Osadnicy: Narodziny Imperium - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

LA Alan pisze:Hejka mam pytanie odnośnie kart akcji. Czy jeżeli trzeba wydać ludzika i np kamień aby dostać punkty, to czy zamiast kamienia można dać złoto. Do tej pory graliśmy że musiał być to konkretny surowiec narysowany na karcie i powiem szczerzę ze grało dobrze. Nowa osobo zasiała ziarno wątpliwości i teraz sam nie wiem czy to nie było by zbyt łatwo.
Można złoto - zastępuje ono dowolny surowiec (kamień/drewno/jedzenie) :)
LA Alan
Posty: 6
Rejestracja: 08 gru 2016, 09:37

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: LA Alan »

w takim razie do czego odnosi się zasada zw strony 10 : "Złoto może być użyte w zastępstwie dowolnego Surowca (drewna, kamienia,
jadła), ale nie odwrotnie. Żetonów Złota nie można wymieniać na Surowce. " do jakiej sytuacji w takim razie nawiązuję pogrubione zdanie bo to właśnie przez nie graliśmy na takich zasadach jak napisałem wcześniej. Może to jest ukryty balans dla Egipcjan (w samej podstawce)/Atlantydów xD
Ostatnio zmieniony 15 sty 2017, 17:38 przez LA Alan, łącznie zmieniany 1 raz.
aigimig
Posty: 406
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: aigimig »

LA Alan pisze:Żetonów Złota nie można wymieniać na Surowce. " do jakiej sytuacji w takim razie nawiązuję pogrubione zdanie bo to właśnie przez nie graliśmy na takich zasadach jak napisałem wcześniej.
to jest po to, żeby na koniec rundy uniemożliwić wymianę złota na surowce, które możemy przechowywać na planszy frakcji :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

aigimig pisze:
LA Alan pisze:Żetonów Złota nie można wymieniać na Surowce. " do jakiej sytuacji w takim razie nawiązuję pogrubione zdanie bo to właśnie przez nie graliśmy na takich zasadach jak napisałem wcześniej.
to jest po to, żeby na koniec rundy uniemożliwić wymianę złota na surowce, które możemy przechowywać na planszy frakcji :)
Tak jest. Złota możesz używać jako surowców, ale nie możesz go sobie wymienić fizycznie np. na jabłka i przechowywać.
sawor24
Posty: 20
Rejestracja: 04 mar 2016, 13:03
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: sawor24 »

Pytanko w sprawie minidodatku Ekspedycji

Żetony Ekspedycji losujemy, czy pierwsza osoba, która pasuje wybiera sobie konkretny, który jej pasuje?


I od razu przy okazji, czy te 4 żetony są dobrze zbalansowane?
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tomas800 »

Portal Games pisze:
AkitaInu pisze:Gdzieś mi się obiło o uszy że jeżeli dostajemy produkcję z karty przeciwnika to żeton koła zębatego nie ma znaczenia.

Ma to sens :)

Dostajemy produkcję, raz. A koło zębate nie podwaja produkcji tylko produkcja następuje dwa razy :)

Jak najbardziej masz rację. Koło zębate nie podwaja produkcji tylko produkuje kolejny raz. Czyli nie w wyniku tragarzy uzyskamy tylko "wydrukowaną" produkcję znajdującą się na karcie ;)

W instrukcji natomiast napisane jest, że podwaja produkcję. Rozumiem, że jest błąd w instrukcji? Ma to znaczenie podczas przyznawania pkt za zaawansowany żeton technologii i przy kartach, w których jest ograniczenie co do produkcji surowców.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

tomas800 pisze: W instrukcji natomiast napisane jest, że podwaja produkcję. Rozumiem, że jest błąd w instrukcji? Ma to znaczenie podczas przyznawania pkt za zaawansowany żeton technologii i przy kartach, w których jest ograniczenie co do produkcji surowców.
Tak, to skrót myślowy. Produkcja nie jest podwajana, odbywa się dwa razy. Żeton zaawansowany punktujący na lokacji produkcyjnej ze zwykłym żetonem da nam więc 2 punkty zwycięstwa itd.
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zbazyl86 »

