Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Silesia Settlers
Posty: 84
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:47
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Silesia Settlers »

Pioorek pisze:Witam, mam pytanie odnośnie szlaku handlowego: czy jak podpiszę umowę z kartą frakcyjną przeciwnika to:
1) od razu otrzymuję dobro?
2) umowa jest ważna do końca gry (czyli w kolejnych rundach) I bierze udział w produkcji?
3) czy jak przeciwnik odrzuci swoją kartę frakcyjną, z którą mam podpisaną umowę to tracę umowę? (Jeżeli tracę to czy karta oznaczona jako umowa wraca do talii czy jest odrzucona z gry?)

Pozdrawiam
1. Tak
2. Tak
3. Tak, odrzucona z gry
bartoszkp
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2016, 19:15

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: bartoszkp »

Cześć,

Mamy dwa pytania odnośnie do zasad działania karty "Trupa" (Ogólna, "Akcja: Wydaj 1 człowieka, aby wybrać inną ze swoich lokacji z akcją. Usuń z niej Dobra wydane na jej aktywację. Możesz ponownie aktywować tamtą lokację.").

Jak to interpretować w kontekście lokacji, które mają zastrzeżenie, że można je aktywować dwa razy?
  • Z jednej strony, jest napisane na karcie, że można aktywować "lokację" i usuwamy z niej wszystkie dobra - to by sugerowało, że w następnych turach możemy aktywować lokację jeszcze dwukrotnie.
  • Z drugiej strony, w instrukcji sformułowanie "aktywacja lokacji" oznacza jednorazowe wykorzystanie dostępnej akcji (strona 10: "Poszczególne Lokacje z Akcją mogą być aktywowane tylko raz na rundę, chyba że na karcie napisano inaczej" i następne akapity). To by sugerowało, że sformułowanie "możesz ponownie aktywować tamtą lokację" oznacza jednorazowe wykorzystanie akcji z lokacji.
Czy ma ktoś jakieś źródło, które by uściślało, która z interpretacji jest zgodna z intencjami autorów?

Ten sam problem pojawia się podczas grania z dodatkiem "Atlantydzi". Jak interpretować tę kartę, gdy na karcie z akcją położony został żeton technologii podstawowej - czy dodatkowa aktywacja wynikająca z obecności żetonu również staje się ponownie dostępna?

Obydwa problemy łączą się elegancko w trzeci, pochodny, problem gdy żeton położymy na akcję, którą można aktywować dwa razy. Wiemy, że żeton technologii podstawowej umożliwia użycie "akcji jeden dodatkowy raz" - więc łącznie 3. Warto zwrócić uwagę, że tu jednak autorzy piszą o użyciu "akcji" a nie "lokacji", co tym bardziej utwierdza mnie w niejednoznaczności w pierwszym pytaniu. No i znów - jak to działa w przypadku użycia "Trupy" (chociaż zapewne odpowiedź na dwa pierwsze problemy rozwiązuje też ten trzeci).

Nawiasem mówiąc, wszystkie te niejasności (nie tylko w moim poście ale i poprzedników), errata i errata do erraty pokazują, że mimo że gra jest świetnym pomysłem, to została wykonana w fatalny sposób. Płacąc za grę klient oczekuje nie tylko kompletu kart i rekwizytów, ale i przemyślanego i dobrze opisanego zestawu reguł, który pozwala prowadzić zrównoważoną rozgrywkę. Wersja podstawowa jest (powiedzmy) na akceptowalnym poziomie, ale dodatki wydają się zdecydowanie pogarszać jakość pod tym względem :)
Ostatnio zmieniony 25 lis 2016, 23:51 przez bartoszkp, łącznie zmieniany 2 razy.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Arius »

Gdzieś był ten problem poruszany.
Czyścisz tylko dobra będące kosztem jednego odpalenia akcji i tylko raz dodatkowo będziesz mógł ją odpalić.

Odnośnie dodatków, to atlantydzi niestety nie są zbyt fajnie zbalansowani.
Ale pozostałe są na znośnym poziomie.
bartoszkp
Posty: 2
Rejestracja: 25 lis 2016, 19:15

Re: Osadnicy: Narodziny Ię wimperium

Post autor: bartoszkp »

Dzięki za odpowiedź! :)
Gdzieś był ten problem poruszany.
Będę wdzięczny za wskazanie, jeśli to było oparte na jakimś oficjalnym przekazie. Nie znaleźliśmy tego w FAQ ani w tym wątku, ale oczywiście mogliśmy coś przeoczyć. Przejrzę jeszcze raz uważniej w każdym razie, skoro mówisz, że było :)
Awatar użytkownika
MegAn
Posty: 12
Rejestracja: 19 gru 2013, 15:41

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: MegAn »

