Wojna o Pierścień II edycja - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pietruch »

Dzięki za ekspresową odpowiedź :)

Co do karty Bitwy "Słowa Mocy" znalazlem jeszcze dwa linki:
LINK 1
LINK 2

Czyli rzeczywiście gracz Cienia nie może zbyt wiele zdziałać przeciwko Gandalfowi. Na jedną turę bitwy może on "wyłączyć" Gandalfa, ale w późniejszych turach/bitwach Gandalf skutecznie blokuje Nazgule. Tutaj dostrzegam potencjał Rzecznika Saurona i/lub jednostek elitarnych Isengardu - będą one zapewniać armiom gracza Cienia zdolności przywódcze.

W temacie Sarumana - pogrzebałem na BGG, na podstawie znalezionych tam informacji wnioskuję, że twoje stanowisko jest prawidłowe -> Wolne Ludy zajmują Orthank, a Saruman pozostaje w grze. Zastanawiałem się jeszcze co stanie się gdy armia Wolnych Ludów opuści Orthank: na BGG znalazłem informację, że pojedynczy Sługa/Towarzysz nie może samodzielnie zdobyć/odzyskać twierdzy/miast/osady.

Czyli jedyny sposób na odzyskanie Orthanku to ruch armiami Saurona lub Easterlingów.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: AkitaInu »

Czy pojedyńczą figurką nie mogę zająć wolnego miasta/wolnej osady ?
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pietruch »

AkitaInu pisze:Czy pojedyńczą figurką nie mogę zająć wolnego miasta/wolnej osady ?
Figurką można, o ile jest ona niebieska lub czerwona (czyli jest jednostką/oddziałem, ale nie jest Sługą/Towarzyszem lub dowódcą Wolnych Ludów).
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

W powyższym linku nie są zawarte "opinie" lecz znalezione na BGG oficjalne odpowiedzi autorów zasad :)

A wracając do pytań:

- Samotnemu Sarumanowi udaje się przeżyć atak wrogiej armii (ukrywa się w krzakach wokół Orthanku). Warto wspomnieć o szczególnej sytuacji, kiedy Saruman dowodzi armią, która wycofuje się, ale nie do twierdzy, lecz do przyległego regionu. W takim wypadku Saruman zostaje w Orthanku i również sobie tam żyje, mimo, że region i twierdza zostają zdobyte przez Wolne Ludy.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2016, 17:14 przez pinata, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

Pietruch pisze:Czyli jedyny sposób na odzyskanie Orthanku to ruch armiami Saurona lub Easterlingów.
Albo armią Isengardu zrekrutowaną w Dunlandzie, o ile te regiony pozostaną niezajęte ;)
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: tencogoniema »

przeciez jest wyraznie napisane ze nie moze opuscic orthanku, to jak moze sie wycofac na sasiednie pole?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

tencogoniema pisze:przeciez jest wyraznie napisane ze nie moze opuscic orthanku, to jak moze sie wycofac na sasiednie pole?
On sam nie może.

Ale na sąsiednie pole może wycofać się armia, której dowódcą jest Saruman. I tak jak pisałem, w tym wypadku - wyjątkowo - Saruman odłącza się od wycofującej się armii i zostaje w Orthanku.

Jak mniemam, ta zasada dotyczy też Drzewca, który (do czasu zagrania karty "Entowie się budzą") nie może opuścić Fangornu.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: tencogoniema »

a gdzie jest napisane ze wycofujaca sie armia zostawia sarumana?
to jak w takim razie mozna zabic Sarumana?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pynio »

tencogoniema pisze:a gdzie jest napisane ze wycofujaca sie armia zostawia sarumana?
to jak w takim razie mozna zabic Sarumana?
Jest "niebieska" karta, która to umożliwia, jak Gandalf znajduje się w Fangornie to raz, a dwa - jak rozgromisz całą armię, którą dowodzi Saruman to automatem giną dowódcy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: AkitaInu »

A co jeżeli Saruman stoi sam w Orthanku a ja robie tam ruch armią? Ginie?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pynio »

AkitaInu pisze:A co jeżeli Saruman stoi sam w Orthanku a ja robie tam ruch armią? Ginie?
Armie nie mają wpływu na Towarzyszy, postaci, powierników pierścienia, nazguli itp itd jesli te figurki stoją same. Nic zatem mu nie jesteś w stanie zrobić.

