Splendor - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Splendor - pytania i wątpliwości

Post autor: Szamano »

Nie mogę znaleźć w instrukcji, czy klejnoty gracze mają widoczne dla innych graczy? czy mogą mieć ukryte?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Splendor

Post autor: carlos »

Widoczne. :) Znajdziesz to w instrukcji na stronie z przebiegiem gry, a dokładnie "Wybór znaczników".
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Szamano »

A no jest... ;p umiejętność czytania ze zrozumieniem. http://www.essay.republika.pl
Ostatnio zmieniony 10 paź 2016, 12:40 przez Szamano, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr.Perfect
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2014, 18:57

Re: Splendor

Post autor: Mr.Perfect »

Witam.

Mam 3 pytania dotyczące wykorzystania "jokerów":

- czy po zarezerwowaniu karty musze ją wykupić od razu w nastepnej kolejce?

- w instrukcji jest zasada o 3 kartach w rece - czy moge zarezerwować wiecej niż 1 karte ze stołu?

- w przypadku gdy nie ma złota w banku to czy karta zarezerwowana może być zagrana dopiero po tym jak złoto wróci do banku?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Mr.Perfect pisze:Witam.

Mam 3 pytania dotyczące wykorzystania "jokerów":

- czy po zarezerwowaniu karty musze ją wykupić od razu w nastepnej kolejce?

- w instrukcji jest zasada o 3 kartach w rece - czy moge zarezerwować wiecej niż 1 karte ze stołu?

- w przypadku gdy nie ma złota w banku to czy karta zarezerwowana może być zagrana dopiero po tym jak złoto wróci do banku?

Pozdrawiam.
1. Nie, zarezerwowana karta może sobie leżeć u Ciebie jak długo chcesz, możesz jej nawet nigdy nie wystawić.
2. Możesz zarezerwować więcej niż jedną kartę, ale tylko jedną w jednej kolejce i nigdy na raz nie możesz mieć więcej niż trzy karty zarezerwowane.
3. Gdy nie ma złota w w banku rezerwujesz kartę bez pobierania złota niestety. Może ona być zagrana na stół przez ciebie w każdej chwili, jak tylko będziesz w stanie za nią zapłacić. Nie musisz mieć do tego złota.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2014, 00:08 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Splendor

Post autor: carlos »

Mr.Perfect pisze:Witam.

Mam 3 pytania dotyczące wykorzystania "jokerów":

- czy po zarezerwowaniu karty musze ją wykupić od razu w nastepnej kolejce?

- w instrukcji jest zasada o 3 kartach w rece - czy moge zarezerwować wiecej niż 1 karte ze stołu?

- w przypadku gdy nie ma złota w banku to czy karta zarezerwowana może być zagrana dopiero po tym jak złoto wróci do banku?

Pozdrawiam.


1. Nie musisz.

2. Możesz, ale oczywiście nie w jednej turze.

3. Wystawienie karty zarezerwowanej nie ma żadnego powiązania ze złotem w banku.



:)
Mr.Perfect
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2014, 18:57

Re: Splendor

Post autor: Mr.Perfect »

Dziekuje bardzo za pomoc :)
Miotelka
Posty: 26
Rejestracja: 19 sie 2013, 09:21
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Miotelka »

magazynowanie i przetrzymywanie klejnotów jest jak rozumiem dozwolone. Bo chyba o to w tej grze chodzi, żeby rozsądnie utrudniać grę przeciwnikom. W związku z tym pytania:
1. Co się dzieje, jak jest możliwych do zabrania tylko tylko dwa rodzaje klejnotów (sztuk mniej niż 4) lub tylko jeden kolor ale w ilości mniejszej niż 4. Czy mam rozumieć, że gracz jest stratny i zabiera mniejsza ilość wg zasad? (to się wydaje logiczne)
2. Teraz to ważniejsze pytanie... co się dzieje, jak gracz nie ma możliwości wykonania żadnego ruchu. Nie może nic kupić z powodu braku odpowiednich klejnotów. Nie może zabrać żadnych klejnotów, bo nic nie ma w banku i nie może żadnej kraty zarezerwować bo ma już 3 na ręce. No również nie stać go na wykupienie karty z ręki. Co się dzieje? Opuszcza kolejkę? Przegrywa? :O
"Rozumiem twoje motywy, kochanie. Ale czy nie będziesz spragniona?
Inskrypcja znaleziona pod zwieńczeniem domowej studni.
Dzielnica Przybrzeżna, Darudżystan"
Steven Erikson
Awatar użytkownika
Wikary
Posty: 59
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:16
Lokalizacja: Zabrze

