Kawerna (Caverna) - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
lucky_luke
Posty: 67
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Caverna

Post autor: lucky_luke »

Pytanie:
czy idąc na wyprawę mogą wziąć jeden łup i od razu (na tej samej wyprawie) w innym celu od razu wykorzystać wzięty łup? Np. Idę na wyprawę, jako pierwszy łup biorę warzywo i jako kolejny obsadzam pole zdobytym przed chwilą warzywem?

Gdzieś mi się kojarzy, że to było, ale nie mogę znaleźć...
11% Planszostrefa, chętnie się podzielę :)
aigimig
Posty: 407
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Caverna

Post autor: aigimig »

lucky_luke pisze:Pytanie:
czy idąc na wyprawę mogą wziąć jeden łup i od razu (na tej samej wyprawie) w innym celu od razu wykorzystać wzięty łup? Np. Idę na wyprawę, jako pierwszy łup biorę warzywo i jako kolejny obsadzam pole zdobytym przed chwilą warzywem?

Gdzieś mi się kojarzy, że to było, ale nie mogę znaleźć...
tak, możesz
Arcyk
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2016, 11:46

Re: Caverna

Post autor: Arcyk »

Witam Wszystkich.

Mam pewną wątpliwość w związku z usprawnieniami, których efekt działa "w dowolnym momencie przed fazą punktacji" (np. sala piwoszy).

Obecnie gram w ten sposób, że efekt ten dotyczy tylko ostatniej rundy gry (jednorazowo). We wspomnianej sali piwoszy decyduję przed punktacją, czy wolę jedzenie czy monety, które będą miały znaczenie w punktacji. Problem w tym, że nigdzie takiego ograniczenia nie nakłada instrukcja. Moje założenie wynika raczej z tego, że "żółte" usprawnienia" są opisywane jako "premie na koniec gry".

Czy możliwe jest w takim razie korzystanie wielokrotnie z tego usprawnienia w trakcie całej gry?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Caverna

Post autor: GrzeL »

Arcyk pisze:Witam Wszystkich.

Mam pewną wątpliwość w związku z usprawnieniami, których efekt działa "w dowolnym momencie przed fazą punktacji" (np. sala piwoszy).

Obecnie gram w ten sposób, że efekt ten dotyczy tylko ostatniej rundy gry (jednorazowo). We wspomnianej sali piwoszy decyduję przed punktacją, czy wolę jedzenie czy monety, które będą miały znaczenie w punktacji. Problem w tym, że nigdzie takiego ograniczenia nie nakłada instrukcja. Moje założenie wynika raczej z tego, że "żółte" usprawnienia" są opisywane jako "premie na koniec gry".

Czy możliwe jest w takim razie korzystanie wielokrotnie z tego usprawnienia w trakcie całej gry?
Tak.
Awatar użytkownika
Exee
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2015, 17:12
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Caverna

Post autor: Exee »

Witam, byłby ktoś w stanie wytłumaczyć działanie żetonu "pokój biurowy"?
Na stronie instrukcji dodatkowej A3 jest dziwny obrazek przedstawiajacy jego działanie ale trochę jest dla mnie niezrozumiały. Jest ktoś kto może go rozumie i byłby w stanie go wytłumaczyć?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Caverna

Post autor: detrytusek »

Exee pisze:Witam, byłby ktoś w stanie wytłumaczyć działanie żetonu "pokój biurowy"?
Na stronie instrukcji dodatkowej A3 jest dziwny obrazek przedstawiajacy jego działanie ale trochę jest dla mnie niezrozumiały. Jest ktoś kto może go rozumie i byłby w stanie go wytłumaczyć?
ale czego dokładnie tam nie rozumiesz?
Ten pokój umożliwia Ci kładzenie podwójnych kafli w połowie za planszą. Każde takie położenie da Ci 2 złota. Na obrazku masz 3 kafle z czego 2 wystają dlatego należą się 4 złota.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Exee
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2015, 17:12
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Caverna

Post autor: Exee »

Na przykład nie rozumiem tego w jaki sposób na obrazku ktoś położył duże pastwisko? Nie można położyć pastwiska bezpośrednio na lesie, a też nie istnieje podwójny żeton łąki. Na polu również nie można kłaść pastwiska...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Caverna

Post autor: GrzeL »

Exee pisze:Na przykład nie rozumiem tego w jaki sposób na obrazku ktoś położył duże pastwisko? Nie można położyć pastwiska bezpośrednio na lesie, a też nie istnieje podwójny żeton łąki. Na polu również nie można kłaść pastwiska...
Problem jest w tym, że w polskiej instrukcji jest inny (błędny) rysunek ilustrujący przykład, w originale wszystkie 3 żetony są łąko-polami.
Awatar użytkownika
Exee
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2015, 17:12
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Caverna