Czy może mi ktoś wyjaśnić w jaki sposób Egipcjanie mogą zdobyć żeton łaski bogów z dodatkiem Aztekowie?
Wszystkie inne frakcje pośród 10 nowych kart mają takie możliwości, 1-2 karty gdzie żeton łaski pozyskuje się z np. z zawarcia umowy. Egipcjanie chyba nie mają własnych możliwości do pozyskania zasobu? Nie jestem zresztą pewien czy w jakikolwiek inny sposób mogą je pozyskać?
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tomas800 »

Witam. Mam kilka pytań odnośnie Azteków i kart innych frakcji z tego dodatku:
1) Czy mając kartę produkcyjną z modlitwą (np. Szczodrość Bogów) aktywuje się ona też w momencie zbudowania czy tylko w fazie Produkcji? W instrukcji co prawda jest napisane, że w przypadku takich kart uruchamia się modlitwę w fazie produckji ale możę to jakieś niedopatrzenie i w momencie zbudowania tez się aktywuje.
2) Karta Posąg Bogów - rozumiem, że najpierw dobieram żetony łaski a dopiero po tym Dobra, które daje ta karta? No i nawiązując do punktu wyżej, to karta ta daje dobra w momencie zbudowania?
3) Kalendarz Azteków - chciałem skorzystaż z tej karty ale nie mogłem już wykonać bonusowej dodatkowej akcji czy mimo, że nie spełnie wszystkiego na tej karcie to mogę skorzystać z tej karty wykonać modlitwę i nei robić juz dodatkowej akcji. Czy cała karta musi dać efekt żeby móc z niej skorzystać?
4) Największy wróg - rozumiem, zę mogę umieści kartę co rundę więc mogę mieć pod tą kartą więcej niż jedną kartę? drugie pytanie czy cecha raz aktywowana działą do końca gry czy w każdej rundzie muszę wykonać akcję by móc skorzystać z cechy? NO i czy wykorzystując kartę za pomocą cechy odrzucam ją czy zostaje pod kartą?
5) Święta zdobycz, Akcja: Wydaje 2 mieczyki, aby natychmiast Spląrować .... Czy uwzględniam żętony obrony,zaawansowaną technologię obory i samurajów czy niezależnie co leży na karcie to wystarczą dwa miecze?
pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Portal Games »

tomas800 pisze:Witam. Mam kilka pytań odnośnie Azteków i kart innych frakcji z tego dodatku:
1) Czy mając kartę produkcyjną z modlitwą (np. Szczodrość Bogów) aktywuje się ona też w momencie zbudowania czy tylko w fazie Produkcji? W instrukcji co prawda jest napisane, że w przypadku takich kart uruchamia się modlitwę w fazie produckji ale możę to jakieś niedopatrzenie i w momencie zbudowania tez się aktywuje.
Karta produkcyjna uruchamia się dodatkowo po wybudowaniu.
2) Karta Posąg Bogów - rozumiem, że najpierw dobieram żetony łaski a dopiero po tym Dobra, które daje ta karta? No i nawiązując do punktu wyżej, to karta ta daje dobra w momencie zbudowania?
Dobra dobierane w fazie Produkcji pobiera się najpierw z planszy Frakcji, potem z Umów (w dowolnej kolejności), na końcu z kart Produkcyjnych (w dowolnej kolejności).
Tak, karta aktywuje się w momencie zbudowania.
3) Kalendarz Azteków - chciałem skorzystaż z tej karty ale nie mogłem już wykonać bonusowej dodatkowej akcji czy mimo, że nie spełnie wszystkiego na tej karcie to mogę skorzystać z tej karty wykonać modlitwę i nei robić juz dodatkowej akcji. Czy cała karta musi dać efekt żeby móc z niej skorzystać?
Można użyć samego pierwszego działania.
4) Największy wróg - rozumiem, zę mogę umieści kartę co rundę więc mogę mieć pod tą kartą więcej niż jedną kartę? drugie pytanie czy cecha raz aktywowana działą do końca gry czy w każdej rundzie muszę wykonać akcję by móc skorzystać z cechy? NO i czy wykorzystując kartę za pomocą cechy odrzucam ją czy zostaje pod kartą?
Można mieć więcej niż jedną kartę (ale im więcej się ich ma, tym lepszym celem Plądrowania ta Lokacja się staje). Podłożone karty pozostają pod Największym Wrogiem do końca gry. Nie rozumiem pytania o "aktywowaną cechę" - aktywuje się Akcję, Cecha działa "zawsze gdy...". Akcja tej karty i Cecha tej karty nie zależą od siebie.
5) Święta zdobycz, Akcja: Wydaje 2 mieczyki, aby natychmiast Spląrować .... Czy uwzględniam żętony obrony,zaawansowaną technologię obory i samurajów czy niezależnie co leży na karcie to wystarczą dwa miecze?
Koszt Akcji należy odpowiednio podnieść, jeśli karta będąca jej celem jest chroniona.