Jedyna możliwość, to jeśli jest on dowódcą Armii i ta armia zostanie rozgromiona w całości, lub jakąś kartą (np. tą niebieską - marsz entów czy coś takiego).

Z wycofaniem się Sarumana jest tak jak z ruchem armii, która nie jest w stanie wojny - masz armię złożoną z dwóch narodów, z czego jeden jest w stanie wojny - w razie ataku na inny naród ten w stanie wojny wchodzi na terytorium tamtego, natomiast armia, która nie jest w stanie wojny nie może wejść na pole przeciwnika. Saruman podczas ucieczki zostaje w Orthanku, a reszta ucieka gdzie pieprz rośnie. Ja Sarumana załatwiłem niebieską kartą, a tego wodza nazguli kumpel stracił podczas bitwy właśnie :)

edit: poza tym Saruman ma możliwość ruchu - 0 (ZERO) :) na karcie. Pomijając zasadę, która wyraźnie mówi, że Saruman NIGDZIE NIE WYCHODZI ;) Taki leniuszek.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Col. Frost »

To ja jeszcze dodam, że ucieczka armią i pozostawienie Sarumana samemu sobie w Orthanku jest dość kiepską taktyką. Pomijając nawet fakt, że oddajemy w ten sposób za darmo połowę punktów potrzebnych przeciwnikowi do odniesienia wygranej, ryzykujemy w ten sposób śmierć naszego Sługi bo gracz Wolnych Ludów może posiadać jedną z trzech (!) kart entów, które go automatycznie wyeliminują (biorąc pod uwagę, że kart postaci jest bodajże 20, to jest na to spora szansa). Już lepiej zamknąć z nim armię w twierdzy i liczyć na odsiecz lub wykrwawienie przeciwnika pod murami. A nawet jakby twierdza w końcu padła to i tak Saruman zginie prawdopodobnie później niż, gdy zostanie sam. No i zawsze można liczyć, że gracz Wolnych Ludów dojdzie do wniosku, że nie opłaca mu się wykrwawiać jednostek, których przecież ponownie zrekrutować nie może. Co innego jeśli użył już wszystkich kart entów, albo Gandalf Biały gryzie glebę, tylko w takim wypadku można rozważać ten wariant, ale też pod warunkiem bezpieczeństwa na innych frontach.
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

Pynio pisze:[...] masz armię złożoną z dwóch narodów, z czego jeden jest w stanie wojny - w razie ataku na inny naród ten w stanie wojny wchodzi na terytorium tamtego, natomiast armia, która nie jest w stanie wojny nie może wejść na pole przeciwnika.
To nie jest prawda. Broniąca się armia, składająca się z jednostek narodu nie będącego w stanie wojny, może - uciekając - wejść do regionu innego narodu.

Jest to wyjątek opisany w instrukcji, w części dotyczącej toru polityki. Nie mam polskiej wersji pod ręką, ale tu jest fragment instrukcji oryginalnej:
Exception: Non-belligerent units are allowed to cross another Nation's border when retreating from a battle. If they do so, the next time they move, they must move out of that Nation, unless they became "At War" in the meantime.
Manewr ten stosowałem kilka razy w przypadku Ludów Północy w okolicach Leśnego Królestwa. I chyba raz przy Szarej Przystani.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Pynio »

pinata pisze:...
Wyraźnie napisałem - "w razie ataku". Nic nie pisałem o obronie, to co napisałeś oczywiście jest racją.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: tencogoniema »

