Rosyjskie koleje - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Rosyjskie koleje - pytania i wątpliwości

Post autor: JAskier »

1. Jak wygląda przydzielanie kart startowych w grze 2 i 3-osobowej (chodzi o te karty typu moneta, mnożnika x2 i jeszcze 2 inne). Nie ma o tym słowa w instrukcji. W rozgrywce 4-osobowej rozkłada się je na stole i jako pierwszy wybiera jedną dla siebie gracz czwarty, potem trzeci, potem drugi, pierwszy zaś nie otrzymuje karty. Jak to działa na 2 i 3 osoby?
2. Karty kolejności w turze? Po co Waszym zdaniem wprowadzono ten mechanizm? Dają one niejako "darmowe punkty" na koniec rundy każdemu z graczy...
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Wolf »

JAskier pisze:1. Jak wygląda przydzielanie kart startowych w grze 2 i 3-osobowej (chodzi o te karty typu moneta, mnożnika x2 i jeszcze 2 inne). Nie ma o tym słowa w instrukcji. W rozgrywce 4-osobowej rozkłada się je na stole i jako pierwszy wybiera jedną dla siebie gracz czwarty, potem trzeci, potem drugi, pierwszy zaś nie otrzymuje karty. Jak to działa na 2 i 3 osoby?
Działa dokładnie tak samo, jako pierwsza wybiera osoba ostatnia itd., a pierwszy gracz nie dostaje karty.
JAskier pisze:2. Karty kolejności w turze? Po co Waszym zdaniem wprowadzono ten mechanizm? Dają one niejako "darmowe punkty" na koniec rundy każdemu z graczy...
Kolejność w tej grze jest bardzo ważna i daje wyraźną przewagę, te kilka punktów jest po to, żeby trochę zniwelować tą sytuację. Jest to po prostu element balansujący.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: JAskier »

Dzięki za odpowiedź! Poniżej kolejne pytanie:
3. Czy w grze 2 i 3-osobowej kart kolejności w turze gra tyle ile jest graczy? W innych grach tak jest, ale tu w instrukcji nie ma o tym ani słowa.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Veridiana »

Na logikę rzecz biorąc - tak, tylu ilu jest graczy
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: JAskier »

Dzięki. I od razu pytanie nr 4, które nasunęło mi się po dzisiejszej partii.
4. Czy istnieje limit inżynierów jakich można zatrudnić? Przy planszy oraz na zdjęciu w instrukcji przedstawione są niby 4 sloty, ale nigdzie nie napisano o faktycznym ewentualnym limicie. Jak to z tym jest? Dziś w grze dwuosobowej miałem 5 i zastanawiam się czy było to zgodne z zasadami.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Wolf »

Możesz mieć ilu chcesz. Aczkolwiek pewien umiar proponuję zachować, przy pierwszych rozgrywkach czasami tworzy się trend, że wszyscy rzucają się na inżynierów kiedy tylko mają okazję, a to nie zawsze jest taki świetny ruch jak się wydaje. Oczywiście bonus punktowy to fajna sprawa i akcje z inżynierów też są dobre, ale to również spora inwestycja, oddajesz ruch żeby go kupić, a potem jeszcze musisz użyć robotnika, żeby go aktywować, a jak masz ich tak dużo to potem nie blokujesz pól na planszy innym graczom.
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: artch »

Podczas czytania polskiego tłumaczenia instrukcji gry zauważyłem, że mylone są dwa pojęcia (runda i tura), które mogą rodzić pewne wątpliwości u graczy. Obowiązuje zasada (podana w instrukcji gry na str. 5 - O zasadach – Cel gry): rozgrywka składa się z rund, a każda runda z wielu tur (aż do spasowania wszystkich graczy).

