Pan Lodowego Ogrodu - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: okon »

??????????????????????????
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: metyu »

Przecież kolega już Ci odpisał, Vuko wycofuje tylko znaczniki wpływu; jednostki zawsze dają dominację.
Marcosii
Posty: 159
Rejestracja: 11 sty 2015, 12:48
Lokalizacja: Wlkp.
Has thanked: 177 times
Been thanked: 13 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Marcosii »

W nowej instrukcji o ile dobrze czytam i porownuje ( a dopiero zabieram się za ta gre) jest blad w przykładzie przesuwania znacznikow Inicjatywy ( nowa str 11, stara str. 8 ). W starej te znaczniki były już na roznych etapach, w nowej sa wyjściowo na tym samym. Kolejność w nowej została skopiowana ze starej instrukcji a powinno to wygladac chyba inaczej. Dobrze zauwazylem czy cos mi się kreci ?
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zawias »

Hmm, ja tam widzę błąd taki, że czarny znacznik powinien być pod zielonym, jeśli "Ruch ten jest wykonywany zgodnie z kolejnością
z poprzedniej rundy". Czyli gracz zielony będzie trzeci, a czarny czwarty. Czy mam rację ?

A jest napisane:
"Podczas fazy Inicjatywy gracz niebieski przesuwa swój znacznik o jedno pole, gracz czarny o dwa pola, gracz zielony o jedno pole, a gracz czerwony o dwa. Zgodnie z nową kolejnością Inicjatywy, gracz czerwony będzie pierwszy, gracz niebieski – drugi, gracz czarny – trzeci, a gracz zielony – czwarty."

Poza tym w nowej instrukcji znalazło się kilka literówek :P
Awatar użytkownika
Jagdtiger
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2011, 14:50
Lokalizacja: Straszyn

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Jagdtiger »

W nowej instrukcji przy opisie umiejętności czyniącego-szpiega pojawia się wyjaśnienie, które mi się trochę kłóci z treścią innego zapisu instrukcji. A mianowicie jest napisane, że nie można przydzielić dwóch tych samych zdolności specjalnych ataku. O ile dobrze zrozumiałem, to jednostka trzeciego poziomu nie ma już tego ograniczenia, więc wydaje mi się, że powinna być możliwość ustawienia sobie w fazie aktywacji dwóch np ataków i ulepszenia umiejętności jeszcze o dwa ataki ekstra, czyli w konsekwencji mamy jednostkę o sile 4?
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: wis »

Jednostka trzeciego poziomu może mieć powtarzające się symbole, ALE szpieg nie może wybrać dwóch tych samych ulepszeń ze swojej zdolności. Czyli maksymalnie wyciągniesz trzy ataki (jeden z czynienia, dwa kupione na stałe).
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: zawias »

Ostatnio testowałem sobie wariant solo i mam pytanie dotyczące Ataku GN.
1. Czy GN atakuje jednostkami tylko wtedy gdy wyrzucimy 6 na kostce podczas rozgrywania swoich akcji ?
2. Czy akcje dla GN są ponumerowane wg. tych znaczników na planszy, czy jednak Żmijowe gardło to nr 1 na kostce, a nie 0 ?
2. Czy GN atakuje również podczas aktywacji jednostek w pkt.6 (ja płacę za to 2 złota, a GN nic) ?

I jeszcze pytanie dotyczące ruchu jednostek GN. Kiedy przemieszczamy jednostki które się NIE PRZEMIESZCZAJĄ na początku rundy?
Chodzi mi tu np. jak ruszają się Oświecone istoty, żeby przenieść się do następnego obszaru, aby postawić czerwoną wieżę.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 396
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 50 times
Been thanked: 10 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: hrachubi »

zawias pisze:Ostatnio testowałem sobie wariant solo i mam pytanie dotyczące Ataku GN.
1. Czy GN atakuje jednostkami tylko wtedy gdy wyrzucimy 6 na kostce podczas rozgrywania swoich akcji ?
...
Gdy zobaczyłem pierwsze pytanie zastanawiałem się o co chodzi. W instrukcji nie ma nic co by sugerowało "gdy na kostce wypadnie X to zrób akcję Y" ;) Przyznaję sam miałem małą zagadkę na początku z tym jak grać solo.

Zasady interpretuję tak: Gdy rozpatrujesz Akcję na której położyłeś swój Znacznik Akcji, to przed swoim ruchem wykonujesz ruch GN - akcję opisaną w instrukcji gry solo - czyli rzut kostką z dokładaniem Znaczników Wpływu lub jednostek oraz atak. Czyli gdy wybierasz żmijowe gardło - GN nic nie robi. Gdy wybierasz ruch - najpierw rzucasz kostką i wynik wskazuje gdzie wstawić wpływ GN.

Z takiej interpretacji wynika, że GN atakuje gdy gracz wybierze atak i GN nic za to nie płaci.