A ja mam pytanie o Galadiere i w sumie o Elronda.
Gralismy i Lorien zostalo zaatakowane i oddzialy elfow schronily sie w twierdzy.
:arrow: Czy w takiej sytuacji mozna wystawic Galadiere czy nie :?:
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

tencogoniema pisze:Gralismy i Lorien zostalo zaatakowane i oddzialy elfow schronily sie w twierdzy.
Czy w takiej sytuacji mozna wystawic Galadiere czy nie?
Tak - oblężona twierdza jest nadal "niezdobyta", a taki jest warunek wprowadzenia Galadrieli.
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: tencogoniema »

rzucalismy koscmi poszukiwan i wypadly trzy szóstki.
ciagniemy jeden zeton czy trzy :?:
w instrukcji jest napisane ze kazda szóstka to sukces i rozpoczeła sie dyskusja.
Potem na spokojnie przejrzałem instrukcje i wydaje mi sie ze bez wzgledu na ilosc sukcesow ciagnie sie jeden zeton chyba ze jest twierdza mroku na trasie.
Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

tencogoniema pisze:rzucalismy koscmi poszukiwan i wypadly trzy szóstki.
ciagniemy jeden zeton czy trzy?
Jeden żeton. W przypadku gdy Drużyna nie jest jeszcze na torze Mordoru, te trzy sukcesy oznaczają, że taka będzie wartość "ciężaru brzemienia" dla wylosowanego żetonu z symbolem Oka.

Czyli mieliście wylosować jeden żeton i jeżeli byłoby to Oko, to miałoby wartość 3.

Ewentualne kolejne żetony ciągnie się tylko w wyniku działania niektórych kart ("Balrog z Morii") lub w obecności twierdzy Cienia (kontrolowanej przez gracza Cienia i tylko jeżeli Drużyna jest odkryta).
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: tencogoniema »

dzieki Pinata za błyskawiczna odpowiedz :mrgreen:
bolos13
Posty: 42
Rejestracja: 06 lut 2015, 19:36

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: bolos13 »

Ja tez mam pytanko by sie upewnic.
Limit jednostek na polu to 10, a w oblezonej twierdzy to 5. Rozumiem, ze w to nie wliczaja sie dowodzcy i postacie?
Zatem limit dotyczy sumy jednostek elitarnych i regularnych?
HoLi
Posty: 690
Rejestracja: 11 lut 2014, 21:37
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 75 times
Been thanked: 69 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: HoLi »

Ja tez mam pytanko by sie upewnic.
Limit jednostek na polu to 10, a w oblezonej twierdzy to 5. Rozumiem, ze w to nie wliczaja sie dowodzcy i postacie?
Zatem limit dotyczy sumy jednostek elitarnych i regularnych?
Tak limit wynosi dokładnie mówiąc 10 figurek jednostek w regionie i 5 w twierdzy, niezależnie czy to figurka przedstawiająca jednostkę elitarną czy też regularną. Postaci i Dowódców może być ile wlezie (nie ma limitu).
" Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz." - George Bernard Shaw
bolos13
Posty: 42
Rejestracja: 06 lut 2015, 19:36

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: bolos13 »

Dzieki ;>
Rojsky
Posty: 1
Rejestracja: 14 lut 2017, 00:22

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: Rojsky »

Hej, mam pytania dotyczące rozgrywania bitw.

1) Załóżmy, że w bitwie bierze udział armia Wolnych Ludów z Gandalfem oraz armia Cienia z Nazgulami. Czy korzystając z karty bitwy, gracz Cienia może poświęcić zdolności przywódcze Nazguli w myśl zasady:
"Karty Bitwy modyfikują normalne zasady gry w podobny sposób jak karty Wydarzeń – ich treść ma pierwszeństwo przed zasadami zawartymi w tej instrukcji"
czy może jednak nie ma takiej możliwości:
"Wiele kart wymaga od gracza, aby „poświęcił” swoje zdolności przywódcze. Zwrot ten oznacza, że podczas danej rundy wskazana figurka (lub figurki), której zdolności przywódcze są poświęcane, nie jest uważana za dowódcę (dla celów ustalenia wartości zdolności przywódczych armii). Gracz nie może poświęcić zdolności przywódczych figurki, jeśli jej zdolności przywódcze zostały już z jakiegoś powodu anulowane."
Która zasada ma pierwszeństwo, mając na uwadze instrukcje rozstrzygania bitew i fakt, że rzucanie karty bitwy odbywa się na samym jej początku?
ROZSTRZYGANIE BITWY:
1) Zagrywają po karcie Bitwy (opcjonalnie).
2) Wykonują swoje rzuty bitwy.
3) Wykonują swoje przerzuty dowódców.
4) Usuwają straty.
5) Decydują, czy przerwać atak lub przeprowadzić odwrót.





