Splendor - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Cairine
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2015, 00:08

Re: Splendor

Post autor: Cairine »

Adalbertus123 pisze:Masz żetony, które Ci nie pasować. Na stole być żetony które pasowąć Tobie/ przeciwnikowi.
Filtracja żetonów, może przesądzić o zakupach kopalni.
Ja mówiłam o przypadku z instrukcji. Masz 10 żetonów. Dobierasz 3 żetony i możesz oddać wszystkie z ostatnio dobranych? W ten sposób nie przeszkodzisz nikomu, bo i tak oddajesz przed turą następnego gracza. Bierzesz tylko, żeby od razu je oddać.

Edit:
A propos wcześniejszej rozkminy problemu #2 z postu Miotełki. Może to się właśnie z tym wiąże? W instrukcji jest napisane, że "W swojej turze gracz musi wykonać jedną z następujących czterech akcji: (...)". Czyli coś musi zrobić. Nie ma opcji straty kolejki, więc gdy np. mamy 3 karty na ręce (nie można zarezerwować), nie stać nas na zakupienie niczego z ręki ani ze stołu, i zakładając, że nie możemy wziąć z żadnego stosu 2 żetonów (mała ilość), to jesteśmy zmuszeni wziąć 3 pojedyncze klejnoty których nie potrzebujemy (bo potrzebne chomikują przeciwnicy, a sami mamy już 10), to możemy oddać wszystkie 3. Bardzo hipotetyczne, ale nie widzę innego wytłumaczenia.
Adalbertus123 pisze:Wstrzymujecie się z rezerwacją bo się nie opłaca (co nie zawsze jest prawdą), czy dlatego, że nie możecie wykonać pełnej akcji (więc jak na stole leżą dwa żetony, to też nie ich nie bierzecie)?
Generalnie lepiej w takim przypadku np. coś od razu wykupić albo wziąć 3 żetony niż brać kartę bez złota, chociaż oczywiście to zależy od sytuacji. Trochę jednak szkoda tury. Co do żetonów to w sumie nie miałam jeszcze sytuacji, żeby zostały tylko 2 albo mniej. Raz miałam sytuację, że zostały tylko 2 kolory, więc wtedy faktycznie ktoś wziął tylko 2 żetony zamiast 3.

ko2a
Gratulacje :)
Ale, z całym szacunkiem, akurat to, że wygrałeś mnie nie przekonuje jako argument co do znajomości zasad hmm... Nie twierdzę, że ich nie znasz ;) Tylko też brałam udział w eliminacjach i wiem jak to wyglądało. Chociaż nie udało mi się wygrać (w ogóle pierwszy raz byłam na takim wydarzeniu i przejęta byłam, że nie wiem; na dodatek zamieszanie, hałas i chaos też nie pomagały), to zdarzało się że musiałam pilnować nie tylko siebie, ale i innych, żeby grali zgodnie z zasadami ;) np. ktoś chciał wziąć po 2 kamienie podczas gdy na stosie były tylko 3... niby prosta zasada, ale okazuje się, że na turnieju też nie wszyscy ogarniali takie podstawy. Ogólnie nikt z organizatorów nie stał nad stolikami i zasad nie pilnował, w sumie każdy grał we własnym gronie.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Adalbertus123 »

Jak dotąd wszędzie gdzie grałem w przypadku: dobierz 3=> masz ponad 10 nie musisz zrzucać tych co dobrałeś, tylko wybierasz które.
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Powiem tak. Jeśli ktoś nadal nie rozumie, po co jest możliwość "dobierz 3 żetony i oddaj dokładnie te same". Jak ktoś zauważył, zawsze musimy zrobić jakąś akcję spośród 4 dostępnych. I teraz na koniec gry w przypadku remisu punktów splendoru, o zwycięstwie decyduje ilość zakupionych kart, bo wygrywa ta osoba, która ich mniej zakupiła, spośród tych, które osiągnęły najwięcej punktów. Dlatego może czasem lepiej spasować rundę, poprzez dobranie 3 żetonów i oddanie ich, niż zakupić tanią kartę, na którą nas stać. Bo po przeczekaniu kolejki, może na stół dojdzie fajna karta, którą będziemy mogli akurat kupić z tych 10 żetonów, które akurat posiadamy.

