Rosyjskie koleje - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GeQ »

GeQ pisze:Cześć, dodatkowe pytanie :)

zagrywam czarnego robotnika na czarny tor o 2 do przodu - czyli jadę na skutek czarnego robotnika 3 pola do przodu.
i teraz jeśli zagrywam akcję powtórz akcję z pojedynczym robotnikiem - to czy powtarzając akcję czarnego jadę znowu 3 pola do przodu ??
Ponieważ uzyskałem dwie sprzeczne porady, trzeba było sięgnąć do innych źródeł. Znaleziono wątek FAQ na BGG - i okazuje się, że jednak można powtórzyć akcję czarnego robotnika z jego specjalną cechą :)

https://boardgamegeek.com/filepage/9912 ... lroads-faq
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czy to prawda, że startowy rubel jest tylko na start i jak go wykorzystasz to w następnej rundzie będziesz bez rubla?
Jak masz rubla to nie musisz go wykorzystać i zostanie ci na następną rundę?
Pytam bo z instrukcji to nie wynika i albo trzeba to doczytać między wierszami, albo coś przeoczyłem.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GeQ »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czy to prawda, że startowy rubel jest tylko na start i jak go wykorzystasz to w następnej rundzie będziesz bez rubla?
Jak masz rubla to nie musisz go wykorzystać i zostanie ci na następną rundę?
Pytam bo z instrukcji to nie wynika i albo trzeba to doczytać między wierszami, albo coś przeoczyłem.
Moim zdaniem na starcie dostajesz rubla do zasobów. I masz go do wykorzystania - jeśli zużyjesz to nowego nie dostaniesz, chyba że z akcji na planszy. Jeśli go nie wydasz, to możesz z nim czekać choćby do końca gry ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: detrytusek »

GeQ pisze:
Moim zdaniem na starcie dostajesz rubla do zasobów. I masz go do wykorzystania - jeśli zużyjesz to nowego nie dostaniesz, chyba że z akcji na planszy. Jeśli go nie wydasz, to możesz z nim czekać choćby do końca gry ;)
Dokładnie tak.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Sęk w tym że ja na to wpadłem oglądając przykładową rozgrywkę na You Tube.
Potem znowu zacząłem wertować instrukcję by potwierdzić jak to jest z tymi rublami i nic mi się nie rzuciło.
Więc jak wy na to wpadliście?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze:Sęk w tym że ja na to wpadłem oglądając przykładową rozgrywkę na You Tube.
Potem znowu zacząłem wertować instrukcję by potwierdzić jak to jest z tymi rublami i nic mi się nie rzuciło.
Więc jak wy na to wpadliście?
Szczerze? W życiu bym nie wymyślił, że można inaczej :)
Skoro Ci dali rubla to go masz. Skąd pomysł, że go masz oddać?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GeQ »

detrytusek pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Sęk w tym że ja na to wpadłem oglądając przykładową rozgrywkę na You Tube.
Potem znowu zacząłem wertować instrukcję by potwierdzić jak to jest z tymi rublami i nic mi się nie rzuciło.
Więc jak wy na to wpadliście?
Szczerze? W życiu bym nie wymyślił, że można inaczej :)
Skoro Ci dali rubla to go masz. Skąd pomysł, że go masz oddać?
Gdyby było można - kliknąłbym "Lubię to" :D

instrukcja strona 4 - Przygotowanie do gry
punkt 5 - Każdy z graczy otrzymuje 1 rubel z rezerwy

Nie do końca zrozumiałem @Nikczmniuk twój problem, ale rozumiem, że dawaliście sobie rubla na początku każdej rundy? Zasada mówi o przydziale 1 rubla na starcie, a nie przed każdą kolejną rundą.
instrukcja wydawała mi się logiczna - i nie szukałem innego rozwiązania.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

