez pole z dokumentami podnosi je. W instrukcji jest napisane że trzeba się zatrzymać/zakończyć ruch żeby podnieść dokumenty. Które zasady są prawidłowe?
Stosujemy się do zasad w instrukcji. Źle zagrano na załączonym filmiku.
kosmos pisze: Scenariusz 2 - uratować Reksa
1. Jeśli Amerykańska jednostka wejdzie na pole z Reksem to czy Reks idzie z tą jednostką (jeżeli tak to czy można zabrać Reksa podczas ruchu w fazie zaopatrzenia i np. wyjść z nim z planszy)?
2. Jeżeli Reks zostanie przepłoszony w wyniku strzału i ma przejść przez pole z Amerykańską jednostką to
a. po dojściu do pola z Amerykańską jednostką zatrzymuje się na polu z tą jednostką
b. przechodzi przez to pole (idzie o tyle pól ile wypadło na kości)
1. Tak idzie i tak, można zabrać podczas fazy zaopatrzenia..
2. Prawidłowa odpowiedź to a)
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

kosmos pisze:Które zasady są prawidłowe?
Wczoraj grałem ten scenariusz i powiem Ci, że jakby można było podnosić w biegu to była by ogromna zmiana. Całkowicie inaczej taktycznie by się planowało ruchy. Scenariusz byłby także mniej przewidywalny.
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

Pytanka.
1. Czy kartę Naprzód! Mającą następujący opis. "Zagraj przed Ruchem swojej jednostki. Twoja jednostka może poruszyć się o 2 dodatkowe pola" mogę zagrać zwiększając ruch jednostki w trakcie NATARCIA?
2. Czy półciężarówka może podnieść dokumenty w scenariuszy 1?
3. Czy przygwożdżona jednostka blokuje możliwość podjęcia dokumentów (celu)?
4. Jak wygląda sprawa strzelania do jednostek znajdujących się w pojeździe transportowym? Czy "zwykłe" strzały (nie powodujące obrażeń obszarowych) mogą być deklarowane na jednostkę w pojeździe?
4a. Czy strzelając do transportu z załadowaną jednostką deklaruje do kogo strzelam i dalej standardowo?
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bulaxyz82 »

bregalad pisze:Pytanka.
1. Czy kartę Naprzód! Mającą następujący opis. "Zagraj przed Ruchem swojej jednostki. Twoja jednostka może poruszyć się o 2 dodatkowe pola" mogę zagrać zwiększając ruch jednostki w trakcie NATARCIA?
2. Czy półciężarówka może podnieść dokumenty w scenariuszy 1?
3. Czy przygwożdżona jednostka blokuje możliwość podjęcia dokumentów (celu)?
4. Jak wygląda sprawa strzelania do jednostek znajdujących się w pojeździe transportowym? Czy "zwykłe" strzały (nie powodujące obrażeń obszarowych) mogą być deklarowane na jednostkę w pojeździe?
4a. Czy strzelając do transportu z załadowaną jednostką deklaruje do kogo strzelam i dalej standardowo?
1.Można, natarcie wykorzystuje akcję ruchu.
2.Nie może, ale skutecznie może blokować przejęcie dokumentu.
3.Tak blokuje.
4.W żaden sposób jednostka będąca w pojeździe nie może stać się celem ataku, chyba że zmieniają to przyszłe dodatki/scenariusze. Najpierw trzeba unieszkodliwić pojazd, żeby ludki się z niego powysypywały :)
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