Jest też inna hipotetyczna sytuacja. Gracz ma te 10 żetonów i do zakupu karty, którą chce kupić (czy to zarezerwowaną, czy leżącą na stole) brakuje mu 2 niebieskich żetonów. Na stole jest 1 żeton niebieski, ale gracz domyśla się też, że w następnej kolejce jeden z graczy będzie kupował kartę za niebieskie żetony. Wtedy warto mu przeczekać kolejkę, aby w następnej rundzie wziąć 2 niebieskie żetony, a nie tylko jeden.
sanjuro
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2015, 15:08

Re: Splendor

Post autor: sanjuro »

Witam,

Nie znalazłem w instrukcji odpowiedzi na pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy posiadamy np. 2 rubiny w żetonach oraz 2 rubiny w bonusach z kart i kupujemy kartę, za którą musimy zapłacić 2 rubiny, czy w pierwszej kolejności idzie bonus i żetony zostają, czy w pierwszej kolejności idą żetony, nawet jak mamy wystarczająco duży bonus w posiadanych kartach?
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Splendor

Post autor: Shogman »

sanjuro pisze:Witam,

Nie znalazłem w instrukcji odpowiedzi na pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy posiadamy np. 2 rubiny w żetonach oraz 2 rubiny w bonusach z kart i kupujemy kartę, za którą musimy zapłacić 2 rubiny, czy w pierwszej kolejności idzie bonus i żetony zostają, czy w pierwszej kolejności idą żetony, nawet jak mamy wystarczająco duży bonus w posiadanych kartach?
W pierwszej kolejności bonus
Cairine
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2015, 00:08

Re: Splendor

Post autor: Cairine »

sanjuro pisze:Witam,

Nie znalazłem w instrukcji odpowiedzi na pytanie, co zrobić w sytuacji, gdy posiadamy np. 2 rubiny w żetonach oraz 2 rubiny w bonusach z kart i kupujemy kartę, za którą musimy zapłacić 2 rubiny, czy w pierwszej kolejności idzie bonus i żetony zostają, czy w pierwszej kolejności idą żetony, nawet jak mamy wystarczająco duży bonus w posiadanych kartach?
Bonus na karcie = rabat, więc odejmujesz ilość bonusów od "ceny". Dopiero wtedy jeśli ci coś zostanie do zapłacenia płacisz żetonami ;)
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Adalbertus123 »

Koniec gry.
Dwójka graczy ma taką samą liczbę punktów i kopalni. Kto zwyciężył?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Splendor

Post autor: Paskudnik »

Adalbertus123 pisze:Koniec gry.
Dwójka graczy ma taką samą liczbę punktów i kopalni. Kto zwyciężył?
Wiadomo - ten, kto lepiej walczy :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Splendor

Post autor: xilk »

Adalbertus123 pisze:Dwójka graczy ma taką samą liczbę punktów i kopalni. Kto zwyciężył?
Jeśli dwaj gracze mają najwięcej punktów przy takiej samej ilości zakupionych kart rozwoju, to obaj wygrywają.
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Splendor

Post autor: Martens10 »

Wariant gry dla 2 graczy

-> do gry wybiera się po 4 żetony z każdego rodzaju plus 5 żetonów złota

Jest zasada, która mówi, że można wykonać akcję wzięcia 2 żetonów tego samego koloru pod warunkiem że na stole leży więcej niż 4 żetony (jeśli dobrze pamiętam)!!!

Moje pytanie:

1. Czy w grze dla 2 graczy, w podanej powyżej zasadzie zmienia się minimalna liczba żetonów przy której można brać dwa żetony, czy w ogóle ona nie obowiązuje???

2. /Ogólne, do wszystkich wariantów/ Czy dobrze rozumiem zasadę, że złoto wchodzi do puli gracza tylko gdy rezerwuje on jakąś kartę (oczywiście jeśli jest dostępne) = nie można go pobrać z puli jak pozostałych żetonów??
- 2a. Złoto jako dżoker zastępuje pozostałe surowce?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Martens10 pisze:Wariant gry dla 2 graczy

-> do gry wybiera się po 4 żetony z każdego rodzaju plus 5 żetonów złota

Jest zasada, która mówi, że można wykonać akcję wzięcia 2 żetonów tego samego koloru pod warunkiem że na stole leży więcej niż 4 żetony (jeśli dobrze pamiętam)!!!