Re: Splendor

Post autor: Wikary »

Miotelka pisze:magazynowanie i przetrzymywanie klejnotów jest jak rozumiem dozwolone. Bo chyba o to w tej grze chodzi, żeby rozsądnie utrudniać grę przeciwnikom. W związku z tym pytania:
1. Co się dzieje, jak jest możliwych do zabrania tylko tylko dwa rodzaje klejnotów (sztuk mniej niż 4) lub tylko jeden kolor ale w ilości mniejszej niż 4. Czy mam rozumieć, że gracz jest stratny i zabiera mniejsza ilość wg zasad? (to się wydaje logiczne)
2. Teraz to ważniejsze pytanie... co się dzieje, jak gracz nie ma możliwości wykonania żadnego ruchu. Nie może nic kupić z powodu braku odpowiednich klejnotów. Nie może zabrać żadnych klejnotów, bo nic nie ma w banku i nie może żadnej kraty zarezerwować bo ma już 3 na ręce. No również nie stać go na wykupienie karty z ręki. Co się dzieje? Opuszcza kolejkę? Przegrywa? :O
1. Jeżeli w puli pozostały tylko dwa lub jeden klejnot to gracz, dobiera taką ilość jaka pozostała.
2. W instrukcji tego nie znalazłem i taki przypadek jeszcze mi się nie zdarzył, ale teoretycznie może do tego dojść. Myślę że strata kolejki byłaby dobrym rozwiązaniem.
Miotelka
Posty: 26
Rejestracja: 19 sie 2013, 09:21
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Miotelka »

Wikary pisze:
1. Jeżeli w puli pozostały tylko dwa lub jeden klejnot to gracz, dobiera taką ilość jaka pozostała.
2. W instrukcji tego nie znalazłem i taki przypadek jeszcze mi się nie zdarzył, ale teoretycznie może do tego dojść. Myślę że strata kolejki byłaby dobrym rozwiązaniem.
Taki przypadek trafił nam się w drugiej rozgrywce. Tez uważam, że strata kolejki jest rozsądna, gdyż o ile na ilość minerałów i na jakoś kart na stole w nie mamy wpływu, to na karty które bierzemy do reki mamy wpływ, trzeba po prostu robić to rozsądnie :)
Problem pojawia się tylko na oficjalnych rozgrywkach (bo w domowych rozgrywkach to można się dogadać), jak na przykład Mistrzostwa Polski organizowane przez Rebel.pl, bo tego nie ma w oficjalnych zasadach... cóż, będzie sędzia, będzie trzeba się go słuchać :p
"Rozumiem twoje motywy, kochanie. Ale czy nie będziesz spragniona?
Inskrypcja znaleziona pod zwieńczeniem domowej studni.
Dzielnica Przybrzeżna, Darudżystan"
Steven Erikson
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Co do ilości żetonów, to jest ich w grze dokładnie 40, a każdy gracz może mieć maksymalnie 10 żetonów na ręku. Zatem sytuacje opisane przez Miotełkę niezbyt często się zdarzają.
Miotelka pisze:1. Co się dzieje, jak jest możliwych do zabrania tylko tylko dwa rodzaje klejnotów (sztuk mniej niż 4) lub tylko jeden kolor ale w ilości mniejszej niż 4. Czy mam rozumieć, że gracz jest stratny i zabiera mniejsza ilość wg zasad? (to się wydaje logiczne)
Zawsze grałem tak, że jeśli nie możesz pobrać żetonów tak, jak opisano, to pozostaje jedynie zrobić jedną z dwóch pozostałych akcji, tzn. zarezerwowanie karty lub kupienie jakiejś karty.
Miotelka pisze:2. Teraz to ważniejsze pytanie... co się dzieje, jak gracz nie ma możliwości wykonania żadnego ruchu. Nie może nic kupić z powodu braku odpowiednich klejnotów. Nie może zabrać żadnych klejnotów, bo nic nie ma w banku i nie może żadnej kraty zarezerwować bo ma już 3 na ręce. No również nie stać go na wykupienie karty z ręki. Co się dzieje? Opuszcza kolejkę? Przegrywa? :O
Zawsze możesz zrobić jakąś akcję. Jeśli nie możesz pobrać żetonów, to albo rezerwujesz kartę, albo jakąś kupujesz. Jeśli masz już 3 karty na ręce zarezerwowane i jest to początkowy etap gry, to raczej masz różne żetony na ręce, więc jakąś kartę z tych z pierwszej talii możesz kupić. A w późniejszych etapach raczej gracz ma tyle różnych kart z żetonami, że jakąś kartę zawsze powinien móc kupić, nawet taką, którą nic mu nie da, poza kolejnym żetonem w jakimś kolorze na karcie. Jednak i tak to jest lepsze, niż tracenie kolejki.
Miotelka
Posty: 26
Rejestracja: 19 sie 2013, 09:21
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Miotelka »