Czyścisz tylko dobra będące kosztem jednego odpalenia akcji i tylko raz dodatkowo będziesz mógł ją odpalić.
To Królewski basen też tak działa? Ja zawsze grałam, że czyści się całą kartę i wszystkie akcje są na nowo dostępne.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: emka »

1. Czy w rozgrywce jednoosobowej żeton obrony ma jakieś zastosowanie czy nic on nam nie daje?
2. Czy w przypadku Japończyków ustawienie na jednej karcie samuraja i do tego jeszcze żetonu obrony powoduje, że do splądrowania przeciwnik musiałby użyć nie 3, a 4 mieczy? Czy może samuraj i żeton nie sumują się i nie można ustawiać dwóch jednocześnie?
3. Nie rozumiem trochę idei złota. W instrukcji jest napisane, że może być użyte w zastępstwie dowolnego surowca, a zaraz potem, że żetonów złota nie można wymieniać na surowce. Czy złota można użyć do budowania lokacji zamiast dowolnego surowca lub np. wykorzystać żeton złota zamiast 1 dowolnego surowca do wykonania akcji zbudowanej lokacji? Co to więc znaczy, że nie można go wymieniać na surowce? Byłabym wdzięczna gdyby ktoś wyjaśnił tę kwestię, najlepiej na jakichś przykładach.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: YuZ »

emka pisze:Co to więc znaczy, że nie można go wymieniać na surowce? Byłabym wdzięczna gdyby ktoś wyjaśnił tę kwestię, najlepiej na jakichś przykładach.
Najprostszy przykład - Japończycy na koniec rundy nie odrzucają jabłek, a złoto już tak. Nie możesz wymienić złota na jabłka by zachować je na kolejną rundę.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Arius »

YuZ pisze:
emka pisze:Co to więc znaczy, że nie można go wymieniać na surowce? Byłabym wdzięczna gdyby ktoś wyjaśnił tę kwestię, najlepiej na jakichś przykładach.
Najprostszy przykład - Japończycy na koniec rundy nie odrzucają jabłek, a złoto już tak. Nie możesz wymienić złota na jabłka by zachować je na kolejną rundę.

Złotem możesz płacić jako środek zastępczy za inne surowce, ale nie wymieniać.
To działa tylko na potrzeby płatności za akcje.
Gdybyś miała kartę, która daje Ci akcję wymień złoto na jabłka, to wtedy mogłabyś tak robić.

Samuraj i żeton obrony sumują się.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: emka »

Arius pisze:
YuZ pisze:
emka pisze:Co to więc znaczy, że nie można go wymieniać na surowce? Byłabym wdzięczna gdyby ktoś wyjaśnił tę kwestię, najlepiej na jakichś przykładach.
Najprostszy przykład - Japończycy na koniec rundy nie odrzucają jabłek, a złoto już tak. Nie możesz wymienić złota na jabłka by zachować je na kolejną rundę.

Złotem możesz płacić jako środek zastępczy za inne surowce, ale nie wymieniać.
To działa tylko na potrzeby płatności za akcje.
Gdybyś miała kartę, która daje Ci akcję wymień złoto na jabłka, to wtedy mogłabyś tak robić.

Samuraj i żeton obrony sumują się.
Ok, nie mogę wymieniać na surowce w celu zachowania ich w magazynie do następnej rundy. Mogę natomiast użyć złota zamiast jakiegoś surowca przy płatności za akcję, a jak wygląda kwestia budowy nowych lokacji?
Co do samuraja i żetonu - wyczytałam w instrukcji, że żeton obrony kładziemy na lokacje zwykłe, jednak czy to oznacza, że nie można go położyć na lokacje frakcyjne Japończyków (które jako jedyne mogą być plądrowane, a więc żeton obrony by się przydał)?
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Arius »

Jest karta Japończyków z kolejnych dodatków, która pozwala wystawiać samuraja na lokację ogólne.
Co do złotaz to pisząc o płatności miałem też na myśli płacenie za budynki.
Po prostu, gdy z jakiegokolwiek powodu masz płacić kamieniem, drewnem czy jabłkiem (tylko te surowce), to można zapłacić złotem (stawiania budynku, podpisywanie umowy, aktywowanie akcji z karty).
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: emka »

Arius pisze:Jest karta Japończyków z kolejnych dodatków, która pozwala wystawiać samuraja na lokację ogólne.
Tu akurat chodziło mi o same żetony obrony - czy w ogóle można stawiać je na lokacje frakcyjne (Japończyków, bo tylko u nich można plądrować frakcyjne) czy tylko na zwykłe :)
Oprócz tego to tak jak wyżej pisze MegAn, również zastanawia mnie kwestia karty Królewski basen od Egipcjan - czy jedna, pojedyncza aktywacja akcji tej lokacji czyści wszystkie dobra z innej karty w przypadku, gdy tamta była już aktywowana dwukrotnie czy tylko połowę z nich (czyli koszt poniesiony za jedną aktywację, a nie dwie)?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Portal Games »

Poprawiona karta do Azteków już jest w pudełkach! Wszyscy kopie gry, które aktualnie znajdują się w sklepach mają poprawioną kartę.