- Piotr
http://www.portalgames.pl
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tomas800 »

Pytanie do Azteków.
Czy w przypadku modlitwy gdzie jest "ogłoś" lub "wybierz" zawsze dostajemy tylko profity za ten jeden kolor czy np mając pasujące żetony łaski do więcej niż jednego koloru dostaniemy określone dobra? Np karta Ołtarz ofiarny:
-Pierwsza sytuacja gdzie nie chcę losować kart ale mam żeton łski bogów trójkolorowy i szary, to czy mogę oglosić szary i trójkolorowy (jako czerwony) i dostać dwa surowce (jadło i kamień) czy tylko mogę dostac jeden typ mimo posiadania dwóch różnych kolorów żetonów łaski bogów bioroących udział w modlitwie? - mi sie wydaje ze w takiej sytuacji mimo wszystko mogę tylko jeden kolor ogłosić
- Druga sytuacja ta sama karta: decyduje sie losować 5 kart (mam żęton łąski trojkolorowy i szary), ogłaszam kolor czerwony i losuję 5 kart. Wylosowałem czerwoną kartę to czy otrzymuje tylko za ogłosznoy kolor czyli czerwony (dwa jadła bo mam czerwony żeton łaski) czy jak posiadam jeszcze żęton szary to dostąnę dodatkowo kamień.
Reasumując czy za modlitwę gdzie jest "wybrać" lub "ogłosić" dostajemy zawsze tylko jeden typ dóbr mimo posiadanych żetonów łaski w innym biorącym, ale nie "wybranym" lub "ogłoszonym" kolorze?
dizzit
Posty: 290
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: dizzit »

Nie jestem pewien na 100% ale na 99% tylko jeden kolor.
Aztekami w czwartej rundzie nie ma problemu mieć już wszytskie rodzaje żetonów łaski. Rczej nie ma opcji żeby modlitwa niezależnie czy wogóle co kolwiek trafiło się w kartach dawała 10 surowców/kart/technologii itd. Cały bonus gry Aztekami jest z tego że trójkolorowy żeton umozliwia ciągniecie podwójnie podstawowych surowców (szary/brązowy/czerwony) o ile mamy oczywiście dodatkowe łaski w poszczególnych kolorach
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: tomas800 »

Tak właśnie myślałem. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 110
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zuroslawski »

Witam

Taka sytuacje miałem dziś z żoną grając w Osadników gdzie gra kolejny raz nam się zapętliła. W tej sytuacji zamiast jadła można wydać złoto aby dostać złoto i pkt zwycięstwa, i tak w kółko. Wg. mnie ta kartę powinno się użyć tylko 2 razy. W erracie nic nie ma na temat złotego bazaru. Ostatnio bardzo często gramy w Osadników ale bardzo często zdarza się taka sytuacja że można w nieskończoność nabijać pkt. i tworzy się swego rodzaju perpetuum mobile. Proszę o pomoc.Obrazek

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Miedzcu »

zuroslawski pisze:(...)
też się na to nabrałem kiedyś - w domyśle czerpiąc z innych gier po jakimś czasie od przeczytania instrukcji Osadników interpretujemy że jeżeli na karcie nie pisze inaczej to akcje można wykonywać dowolną ilość razy...no ale prawda jest taka że można akcje wykonać raz na rudnę chyba że jest napisane inaczej ;) Mi wystarczyła jedna rozgrywka popsuta moim błędnym zapamientaniem instrukcji i teraz już wiem że w Osadnikach:NI zasada mówiąca o możliwej ilości wykonywaniu akcji brzmi tak a nie inaczej :D