GeQ pisze:
detrytusek pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Sęk w tym że ja na to wpadłem oglądając przykładową rozgrywkę na You Tube.
Potem znowu zacząłem wertować instrukcję by potwierdzić jak to jest z tymi rublami i nic mi się nie rzuciło.
Więc jak wy na to wpadliście?
Szczerze? W życiu bym nie wymyślił, że można inaczej :)
Skoro Ci dali rubla to go masz. Skąd pomysł, że go masz oddać?
Gdyby było można - kliknąłbym "Lubię to" :D

instrukcja strona 4 - Przygotowanie do gry
punkt 5 - Każdy z graczy otrzymuje 1 rubel z rezerwy

Nie do końca zrozumiałem @Nikczmniuk twój problem, ale rozumiem, że dawaliście sobie rubla na początku każdej rundy? Zasada mówi o przydziale 1 rubla na starcie, a nie przed każdą kolejną rundą.
instrukcja wydawała mi się logiczna - i nie szukałem innego rozwiązania.
Myślałem że ruble tak jak pracowników muszę wykorzystać i co rundę dostanę jednego rubla.
A instrukcja nie mówi, weź se rubla na początek gry, jak go wydasz to w następnej rundzie będziesz goły, a jak nie wydasz to zostanie na następną rundę, a jak dobierzesz jeszcze dodatkowe ruble to twoja wola panie co ty z tym zrobisz, możesz wydać a jak nie chcesz to nie, niewykorzystane ruble zostaną ci na następną rundę- takiego opisu mi zabrakło w instrukcji.
No ale teraz już wszystko jasne. Dzięki!
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: Myślałem że ruble tak jak pracowników muszę wykorzystać i co rundę dostanę jednego rubla.
A instrukcja nie mówi, weź se rubla na początek gry, jak go wydasz to w następnej rundzie będziesz goły, a jak nie wydasz to zostanie na następną rundę, a jak dobierzesz jeszcze dodatkowe ruble to twoja wola panie co ty z tym zrobisz, możesz wydać a jak nie chcesz to nie, niewykorzystane ruble zostaną ci na następną rundę- takiego opisu mi zabrakło w instrukcji.
No ale teraz już wszystko jasne. Dzięki!
Wybacz ale w instrukcji również nie napisali, że nie możesz tych rubli zjadać, a jednak nie wydaje mi się to konieczne ;)
Dobrze, że już wszystko jasne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: DarkSide »

Dr. Nikczemniuk, zalecam uważną lekturę instrukcji str. 19-20 podrozdział "Po Fazie Punktacji"

Dokładnie jest napisane co się dzieje po punktowaniu, jak się kończy runda i co się robi w ramach przygotowań do kolejnej rundy.

I teraz proste 2 pytania:
- czy jest coś o oddawaniu niewykorzystanych rubli?
- czy jest coś o otrzymywaniu kolejnego rubla?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

DarkSide pisze:Dr. Nikczemniuk, zalecam uważną lekturę instrukcji str. 19-20 podrozdział "Po Fazie Punktacji"

Dokładnie jest napisane co się dzieje po punktowaniu, jak się kończy runda i co się robi w ramach przygotowań do kolejnej rundy.

I teraz proste 2 pytania:
- czy jest coś o oddawaniu niewykorzystanych rubli?
- czy jest coś o otrzymywaniu kolejnego rubla?
To co dla jednego jest jasne i zrozumiałe dla drugiego wcale takie być nie musi. Wyżej napisałem jak to powinno być opisane. A tak trzeba się domyślać i nie jest to w prost opisane, przynajmniej dla mnie.
Aha, ruble są odkładane do puli ogólnej, więc nie wracają do mnie i następne muszę już pozyskać.
Aha, pisze że 2 robotnoków tymczasowych nie mogę zachować do kolejnej tury, aaaaha, ale niewykorzystane ruble mogę zachować, bo przecież nie pisze że nie mogę...
To są wszystko domysły, czytanie między wierszami, a instrukcja to nie powieść detektywistyczna.
Czy nie mogło być to jasno napisane? Dwa dodatkowe zdania by chyba nikogo nie zbawiły?
Ktoś kto pisze instrukcję wychodzi z założenia że skoro ja kumam to co sam napisałem to inni też muszą. I jak to wygląda w praktyce?
Instrukcja+ faq+ errata.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: DarkSide »