Jeżeli kupiłeś dodatek z pierwszej partii i posiadasz egzemplarz z błędną kartą prosimy zgłoś się do sklepu, w którym kupiłeś dodatek. Każdy sklep dostał od nas poprawione karty. Jedyne co musicie zrobić to zgłosić się do sklepu, w którym zamówiliście swoją kopię gry.

To nie wszystko. Osoby, które kupiły pierwsze egzemplarze z błędną kartą otrzymają także za pośrednictwem sklepu w ramach przeprosin małą niespodziankę przygotowaną przez nasze wydawnictwo.

Za wszelkie niedogoności przepraszamy i mamy nadzieję, że rozwiązanie które wdrożyliśmy pozwoli wam jak najszybciej uzyskać poprawioną kartę!
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

Po kilku pierwszych partiach pojawiły się następujące wątpliwości. Proszę o pomoc.

1. Aleja sfinksów + Sfinks.(wiem, że wcześniej było sporo postów na ten temat ale mimo wszystko proszę o potwierdzanie)

Wydaję na raz w jednej akcji 4 złota na aleję sfinksów aby otrzymać 4 punkty. Mam w Imperium 2 sfinksy. Czy otrzymam 8 punktów (każda uruchomienie akcji z osobna otrzyma +2 za sfinksy) czy 6 punktów (po prostu 4 + 2)?

2. Egipska karta Sanktuarium. Wydaj 1 robotnika aby wybrać kartę z ręki i położyć ją w swoim Imperium jako fundament; (...)

Pytanie zasadnicze - czy mogę położyć jako fundament kartę frakcyjną którą mam na ręce? Opis akcji nie mówi nic o tym, że nie można takiej karty położyć ale wątpliwość budzi fakt, że na rewersach kart frakcyjnych nie ma symbolu lokacji (w przeciwieństwie do kart zwykłych). Jak dla mnie mimo to można taką kartę położyć jako fundament chociaż bardzo dziwnie wygląda na stole rewers egipskiej karty frakcyjnej jako fundament.

3. Czy jak buduję kartę frakcyjną z cechą która odnosi się do kart frakcyjnych (np. egipski Łowca Niewolników albo rzymska Administracja) to cecha za ten budynek też uruchamia się od razu po jego zbudowaniu? Tutaj na 99% jestem pewien że tak jest, ale instrukcja akurat podaje przykład budynków odnoszących się do kolorów a nie typu budynku FRAKCYJNE i potrzebuję potwierdzenia na 100%.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Fungal pisze:Po kilku pierwszych partiach pojawiły się następujące wątpliwości. Proszę o pomoc.

1. Aleja sfinksów + Sfinks.(wiem, że wcześniej było sporo postów na ten temat ale mimo wszystko proszę o potwierdzanie)

Wydaję na raz w jednej akcji 4 złota na aleję sfinksów aby otrzymać 4 punkty. Mam w Imperium 2 sfinksy. Czy otrzymam 8 punktów (każda uruchomienie akcji z osobna otrzyma +2 za sfinksy) czy 6 punktów (po prostu 4 + 2)?

2. Egipska karta Sanktuarium. Wydaj 1 robotnika aby wybrać kartę z ręki i położyć ją w swoim Imperium jako fundament; (...)

Pytanie zasadnicze - czy mogę położyć jako fundament kartę frakcyjną którą mam na ręce? Opis akcji nie mówi nic o tym, że nie można takiej karty położyć ale wątpliwość budzi fakt, że na rewersach kart frakcyjnych nie ma symbolu lokacji (w przeciwieństwie do kart zwykłych). Jak dla mnie mimo to można taką kartę położyć jako fundament chociaż bardzo dziwnie wygląda na stole rewers egipskiej karty frakcyjnej jako fundament.

3. Czy jak buduję kartę frakcyjną z cechą która odnosi się do kart frakcyjnych (np. egipski Łowca Niewolników albo rzymska Administracja) to cecha za ten budynek też uruchamia się od razu po jego zbudowaniu? Tutaj na 99% jestem pewien że tak jest, ale instrukcja akurat podaje przykład budynków odnoszących się do kolorów a nie typu budynku FRAKCYJNE i potrzebuję potwierdzenia na 100%.
1. Jeśli mnie pamięć nie myli, to osiem.
2. Można, skoro akcja mówi o "karcie", to może być to dowolna.
3. Tak, wszystkie karty z cechą odpalają się od razu i działają też same na siebie.
ryuk23
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2016, 16:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: ryuk23 »