Zatem w takich miejscach instrukcji gry, jak:

1. Str. 2 - zawartość opakowania – jest tura powinno być runda
2. Str. 2 - opis 10 – jest tura powinno być runda
3. Str. 6 - Rozbudowa torów „na górze strony” – jest tura powinno być runda
4. Str. 7 – Górne i dolne akcje rozbudowy torów „opis prawej akcji” – jest tura powinno być runda
5. Str. 9 – czemu warto budować lokomotywy ? – jest tura powinno być runda
6. Str. 11 – Industrializacja „na górze strony” – jest tura powinno być runda
7. Str. 13 – Akcje poboczne „w 3 różnych miejscach” – jest tura powinno być runda
8. Str. 13 – Jak wynająć i używać inżynierów ? - jest tura powinno być runda
9. Str. 14 – Inżynierowie „w 3 różnych miejscach” - jest tura powinno być runda
10. Str. 14 – Czemu służy porządek tury ? – jest tura powinno być runda + jest runda powinno być tura (we wszystkich miejscach za wyjątkiem pierwszego zdania)
11. Str. 14 – Jak się przesunąć naprzód na torze porządku tury ? - jest tura powinno być runda
12. Str. 18 – Faza punktacji „u góry strony” - jest tura powinno być runda
13. Str. 19 – Po fazie punktacji - jest tura powinno być runda
14. Str. 20 – Faza punktacji „w 5 różnych miejscach na końcu opisu” - jest tura powinno być runda
15. Str. 20 – koniec gry – kto wygra ? „pierwsze zdanie opisu” - jest tura powinno być runda
16. Str. 21 – 2 graczy – przygotowanie do gry - jest tura powinno być runda
17. Str. 24 – Fabryki „robotnicy tymczasowi” - jest tura powinno być runda

Ponadto, na str. 5 Ogółem: Rozgrywanie Tury w zdaniu: „Gracz musi użyć robotników ze swojej rezerwy”, można było użyć słów „ze swoich zasobów”, gdyż słowo "rezerwa" może być mylone z tym samym słowem użytym w opisie 4 ze str. 4 (czy też w opisie „Po fazie punktacji” na str. 19).
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: th0m4s »

Ja się zastanawiam nad jednym:
Czy można dowolnie zamieniać lokomotywy na swojej planszy? Czy zainstalowana lokomotywa zostaje w miejscu zainstalowania i może być tylko wymieniona na wyższą?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Wolf »

Możesz zamienić tylko na wyższą, ale masz swobodę decyzji, którą z lokomotyw sobie ulepszasz no i możesz odpalić "łańcuszek" ulepszeń w stylu: bierzesz 6, wymieniasz 4 na 6 i potem tą 4-ką zastępujesz inną niższą lokomotywę itd.
th0m4s
Posty: 133
Rejestracja: 04 gru 2013, 21:52

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: th0m4s »

Co do tego nie miałem wątpliwości.
Chodziło mi konkretnie o zamianę dwóch posiadanych już lokomotyw miejscami.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Wolf »

Nie można.
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Arbaal »

Witam,
Przeczytałem instrukcję raz i mam problem z tą grą.
1. Są pola na trzech torach w których aby otrzymać bonus należy mieć tor w odpowiednim kolorze oraz zasięg lokomotywy. W momencie kiedy klocek toru wejdzie na pole i zasięg lokomotywy wystarcza, dostajemy bonus. Np. w pierwszej linii na trzecim polu brązowy klocek + lokomotywa daje nam kolejnego robotnika. Jeśli bym nie miał lokomotywy to nie dostanę bonusu a co jeśli takie pole przeskoczy klocek a lokomotywę wstawię tam później, bonus otrzymam czy przepadł?

2. Fabryki są odwróconą stroną lokomotyw więc czy mogę od pierwszej tury brać lokomotywę z rezerw i odwrócić ją na fabrykę? Czy muszę czekać aż jakaś fabryka się pojawi w grze? Chodzi mi o taką sytuację gdzie mam już 4 lokomotywy i biorę piątą. Więc najsłabszą odrzucam lub też odkładam do rezerwa czy przerabia się ją na fabrykę? Czy inny grać może akcją wziąć lokomotywę którą odrzuciłem? Nie potrafię sobie wyobrazić tej sytuacji w grze po przeczytaniu instrukcji. Jak to działa?