bulaxyz82 pisze:
bregalad pisze:4. Jak wygląda sprawa strzelania do jednostek znajdujących się w pojeździe transportowym? Czy "zwykłe" strzały (nie powodujące obrażeń obszarowych) mogą być deklarowane na jednostkę w pojeździe?
4.W żaden sposób jednostka będąca w pojeździe nie może stać się celem ataku, chyba że zmieniają to przyszłe dodatki/scenariusze. Najpierw trzeba unieszkodliwić pojazd, żeby ludki się z niego powysypywały :)
Szczerze mówiąc to nie wiem z czego to wynika. W zasadach (Wyd. Portal) na str. 18 w sekcji dotyczącej transportu napisane jest, że "Jednostka w Pojeździe nie może być celem, ani nie otrzymuje obrażeń wynikających z wzorników wybuchu".
Teraz mi przyszło do głowy, że może zabrakło słów ... nie może być celem strzału i/lub natarcia ...
Czy dobrze rozumiem? Wcześniej myślałem, że chodzi o cel dla wzornika wybuchu.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bulaxyz82 »

bregalad pisze:Teraz mi przyszło do głowy, że może zabrakło słów ... nie może być celem strzału i/lub natarcia ...
Czy dobrze rozumiem? Wcześniej myślałem, że chodzi o cel dla wzornika wybuchu.
No niestety nie zabrakło słów. Wzornik wybuchu, zwykły strzał, strzał specjalny, natarcie itd. nic z tych rzeczy nie ma wpływu na piechotę w pojeździe. Autor takie zasady wymyślił i tak musi być :wink:. Zawsze możesz zmodyfikować zasady pod własny wariant gry :mrgreen:
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

To znaczy może źle to napisałem, ale w trakcie pisania posta doszedłem do wniosku takiego jak powiedziałeś, że piechota nie może być celem, strzału/natarcia. Tak czy inaczej dzięki za pomoc.
ttrotyl
Posty: 23
Rejestracja: 16 maja 2016, 14:04

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ttrotyl »

Kupiłem grę, jeszcze w nią nie zagrałem, a przygotowując się dzisiaj do rozgrywki zorientowałem się, że żeton rozkazu "Lotnictwo" mam tylko dla strony Aliantów. Czy zgubiłem żeton dla strony niemieckiej, czy nie ma go w ogóle w grze?
Z góry dzięki za odpowiedź
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

ttrotyl pisze:Kupiłem grę, jeszcze w nią nie zagrałem, a przygotowując się dzisiaj do rozgrywki zorientowałem się, że żeton rozkazu "Lotnictwo" mam tylko dla strony Aliantów. Czy zgubiłem żeton dla strony niemieckiej, czy nie ma go w ogóle w grze?
Z góry dzięki za odpowiedź
żeton rozkazu? Czy chodzi Ci może o bloczek rozkazu specjalnego (dla GE i US powinno być tyle samo), czy może o jakąś kartę? Pyknij zdjęcie tego co masz.
ttrotyl
Posty: 23
Rejestracja: 16 maja 2016, 14:04

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ttrotyl »

Myślę, że jest to bloczek rozkazu specjalnego. I mam niestety tylko dla Aliantów :(
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

ttrotyl pisze:Myślę, że jest to bloczek rozkazu specjalnego. I mam niestety tylko dla Aliantów :(
Taki drewniany? To powinien być też dla GE. Pisz maila do portalu.
ttrotyl
Posty: 23
Rejestracja: 16 maja 2016, 14:04

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ttrotyl »

Nie drewniany, tylko kartonowy (chyba jednak żeton) z napisem "Airstrike" "10" i żółtą "+1"
bregalad
Posty: 32
Rejestracja: 22 lip 2012, 11:05

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bregalad »

ttrotyl pisze:Nie drewniany, tylko kartonowy (chyba jednak żeton) z napisem "Airstrike" "10" i żółtą "+1"
Mam dobre wieści. Nic Ci nie brakuje. Mówisz o opcjach rozkazów dla ramek dowódców. Alianci mają następujące:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
A Niemcy następujące:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
:D
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie

Post autor: zawias »

Dzisiaj rozegrałem swoją pierwszą partię i mam pytanie do kart:
1. Karta "Wejście do Akcji" - "Twoja jednostka może oddać Strzał przed, w trakcie albo po Ruchu, nawet jeśli jej akcja kończy się Natarciem. Nie uwzględniaj żadnych kar do Strzału".
Pytanie: Czy ta karta pozwala dowolnej jednostce Piechoty na oddanie strzału w ruchu (czyli np idę Recon Group 2 pola, wykonuję strzał i idę kolejne 2), czy zapis "w trakcie ruchu" dotyczy tylko jednostek które posiadają taką zdolność ?