Witam.
Po pierwszej partii nurtuje mnie jedno pytanie na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Czy po spasowaniu prawie wszystkich graczy ostatni który zostaje może wykonać tylko jedną akcje i jest zmuszony również spasować? Czy może wykonywać tyle akcji na ile pozwalają mu zasoby i karty dopóki sam nie uzna, że pasuje. W instrukcji jest zapis mówiący, że nie można wykonywać więcej niż jednej akcji na turę.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: AkitaInu »

ryuk23 pisze:Witam.
Po pierwszej partii nurtuje mnie jedno pytanie na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Czy po spasowaniu prawie wszystkich graczy ostatni który zostaje może wykonać tylko jedną akcje i jest zmuszony również spasować? Czy może wykonywać tyle akcji na ile pozwalają mu zasoby i karty dopóki sam nie uzna, że pasuje. W instrukcji jest zapis mówiący, że nie można wykonywać więcej niż jednej akcji na turę.
Robi akcje dopoki nie spasuje. Inaczej mowiac moze zrobic nawet i 20 akcji :)

Wysłane z telefonu
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Lukasz1111 »

Chciałbym się dowiedzieć dokładnie o zasadach gry Atlantydami i czy mogą kłaść żetony technologii na kartach, które dają tylko bonus za zbudowanie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

Lukasz1111 pisze:Chciałbym się dowiedzieć dokładnie o zasadach gry Atlantydami i czy mogą kłaść żetony technologii na kartach, które dają tylko bonus za zbudowanie.
Kłaść możesz, ale poza żetonem ochronnym (z tarczą) nie będzie miało to większego sensu. Najpierw w życie wchodzi bonus za zbudowanie, dopiero możesz na nim położyć żeton :)
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Lukasz1111 »

Mam jeszcze pytanie dotyczące egipskiej karty "Pustynia" : Akcja: Odrzuć 1 kartę z ręki aby wskazać przeciwnika, który musi odrzucić 1 kartę z ręki. Dodatkowo otrzymujesz 1 pkt zwycięstwa". Czy mogę wybrać kartę, którą przeciwnik ma odrzucić czy on sam wybiera, którą odrzuca?
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: aigimig »

Lukasz1111 pisze:Mam jeszcze pytanie dotyczące egipskiej karty "Pustynia" : Akcja: Odrzuć 1 kartę z ręki aby wskazać przeciwnika, który musi odrzucić 1 kartę z ręki. Dodatkowo otrzymujesz 1 pkt zwycięstwa". Czy mogę wybrać kartę, którą przeciwnik ma odrzucić czy on sam wybiera, którą odrzuca?
on sam wybiera
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Lukasz1111 »

Jak działa karta Azteków "Zbiory kukurydzy" (Produkcja: 1 pkt zwycięstwa za każdy twój żeton łaski pasujący do lokacji w twoim Imperium)?
annak2
Posty: 46
Rejestracja: 10 sty 2017, 22:12
Has thanked: 13 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: annak2 »

Cześć,
pytanie od początkującego gracza: czy w trakcie plądrowania z wykorzystaniem karty Hołota konieczne jest użycie miecza czy wystarczą jedynie robotnicy?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

annak2 pisze:Cześć,
pytanie od początkującego gracza: czy w trakcie plądrowania z wykorzystaniem karty Hołota konieczne jest użycie miecza czy wystarczą jedynie robotnicy?
Tylko ludzie, bez mieczy.
Przy okazji polecam nieoficjalne FAQ do Osadników, powinno się przydać przy dalszych partiach - https://www.dropbox.com/s/tr0wqxui7mp8g ... Q.pdf?dl=0
annak2
Posty: 46
Rejestracja: 10 sty 2017, 22:12
Has thanked: 13 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: annak2 »

Yavi pisze:
annak2 pisze:Cześć,
pytanie od początkującego gracza: czy w trakcie plądrowania z wykorzystaniem karty Hołota konieczne jest użycie miecza czy wystarczą jedynie robotnicy?
Tylko ludzie, bez mieczy.
Przy okazji polecam nieoficjalne FAQ do Osadników, powinno się przydać przy dalszych partiach - https://www.dropbox.com/s/tr0wqxui7mp8g ... Q.pdf?dl=0
Wielkie dzięki:)
LA Alan
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2016, 09:37

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: LA Alan »

Hejka mam pytanie odnośnie kart akcji. Czy jeżeli trzeba wydać ludzika i np kamień aby dostać punkty, to czy zamiast kamienia można dać złoto. Do tej pory graliśmy że musiał być to konkretny surowiec narysowany na karcie i powiem szczerzę ze grało dobrze. Nowa osobo zasiała ziarno wątpliwości i teraz sam nie wiem czy to nie było by zbyt łatwo.
ODPOWIEDZ