Wyprawa HMS Beagle - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Wyprawa HMS Beagle - pytania o zasady

Post autor: hariett »

Pytania:

1. Czy w ktorymkolwiek scenariuszu uzywa sie kart Wraków? Mam na mysli niebieskie karty wydarzen. Odnosze wrazenie ze nie.

2. Czy w zwiazku z powyzszym w pierwszej turze kazdego scenariusza rozpatruje sie pierwsza karte wydarzenia czy zgodnie z podstawowymi zasadami w pierwszej turze faza wydarzenia jest pomijana?

3. Czy Pietaszek lub Pies moze byc uzywany jako Zalogant? Tu rowniesz odnosze wrazenie ze nie gdyz w zastepstwie Pietaszka jest gorszy Chlopiec.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: tomuch »

1. Nie widzę przeszkód, żeby używać karty wraku, tak jak w normalnej rozgrywce - a nawet myślę, że powinno tak właśnie być.
2. Jak powyżej - karta wraku.
3. Też się zastanawiałem. Zrezygnowałem z użycia Piętaszka / Psa - wydawało mi się, że znalazłem to w wątku dot. podstawki, że się nie używa. Ale na karcie podsumowania ściągniętej ze strony Portalu jest oznaczony Piętaszek (można zapisać, ile życia mu ubyło). Więc nie wiem...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Co do pierwszego i drugiego pytania watpliwosci u mnie pojawily sie gdy przeczytalem na poczatku pierwszego scenariusza ze dostaje sie tyle niepsujacego sie jedzenia ilu jest graczy (plus Darwin). Wydaje mi sie do dostatecznym bonusem na poczatek.
Dodatkowo wydaje mi sie nielogiczne uzywanie karty Wraku podczas gdy nie jestesmy tak naprawde rozbitkami. Nasz statek nie rozbil sie wedlug scenariusza tylko odplynal na jakis czas i wroci w drugim scenariuszu.
A co z kartami Wrakow w pozostalych scenariuszach?

Pytanie 4.
Czy dobiera sie Przedmioty Poczatkowe na poczatku kazdego scenariusza?
W instrukcji jest napisane w przygotowaniach do drugiego scenariusza iz:
"- nie uzywacie karty Wraku, ani Przedmiotow Startowych w tym scenariuszu. W pierwszej rundzie w fazie wydarzen pociagnijcie normalnie karte z talii wydarzen"
A co z pozostalymi scenariuszami?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

Instrukcja s.8, s. 18, księga scenariuszy przy Scenaruszu 4. W tych miejscach napisane jest o Karcie Wraku, którą bierzemy tylko w I scenariuszu.
2. Te same miejsca w instrukcji wskażą odpowiedź, tylko w 1 scenariuszu.
3. Grę rozkłada się zgodnie z podstawowymi regułami czyli
1 gracz - Piętaszek i Pies
2 graczy - Piętaszek
3 graczy -Pies albo i nie Pies ;)
4 graczy - specjalna karta porządkowania Obozu

Do tego DODATKOWO dobiera się członków załogi, w zależności od uznania
Trudno - 0 członków załogi
Normalnie - 1 członek załogi
Łatwo - 2 członków załogi.

O Przedmiotach Startowych też można doczytać w podanych miejscach w instrukcji/Księdze Scenariuszy.
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Nowe pytanie.
W pierwszym scenariuszu zginal nam Pietaszek.
Czy mozna uzyc go ponownie w 2. scenariuszu?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: tomuch »

Nie wiem, czy Darwin praktykował nekromancję ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Czy dobrze rozumuję?
W ostatniej fazie pogody pierwszego scenariusza jest sztorm. Zatem nalezy obnizyc poziom palisady o 1. Jesli to niemozliwe to kazdy otrzymuje obrazenie.
W przygotowaniu do drugiego scenariusza jest napisane iz nalezy obnizyc poziom dachu i palisady o ile to mozliwe. Zatem jesli to niemozliwe to nikt nie otrzymuje obrazen.
Czy to wszystko oznacza ze poziom palisany nalezy obnizyc az dwa razy? Straszny to kopniak po jajach jest :/...