2. Karta "Gotów" - "Usuń znacznik Aktywacji albo bloczek Rozkazu z 1 wybranej swojej jednostki. Jednostka może podjąć akcję z pomocą karty albo wykonać Ruch w fazie Zaopatrzenia".
Pytanie: Nie rozumiem zapisu "Jednostka może podjąć akcję z pomocą karty". Chodzi o jakąś inną konkretną karę, której jeszcze nie zgłębiłem ;) ?

3. Karta "Naprzód" - "Twoja jednostka może poruszyć się o 2 dodatkowe pola.
Pytanie: Czy ta karta pozwala na ruch o 2 pola więcej również w trudnym terenie (żywopłot), (czy jednak tam nadal trzeba się poruszać tylko o 1 pole i ruch jednostki kończy się po wejściu na trudny teren) ?
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: bulaxyz82 »

zawias pisze:Dzisiaj rozegrałem swoją pierwszą partię i mam pytanie do kart:
1. Karta "Wejście do Akcji" - "Twoja jednostka może oddać Strzał przed, w trakcie albo po Ruchu, nawet jeśli jej akcja kończy się Natarciem. Nie uwzględniaj żadnych kar do Strzału".
Pytanie: Czy ta karta pozwala dowolnej jednostce Piechoty na oddanie strzału w ruchu (czyli np idę Recon Group 2 pola, wykonuję strzał i idę kolejne 2), czy zapis "w trakcie ruchu" dotyczy tylko jednostek które posiadają taką zdolność ?

2. Karta "Gotów" - "Usuń znacznik Aktywacji albo bloczek Rozkazu z 1 wybranej swojej jednostki. Jednostka może podjąć akcję z pomocą karty albo wykonać Ruch w fazie Zaopatrzenia".
Pytanie: Nie rozumiem zapisu "Jednostka może podjąć akcję z pomocą karty". Chodzi o jakąś inną konkretną karę, której jeszcze nie zgłębiłem ;) ?

3. Karta "Naprzód" - "Twoja jednostka może poruszyć się o 2 dodatkowe pola.
Pytanie: Czy ta karta pozwala na ruch o 2 pola więcej również w trudnym terenie (żywopłot), (czy jednak tam nadal trzeba się poruszać tylko o 1 pole i ruch jednostki kończy się po wejściu na trudny teren) ?
1.Dotyczy dowolnej jednostki piechoty.
2.Jednostka traci swój bloczek i dzięki temu nie wykonuje swojej akcji rozkazu ale inne działania kart np. Okazyjny Strzał mogą aktywować jednostkę. Jeśli jedsnostka traci bloczek i nie wykona żadnej akcji wywołanej działaniem karty to w fazie zaopatrzenia może się normalnie poruszyć.
3.Ruch o 2 dodatkowe pola podlega tym samym ograniczeniom.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2016, 23:03 przez bulaxyz82, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Heroes of Normandie

Post autor: zawias »

Dzięki wielkie za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Heroes of Normandie

Post autor: Usul »

Pytanie o rozpatrzenie natarcia wygranego przez atakującego - atakowałem po przekątnej i teraz przeciwnik ma się wycofać - w instrukcji jest zapis:"...Oprócz trafienia jednostka musi wycofać się na jedno z trzech pól nieprzylegających do atakującego". W przypadku natarcia po skosie tych pól jest 5 - czy wycofanie może być na jedno z tych pięciu czy tylko przeciwległe trzy i jak ma się dalej do tego karta "wycofać się", która pozwala na wycofanie się o dwa pola ?