Dr. Nikczemniuk pisze: To co dla jednego jest jasne i zrozumiałe dla drugiego wcale takie być nie musi. Wyżej napisałem jak to powinno być opisane. A tak trzeba się domyślać i nie jest to w prost opisane, przynajmniej dla mnie.
Aha, ruble są odkładane do puli ogólnej, więc nie wracają do mnie i następne muszę już pozyskać.
Aha, pisze że 2 robotnoków tymczasowych nie mogę zachować do kolejnej tury, aaaaha, ale niewykorzystane ruble mogę zachować, bo przecież nie pisze że nie mogę...
To są wszystko domysły, czytanie między wierszami, a instrukcja to nie powieść detektywistyczna.
Czy nie mogło być to jasno napisane? Dwa dodatkowe zdania by chyba nikogo nie zbawiły?
Ktoś kto pisze instrukcję wychodzi z założenia że skoro ja kumam to co sam napisałem to inni też muszą. I jak to wygląda w praktyce?
Instrukcja+ faq+ errata.
Łoooomatko! :shock: Prawnik? :P Szukanie dziury w całym. :wink:

Odkładanie rubli dotyczy WYKORZYSTANYCH rubli - jeżeli miałyby byc odkładane wszystkie to nie wyróżnialiby kategorii "wykorzystane". Podobnie jest z ekstra robotnikami i to jest wyraznie opisane że nie mogą być zatrzymani.
Zatem wyraznie widać że zwroty dotyczą wykorzystanych (i li tylko wykorzystanych) zasobów ekstrarobotnicy/ruble.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2016, 19:00 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: To co dla jednego jest jasne i zrozumiałe dla drugiego wcale takie być nie musi. Wyżej napisałem jak to powinno być opisane. A tak trzeba się domyślać i nie jest to w prost opisane, przynajmniej dla mnie.
Aha, ruble są odkładane do puli ogólnej, więc nie wracają do mnie i następne muszę już pozyskać.
Aha, pisze że 2 robotnoków tymczasowych nie mogę zachować do kolejnej tury, aaaaha, ale niewykorzystane ruble mogę zachować, bo przecież nie pisze że nie mogę...
To są wszystko domysły, czytanie między wierszami, a instrukcja to nie powieść detektywistyczna.
Czy nie mogło być to jasno napisane? Dwa dodatkowe zdania by chyba nikogo nie zbawiły?
Ktoś kto pisze instrukcję wychodzi z założenia że skoro ja kumam to co sam napisałem to inni też muszą. I jak to wygląda w praktyce?
Instrukcja+ faq+ errata.
Tak napisana instrukcja musiałaby by mieć grubość książki telefonicznej i zakładać, że ktoś naprawdę pomyśli, że np. można pożyczać pieniądze z innej gry. No przecież nie napisali, że nie można!
Wyciągaj logiczne wnioski z tego co jest napisane bo to jest naprawdę dobra instrukcja.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

