Troyes - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Troyes

Post autor: okon »

moze mi ktos wytłumaczyc jak działa pasowanie np w rozgrywce dwuosobowej jesli spasuje pierwszy dostaje 2 denary( +1za kazda ture w która rozegra jeszcze przeciwnik ) drugi gracz nie dostaje nic . A w rozgrywce 3 osobowej ?? Jesli zagrane beda zagrane pasy po sobie :
1 gracz pasuje +2 denary
2 gracz pasuje nic nie dostaje ???
3 gracz pasuje nic nie dostaje ???
czy tylko trzeci nic nie dostaje
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

okon pisze:moze mi ktos wytłumaczyc jak działa pasowanie np w rozgrywce dwuosobowej jesli spasuje pierwszy dostaje 2 denary( +1za kazda ture w która rozegra jeszcze przeciwnik ) drugi gracz nie dostaje nic . A w rozgrywce 3 osobowej ?? Jesli zagrane beda zagrane pasy po sobie :
1 gracz pasuje +2 denary
2 gracz pasuje nic nie dostaje ???
3 gracz pasuje nic nie dostaje ???
czy tylko trzeci nic nie dostaje
Cytat z instrukcji:

"Jeśli gracz nie chce wykonywać już żadnych akcji w rundzie,
a na planszy (w jakichkolwiek dzielnicach) znajdują się jeszcze
kości, to gracz pasuje i otrzymuje 2 denary, które kładzie
w swojej dzielnicy. Do końca rundy gracz nie może wykonywać
już żadnych akcji, ale za każdym razem, gdy nadchodzi jego
tura, otrzymuje 1 denara, którego kładzie w swojej dzielnicy."

czyli jeżeli spasujesz, to ja mogę wykonywać akcje dotąd az są kosci na planszy.
Jak wykorzystam ostatnią kość i powiem pass to nic nie dostaję. Jak zostaną jakieś dostaję 2 denary.
Ty po kazdym moim ruchu dostajesz 1 denar.
Dawno nie grałem, ale chyba dobrze pamiętam. Moze mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Troyes

Post autor: detrytusek »

okon pisze:moze mi ktos wytłumaczyc jak działa pasowanie np w rozgrywce dwuosobowej jesli spasuje pierwszy dostaje 2 denary( +1za kazda ture w która rozegra jeszcze przeciwnik ) drugi gracz nie dostaje nic . A w rozgrywce 3 osobowej ?? Jesli zagrane beda zagrane pasy po sobie :
1 gracz pasuje +2 denary
2 gracz pasuje nic nie dostaje ???
3 gracz pasuje nic nie dostaje ???
czy tylko trzeci nic nie dostaje
Dopóki są kości ka planszy to wszyscy (poza ostatnim), którzy spasowali dostają 2 +1 denar za każdą rundę. Jak ostatni gracz wykorzysta ostatnią kość lub wcześniej spasuje to naliczanie się kończy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Troyes

Post autor: tomb »

Jeśli w chwili pasowania są dostępne jakieś kości, ostatni pasujący też dostaje 2 denary.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

W momencie wykorzystania ostatniej kości jest automatycznie koniec rundy i nie ma z tego tytułu żadnych dodatkowych pasowań. Tyle ile kto kasy "nachapał" do tego momentu tyle dostaje na koniec rundy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Troyes

Post autor: Tomzaq »

tomb pisze:Jeśli w chwili pasowania są dostępne jakieś kości, ostatni pasujący też dostaje 2 denary.
Tak
Who is John Galt?
Posiadam
opulentus
Posty: 515
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: opulentus »