xilk pisze:Co do ilości żetonów, to jest ich w grze dokładnie 40, a każdy gracz może mieć maksymalnie 10 żetonów na ręku. Zatem sytuacje opisane przez Miotełkę niezbyt często się zdarzają.
Miotelka pisze:1. Co się dzieje, jak jest możliwych do zabrania tylko tylko dwa rodzaje klejnotów (sztuk mniej niż 4) lub tylko jeden kolor ale w ilości mniejszej niż 4. Czy mam rozumieć, że gracz jest stratny i zabiera mniejsza ilość wg zasad? (to się wydaje logiczne)
Zawsze grałem tak, że jeśli nie możesz pobrać żetonów tak, jak opisano, to pozostaje jedynie zrobić jedną z dwóch pozostałych akcji, tzn. zarezerwowanie karty lub kupienie jakiejś karty.
Miotelka pisze:2. Teraz to ważniejsze pytanie... co się dzieje, jak gracz nie ma możliwości wykonania żadnego ruchu. Nie może nic kupić z powodu braku odpowiednich klejnotów. Nie może zabrać żadnych klejnotów, bo nic nie ma w banku i nie może żadnej kraty zarezerwować bo ma już 3 na ręce. No również nie stać go na wykupienie karty z ręki. Co się dzieje? Opuszcza kolejkę? Przegrywa? :O
Zawsze możesz zrobić jakąś akcję. Jeśli nie możesz pobrać żetonów, to albo rezerwujesz kartę, albo jakąś kupujesz. Jeśli masz już 3 karty na ręce zarezerwowane i jest to początkowy etap gry, to raczej masz różne żetony na ręce, więc jakąś kartę z tych z pierwszej talii możesz kupić. A w późniejszych etapach raczej gracz ma tyle różnych kart z żetonami, że jakąś kartę zawsze powinien móc kupić, nawet taką, którą nic mu nie da, poza kolejnym żetonem w jakimś kolorze na karcie. Jednak i tak to jest lepsze, niż tracenie kolejki.
Zwracam honor. Prawdopodobnie w całościowym rozgardiaszu przeoczyliśmy zasadę 10 żetonów na ręce, co doprowadziło do takiej sytuacji jak przedstawiłem. Nie wiem jak wyglądała sytuacja na stole w tamtym momencie, ale pewnie o to chodziło. Cóż, następną rozgrywkę rozegramy już wg poprawnych zasad :P
"Rozumiem twoje motywy, kochanie. Ale czy nie będziesz spragniona?
Inskrypcja znaleziona pod zwieńczeniem domowej studni.
Dzielnica Przybrzeżna, Darudżystan"
Steven Erikson
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Miotelka pisze:Zwracam honor. Prawdopodobnie w całościowym rozgardiaszu przeoczyliśmy zasadę 10 żetonów na ręce, co doprowadziło do takiej sytuacji jak przedstawiłem. Nie wiem jak wyglądała sytuacja na stole w tamtym momencie, ale pewnie o to chodziło. Cóż, następną rozgrywkę rozegramy już wg poprawnych zasad :P
Przyznam się, że pierwszą rozgrywkę też graliśmy bez zasady 10 żetonów i też był problem. Na szczęście w kolejnych już rozgrywkach pilnowaliśmy tego ;)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