detrytusek pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze: To co dla jednego jest jasne i zrozumiałe dla drugiego wcale takie być nie musi. Wyżej napisałem jak to powinno być opisane. A tak trzeba się domyślać i nie jest to w prost opisane, przynajmniej dla mnie.
Aha, ruble są odkładane do puli ogólnej, więc nie wracają do mnie i następne muszę już pozyskać.
Aha, pisze że 2 robotnoków tymczasowych nie mogę zachować do kolejnej tury, aaaaha, ale niewykorzystane ruble mogę zachować, bo przecież nie pisze że nie mogę...
To są wszystko domysły, czytanie między wierszami, a instrukcja to nie powieść detektywistyczna.
Czy nie mogło być to jasno napisane? Dwa dodatkowe zdania by chyba nikogo nie zbawiły?
Ktoś kto pisze instrukcję wychodzi z założenia że skoro ja kumam to co sam napisałem to inni też muszą. I jak to wygląda w praktyce?
Instrukcja+ faq+ errata.
Tak napisana instrukcja musiałaby by mieć grubość książki telefonicznej i zakładać, że ktoś naprawdę pomyśli, że np. można pożyczać pieniądze z innej gry. No przecież nie napisali, że nie można!
Wyciągaj logiczne wnioski z tego co jest napisane bo to jest naprawdę dobra instrukcja.
Dodatkowe zdanie czy dwa to nie książka telefoniczna :wink:
A teraz piszę w imieniu wszystkich którzy mieli jakieś pytania dotyczące gry Rosyjskie Koleje i nie tylko, staramy się wyciągać logiczne wnioski ale jak widać to nie wystarcza i właśnie temu jest poświęcony ten dział : Zasady- pytania i wątpliwości.
Więc jak będziemy mieli jakieś pytania i wątpliwości to niestety ale dalej będziemy pytać, drążyć i niestety wnerwiać bardziej obytych i ogarniętych forumowiczów. I choć będziemy z czasem bardziej kumaci i ogarnięci to niestety, będą następni. Przepraszamy, ale dalej będziemy pytać. Dlaczego?
Bo kochamy to co robimy! A chcemy to robić jak najlepiej. To znaczy zgodnie z zasadami i takie tam... Dobranoc... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: ChlastBatem »

Czy ktoś się orientuje jak dokładnie działa Pani inżynier Olga z dodatku z Essen? Zastanawiam się czy:

1) Używam oczywiście swojego piona, aby odpalić Olgę i potem używam drugiego swojego piona aby zająć innego inżyniera przeciwnika blokując mu jego użycie.

czy

2) Używam oczywiście swojego piona, aby odpalić Olgę i potem używam przeciwnikapiona aby zająć jakiegoś inżyniera przeciwnika blokując mu jego użycie.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GeQ »

ChlastBatem pisze:Czy ktoś się orientuje jak dokładnie działa Pani inżynier Olga z dodatku z Essen? Zastanawiam się czy:

1) Używam oczywiście swojego piona, aby odpalić Olgę i potem używam drugiego swojego piona aby zająć innego inżyniera przeciwnika blokując mu jego użycie.

czy

2) Używam oczywiście swojego piona, aby odpalić Olgę i potem używam przeciwnikapiona aby zająć jakiegoś inżyniera przeciwnika blokując mu jego użycie.
Cześć, my gramy tak jak w pierwszym przykładzie. Wydaje się logiczny. Swoim pionem odpalasz Olgę, następnie drugim swoim pionem odpalasz akcję z inżyniera przeciwnika. Marnujesz dwa piony, ale może ta akcja, która normalnie nie jest dla Ciebie dostępna, jest tego warta. Dodatkowo masz pewność, że przeciwnik jej w tej turze nie użyje.

Co do 2 przykładu - nie sądzę, żeby można było w swojej akcji wykorzystywać piony przeciwników.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: malekith_86 »

zdecydowanie pierwsze jest poprawne

za instrukcją
Olga (A-4): Place another of your workers on another player’s
unused Engineer and perform its action.
This Engineer is now occupied.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: GrzeL »

malekith_86 pisze: za instrukcją
Olga (A-4): Place another of your workers on another player’s
unused Engineer and perform its action.
This Engineer is now occupied.
Jesteś pewien, że powyższy cytat pochodzi z instrukcji, bo w tych, do których dotarłem, takiego nie ma. Natomiast znajduje się on w jak sam autor określił: „This is a private and unofficial translation”.
deni
Posty: 12
Rejestracja: 01 lut 2013, 20:57