Co do Czerwonych Istot: Interpretował to bym tak, że nie mogą się ruszyć z danego regionu dopóki w nim nie powstanie Czerwona Wieża. Gdy powstanie - rzut kostką i przemieszczenie.
Pytanie moje w tym przypadku, czy blokada ruchu jest bezwzględna np. od razu gdy trafią na planszę, czy tylko gdy trafią do regionu gdzie jest co najmniej jeden znacznik wpływu GN? Gdy nie ma takowego - może się przemieszczać?
a_patch
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2015, 17:56

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: a_patch »

Dzięki za ten wątek. Odpowiedział na wiele moich pytań. Jednak parę jeszcze pozostało.

O wariant solo mi się właśnie rozchodzi.

Zwłaszcza o ruchy Gracza Niezależnego (GN) Oto moje pytania:

1."GN stara się zabijać jednostki jak najwyższego poziomu", czyli jak mu się nie uda, to atakuje niższe, a potem znaczniki, byle by zabić? Czy jego atak kończy się na najwyższej? W takim przypadku dodanie tarcz do specjalnych umiejętności jednostek zachowa je zawsze przy życiu (z wyjątkiem ataków Krabów van Dykena), czyli można ich używać jako tarcz.

2.Czy jak GN ma do wybory zabić mój znacznik, albo neutralny, to który wybierze? Na przykład: w rejonie znajduje się znacznik neutralny, mój i jednostka pierwszego poziomu NG. Jak zabije moją, to nie będzie miał dominacji, a co za tym idzie punktów. Jak zabije neutralną, to ma możliwość zdobycia punktów za drugie miejsce.

3.GN grający van Dykenem nie ma żadnych korzyści ze specjalnej zdolności Grajka, tak?

4.GN grajacy Fjollsfinnem, gdy ma oba Drakkary i dominuje tylko w jednym rejonie, to przenosi wszystkie jednostki do rejonu w którym NIE dominuje. Czy dzieje się tak nawet, gdy przez to straci dominację w obu rejonach?

5.Zdolność Grabieży Oświeconych Istot dotyczy zasobów innego gracza, czy w przypadku gry solo, gdzie GN nie ma żadnych zasobów, biorę je sobie z banku?
Awatar użytkownika
jabulanix
Posty: 139
Rejestracja: 22 kwie 2013, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: jabulanix »

Czy gdzieś w ogóle jest jakieś rozsądne wyjaśnienie wariantu solo? Fajnie że go dodano w drugiej edycji, ale instrukcja nie mówi mi kompletnie nic jak w niego grać, a tu część pytań dostało odpowiedź, część nie. Więc nadal jest to dla mnie niestety martwy tryb, a szkoda, bo współgraczy mam problem do gry ściągnąć :/
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: schizofretka »

Czy komuś udało się otrzymać od Red Impa brakujące elementy? Pisałem już kilka razy i zero odzewu. Trochę przykro, że pierwszy raz coś takiego mnie spotyka akurat od wydawcy którego byłem fanem i dwukrotnie wspierałem na wspieram.to.

Ewentualnie czy ktoś z Warszawy mógłby mi pożyczyć na kilka dni żeton martwego śniego, bym sobie go skopiował?


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

Ogłupił mnie zapis w instrukcji dotyczący Martwego Śniegu: "Tylko gracz, który wygra w ten sposób grę, może wywołać martwy śnieg" - str.20

1. Czy to oznacza, że ktoś kto by przegrał poprzez wywołanie Martwego Śniegu nie może zagrywać akcji czynienia jeżeli jego akcja wywoła Martwy Śnieg?
2. Jeżeli jest tak jak w punkcie 1. to jak ma się do tego to, że po wywołaniu Martwego śniegu wg instrukcji oblicza się Reputację i właściwie zależne jest to od ilości znaczników Vuko?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

Tomzaq pisze:Ogłupił mnie zapis w instrukcji dotyczący Martwego Śniegu: "Tylko gracz, który wygra w ten sposób grę, może wywołać martwy śnieg" - str.20

1. Czy to oznacza, że ktoś kto by przegrał poprzez wywołanie Martwego Śniegu nie może zagrywać akcji czynienia jeżeli jego akcja wywoła Martwy Śnieg?
2. Jeżeli jest tak jak w punkcie 1. to jak ma się do tego to, że po wywołaniu Martwego śniegu wg instrukcji oblicza się Reputację i właściwie zależne jest to od ilości znaczników Vuko?
Nikt nie jest w stanie pomóc? :(
Who is John Galt?
Posiadam
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: swiety_1984 »

W pierwszej wersji instrukcji i zasad nie bylo o tym ze tylko wygrywajacy moze wywolac martwy snieg. I bylo narzekanie na "losowych zwyciezcow" bo ktos kto nie mial szans na zwycięstwo "dawal je" komus innemu. Dla mnie zmiana troszke bez sensu, bo byl to dodatkowy czynnik ktorego trzeba bylo pilnowac duzo bardziej niz w nowej wersji zasad, ale to moja opinia i stosuje stare zasady.