2) Drugie nurtujące zagadnienie dotyczy wycofywania się z bitwy. Hipotetycznie w bitwie uczestniczy armia Gondoru oraz armia Saurona. Armia Gondoru decyduje się na ucieczkę na sąsiednie pole, po rozegraniu jednej rundy bitwy (do czego ma prawo). Regulamin określa, że:
"Jeśli obrońca zdecyduje się przeprowadzić odwrót, jego armia musi się natychmiast wycofać na sąsiedni wolny region. Jeśli nie ma takiego regionu, obrońca nie może zdecydować się na odwrót."
Ale jeśli ta sama armia Gondoru zostanie zaatakowana w tej samej kolejce, tym razem przez armię Haradrimów i Easterlingów, to czy nadal będzie mogła dokonać odwrotu? Zakładając, że tak, mamy do czynienia z dwukrotnym poruszeniem armii, na co regulamin nie pozwala. Opisane to zostało w instrukcji przy okazji casusu ograniczenia ruchu armii na str. 27:
"W ramach jednej akcji każda figurka może się poruszyć tylko raz (dotyczy to również ruchu wynikającego z karty Wydarzenia, chyba że treść karty wskazuje na co innego). Gracz nie może więc jedną akcją przesunąć armii do regionu, w którym znajduje się już przyjazna armia (łącząc obie armie w jedną), a następnie poruszyć tę armię drugim ruchem wynikającym z tej akcji, gdyż w ten sposób figurki z pierwszej armii zostałyby poruszone dwukrotnie."
Powyższą sytuację można podpiąć pod zasadę, gdzie armia nie ma regionu, do którego może się wycofać i powinna kontynuować walkę. Poniżej przytaczam fragment instrukcji przytaczany już przeze mnie:
"Jeśli nie ma takiego regionu, obrońca nie może zdecydować się na odwrót."

Z góry dziękuję za pomoc :)
puchatek696
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2015, 09:19

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: puchatek696 »

1. Jasne, że możesz poświęcić zdolności przywódcze nazguli i zagrać kartę. Jedynie później nie wykonasz przerzutów dowódców bo poświęciłeś ww. zdolności. Oczywiście taki efekt utrzyma się przez jedną turę. W kolejnej turze ponownie możesz skorzystać ze zdolności przywódczych nazguli.
2. Może się ponownie wycofać. Dwa razy tą samą armią nie możesz się poruszyć tylko jeśli wykonujesz akcję z kości.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Wojna o Pierścień II edycja.

Post autor: pinata »

Rojsky pisze:[...] Załóżmy, że w bitwie bierze udział armia Wolnych Ludów z Gandalfem oraz armia Cienia z Nazgulami. Czy korzystając z karty bitwy, gracz Cienia może poświęcić zdolności przywódcze Nazguli [...]
Puchatek prawdopodobnie nie zauważył, że w swoim przykładzie zawarłeś również postać Gandalfa.

Jeżeli w bitwie bierze udział Gandalf Biały, a gracz Wolnych Ludów zdecyduje się użyć jego zdolności Biały Jeździec, to gracz Cienia nie będzie mógł poświęcać zdolności przywódczych Nazguli na potrzeby kart bitwy. Właśnie o tej sytuacji mówi drugi cytat, który przytoczyłeś.

Druga odpowiedź jest poprawna.
ODPOWIEDZ