Wojna o Pierścień - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

1. Tak. Kością "Armia" przesuwasz przynajmniej jedną jednostkę. Możesz wraz z tą jednostką (tymi jednostkami) przesunąć dowolną liczbę dowódców/postaci.

2. Zgadza się. Tak jak jest to napisane w cytowanym przez Ciebie fragmencie, jedynym miejscem do którego nie może wlecieć Nazgul (poruszający się bez armii) jest nieoblężona twierdza kontrolowana przez Wolne Ludy.

Dzieje się tak, ponieważ nawet mały Nazgul wie, co Elrond zrobił na Brodzie na Bruinen.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Pięknie dziękuję ;).

Instrukcja do WoPa wcale nie jest źle napisana, tylko tego wszystkiego jest po prostu dużo i zanim się siądzie do pierwszej partii ciężko poukładać to sobie w głowie. Jedyne, co bym dorzucił to ilustracje z przykładami, bo większość instrukcji to ściana tekstu ;). Ale jak już zagraliśmy to całość jak najbardziej miała sens - pozostały drobne wątpliwości co do pewnych niuansów.
Assur
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:37
Been thanked: 6 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Assur »

Czy zdolność Głos Sarumana można wykorzystać częściej niż raz na turę?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

Assur pisze:Czy zdolność Głos Sarumana można wykorzystać częściej niż raz na turę?
Tak.
Assur
Posty: 62
Rejestracja: 19 kwie 2013, 16:37
Been thanked: 6 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Assur »

Dzięki za podpowiedź!
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

1. Jeśli wojska Sarumana (lub jakiekolwiek inne) oblegają Minas Tirith i chciałbym wykorzystać akcję mobilizacji - czy można wstawić jednostki do tej lokalizacji? znalazłem w instrukcji już
1a. Czy Cień może rekrutować wojska do zdobytych terenów wolnych ludzi? I analogicznie w drugą stronę.
2. Pytanie o warunki zwycięstwa wojskowego. Jeśli cień zdobędzie przykładowo 3 twierdze to będzie miał 6 pkt na tym torze. Czy jeśli gracz wolnych ludów odbije jedną z nich to czy cień dalej będzie na 6 czy wskaźnik spadnie do 4? Innymi słowy - czy ten tor odzwierciedla rzeczywistą wartość punktów widoczną na mapie czy po prostu udane podboje z poprzednich tur?
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Alwirin »

1. Nie - jednostki możesz rekrutować tylko w niezajętych przez przeciwnika początkowych osadach danej nacji (np. jeżeli Sauron chce oblegać Dol Amroth i potrzebuje nowych wojsk, to musi je dosyłać aż z Mordoru - nie może rekrutować w zajętym przez siebie Minas Tirith).

2. Bierzesz pod uwagę regiony zdobyte, które wciąż utrzymujesz - jeżeli zająłeś twierdzę i ją straciłeś, to już nie masz z niej pkt.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie w celu upewnienia się. Cień oblega wspomniane już Mins Tirith (albo inną dowolną twierdzę) armią składającą się z 10 jednostek (bo jak rozumiem do limitu jednostek na polu liczą się tylko regularne/elitarne, a nie dowódcy lub postacie). Oblężenie zostało wygrane i Cieniowi zostaje 7 jednostek. Jako, że CIeń przejmuje twierdzę, a cała armia zostaje na polu - nie musi trzymać się limitu 5 jednsotek w twierdzy, bo armia się nie znajduje twierdzy, dobrze myślę?

Bardziej obrazowo:
Cień - armia 10 jednostek
WL - armia 2 jednostki w twierdzy

po oblężeniu twierdzy:
Cień - armia 7 jednostek
WL - pokonany

Czy Cień musi odrzucić 2 jednostki, żeby był limit 5 czy nie?
Czechu86
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:35
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Czechu86 »

Cień nie musi odrzucać jednostek po pokonaniu. Zachowuje te 7.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Dzięki za szybkie odpowiedzi!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

Limit 5 jednostek w twierdzy nie dotyczy armii znajdujących się w regionie z twierdzą, tylko armii, która wycofała się do twierdzy ;). Za murami jest ciasno, nie pomieścisz tam kilku tysięcy zbrojnych ;).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: rastula »

Szykuję się do rozgrywki w tę epicką grę i przyznam, że ilość wątpliwości mnie lekko zniechęca. Mam wersję pl. Czy może lepiej jednak posługiwać się regułami po angielsku (jest errata do pl? A może wersja pl na stronue galakty jest poprawiona?). Mozecie polecić jakiś tutorial video? Jezyk angielski nie jest problemem. Co jeszcze polecacie przed pierwszą rozgrywką?