Post autor: Exee »

Tutaj znalazłem jakiś wątek na BGG o tym ale jeden drugiemu wydaje mi się zaprzecza.

https://boardgamegeek.com/thread/117378 ... oom-bureau

Co o tym myślicie? Można na wystających kafelkach budować "ulepszenia"?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Caverna

Post autor: GrzeL »

Exee pisze:Tutaj znalazłem jakiś wątek na BGG o tym ale jeden drugiemu wydaje mi się zaprzecza.

https://boardgamegeek.com/thread/117378 ... oom-bureau

Co o tym myślicie? Można na wystających kafelkach budować "ulepszenia"?
Położyć, aby wystawała na granicy można tylko 3 rodzaje płytek Łąka/Pole, Pieczara/Korytarz oraz Pieczara/Pieczara. Potem z tych płytek możemy normalnie korzystać w tym kłaść na nich inne płytki.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Caverna

Post autor: Matti_C »

Kiedyś to tłumaczyłem dla współgraczy. Errata do Kawerny odnośnie pokoju biurowego po analizie autora i głównych testerów:
Nigdy nie było pomysłu że pokój biurowy działa tak jest przedstawiony w dodatku. Ilustracja jest błędna ale nikt nie zauważył tego podczas pracy nad zasadami.
- Pokój biurowy pozwala wystawiać poza planszę tylko żetony Grota/Grota , Grota/Korytarz , Łąka/Pole. Jeśli to zrobisz, masz 2 złota.
- Nie można wystawiać poza planszę żetonów Kopalnia Rudy/Głęboki Korytarz ani Dużego Pastwiska.
- Można jednak umieścić żetonów Kopalnia Rudy/Głęboki Korytarz na dwóch sąsiadujących płytkich korytarzach,wystawionych poza planszę. Można również umieścić żeton dużego pastwiska na dwóch sąsiadujących łąkach,wystawionych poza planszę. Nie dostaniesz 2 złota za którekolwiek z tych działań.
Powyższe tłumaczenie potwierdza układ graficzny gry. Fragmenty planszy na które wysuwamy podwójne żetony to las lub góry. Nie można umieszczać pastwiska na lesie i nie można stawiać kopalni na górze. Dlatego też nie można stawiać kopalni rudy lub w dużych pastwisk, tak aby wystawały.

Wystawione fragmenty zachowują pełną funkcjonalność i bez sensu było by gdyby na nich nie można było budować ulepszeń.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Caverna

Post autor: Wrotek »

Witam!
Ja mam pytanie odnośnie żniw, tych z czerwonych znaków zapytania. Kiedy odkryjemy ostatni, musimy zrezygnować z fazy zbiorów lub fazy rozmnażania.
Czy jeżeli nie mamy nic do zebrania, to automatycznie musimy zrezygnować z fazy rozmnażania? I na odwrót?

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Caverna

Post autor: GrzeL »

Wrotek pisze:Ja mam pytanie odnośnie żniw, tych z czerwonych znaków zapytania. Kiedy odkryjemy ostatni, musimy zrezygnować z fazy zbiorów lub fazy rozmnażania.
Czy jeżeli nie mamy nic do zebrania, to automatycznie musimy zrezygnować z fazy rozmnażania? I na odwrót?
Nie.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 699
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Caverna

Post autor: grymir »

Mieliśmy poważną wątpliwość odnośnie działania usprawnienia ''pokój gościnny'' który pozwala czytać ''albo........albo'' jako ''oraz/albo
i akcji Pragnienie potomstwa.
Czy można używając tej akcji zbudować najpierw izbę oraz rozmnożyć potomstwo?
Czy może trzeba najpierw rozmnożyć potomstwo [posiadając już wcześniej izbę ] oraz zbudować izbę ?
Tak wiele gier a tak mało czasu
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Caverna

Post autor: Wrotek »

grymir pisze:Mieliśmy poważną wątpliwość odnośnie działania usprawnienia ''pokój gościnny'' który pozwala czytać ''albo........albo'' jako ''oraz/albo
i akcji Pragnienie potomstwa.
Czy można używając tej akcji zbudować najpierw izbę oraz rozmnożyć potomstwo?
Czy może trzeba najpierw rozmnożyć potomstwo [posiadając już wcześniej izbę ] oraz zbudować izbę ?
Jeżeli dobrze pamiętam instrukcję to mając słówko "oraz" możesz robić robić czynności w dowolnej kolejności.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Caverna

Post autor: Matti_C »