Jeszcze jest jedna kwestia z tym zwiazana. Jesli nie mozna zrobic zadnego ruchu a sa zetony na planszy kiedy ns rece mamy 10 szt to mozna wziasc do 13 i od razu 3 odrzucic co daje mozliwosc dobrania kolorow odpowiednich dla siebie a wyrzucic te ktore mniej potrzebujemy
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Tak można. 10 żetonów masz mieć na koniec swojej tury. Zatem mając 9 żetonów możesz np. dobrać 3 w różnych kolorach, a następnie odrzucić dowolne 2, aby na koniec akcji mieć ich dokładnie 10. Tak samo mając już 10 żetonów możesz wziąć 3 różne i potem odrzucić 3.

Po doczytaniu instrukcji:
Powiem więcej, jeśli masz już 10 żetonów i chcesz zarezerwować jakąś kartę, to pobierasz żeton złota i odrzuca jakiś inny z tych 10, które miałaś na początku swojej tury.
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Splendor

Post autor: Dziami »

Mam pytanie a propos arystokratów. Jeśli w jednym momencie spełnię wymagania dla dwóch arystokratów, to wedle instrukcji mogę wziąć jednego. Ok. Ale czy w następnej turze dobieram tego, którego nie wybrałem, skoro spełniam wymagania?? Jak Wy gracie??
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

EDIT:

masz racje

"Gracz może pozyskać tylko jedną
płytkę na turę. "
warcello
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2015, 22:50

Re: Splendor

Post autor: warcello »

Dziami pisze:Mam pytanie a propos arystokratów. Jeśli w jednym momencie spełnię wymagania dla dwóch arystokratów, to wedle instrukcji mogę wziąć jednego. Ok. Ale czy w następnej turze dobieram tego, którego nie wybrałem, skoro spełniam wymagania?? Jak Wy gracie??
Tak, w następnej turze zgarniasz drugiego jeśli nikt nie zdążył ci go sprzątnąć.
Cairine
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2015, 00:08

Re: Splendor

Post autor: Cairine »

xilk pisze:Tak można. 10 żetonów masz mieć na koniec swojej tury. Zatem mając 9 żetonów możesz np. dobrać 3 w różnych kolorach, a następnie odrzucić dowolne 2, aby na koniec akcji mieć ich dokładnie 10. Tak samo mając już 10 żetonów możesz wziąć 3 różne i potem odrzucić 3.

Po doczytaniu instrukcji:
Powiem więcej, jeśli masz już 10 żetonów i chcesz zarezerwować jakąś kartę, to pobierasz żeton złota i odrzuca jakiś inny z tych 10, które miałaś na początku swojej tury.
Ja rozumiałam to trochę inaczej. Co powiecie na to:
"Na koniec swojej tury gracz nie może posiadać więcej niż 10 znaczników (włączając dżokery). Jeśli gracz posiada więcej, musi odłożyć tyle znaczników, aby posiadać ich 10. Gracz może odłożyć także wszystkie lub część spośród tych znaczników, które właśnie dobrał."

Wg mnie nie da się ani zrobić tej akcji z zarezerwowaniem karty (zebraniem dżokera i odrzucenia innego, posiadanego wcześniej kamienia), ani ze zbiórką 3 kamieni i odrzuceniem "starszych"... edit: chociaż może kluczowe jest tu słowo "może"?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

Cairine pisze:
xilk pisze:Tak można. 10 żetonów masz mieć na koniec swojej tury. Zatem mając 9 żetonów możesz np. dobrać 3 w różnych kolorach, a następnie odrzucić dowolne 2, aby na koniec akcji mieć ich dokładnie 10. Tak samo mając już 10 żetonów możesz wziąć 3 różne i potem odrzucić 3.