2 to sposob obliczania zwyciestwa, tylko ze pewnie zapis niescisly bo trzebo to w taki sposob obliczyc przed wywolaniem wg nowych zasad zeby sprawdzic czy mozesz go wywolac. W starych zasadach nastepowalo takie podliczanie wlasnie po wywolaniu przez kogokolwiek. Pewnie zasada nie zostala przeredagowana
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Skiborg »

Tomzaq pisze:
Tomzaq pisze:Ogłupił mnie zapis w instrukcji dotyczący Martwego Śniegu: "Tylko gracz, który wygra w ten sposób grę, może wywołać martwy śnieg" - str.20

1. Czy to oznacza, że ktoś kto by przegrał poprzez wywołanie Martwego Śniegu nie może zagrywać akcji czynienia jeżeli jego akcja wywoła Martwy Śnieg?
2. Jeżeli jest tak jak w punkcie 1. to jak ma się do tego to, że po wywołaniu Martwego śniegu wg instrukcji oblicza się Reputację i właściwie zależne jest to od ilości znaczników Vuko?
Nikt nie jest w stanie pomóc? :(
Jeśli chcesz wywołać MŚ i zakończyć grę, musisz sobie wcześniej policzyć czy wygrasz. My tak gramy i problemu z tym nie ma. Zero losowości ma to do siebie, że trzeba bardzo mocno wszystko kalkulować, bo nie gra się po to, żeby zakończyć grę, tylko żeby wygrać. I w tym wypadku wygrywa ten kto lepiej kalkulował i przewidywał, a nie "przypadkowy" gracz, któremu zwycięstwo da gracz, który już rozgrywki nie wygra, i sobie będzie czynił "do woli". Moim zdaniem jest to dobra zmiana ;)
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Indar »

W sumie jako wątpliwość :)
Kiedyś pytałem ale nie uzyskałem odpowiedzi - czy chcąc zmodyfikować 1 edycję do 2 wystarczy mi nowa mapa i zasady 2 edycji? Czy też jest jeszcze coś co jest zmienione?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: FortArt »

Nawet to jest Ci zbędne. Mapa jest ta sama, tylko teraz ma inną drugą stronę. Zmieniły się planszetki graczy - nowe mają komplet ikonek z wszystkimi zdolnościami.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

Czyszczę po sobie
Ostatnio zmieniony 04 sty 2017, 23:47 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: misioooo »

FortArt pisze:Nawet to jest Ci zbędne. Mapa jest ta sama, tylko teraz ma inną drugą stronę. Zmieniły się planszetki graczy - nowe mają komplet ikonek z wszystkimi zdolnościami.
Ta "nowa" mapa jest ciut inna. Prowincje łączą się inaczej i niektóre mają inną ilość sąsiadujących regionów.
Ale tak, wystarczą zasady v2 i można grać na mapie v1.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

W jakiej kolejności korzysta się ze zdolności szybkość? Zgodnie z torem inicjatywy? Jeśli tak to od pierwszego czy od ostatniego gracza na torze inicjatywy? Ma to duże znaczenie dla przebiegu gry.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: krecilapka »

Po kolei. Czyli najpierw gracze których stos stoi na niższej liczbie a później Ci na wyższej. No a kolejność na stosie to z góry na dół. Pierwszy na wierzchu ostatni na dole.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

Nie za bardzo opłaca się być pierwszym
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 965
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 187 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: krecilapka »

Tomzaq pisze:Nie za bardzo opłaca się być pierwszym
I tak i nie ;).
Zauważ że w tej grze wybierasz czy chcesz wcześniej czy później grać. Będąc pierwszym na pewno mogłeś wybrać akcję na której ci zależy. Nikt nie mógł Ciebie przyblokować. Może ci się udać dwa razy poprawić swoją reputację! Przeważnie też czynisz ostatni. Więc wiesz jak możesz sobie pozwolić z magią. Ale faktycznie ktoś może Cię oszukać np. Mówiąc nie atakuj mnie ja Ciebie nie zaatakuje. No i nie będziesz miał możliwości mu odpłacić będąc po nim jeśli zdradzi.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Col. Frost »

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem drugiej edycji i nurtuje mnie jedno pytanie, zadane zresztą w tym wątku, nawet na tej stronie. Pozwolę sobie jednak je zadać ponownie, bo osoby odpowiadające na nie, albo tak właściwie nie udzieliły tej odpowiedzi, albo głupi-ja nic nie zrozumiałem z ich wywodu. Ale do rzeczy:

Martwy śnieg: Zgodnie z instrukcją może go wywołać jedynie gracz, któremu przyniesie on zwycięstwo. A zatem oznacza to, że:
a) Nikt nie może używać akcji czynienia, poza graczem, który po obliczeniu reputacji będzie w najdogodniejszej sytuacji i w konsekwencji wygra grę.
czy
b) Czynienia można używać właściwie dowolnie dopóki nie uczyni tego również wspomniany w pkt. a) gracz, który skończy w ten sposób grę.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Tomzaq »

A.
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