Można to też sobie zakodować jako że na planszy frakcyjnej gracza przy akcji mamy dopisek "Możesz wykonać ją wielokrotnie" czyli autor nam przypomina kiedy coś możemy wykonać wielokrotnie lub wiecej niż raz - a w domyśle akcje można wykonywać jednokrotnie (i to nie jest zapisywane na kartach tylko już do zapamiętania jako zasadę) :)
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2017, 14:45 przez Miedzcu, łącznie zmieniany 1 raz.
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 110
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zuroslawski »

Czyli jeśli nic nie pisze, akcje wykonujemy raz na rundę? Jeśli pisze że 2 razy, to 2 razy?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Miedzcu »

zuroslawski pisze:Czyli jeśli nic nie pisze, akcje wykonujemy raz na rundę? Jeśli pisze że 2 razy, to 2 razy?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Dokładnie tak - wykorzystanie danej akcji oznaczamy dobrem którym musieliśmy opłacić daną akcje kładąc je na daną kartę- wiemy wtedy ile razy już skorzystaliśmy z danej akcji w danej rundzie :)
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 110
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zuroslawski »

Witam

Mam pytanie odnośnie świątyni Ra: czy przejmując kartę produkcyjną przeciwnika, przejmujemy również surowce wyprodukowane z tej karty ale niewykorzystane przez drugą osobę?

Drugie pytanie: czy posiadając 2 administrację rzymskie i budując kartę rzymską otrzymujemy pz i złoto za każdą administrację?

Trzecie pytanie: czy idąc po surowiec mogę użyć np. 4 ludzików aby iść po 2 drewna w jednej akcji?

Proszę o informację;-)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Yavi »

zuroslawski pisze:Witam

Mam pytanie odnośnie świątyni Ra: czy przejmując kartę produkcyjną przeciwnika, przejmujemy również surowce wyprodukowane z tej karty ale niewykorzystane przez drugą osobę?

Drugie pytanie: czy posiadając 2 administrację rzymskie i budując kartę rzymską otrzymujemy pz i złoto za każdą administrację?

Trzecie pytanie: czy idąc po surowiec mogę użyć np. 4 ludzików aby iść po 2 drewna w jednej akcji?

Proszę o informację;-)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
1. Nie.
2. Tak.
3. Tak.
Zrecyr
Posty: 9
Rejestracja: 30 maja 2017, 13:24

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Zrecyr »

Witam, mam jeszcze parę pytań co do reguł, ponieważ nie wszystko zostało dokładnie wyjaśnione a jesteśmy początkującymi graczami.
1) Co w sytuacji, gdy po aktywowaniu akcji karty Atlantydy Przemytnicy dająca cechę do końca rundy pozwalająca kopiować efekt akcji wysyłania ludzi po karty albo zasoby do końca rundy, Rzym lub Japonia ją mi odrzucą poprzez Inżynierów albo Garnizon? Tracę wtedy tą cechę, czy ona jest aktywna do końca rundy ? Drugi przypadek to Egipt zabierze mi ten budynek Świątynią Ra to wtedy też tracę tą cechę z braku budynku ją powodującą, czy jednak cecha "do końca tury" jest nieodwołalna?
2) Czy królewski basen w przypadku, gdy karta akcji ma podwójne użycie, czyści oba użycia, czy tylko jedno ? Jeśli jedno, to czy karty neutralne działają tak samo, czy czyszczą oba użycia ?
3) Kwestia wyjaśnienia mechaniki Atlantydów ponieważ nie potrafimy nimi przekroczyć 60 punktów i nie wiemy czy to problem złej taktyki czy niezrozumienia zasad.
a)Na start rundy na karcie produkującej 2 drewna znajduje się znacznik technologii oraz punktowy. W fazie produkcji dostaję 2 razy po 2 drewna + dwa razy po jednym punkcie zwycięstwa ?
b)Posiadam kartę cechy- za każdym razem jak zbuduję szary budynek, dostaję 1 złota i 1 PZ. Kładę na nim znacznik technologii oraz punktowy. Za zbudowanie następnego szarego budynku dostaję
raz 2 złota i 2 PZ + 1 PZ z żetonu punktowego za podwojenie aktywacji cechy, czy 2 razy po 1 złota i 1PZ + 2 razy po 1 PZ za aktywowanie dwa razy tej samej cechy.
c)Na karcie tragarzy posiadam żeton punktujący i technologii. Wykonuję akcję za jabłkopomidora i wysyłając na kartę produkcji 2 drewna z położonymi na niej żetonami technologii i punktującymi
dostaję 2 drewna z produkcji i 1 PZ z żetonu punktującego na produkcji, czy 4 drewna z racji żetonu technologii + 2 razy 1 PZ z żetonu punktującego na drewnie. Dodatkowo dostaję 1 PZ za żeton na tragarzach. I mogę wykonać akcję drugi raz z powodu żetonu technologii. Moim zdaniem prawidłowa punktacja tego zagrania to za 1 jabłko dostajemy 2 drewna + 1 PZ z karty produkcji oraz 1 PZ za wykonanie akcji na karcie Tragarzy.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

