Spartakus / Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: babayaga0 »

Mam pytanie o handel kartami w fazie wolego rynku. Czy można sprzedać innemu graczowi Strażnika, którego mam na stole? Z jednej
strony w instrukcji jest napisane, że taki strażnik to dobro, ale w instrukcji w opisie wolnego rynku napisane jest, że tylko gladiator, niewolnik albo broń może być przedmiotem handlu. To jak w końcu z tym jest? Moim zdaniem można ich sprzedawać.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

babayaga0 pisze:Mam pytanie o handel kartami w fazie wolego rynku. Czy można sprzedać innemu graczowi Strażnika, którego mam na stole? Z jednej
strony w instrukcji jest napisane, że taki strażnik to dobro, ale w instrukcji w opisie wolnego rynku napisane jest, że tylko gladiator, niewolnik albo broń może być przedmiotem handlu. To jak w końcu z tym jest? Moim zdaniem można ich sprzedawać.
Można sprzedawać wszystkie dobra (wyłożone karty): gladiatorów, niewolników, sprzęt i strażników :)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Szaweł »

Yavi pisze:
babayaga0 pisze:Mam pytanie o handel kartami w fazie wolego rynku. Czy można sprzedać innemu graczowi Strażnika, którego mam na stole? Z jednej
strony w instrukcji jest napisane, że taki strażnik to dobro, ale w instrukcji w opisie wolnego rynku napisane jest, że tylko gladiator, niewolnik albo broń może być przedmiotem handlu. To jak w końcu z tym jest? Moim zdaniem można ich sprzedawać.
Można sprzedawać wszystkie dobra (wyłożone karty): gladiatorów, niewolników, sprzęt i strażników :)
Tych na ręku też można sprzedawać, bo możesz je w każdej chwili wyłożyć na stół a wtedy stają się dobrem, które można sprzedać.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Szaweł pisze:
Yavi pisze:
babayaga0 pisze:Mam pytanie o handel kartami w fazie wolego rynku. Czy można sprzedać innemu graczowi Strażnika, którego mam na stole? Z jednej
strony w instrukcji jest napisane, że taki strażnik to dobro, ale w instrukcji w opisie wolnego rynku napisane jest, że tylko gladiator, niewolnik albo broń może być przedmiotem handlu. To jak w końcu z tym jest? Moim zdaniem można ich sprzedawać.
Można sprzedawać wszystkie dobra (wyłożone karty): gladiatorów, niewolników, sprzęt i strażników :)
Tych na ręku też można sprzedawać, bo możesz je w każdej chwili wyłożyć na stół a wtedy stają się dobrem, które można sprzedać.
Tak jak napisałem, można sprzedawać wszystkie wyłożone karty. A że strażników można wyłożyć w dowolnym momencie... ;)
Co ciekawe strażnicy są jedyną kartą, którą można sprzedać w obu fazach: z ręki w intrydze lub ze stołu w wolnym targu :)
Max407
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2017, 16:58

Spartakus Krew i zdrada , Pytanie

Post autor: Max407 »

W fazie zakładów , jeżeli obstawmy dekapitacje to odnosi się do bezwarunkowej śmierci , nie ważne czy z powodu walki ( strata 3 kostek ) lub decyzji hosta o jego ukatrupieniu chodź tylko przegrał walke ?, NP ; Host obstawia dekapitacjie a marek ranę . Walka kończy sie raną ale host decyduje sie zabic glawiadra po przegranej walce , kto wygrywa zakład ?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Spartakus Krew i zdrada , Pytanie

Post autor: Szaweł »

Max407 pisze:W fazie zakładów , jeżeli obstawmy dekapitacje to odnosi się do bezwarunkowej śmierci , nie ważne czy z powodu walki ( strata 3 kostek ) lub decyzji hosta o jego ukatrupieniu chodź tylko przegrał walke ?, NP ; Host obstawia dekapitacjie a marek ranę . Walka kończy sie raną ale host decyduje sie zabic glawiadra po przegranej walce , kto wygrywa zakład ?
Wygrywa Marek ponieważ walka zakończyła się obrażeniami. Obstawialiście wynik walki a nie wynik rozmyślań hosta. :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Max407
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2017, 16:58

