Eldritch Horror - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Eldritch Horror - zasady

Post autor: rzaba »

Witam,

Czy potwory (monsters) maja jawne statystyki? (W sensie: czy mozemy sobie sprawdzac obie strony zetonu?)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Tak.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

Żetony Ulepszeń
Te żetony reprezentują trening, który badacz odbył w danej umiejętności. Kiedy jakiś efekt pozwala ulepszyć umiejętność, badacz otrzymuje żeton Ulepszenia z odpowiednim symbolem i umieszcza go obok swojego arkusza stroną „+1” do góry. Jeśli badacz po raz drugi ulepszy tę samą umiejętność, odwraca żeton stroną „+2” do góry. Umiejętność badacza to wartość podana na arkuszu plus cyfra z odpowiedniego żetonu Ulepszenia.
Czy można ulepszyć umiejętność badacza po raz trzeci, czwarty,... itd. i dokładać kolejne żetony ulepszeń do umiejętności?
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

Nie
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

W razie jakichkolwiek wątpliwości watro zaglądać do Almanachu.
ALMANACH - Ulepszanie Umiejętności (str. 10) pisze:> Badacz może ulepszyć daną umiejętność maksymalnie dwa razy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 21 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: niepooczach »

Czy w jednym teście mogę wykorzystać 2 bonusy z karty zasobów (np. sekretarka) czy muszę wybrać tylko jeden?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

niepooczach pisze:Czy w jednym teście mogę wykorzystać 2 bonusy z karty zasobów (np. sekretarka) czy muszę wybrać tylko jeden?
Masz na myśli bonus do umiejętności oraz bonus w postaci przerzutu kości? Możesz skorzystać z obu. Oczywiście jeśli korzystasz jednocześnie z jakiejś innej karty zapewniającej bonus do umiejętności, to ich nie sumujesz, uwzględniasz tylko ten o wyższej wartości.
ALMANACH str.12 pisze:P: Czy podczas walki mogę używać wielu broni?
O: Tak, ale w każdym teście korzystasz tylko z najwyższej premii do
umiejętności. Możesz jednak korzystać z innych efektów zapewnianych
przez pozostałą broń. Przykładowo, jeśli posiadasz Zasób Bicz oraz
Zasób Automatyczną 45., możesz skorzystać z premii +3 <siła>
zapewnianej przez Automatyczną 45. zamiast z premii +1 <siła> zapewnianej
przez Bicz i nadal przerzucić jedną kość, korzystając z dodatkowego
efektu Bicza.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

Mam wątpliwość dotyczącą tekstu karty Mitu i nie mogę jej rozwiązać przy pomocy Almanachu (chociaż pewnie źle szukam)
Mroczna siła Wydarzenie Wszystkie Potwory odzyskują całe Zdrowie. Następnie każdy badacz natychmiast spotyka Potwory na swoim polu, w wybranej kolejności.
Mam rozsiane na planszy 4 Potwory i 2 badaczy. Każdy z nich spotyka:
a) te właśnie 4 Potwory? Czy jeśli zabije jednego to drugi badacz nie musi z nim walczyć? Czy ten Potwór po zabiciu wraca na pierwotne pole?
b) losowego Potwora z puli i niezależnie czy go pokona Potwór ten wraca do puli.

Gdzieś w zasadach czytałem że jeśli karta nakazuje spotkać potwora to wszystko się dzieje jak w podpunkcie b). Nie wiem jednak jak w tym przypadku, ponieważ Mroczna siła mówi "spotyka potwory" czyli w liczbie mnogiej. Proszę, pomóżcie jak to zinterpretować :?
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

hadrian pisze:Następnie każdy badacz natychmiast spotyka Potwory na swoim polu, w wybranej kolejności.
Na swoim polu. Czyli taka wymuszona, dodatkowa faza Spotkań tylko z potworami. Jeśli na polu badacza nie ma potworów, to nic nie spotyka. Jeśli na polu badacza są dwa potwory, to musi z oboma odbyć spotkania walki.
hadrian pisze:Gdzieś w zasadach czytałem że jeśli karta nakazuje spotkać potwora to wszystko się dzieje jak w podpunkcie b).
Myli ci się chyba z Zasadzką :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: hadrian »

Wszystko jasne, wielkie dzięki :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 21 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: niepooczach »

OK, dzięki wielkie :)
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Eldritch Horror

Post autor: Furia »

Kiedy karta tajemnicy, wymaga umieszczenia na niej np. wskazówek w liczbie równej połowie graczy, a ta jest nieparzysta to należy zaokrąglić w górę czy w dół?
Thomas
Posty: 12
Rejestracja: 31 mar 2014, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Eldritch Horror

Post autor: Thomas »

Jedna z podstawowych i wyróżnionych zasad w Almanachu - zaokrąglamy w górę wszystkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
marioosh
Posty: 150
Rejestracja: 21 mar 2009, 10:53
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: marioosh »