Jest to chyba nawet w instrukcji z przykładem jak budujesz szkółkę dla psów z odpowiedniego pola. Możesz odwrócić kolejność by najpierw zbudować a potem zgarnąć psa z patykiem.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Caverna

Post autor: GeQ »

Cześć, mam pytanie odnośnie wypraw. Idę na wyprawę powiedzmy mając obecny poziom 5, jako pierwszy łup biorę podwyższenie poziomu moich wszystkich krasnoludów. Czy kolejny łup mogę wybrać z poziomu 6??
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Caverna

Post autor: Wrotek »

Zależy na jaki poziom idziesz. Jak np na jedną wyprawę 3 poziomową, to nie możesz w ten sposób zrobić. A jak idziesz na dwie wyprawy pod rząd, jednopoziomowe to wtedy tak.
To jest tak jakbyś dostał poziom po powrocie z wyprawy - w wyniku swojego doświadczenia zdobytego podczas wyprawy, opowiadasz swoim kompanom jak było i oni też zdobywają "level"

Wysłane z mojego EVA-L19 przy użyciu Tapatalka
Keep Walking
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2018, 21:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: Keep Walking »

Cześć wszystkim,
mam pytanie dotyczące wypraw wojennych, opiszę to na 2 przykładach:

PRZYKŁAD 1
Jeżeli pójdę na wyprawę wojenną (np. drugiego poziomu) i jako łupy wyborę kolejno:

1) dynię/ zboże
2) sianie pola
mogę zasiać na polu dynię/ zboże, które przyniosłem z tej wyprawy?

PRZYKŁAD 2
Jeżeli pójdę na wyprawę wojenną (np. drugiego poziomu) i jako łupy wybore kolejno:

1) drewno/ kamień (załóżmy, że brakowało mi 1 szt. do jakiegoś usprawnienia)
2) zbuduj jedno usprawnienie
mogę wykorzystać drewno/ kamień, który przyniosłem z tej wyprawy do zbudowania usprawnienia, które wybrałem jako drugi łup na tej samej wyprawie?

Oba przykłady dotyczą w sumie tego samego zagadnienia.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kawerna: Rolnicy z jaskiń (Caverna: Cave Farmers)

Post autor: GeQ »

Keep Walking pisze:Cześć wszystkim,
mam pytanie dotyczące wypraw wojennych, opiszę to na 2 przykładach:

PRZYKŁAD 1
Jeżeli pójdę na wyprawę wojenną (np. drugiego poziomu) i jako łupy wyborę kolejno:

1) dynię/ zboże
2) sianie pola
mogę zasiać na polu dynię/ zboże, które przyniosłem z tej wyprawy?

PRZYKŁAD 2
Jeżeli pójdę na wyprawę wojenną (np. drugiego poziomu) i jako łupy wybore kolejno:

1) drewno/ kamień (załóżmy, że brakowało mi 1 szt. do jakiegoś usprawnienia)
2) zbuduj jedno usprawnienie
mogę wykorzystać drewno/ kamień, który przyniosłem z tej wyprawy do zbudowania usprawnienia, które wybrałem jako drugi łup na tej samej wyprawie?

Oba przykłady dotyczą w sumie tego samego zagadnienia.
Wydaje mi się, że ten watek był poruszany już na tym forum. Odpowiedź jest twierdząca: surowce pozyskane podczas wyprawy mogą posłużyć do wykonania czynności (budowy, siania, itp.) podczas tej samej akcji wyprawy. Jedyne co jest uwzględniane dopiero na koniec tury, to doświadczenie dla wszystkich krasnoludów.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Keep Walking
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2018, 21:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Keep Walking »

Bardzo dziękuję za pomoc:)
Keep Walking
Posty: 7
Rejestracja: 30 sty 2018, 21:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Keep Walking »

Można gdzieś dokupić, żetony żniw? Pożyczyłem grę i już nie mam kompletu:(
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Yavi »

Keep Walking pisze:Można gdzieś dokupić, żetony żniw? Pożyczyłem grę i już nie mam kompletu:(
Możesz spróbować odezwać się do wydawcy (Lacerta), powinni być w stanie pomóc :).
Telchar
Posty: 24
Rejestracja: 24 sty 2011, 13:44
Been thanked: 1 time

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: Telchar »

Po co w wariancie solo zakrywa się akcję Pragnienie potomstwa/Wielkie pragnienie potomstwa? Nie kumam tego totalnie.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Kawerna (Caverna)

Post autor: aaxxee »

Bo ta karta jest dwustronna, jest dostępna dopiero od 4 rundy. Mogło by się mylić że jest dostępna cały czas.
ODPOWIEDZ