Na chwilę obecną to wszystkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GrzeL »

Arbaal pisze:Witam,
Przeczytałem instrukcję raz i mam problem z tą grą.
1. Są pola na trzech torach w których aby otrzymać bonus należy mieć tor w odpowiednim kolorze oraz zasięg lokomotywy. W momencie kiedy klocek toru wejdzie na pole i zasięg lokomotywy wystarcza, dostajemy bonus. Np. w pierwszej linii na trzecim polu brązowy klocek + lokomotywa daje nam kolejnego robotnika. Jeśli bym nie miał lokomotywy to nie dostanę bonusu a co jeśli takie pole przeskoczy klocek a lokomotywę wstawię tam później, bonus otrzymam czy przepadł?

2. Fabryki są odwróconą stroną lokomotyw więc czy mogę od pierwszej tury brać lokomotywę z rezerw i odwrócić ją na fabrykę? Czy muszę czekać aż jakaś fabryka się pojawi w grze? Chodzi mi o taką sytuację gdzie mam już 4 lokomotywy i biorę piątą. Więc najsłabszą odrzucam lub też odkładam do rezerwa czy przerabia się ją na fabrykę? Czy inny grać może akcją wziąć lokomotywę którą odrzuciłem? Nie potrafię sobie wyobrazić tej sytuacji w grze po przeczytaniu instrukcji. Jak to działa?

Na chwilę obecną to wszystkie wątpliwości.
Ad 1
Otrzymasz.

Ad 2
Możesz, ale bierzesz tę o najniższym numerze.
Nie musisz czekać.
Lokomotywę, na którą już nie masz miejsca odkładasz obok puli lokomotyw stroną fabryki do góry.
Nie może, bo już nie jest lokomotywą, lecz fabryką, ale jako fabrykę oczywiście może, bo pula fabryk jest wspólna.
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Arbaal »

Mam następujące pytanie:
Chodzi o ostatnią trasę z Moskwy do Kijowa. Pola od 1 do 4 oraz 8. Dodają one punkty tylko raz czy w każdej rundzie punktacji?

Teraz trzy przykłady, w każdym z nich mam lokomotywę o sile 8.

1: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
2: czarny tor leży na polu 8, szary tor leży na polu 5, (pod bonusowym żetonem), brązowy tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
3: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 4. Ile dostanę punktów?

dziękuje za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: veljarek »

Arbaal pisze:Mam następujące pytanie:
Chodzi o ostatnią trasę z Moskwy do Kijowa. Pola od 1 do 4 oraz 8. Dodają one punkty tylko raz czy w każdej rundzie punktacji?

Teraz trzy przykłady, w każdym z nich mam lokomotywę o sile 8.

1: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
2: czarny tor leży na polu 8, szary tor leży na polu 5, (pod bonusowym żetonem), brązowy tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
3: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 4. Ile dostanę punktów?

dziękuje za odpowiedz :)
W każdej rundzie.

Ad1- za szare 2 oraz za czarne 7
Ad2 - za szare 23 oraz za czarne 10 oraz za braz 4
Ad3 - za szare 4 oraz za czarne 0
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Arbaal »

Już, nie będę miał żadnych wątpliwości w tej grze, wszystko jasne, dziękuje :)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GrzeL »

Arbaal pisze:Mam następujące pytanie:
Chodzi o ostatnią trasę z Moskwy do Kijowa. Pola od 1 do 4 oraz 8. Dodają one punkty tylko raz czy w każdej rundzie punktacji?

Teraz trzy przykłady, w każdym z nich mam lokomotywę o sile 8.

1: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
2: czarny tor leży na polu 8, szary tor leży na polu 5, (pod bonusowym żetonem), brązowy tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
3: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 4. Ile dostanę punktów?

dziękuje za odpowiedz :)
W każdej rundzie.