Moje pytanie:

1. Czy w grze dla 2 graczy, w podanej powyżej zasadzie zmienia się minimalna liczba żetonów przy której można brać dwa żetony, czy w ogóle ona nie obowiązuje???

2. /Ogólne, do wszystkich wariantów/ Czy dobrze rozumiem zasadę, że złoto wchodzi do puli gracza tylko gdy rezerwuje on jakąś kartę (oczywiście jeśli jest dostępne) = nie można go pobrać z puli jak pozostałych żetonów??
- 2a. Złoto jako dżoker zastępuje pozostałe surowce?
1. Przy dwóch graczach ta zasada tak samo obowiązuje.
2. Tak, złoto pobieramy tylko rezerwując kartę. Żetonem złota możemy zastąpić jakikolwiek inny żeton.
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Splendor

Post autor: Martens10 »

Bea pisze:
Martens10 pisze:Wariant gry dla 2 graczy

-> do gry wybiera się po 4 żetony z każdego rodzaju plus 5 żetonów złota

Jest zasada, która mówi, że można wykonać akcję wzięcia 2 żetonów tego samego koloru pod warunkiem że na stole leży więcej niż 4 żetony (jeśli dobrze pamiętam)!!!

Moje pytanie:

1. Czy w grze dla 2 graczy, w podanej powyżej zasadzie zmienia się minimalna liczba żetonów przy której można brać dwa żetony, czy w ogóle ona nie obowiązuje???

2. /Ogólne, do wszystkich wariantów/ Czy dobrze rozumiem zasadę, że złoto wchodzi do puli gracza tylko gdy rezerwuje on jakąś kartę (oczywiście jeśli jest dostępne) = nie można go pobrać z puli jak pozostałych żetonów??
- 2a. Złoto jako dżoker zastępuje pozostałe surowce?
1. Przy dwóch graczach ta zasada tak samo obowiązuje.
2. Tak, złoto pobieramy tylko rezerwując kartę. Żetonem złota możemy zastąpić jakikolwiek inny żeton.

Czyli, że w wariancie dla dwóch gracza odpada jedna z akcji jaką możemy wykonywać => możliwość pobrania dwóch jednakowych żetonów???
Awatar użytkownika
minnen
Posty: 128
Rejestracja: 05 lut 2014, 07:00
Lokalizacja: Warka
Been thanked: 3 times

Re: Splendor

Post autor: minnen »

Martens10 pisze: Czyli, że w wariancie dla dwóch gracza odpada jedna z akcji jaką możemy wykonywać => możliwość pobrania dwóch jednakowych żetonów???

Instrukcja pisze: - (...) wziąć 2 znaczniki tego samego koloru (ta akcja jest możliwa tylko wtedy, jeśli przed akcją w stosie wybranego koloru znajdują się co najmniej 4 znaczniki),
Czyli na 2 graczy akcja jest dostępna ;)
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Splendor

Post autor: Martens10 »

minnen pisze:
Martens10 pisze: Czyli, że w wariancie dla dwóch gracza odpada jedna z akcji jaką możemy wykonywać => możliwość pobrania dwóch jednakowych żetonów???

Instrukcja pisze: - (...) wziąć 2 znaczniki tego samego koloru (ta akcja jest możliwa tylko wtedy, jeśli przed akcją w stosie wybranego koloru znajdują się co najmniej 4 znaczniki),
Czyli na 2 graczy akcja jest dostępna ;)
No i wszystko jasne :-) Dzięki!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Splendor

Post autor: Matti_C »

Mam pytanie odnośnie rezerwacji. Mogę zarezerwować kartę z zakrytego stosu, wtedy nie pokazuje jej nikomu i biorę na rękę/układam przed sobą tak by się nie pomieszała z tymi wykupionymi. A co jeśli rezerwuję kartę z tych odsłoniętych? Mam trzymać ją cały czas widoczną dla współgraczy czy przechowuje tak jak poprzednio, z tą różnicą, że przeciwnicy mogą pamiętać co rezerwowałem?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