1. W obu przypadkach grający Atlantydami traci cechę.
2. Oba. Jedna akcja z basenu czyści wszystkie dobra wydane na dotychczasowe aktywacje innej karty.
3. a) Tak. Dwa razy po 2 drewna + dwa razy 1 punkt zwycięstwa.
b) To drugie czyli 2 razy po 1 złota i 1 PZ + 2 razy po 1 PZ.
c) Prawidłowa punktacja to 2 drewna + tylko 1 PZ pochodzący z wykonania akcji na karcie Tragarzy (na ktorej leży żeton punktujący). Zarówno żeton technologii jak i punktujący które leżą na karcie produkcyjnej nie mają tu znaczenia i nic nie przynoszą. Karta tragarzy nie uruchamia produkcji budynku produkcyjnego tylko dostarcza dóbr które na niej są wydrukowane.
Zrecyr
Posty: 9
Rejestracja: 30 maja 2017, 13:24

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Zrecyr »

Witam ponownie. Zakupiłem wczoraj wszystkie dodatki. Czy Aztekowie posiadają o 10 kart mniej niż wszystkie nacje, czy któryś z dodatków dostałem w starej wersji ?
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 110
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: zuroslawski »

Witam. Mam pytanie odnośnie Łowcy niewolników i sposób punktacji tej karty.

Przykład.
Buduje piramidę która ma dwa kamienie ale zamiast tych kamieni płacę złotem. Dostaje wówczas 4 PZ po 2 za każde złoto ? Dobrze rozumuje tą kartę?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: Fungal »

zuroslawski pisze:Witam. Mam pytanie odnośnie Łowcy niewolników i sposób punktacji tej karty.
Przykład.
Buduje piramidę która ma dwa kamienie ale zamiast tych kamieni płacę złotem. Dostaje wówczas 4 PZ po 2 za każde złoto ? Dobrze rozumuje tą kartę?
Nie.

Płacisz standardowy koszt karty i oprócz niego możesz dopłacić 1 złoto aby dostać 2 PZ albo 1 kamień aby dostać 1 PZ.

W Twoim przykładzie płacisz 2 złota za samo wybudowanie piramidy + decydujesz się dopłacić trzecie złoto i dostajesz za to 2 VP.
pabellos
Posty: 81
Rejestracja: 28 lut 2016, 23:03
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium

Post autor: pabellos »

Pytanie dyletanta ale myślę że dla wyjadaczy nie będzie stanowiło problemu. Jak rozumieć zapis w instrukcji, że nie można wykonać więcej niż jednej akcji naraz? Czy to znaczy, że w fazie akcji w jednej rundzie mogę maksymalnie zbudować tylko jeden budynek/podpisać jedną umowę/splądrować jedną lokalizację? Proszę o potwierdzenie, że dobrze rozumiem, iż położenie żetonu obrony nie jest akcją?
"Splendor" - pierwsza gra, która spodobała się Żonie (po wielu nieudanych próbach - Rzymianie do domu, Zaginione Miasta). Proszę ekspertów o porady na priv, jaki uczynić następny krok w wprowadzaniu Małżonki w planszówkowy świat...
ODPOWIEDZ