Ktoś doczytał, czy jest jakiś limit assetów które może nosić poszukiwacz? bo nie mogę się dopatrzeć. Bo po ostatniej misji z politykiem, to 10 sztuk to była normalka i nie wiem czy to poprawnie.
Teraz mam podpis zgodny z regulaminem, krótszy niż 4 linijki i bez linku do mojego prywatnego bloga...
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

Nie ma ograniczeń, 10 - 15 małych kart na ręce pod koniec gry to była też u mnie norma. Inna rzecz, że pewnie tylko 1/3 z nich da się w rundzie wykorzystać.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 661
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 70 times
Been thanked: 151 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Tyrek »

Pytanko do sytuacji ze wczorajszej gry. Opis słowno muzyczny, bo nie mam teraz gry przy sobie (wybaczcie poprzekręcanie nazw :) )

Na planszy znajduje się potwór - Ogar z Tindalos

W fazie mitów, zostaje odpalona jego specjalna zdolność. Ogar przemieszcza się na najbliższe pole z badaczem i badacz odbywa z tym potworem spotkanie. Teraz pytania:

1. Na polu znajduje się dwóch badaczy - z którym walczy? (u nas walczył z każdym po kolei, ale nie mam pewności czy tak ma być)
2. Czy wymuszone spotkanie z potworem pozwala na odpalenie efektu czaru Mgły z Rylyeh (przed faza spotkań przetestuj wiedzę, aby uniknąć potwora i odbyć normalne spotkanie). Chodzi o pierwszą część tekstu, czy można, w takim przypadku jak Ogar do nas biegnie w fazie mitów i odbywa z nami spotkanie wymuszone, użyć tego czaru i uniknąć walki?

Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

1. Główny badacz decyduje kto walczy - wybiera jednego. Odpowiedź z BGG.
2. Jeśli możliwość uniknięcia dotyczy fazy spotkań to ja bym nie odpalał takiego efektu w fazie mitów.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Einar
Posty: 92
Rejestracja: 30 sty 2012, 17:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Eldritch Horror

Post autor: Einar »

Stwór "Skrzydlate Dziecię Nocy" ma symbol rozrachunku i następujący opis:

"Jeśli na tym polu jest badacz, przemieść go razem z tym potworem i wstrzymaj. W innym przypadku przemieść tego potwora o 2 pola w kierunku najbliższego badacza."

Nie bardzo rozumiem pierwszą część, gdzie mam przemieścić badacza?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Einar pisze:Stwór "Skrzydlate Dziecię Nocy" ma symbol rozrachunku i następujący opis:

"Jeśli na tym polu jest badacz, przemieść go razem z tym potworem i wstrzymaj. W innym przypadku przemieść tego potwora o 2 pola w kierunku najbliższego badacza."

Nie bardzo rozumiem pierwszą część, gdzie mam przemieścić badacza?
Niestety błąd przy składzie, ewidentnie wcięło fragment tekstu :?

ERRATA: Treść żetonu Skrzydlate Dziecię Nocy powinna brzmieć.
"Jeśli na tym polu jest badacz, przemieść go o 1 pole razem z tym potworem i wstrzymaj. W innym przypadku przemieść tego potwora o 2 pola w kierunku najbliższego badacza".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: uyco »

pierwsza rozgrywka, wyciągamy niebieska karte mitów Wymazany ze społeczeństwa, ma na gorze 2 ikony, które rozpatruję: wskazówkę i plugastwo, potem zgodnie z zasada rozpatrujemy z góry na dół, czyli umieszczam zeton pogłoski i tutaj pytanie: na samym dole jest efekt rozrachunku (opis) i potem w prawym dolnym rogu kolorowa ikona rozrachunku - czy to oznacza, ze rozpatruję normalnie rozrachunek, jakby ikona była u góry? czy rozpatruję także efekt rozrachunku dla tej karty?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

uyco pisze:czy to oznacza, ze rozpatruję normalnie rozrachunek, jakby ikona była u góry?
Nie.
uyco pisze:czy rozpatruję także efekt rozrachunku dla tej karty?
Tak, ale dopiero wówczas kiedy podczas kolejnej fazy mitów wyciągniesz kartę z takim efektem w górnej części.
Niebieska karta jest aktywna kiedy są na niej żetony plugastwa. Ikona w dolnym rogu przypomina że należy ją rozpatrzeć podczas rozpatrywania efektów rozrachunku, tak jak na potworach, stanach itd.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: uyco »

dzięki, tak myślałem :D
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Almanach twym przyjacielem jest ;)
Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: uyco »

jeszcze jednego chciałbym sie upewnić: czy wskazówka po nieudanym spotkaniu (porażka w teście) pozostaje na planszy czy spada (karta spotkania precyzuje tylko co zrobić z zetonem po sukcesie)?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

W almanachu znajdziesz odpowiedź, która brzmi: jeśli test został zdany, a efekt nie opisuje rezultatu zdania, nic się nie dzieje. Podobnie dzieje się, gdy test został oblany i efekt nie opisuje skutków porażki.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
ODPOWIEDZ