Po doczytaniu instrukcji:
Powiem więcej, jeśli masz już 10 żetonów i chcesz zarezerwować jakąś kartę, to pobierasz żeton złota i odrzuca jakiś inny z tych 10, które miałaś na początku swojej tury.
Ja rozumiałam to trochę inaczej. Co powiecie na to:
"Na koniec swojej tury gracz nie może posiadać więcej niż 10 znaczników (włączając dżokery). Jeśli gracz posiada więcej, musi odłożyć tyle znaczników, aby posiadać ich 10. Gracz może odłożyć także wszystkie lub część spośród tych znaczników, które właśnie dobrał."

Wg mnie nie da się ani zrobić tej akcji z zarezerwowaniem karty (zebraniem dżokera i odrzucenia innego, posiadanego wcześniej kamienia), ani ze zbiórką 3 kamieni i odrzuceniem "starszych"... edit: chociaż może kluczowe jest tu słowo "może"?
Tak właśnie :)
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Adalbertus123 »

Już dwa razy zdarzyła mi się sytuacja, że złoto się skończyło, a na stole leżały inne kamienie. Graliśmy wtedy, że zamiast złota bierze się inny kamień. Jak Wy rozstrzygnęlibyście taką sytuację?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Splendor

Post autor: Tomzaq »

Adalbertus123 pisze:Już dwa razy zdarzyła mi się sytuacja, że złoto się skończyło, a na stole leżały inne kamienie. Graliśmy wtedy, że zamiast złota bierze się inny kamień. Jak Wy rozstrzygnęlibyście taką sytuację?
Nie dostaje się złota i tyle.
Who is John Galt?
Posiadam
Cairine
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2015, 00:08

Re: Splendor

Post autor: Cairine »

Tomzaq pisze:
Adalbertus123 pisze:Już dwa razy zdarzyła mi się sytuacja, że złoto się skończyło, a na stole leżały inne kamienie. Graliśmy wtedy, że zamiast złota bierze się inny kamień. Jak Wy rozstrzygnęlibyście taką sytuację?
Nie dostaje się złota i tyle.
U mnie wtedy najczęściej wszyscy wstrzymują się z rezerwacją do czasu aż wróci złoto ;)

Edit:
ko2a
Ale dziwnie to napisali... po co wspominać o tych, ostatnio dobranych jeśli można oddać z wszystkich? No i przypadek brania 3 żetonów by je wszystkie oddać jest pozbawiony sensu.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

Cairine pisze:
Tomzaq pisze:
Adalbertus123 pisze:Już dwa razy zdarzyła mi się sytuacja, że złoto się skończyło, a na stole leżały inne kamienie. Graliśmy wtedy, że zamiast złota bierze się inny kamień. Jak Wy rozstrzygnęlibyście taką sytuację?
Nie dostaje się złota i tyle.
U mnie wtedy najczęściej wszyscy wstrzymują się z rezerwacją do czasu aż wróci złoto ;)

Edit:
ko2a
Ale dziwnie to napisali... po co wspominać o tych, ostatnio dobranych jeśli można oddać z wszystkich? No i przypadek brania 3 żetonów by je wszystkie oddać jest pozbawiony sensu.

wygrałem turniej eliminacyjny i wiem co mówię :P
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Adalbertus123 »

Masz żetony, które Ci nie pasować. Na stole być żetony które pasowąć Tobie/ przeciwnikowi.
Filtracja żetonów, może przesądzić o zakupach kopalni.
Wstrzymujecie się z rezerwacją bo się nie opłaca (co nie zawsze jest prawdą), czy dlatego, że nie możecie wykonać pełnej akcji (więc jak na stole leżą dwa żetony, to też nie ich nie bierzecie)?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
ODPOWIEDZ