Ad 1
12 (10 za punkty bonusowe + 2 za szare)

Ad 2
47 (40 za punkty bonusowe + 3 za szare + 4 za brązowe) [Jeśli posiadasz płytkę bonusową zwiększającą punktowanie torów, to za brązowe 6.]

Ad 3
14 (10 za punkty bonusowe + 4 za szare)
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Arbaal »

Oki widzę tutaj dwie różne interpretacje i z takimi właśnie rozwiązaniami mieliśmy dylemat podczas wczorajszej gry :)
Ja osobiście przychylam się do pierwszej interpretacji którą napisał Veljarek
Dlatego, że:
W przykładzie pierwszym - Kiedy szary tor leży na polu 2, to one przestają być już czarne tylko są szare. Odwołuję się do przykładu z instrukcji z wirtualnymi torami. Dlatego nie zbierają tych bonusowych punktów z czarnego toru.
Tak samo w przykładzie trzecim - przesuwając szary tor, niwelujemy punkty bonusowe z czarnych torów.
Drugi analogicznie, nie chce mi się rozpisywać, właściciele gry na pewno wiedzą o co chodzi.

Jak każdy, tak i ja chcielibyśmy grać poprawnie, więc jak liczyć punkty za ten tor?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Wolf »

Arbaal pisze:W przykładzie pierwszym - Kiedy szary tor leży na polu 2, to one przestają być już czarne tylko są szare. Odwołuję się do przykładu z instrukcji z wirtualnymi torami. Dlatego nie zbierają tych bonusowych punktów z czarnego toru. Tak samo w przykładzie trzecim - przesuwając szary tor, niwelujemy punkty bonusowe z czarnych torów.
Nie, nie i jeszcze raz nie. W tej grze nie ma czegoś takiego jak niwelowanie punktów bonusowych przez lepszy tor. Raz zdobyty bonus jest na stałe, nie da się go usunąć. Cytat z instrukcji odnosi się do ogólnego punktowania. Zastosowanie go do bonusów jest błędem i kompletnie wypacza grę.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2014, 10:19 przez Wolf, łącznie zmieniany 1 raz.
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Arbaal »

Czyli powinno się liczyć punkty tak jak przedstawił to GrzeL? :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Wolf »

Tak.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: veljarek »

GrzeL pisze:
Arbaal pisze:Mam następujące pytanie:
Chodzi o ostatnią trasę z Moskwy do Kijowa. Pola od 1 do 4 oraz 8. Dodają one punkty tylko raz czy w każdej rundzie punktacji?

Teraz trzy przykłady, w każdym z nich mam lokomotywę o sile 8.

1: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
2: czarny tor leży na polu 8, szary tor leży na polu 5, (pod bonusowym żetonem), brązowy tor leży na polu 2. Ile dostanę punktów?
3: czarny tor leży na polu 5, szary tor leży na polu 4. Ile dostanę punktów?

dziękuje za odpowiedz :)
W każdej rundzie.

Ad 1
12 (10 za punkty bonusowe + 2 za szare)

Ad 2
47 (40 za punkty bonusowe + 3 za szare + 4 za brązowe) [Jeśli posiadasz płytkę bonusową zwiększającą punktowanie torów, to za brązowe 6.]

Ad 3
14 (10 za punkty bonusowe + 4 za szare)
A czy ktos inny moglby podac swoja interpretacje. Wydaje mi sie ze ja dobrze bram, ale reki sobie za to nie dam uciac.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Veridiana »

Czarne tory jako takie nie punktują.
Bardziej zaawansowane tory nie niwelują bonusów z gwiazdek.
GrzeL i wolf mają rację 8)
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Firenski »

Potwierdzam. GrzeL, Wolf i Veridiana mają całkowitą rację :)
Jest to wyjaśnione w FAQu na stronie drugiej przed erratą.
To tak, żeby nie było już wątpliwości :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Lubel »

Czy polska instrukcja zawiera już informacje z FAQ angielskiego ?? Bo Bard nie wydał FAQ w wersji PL.
ODPOWIEDZ