Ps. Mam oba dodatki, czy coś warto wrzucić od razu do gry...czy tylko podstawka na początek?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Polecam to, co mnie polecono: RickyRoyal playthrough na yt.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Yavi »

Gatherey pisze:Polecam to, co mnie polecono: RickyRoyal playthrough na yt.
Również polecam, też od tego zaczynałem jeszcze przed zakupem gry! :)
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: DarkBogas »

U mnie było tak samo.
Co do drugiej części pytania to sugeruję na początek samą podstawkę, potem dopiero dodawać dodatki. Dodatki komplikują i tak już skomplikowaną grę (zwłaszcza wojownicy).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: warlock »

rastula pisze:Szykuję się do rozgrywki w tę epicką grę i przyznam, że ilość wątpliwości mnie lekko zniechęca. Mam wersję pl. Czy może lepiej jednak posługiwać się regułami po angielsku (jest errata do pl? A może wersja pl na stronue galakty jest poprawiona?). Mozecie polecić jakiś tutorial video? Jezyk angielski nie jest problemem. Co jeszcze polecacie przed pierwszą rozgrywką?

Ps. Mam oba dodatki, czy coś warto wrzucić od razu do gry...czy tylko podstawka na początek?
95% zasad powinno być jasnych po lekturze instrukcji, serio - większość rzeczy jest tam wyjaśniona, tylko trzeba to sobie w głowie poukładać ;). W razie czego pytaj tutaj, pomożemy ;). Sam miałem kilka wątpliwości (o które pytałem tutaj), ale generalnie instrukcja nie jest tak zła jak mówią ;).

Obejrzyj sobie serię filmików Ricky Royal. I nie wrzucaj żadnych dodatków na początku :).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: rastula »

OK dzięki - Ricka już zacząłem oglądać.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

Na BGG dostępne są dwie dobre pozycje dla ludzi, którzy już ogranęli podstawowe zasady:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Tomzaq »

Pytanie przed pierwszą grą
Czy w przypadku odkrycia drużyny pierścienia przez Cień gracz Wolnych Ludzi przemieszcza Powierników o liczbę pól równą liczbie przemieszczeń na torze czy może mniej, tak jak w przypadku ujawnienia?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: ariser »

Oba sposoby przesunięcia drużyny na inne pole mają te same zasady, tak więc możesz przesunąć o maksymalnie tyle pół, ile wskazuje tor drużyny pierścienia. Ograniczeniu podlegają tylko pola, na których drużyna może wylądować - przy odkryciu nie może to być miasto bądź twierdza pod kontrolą WL.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

1. Co się dzieje z towarzyszami po przegranej bitwie?
2. Czy grupa towarzyszy może przeprowadzać atak lub oblężenie bez normalnych jednostek?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

1. Giną w słusznej sprawie.
2. Nie. Towarzysze, Sługi i Nazgule poruszający się bez armii nie mogą wywołać bitwy, ani zostać przez inną armię zaatakowani.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Dzięki za jak zwykle szybką odpowiedź :)

1. Czy jeśli drużyna znajduje się w jakiejś twierdzy wolnych ludów to czy mogę ją ujawniać co turę żeby się leczyć? Czy jest jakiś warunek który muszę spełniać ny to uczynić (np. Ruch na torze pierścienia)
2. Czy w momencie ataku na armię w której znajdują się te towarzysze mam możliwość zdecydowania czy biorą oni udział w walce? Jeśli tak to jak należy zachować się gdy nie będą walczyc? Zostają na polu mimo wszystko?
3. Karty cienia które kaza wylotowa żeton poszukiwań a następnie w zależności od tego co na nim jest go rozpatrzec. Czy w przypadku gdy mamy go rozpatrzec jako udane poszukiwanie pierścienia losujemy kolejny żeton czy dostajemy tyle skażenia ile jest na nim?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

1. Drużyna może deklarować swoje miejsce pobytu co rundę. Deklarowanie powoduje jednak, że żeton postępu Drużyny obowiązkowo wraca na pole "zero", a Ty możesz (choć nie musisz) przesunąć figurkę Drużyny o odpowiednią liczbę regionów. Oznacza to, że jeżeli chcesz pozostać w twierdzy kilka rund, aby się porządnie podleczyć, to nie ma sensu próba poruszania się Drużyną. Bo gdy się poruszysz o jedno pole na torze postępu, a następnie będziesz chciał zadeklarować swoją pozycję, to albo przesuniesz się o jeden region (opuszczając w ten sposób twierdzę) i się nie wyleczysz, albo pozostaniesz w twierdzy (aby się wyleczyć) i stracisz ten jeden krok na torze postępu.

Co jest logiczne, bo albo siedzisz w miejscu i się leczysz, albo ruszasz w drogę.

Aby siedzieć w twierdzy nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków. Po prostu siedzisz, wypoczywasz i cieszysz się fajkowym zielem, gdy wokoło płonie Śródziemie.

2. Towarzysz, Sługa lub Nazgul przebywający na polu z armią zawsze jest jej częścią.

3. Właśnie po to wyciągnąłeś żeton, żeby go rozpatrzyć. Karta nie nakazuje Ci przecież rozpatrywać dwóch żetonów.
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Gatherey »

Czy dla karty przebudzenie entów (ta, które pozwala na rozwalenie armii w Orthanku) warunek zagrania mozna spełnić samym Gandalfme Białym w Fangornie?

Na karcie jest napisane, że jeśli Gandalf jest w grze, a jakis towarzysz znajduje sie w Fangornie - więc logicznie rzecz ujmując myślę, że tak.
ODPOWIEDZ