Witam

Moje pytanie w zasadzie dotyczy interpretacji trzech kart nowych postaci. Przykładem niech będzie Jeanne de Champagne. Zdobywamy 1PZ "if you have a total of 2 or 3 citizens on yellow Activity cards and on City Hall". Tlumacząc na j. polski mamy" zdobywasz punkt zwycięstwa jeśli masz w sumie od 2 do 3 obywateli.." i dalej mam problem z interpretacją. Warunkiem koniecznym jest posiadanie min po 1 obywatelu na żółtej karcie i w ratuszu, czy może być układ 2 na karcie i 0 w ratuszu i odwrotnie?
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: melusina »

tutaj znajduje się dyskusja na ten temat, a wniosek jest taki, że należy to rozumieć:
1 PZ jeśli masz w sumie 2 lub 3 mieszkańców na żółtych kartach akcji i w City Hall
opulentus
Posty: 515
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: opulentus »

Nadal nie wyjaśnia czy warunkiem koniecznym by zapunktować jest min 1 obywatel w ratuszu i min 1 na żółtek karcie Akcji, czy wystarczy np 2 w ratuszu...
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: melusina »

Oczywiście, że wyjaśnia - "w sumie" oznacza: dodaj liczbę mieszkańców z kart akcji do liczby mieszkańców z City Hall i jak wyjdzie 2 lub 3, to masz 1 PZ. Dopuszczalna jest więc każda kombinacja dająca 2 lub 3.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: arturpe »

Hej, czy możliwa jest następująca sytuacja? Kupuje białą 6 i aktywuje mnicha więc mam 18 w wirtualnych żółtych, następnie aktywuje milicję, więc mam 18 w czerwonych, po czym z tych wirtualnych kosci aktywuję łucznika i mam z niego 9 akcji? Fotografia zrobiona po combo, więc na kartach z klepsydrą nie ma już kupionych wcześniej kosteczek. Obrazek

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: arturpe »

Tomzaq pisze:
tomb pisze:Jeśli w chwili pasowania są dostępne jakieś kości, ostatni pasujący też dostaje 2 denary.
Tak
Nawet jeśli te kości należą do szarego? Graliśmy we dwójkę tak, że pierwszy pasujący dostaje 2 denary, a następny nic, nawet jeśli na planszy były kości, niezależnie czy gracza, czy banku.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Troyes

Post autor: tomb »

arturpe pisze:Hej, czy możliwa jest następująca sytuacja?
Nie. Można wykorzystać jedną kosteczkę na akcję.
arturpe pisze:Nawet jeśli te kości należą do szarego?
Nawet wtedy - patrz: instrukcja - spasowanie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Troyes

Post autor: arturpe »

Ok. Dziękuję.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

tomb pisze:
arturpe pisze:Hej, czy możliwa jest następująca sytuacja?
Nie. Można wykorzystać jedną kosteczkę na akcję.
Ograniczenie to dotyczy tylko znaczników z kart działań, znaczników z kafli działań zewnętrznych, można używać więcej niż jednego pod warunkiem, że pochodzą z różnych kafli.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

GrzeL pisze:
tomb pisze:
arturpe pisze:Hej, czy możliwa jest następująca sytuacja?
Nie. Można wykorzystać jedną kosteczkę na akcję.
Ograniczenie to dotyczy tylko znaczników z kart działań, znaczników z kafli działań zewnętrznych, można używać więcej niż jednego pod warunkiem, że pochodzą z różnych kafli.
O jakich kaflach zewnętrznych mówisz? Jeżeli chodzi o dodatek, to warto to zaznaczyć.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Troyes

Post autor: konradstpn »

Witam wszystkich,
Właśnie rozpocząłem swoją przygodę z Troyes jednocześnie analizując powyższy wątek dotyczący zasad. Dalej pozostały wątpliwości:
- Czy ściągając handlarza z karty z klepsydrą gdzie zostały jeszcze moje kosteczki ciągle mogę odpalać daną akcję ?( w wątku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zauważyłem, że zdania są podzielone)
- Czy jedynym ograniczeniem dla fazy aktywacji karty akcji jest skorzystanie maksymalnie z jednej karty z klepsydrą i tym samy możliwa jest np. akcja templariusz + łucznik korzystając z jednej białej kości ?