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: deni »

jedno pytanie
czy jesli tor czarny byl na polu z bonusem (?) juz w poprzedniej rundzie
a w tej rundzie dopiero dolozylem lokomotywe nr 4 ktora dochodzi do pola z bonusem to czy nic nie stoi na przeszkodzie zeby ten bonus odkryc ?
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: kisiel365 »

deni pisze: 05 lut 2019, 22:55 jedno pytanie
czy jesli tor czarny byl na polu z bonusem (?) juz w poprzedniej rundzie
a w tej rundzie dopiero dolozylem lokomotywe nr 4 ktora dochodzi do pola z bonusem to czy nic nie stoi na przeszkodzie zeby ten bonus odkryc ?
Linia sankt-petersburska? Tam jest czarny tor i kolejka jako wymaganie odsłonięcia żetonu ze znakiem zapytania. Żeton odsłaniasz w momencie spełnienia warunków, czyli nie wcześniej i nie później niż jak do już będącego tam (lub dalej) czarnego toru dołożysz kolejkę o zasięgu 4 (lub dalszym). Tak samo działa to w drugą stronę: możesz mieć tam spełniony warunek kolejki i żeton odsłaniasz, gdy dotrzesz tam czarnym torem.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
deni
Posty: 12
Rejestracja: 01 lut 2013, 20:57

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: deni »

Ok czyli dobrze myslalem.

Inna zagwozdka:
Mam inżyniera który daje dwa przesunięcia na torze industrializacji. Kładę na nim swojego pionka - pierwszy mój ruch na torze industrializacji trafia na fabrykę która umożliwia powtórzenie akcji z jednym pionkiem - ja chcę powtórzyć właśnie ta akcje z inżynierem. Jak to powinno wyglądać? Mogę, nie mogę?
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: louiscyphre »

Zrób kolejne przesunięcie pionkiem industrializacji i powtórz akcję.

Następne pytania o zasady zadawaj w dziale "Zasady - pytania i wątpliwości" w odpowiednim temacie.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Rosyjskie koleje (Russian Railroads)

Post autor: E2MD »

deni pisze: 06 lut 2019, 00:58 Inna zagwozdka:
Mam inżyniera który daje dwa przesunięcia na torze industrializacji. Kładę na nim swojego pionka - pierwszy mój ruch na torze industrializacji trafia na fabrykę która umożliwia powtórzenie akcji z jednym pionkiem - ja chcę powtórzyć właśnie ta akcje z inżynierem. Jak to powinno wyglądać? Mogę, nie mogę?
Jak masz możliwość kontynuacji ruchu na torze industrializacji to możesz powtórzyć akcję i przesuwać się dalej.
Można powtórzyć każdą akcję z jednym pionkiem.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
deni
Posty: 12
Rejestracja: 01 lut 2013, 20:57

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: deni »

dzieki za odpowiedzi

1.czy gracz moze zagrac pionka na inzyniera ktory powoduje przesuniecie 1 czarnego i 1 szarego jesli nie ma jeszcze szarego toru ale za to ten ruch czarnego toru z pierwszej akcji inzyniera da mu szare ?
gdzies wydaje mi sie ze czytalem ze jest zasada ze mozna sie ruszac torami ktore sie posiada juz

2.Czy podczas pobierania nowej lokomotywy moge zrobic tak :
pierwsza linia - kolej 1 +4
druga linia - kolej 5
trzecia linia kolej 9

biore kolej nr 7
kolej nr 7 klade zamiast 1 i ja wyrzucam jako fabryke
a wtym samym czasie 9 przesuwam na 5 i ja tez klade jako fabryke ?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Rosyjskie koleje

Post autor: Koziełło »

1. Możesz wykonać ruch czarnym torem, pobrać szare i wykonać szarym
2. Lokomotywa może zastąpić tylko lokomotywę o niższym numerze, ale tylko w momencie gdy ją zakupiłeś. Czyli jeżeli położysz 7 na 1 to koniec - 1 oddajesz do puli ogólnej jako ogólnie dostępną fabrykę. Możesz też np. położyć 7 na miejsce 5, wtedy tą piątką możesz zastąpić np. 4, czwórką jedynkę i jedynka do puli ogólnej jako dostępna fabryka. Lokomotywa raz położona (w twoim przykładzie dziewiątka) nie może już być przemieszczona, chyba, że ją zastępujesz lepszą lokomotywą.
ODPOWIEDZ