Matti_C pisze:Mam pytanie odnośnie rezerwacji. Mogę zarezerwować kartę z zakrytego stosu, wtedy nie pokazuje jej nikomu i biorę na rękę/układam przed sobą tak by się nie pomieszała z tymi wykupionymi. A co jeśli rezerwuję kartę z tych odsłoniętych? Mam trzymać ją cały czas widoczną dla współgraczy czy przechowuje tak jak poprzednio, z tą różnicą, że przeciwnicy mogą pamiętać co rezerwowałem?
My gramy na zakryte w obydwoch sytuacjach :) ale chetnie uslysze informacje od innych graczy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Splendor

Post autor: warlock »

Osobiście zawsze grałem tak, że rezerwacja "w ciemno" zawsze pozostaje zakryta, a rezerwacja spośród kart odkrytych jest cały czas widoczna dla przeciwników (branie kart "do ręki" traktowałem umownie, po prostu kładłem zarezerwowane karty na stole odkryte dla pozostałych, a jedynie te brane w ciemno ze stosu leżały zakryte). Tak naprawdę wariant z braniem wszystkich kart do ręki może być ciekawszy, bo testujemy tutaj pamięć grających ;). Nie wiem co zalecają oficjalne zasady i jak gra się na turniejach, być może gram z homerulem ;)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Splendor

Post autor: Matti_C »

warlock pisze: Nie wiem co zalecają oficjalne zasady i jak gra się na turniejach, być może gram z homerulem ;)
No właśnie w niedziele mamy turniej i się chcę upewnić;)
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Splendor

Post autor: Qlaqs »

Zawsze zakryte rezerwacje...

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

Qlaqs pisze:Zawsze zakryte rezerwacje...

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

mozesz poprzec to instrukcją?
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Splendor

Post autor: genek »

ko2a pisze:
Qlaqs pisze:Zawsze zakryte rezerwacje...

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

mozesz poprzec to instrukcją?
"Aby zarezerwować kartę, gracz bierze do ręki jedną z
odkrytych kart ze stołu lub (jeśli czuje, iż sprzyja mu szczęście)
jedną kartę z jednego ze stosów (poziomu , , lub ).
W tym drugim przypadku nie pokazuje treści karty pozostałym
graczom."
Więc karty są zakryte, raz, że wynika to z samego branai karty na rękę, a dwa w przypadku brania karty wciemno nie pokazuje jej się, czyli wynika z tego, ze trzymanych na ręce kart nie pokazujesz.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Splendor

Post autor: Matti_C »

Organizator turnieju dzwonił przy mnie do Rebela i potwierdzili , że karta na ręce jest tajna dla współgraczy.
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Splendor

Post autor: mk9898 »

Cześć,

Zaczynam przygodę ze Splendorem i mam pytanie dotyczące dobierania znaczników do 10. Jak to w końcu jest? Czy jeśli mam 9 i dobiorę 3 to czy mogę oddać 2 z leżacych już wczesniej na stole (wymiana na korzystniejsze) czy koniecznie z tych, które dopiero co wziąłem? Była już dyskusja na ten temat przed premierą, ale nie mam 100‰ pewności jak właściwie jest.

Pozdrawiam.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: wc »

Zasada mówi, że na koniec swojego ruchu możesz mieć max 10 znaczników.
Więc jak najbardziej poprawnym zagraniem jest wzięcie 3 różnych gdy ma się 9 przed sobą, a następnie odrzucenie dowolnych 2 nadmiarowych - również takich, które leżały przed Tobą wcześniej.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
mk9898
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Splendor

Post autor: mk9898 »

Cześć,

Mam trzy pytanka.
1. Mam już 10 żetonów, nie chcę kupować ani rezerwować. Czy w tej sytuacji mogę wziąć 3 żetony z "banku" i oddać 3 inne na zasadzie wymiany?
2. Co zrobić gdy nie mogę ani dobrać żetonów (mam 10), ani nic kupić (nic mi nie pasuje), ani zarezerwować (są już 3 rezerwacje)?
3. Co się dzieje w sytuacji gdy mam już 10 żetonów i robię rezerwację na okoliczność zdobycia jokera. Mogę go wziąć jako 11 żeton?

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