Z góry dziękuję za pomoc.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1928 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

konradstpn pisze:Witam wszystkich,
Właśnie rozpocząłem swoją przygodę z Troyes jednocześnie analizując powyższy wątek dotyczący zasad. Dalej pozostały wątpliwości:
- Czy ściągając handlarza z karty z klepsydrą gdzie zostały jeszcze moje kosteczki ciągle mogę odpalać daną akcję ?( w wątku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zauważyłem, że zdania są podzielone)
- Czy jedynym ograniczeniem dla fazy aktywacji karty akcji jest skorzystanie maksymalnie z jednej karty z klepsydrą i tym samy możliwa jest np. akcja templariusz + łucznik korzystając z jednej białej kości ?

Z góry dziękuję za pomoc.
ad 1. Nawet jak nie masz już handlarza na karcie, to wciąż możesz korzystać z Twoich sześcianków (aż do ich wyczerpania).
ad 2. Jak najbardziej - bierzesz białą kość, używasz sześcianiku z templariusza żeby "zrobić z niej" 2 czerwone i przydzielasz te 2 czerwne do akcji łucznika (pamiętając, że nie możesz dorzucić dodatkowo czerwonej kości do tych 2).
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Troyes

Post autor: konradstpn »

Wielkie dzięki! Czyli rozumiem, że mogę robić dowolne kombinacje ograniczone użyciem jednej kosteczki na akcję. Czy tak ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1928 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Tworząc pulę kości możesz zmodyfikować ją z wykorzystaniem jednego sześcianika z jakiejś karty (respektując przy tym ewentualne ograniczenia wskazane w opisie karty).
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Troyes

Post autor: konradstpn »

Zatem kombinowania cała masa. Thnx :)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: Tomzaq »

Czy może mi ktoś wyjaśnić działanie kart wydarzeń: Harsh Winter i Chief Outlaw?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1928 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: warlock »

Harsh Winter - ściągasz sześcianik w swoim kolorze z jakiejkolwiek karty akcji lub kafla zewnętrznego (sam wybierasz skąd). Jak nie masz, to nic nie robisz ;). Nie bierzesz pod uwagę sześcianików na kartach wydarzeń ani w katedrze.

Chief Outlaw - zwiększa o 3 wartość każdej czarnej kości, jakimi się rzuca podczas Fazy 3 (ale maksymalnie do 6). Czyli cholernie trudno zwalczać czarne kości, bo ich minimalna wartość to będzie 4 ;). Co więcej, żeby zwalczyć to konkretne wydarzenie musisz uzbierać przynajmniej 16 oczek na czerwonych kościach - nie możesz go zwalczyć przy pomocy akcji z czerwonych kart pierwszego poziomu (np. Łucznika) - to by było za proste. Nie działa też na niego wydarzenie Wsparcie (które w normalnych warunkach automatycznie zapycha wydarzenia z toru neutralnymi sześcianikami). Słowem - to twardy badass jest ;).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: Tomzaq »

Dzięki Warlock. Mam w grze instrukcję, w której przy tych kartach widnieje tekst taki sam jak na karcie Princess i zgłupiałem. 8)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4621
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1019 times
Been thanked: 1928 times

Re: Die Damen von Troyes/The Ladies of Troyes

Post autor: warlock »

Tomzaq pisze:Dzięki Warlock. Mam w grze instrukcję, w której przy tych kartach widnieje tekst taki sam jak na karcie Princess i zgłupiałem. 8)
Też taką miałem. Ale Asmodee przysłało mi za darmo poprawioną kartę pomocy + nową instrukcję + cały nowy komplet kart (bo miałem jedną jakąś uszkodzoną). Także teraz już jest ok ;).

Mocno zmienił się "wording" w instrukcji w porównaniu do starej edycji od Z-man games, wiele funkcji kart i zapisów jest o wiele klarowniej wyjaśnionych. W razie czego pytaj śmiało, pomogę na ile będę potrafił ;).
ODPOWIEDZ