I drugie pytanie.
Czy Schronienie jest zatrzymywane na drugi scenariusz?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

1. Dobrze rozumujesz, wyspa jest groźna ;)
2. Tak, zostaje, ale z obniżonym dachem i palisadą
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Kolejny problem.
Przygotowujemy sie do drugiego scenariusza.
Napisane jest iz
-nalezy obrocic strona Pomyslu te przedmioty ktore wprowadzaja zetony na plansze (skrot, wnyki itp.)
-pozostale przedmioty nalezy potasowac i polowe z nich (zaokraglajac w gore) losowo polozyc strona Przedmiotu do gory a reszte strona Przedmiotu.

O co chodzi w drugim podpunkcie?!
Czy chodzi o wszystkie Przedmioty poczatkowe (9 szt)?
Czy wszystkie Przedmioty?
Czy wszystkie wytworzone Przedmioty?
Do ktorych nalezy zastosowac instrukcje?
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Jan Madejski »

Przedmioty = wytworzone przedmioty. Niewytworzone to Pomysły. Tak więc w tym zapisie chodzi o to, że tracimy losową połowę wytworzonych przedmiotów, ale resztę nadal można odtworzyć.
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Jasne, logiczne. Dzieki :)
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Witam.
1. Pytanie odnosnie postaci Zalogata "Czujka":
Co to znaczy ze gra sie z odslonietymi kafelkami planszu?
a. Czy to znaczy ze trzeba utworzyc z nich odkryty stos i ciagnac tylko z gory stosu? Wie sie wtedy jaki kafelek odkryje sie przy najblizszej eksloracji?
b. Czy to znaczy ze mozna wybierac jaki kafelek bedzie eksplorowany?

2. Pytanie odnosnie postaci Zaloganta "Chlopiec":
Czy Chlopiec przezywa przygody?
Mielismy taka sytuacje ze Chlopiec wyciagnal przygodne w ktorej doznal obrazen nogi. Karta byla wtasowywa do talii kart wydarzen i jesli by wyszla to chlopiec otrzybuje obrazenia. Uznalismy ze chlopiec podlega jej efektom.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: tomuch »

1a

2. Chłopiec może tylko towarzyszyć przy wykonywaniu akcji, więc to nie jego dotyczą efekty przygód.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

Czy Pies moze brac udzial w polowaniu i obu akcjach eksploracji w 3 scenariuszu?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

Pewnie, że tak, na standardowych zasadach.
hariett
Posty: 16
Rejestracja: 24 wrz 2011, 09:16

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: hariett »

A czy Chirurg moze brac udzial w 3 scenariuszu?
Gdzie on zbiera te ziola? ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: jax »

Zaczynam ogrywać Beagla (wreszcie!). W związku z tym pytanie:

Czy przechodząc do scenariusza 2 zachowuję schronienie, które wybudowałem w scenariuszu 1? Setup scenariusza 2 jest bardzo obszerny i wszystko jest bardzo dokładnie opisane, ale tej informacji akurat zabrakło…
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

Tak, zostaje.
2010cobra25
Posty: 32
Rejestracja: 17 lut 2011, 21:42
Lokalizacja: Józefów woj.lubelskie
Has thanked: 1 time

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: 2010cobra25 »

Czy jezelie gram solo to morale co rundę wzrasta o 1 i mogę żeton determinacji dać Darwinowi ?

Wysłane z mojego Nexus 5 przy użyciu Tapatalka
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

Wzrasta o 1, fazę Morale rozpatruje Pierwszy Gracz. Czyli raz twoja postać, raz Darwin.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

Niegrzecznie odpisywać pod swoim postem, ale tym razem mam pytanie, a nie odpowiadam. Czy efekty dodatkowe Bestii rozpatruje się przy łapaniu ich do Klatek ? Chodzi mi o np. Legwana, Dodo, Żółwia, Dzikiego Psa...
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Tomson »

Mam kilka pytań dotyczących dodatku:

1. Czy w 3 i 5 scenariuszu korzystamy z przedmiotów startowych?
2. Czy na początku 4 i 5 scenariusza możemy zachować drewno i jedzenie, które zostało nam z poprzedniego scenariusza (w pozostałych scenariuszach jest informacja na ten temat, tu niestety nie)?
3. Ujawnianie sekretów plemion w 4 scenariuszu. W księdze scenariuszy jest informacja, że kiedy sekret zostaje ujawniony należy rzucić kością k6 aby umieścić go na odpowiednim KAFELKU wyspy sąsiednim do kafelka z plemieniem. Czy sekrety można umieszczać również na obszarach wyspy (nie zawsze wszystkie kafelki będą odkryte)?
4 Ruch plemion w 4 scenariuszu, Wynik rzutu kością k6 nakazuje mi przesunięcie plemienia na kafelek, który w wyniku karty wydarzenia stał się niedostępny. Czy w takim przypadku:
a) rzucam jeszcze raz
b) przesuwam na ten niedostępny kafelek i dopiero wtedy rzucam ponownie
c) traktuję ten kafelek jak koniec mapy i plemię pojawia się po przeciwległej jej stronie?
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Tomson »

Tomson pisze:Mam kilka pytań dotyczących dodatku:

1. Czy w 3 i 5 scenariuszu korzystamy z przedmiotów startowych?
2. Czy na początku 4 i 5 scenariusza możemy zachować drewno i jedzenie, które zostało nam z poprzedniego scenariusza (w pozostałych scenariuszach jest informacja na ten temat, tu niestety nie)?
3. Ujawnianie sekretów plemion w 4 scenariuszu. W księdze scenariuszy jest informacja, że kiedy sekret zostaje ujawniony należy rzucić kością k6 aby umieścić go na odpowiednim KAFELKU wyspy sąsiednim do kafelka z plemieniem. Czy sekrety można umieszczać również na obszarach wyspy (nie zawsze wszystkie kafelki będą odkryte)?
4 Ruch plemion w 4 scenariuszu, Wynik rzutu kością k6 nakazuje mi przesunięcie plemienia na kafelek, który w wyniku karty wydarzenia stał się niedostępny. Czy w takim przypadku:
a) rzucam jeszcze raz
b) przesuwam na ten niedostępny kafelek i dopiero wtedy rzucam ponownie
c) traktuję ten kafelek jak koniec mapy i plemię pojawia się po przeciwległej jej stronie?
Może komuś się przyda. Odpowiedź z Portalu:

1. Tak
2. Nie. Albo scenariusz określa, ile go mamy, albo nie mamy wcale i gramy na normalnych zasadach.
3. Jeśli nie ma kafelka, to trzeba położyć na obszarze. Ale potem trzeba odkryć tam kafelek, żeby pochwycić sekret.
4. Proszę rzucić jeszcze raz.
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: zbazyl86 »

Mam pytanie dotyczące I scenariusza odnośnie otrzymywania surowców:
1. czy w trakcie zbierania skamielin (w razie akcji zakończonej sukcesem) poza przesunięcia znacznika na planszy Kajuty Darwina, otrzymuję zbieraną skamielinę np. 1 drewno i kładę je w polu przyszłych surowców?
2. podobnie przy kolekcji unikatów - czy (posiadając już rozmieszczone skrzynie) w przypadku wylosowania karty wydarzenia z księgą - poza otrzymaniem kolekcji unikatów, faktycznie otrzymuję 2 jedzenia i 1 drewno i kładę je na pole przyszłych surowców?
3. czy wylosowanie karty wydarzenia z zieloną książką odnoszącą się wyłącznie do Darwina - daje mi kolekcję unikatów ( w scenariuszu jest tylko biała księga)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wyprawa HMS Beagle - dodatek do Robinsona Crusoe

Post autor: Peter128 »

1. Nie, skamieliny to tylko punkty.
2. Nie, tam gdzie są skrzynki wpadają unikaty, których nie spalisz i nie zjesz :) Z tych źródeł nie można też zbierać i należy je przykryć żetonem skrzyni.
3. Tak, daje Ci unikaty. Księga to księga :)
ODPOWIEDZ