I drugie pytanie - czy po wykonaniu natarcia, które przegrałem jestem jakbym zakończył ruch ? Chodzi mi o pierwszy scenariusz z teczką - czy po przegranym natarciu mogę ją podnieść ?

i ostatnie - strzelanie w lesie, jak jestem w lesie i jednostka obok mnie (do której strzelam) jest w lesie to ma normalnie modyfikator +2 do obrony ?
ttrotyl
Posty: 23
Rejestracja: 16 maja 2016, 14:04

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ttrotyl »

Mam dwa pytania:

1. W instrukcji odnośnie Bonusów taktycznych przy Bonusie oznaczonym czerwoną 1 jest napisane cyt.: „Jednorazowy, w fazie Zaopatrzenia (x 1): odrzuć ten żeton, aby zachować Inicjatywę w tej turze. Przeciwnik przejmie normalnie Inicjatywę w kolejnej turze.”
Zastanawiam się jaki jest tego sens, skoro mam przecież w tej turze inicjatywę, a do tego jest to już końcówka fazy zaopatrzenia. Chyba, że jest tu błąd i powinno być napisane, że zachowuję dzięki temu Bonusowi inicjatywę w następnej turze.

2. Czy dobrze rozumiem, że jeśli jednostka ma zdolność Natarcie i Strzał w ruchu to może wykorzystać obie zdolności jednocześnie, czyli rozpoczynając dane Natarcie najpierw wykonuje Strzał w ruchu, a następnie Natarcie. Jeśli tak, to w sytuacji gdy Strzał w ruchu wyeliminowałby jednostkę atakowaną, to ruch kończy się na tym polu, na które jednostka Nacierała.
zuberro
Posty: 54
Rejestracja: 28 lip 2015, 10:53

Re: Heroes of Normandie

Post autor: zuberro »

Hej dopiero zaczynam przygodę z tym tytułem i oglądam recenzje i tłumaczenie zasad na youtube. Podczas oglądania https://youtu.be/j8CCbYhlvjg w 16:35 min koles wykonuje ruch jednostka alianow zabierając dokumenty i przechodzac przez kilka pól. Czy przy tej syt która jest na stole nie narusza on SK jednostki niemieckiej?

Zauważyłem również ze niektórzy rozgrywaja pierwszy scenariusz uzywajac 3 bloczkow rozkazow na starcie a inni 2ch. Jak powinno to wyglądać ? Czy bloczki rozkazow pochodzą jedynie od oficera czy tez dodatkowo z gwiazdki ktora znajduje sie w szablonie?
ttrotyl
Posty: 23
Rejestracja: 16 maja 2016, 14:04

Re: Heroes of Normandie

Post autor: ttrotyl »

W związku z brakiem odpowiedzi :( ponawiam swoje pytania:

1. W instrukcji odnośnie Bonusów taktycznych przy Bonusie oznaczonym czerwoną 1 jest napisane cyt.: „Jednorazowy, w fazie Zaopatrzenia (x 1): odrzuć ten żeton, aby zachować Inicjatywę w tej turze. Przeciwnik przejmie normalnie Inicjatywę w kolejnej turze.”
Zastanawiam się jaki jest tego sens, skoro mam przecież w tej turze inicjatywę, a do tego jest to już końcówka fazy zaopatrzenia. Chyba, że jest tu błąd i powinno być napisane, że zachowuję dzięki temu Bonusowi inicjatywę w następnej turze.

2. Czy dobrze rozumiem, że jeśli jednostka ma zdolność Natarcie i Strzał w ruchu to może wykorzystać obie zdolności jednocześnie, czyli rozpoczynając dane Natarcie najpierw wykonuje Strzał w ruchu, a następnie Natarcie. Jeśli tak, to w sytuacji gdy Strzał w ruchu wyeliminowałby jednostkę atakowaną, to ruch kończy się na tym polu, na które jednostka Nacierała.
ODPOWIEDZ