Re: Spartakus Krew i zdrada , Pytanie

Post autor: Max407 »

Szaweł pisze:
Max407 pisze:W fazie zakładów , jeżeli obstawmy dekapitacje to odnosi się do bezwarunkowej śmierci , nie ważne czy z powodu walki ( strata 3 kostek ) lub decyzji hosta o jego ukatrupieniu chodź tylko przegrał walke ?, NP ; Host obstawia dekapitacjie a marek ranę . Walka kończy sie raną ale host decyduje sie zabic glawiadra po przegranej walce , kto wygrywa zakład ?
Wygrywa Marek ponieważ walka zakończyła się obrażeniami. Obstawialiście wynik walki a nie wynik rozmyślań hosta. :)


Dzięki za pomoc Szaweł
Jaxo64
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2016, 13:49

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Jaxo64 »

Takie pytanie.

Jeśli chodzi o fazę areny i gramy w 4 osoby. Ja jestem gospodarzem i w tej turze może na arenie stoczyć walkę tylko dwóch gladiatorów?? Tak jak pisze iż zapraszam 2 graczy na igrzyska czyli np: Janka i Siebie a Ola i Tomek muszą obejść się smakiem i się przyglądać ewentualnie zakłady robić?? Nie mogę do następnej walki ich zaprosić w tej fazie??
Max407
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2017, 16:58

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Max407 »

Jaxo64 pisze:Takie pytanie.

Jeśli chodzi o fazę areny i gramy w 4 osoby. Ja jestem gospodarzem i w tej turze może na arenie stoczyć walkę tylko dwóch gladiatorów?? Tak jak pisze iż zapraszam 2 graczy na igrzyska czyli np: Janka i Siebie a Ola i Tomek muszą obejść się smakiem i się przyglądać ewentualnie zakłady robić?? Nie mogę do następnej walki ich zaprosić w tej fazie??


1 Tak , tylko dwóch gladiatorów ( chyba ze dochodzi do Prmali w tedy 2 vs 2 ) . 2 Nie możesz , dopiero w następnej turze
Jaxo64
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2016, 13:49

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Jaxo64 »

Max407 pisze:
Jaxo64 pisze:Takie pytanie.

Jeśli chodzi o fazę areny i gramy w 4 osoby. Ja jestem gospodarzem i w tej turze może na arenie stoczyć walkę tylko dwóch gladiatorów?? Tak jak pisze iż zapraszam 2 graczy na igrzyska czyli np: Janka i Siebie a Ola i Tomek muszą obejść się smakiem i się przyglądać ewentualnie zakłady robić?? Nie mogę do następnej walki ich zaprosić w tej fazie??


1 Tak , tylko dwóch gladiatorów ( chyba ze dochodzi do Prmali w tedy 2 vs 2 ) . 2 Nie możesz , dopiero w następnej turze
Ok, czyli na runde w fazie areny odbywa sie jedna walka.
W czasie primaliow tak jak pisze w instruckji zapraszam 4 graczy jako gospodarz rozumiem iż kazdy wystawia po 1 gladiatorze, a czy mogę zaprosic 2 graczy z czego każdy wystawi 2? Akurat nie mam instruckji przed soba ale nie kojarzę tego dokładnie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Jaxo64 pisze:
Max407 pisze:
Jaxo64 pisze:Takie pytanie.

Jeśli chodzi o fazę areny i gramy w 4 osoby. Ja jestem gospodarzem i w tej turze może na arenie stoczyć walkę tylko dwóch gladiatorów?? Tak jak pisze iż zapraszam 2 graczy na igrzyska czyli np: Janka i Siebie a Ola i Tomek muszą obejść się smakiem i się przyglądać ewentualnie zakłady robić?? Nie mogę do następnej walki ich zaprosić w tej fazie??


1 Tak , tylko dwóch gladiatorów ( chyba ze dochodzi do Prmali w tedy 2 vs 2 ) . 2 Nie możesz , dopiero w następnej turze
Ok, czyli na runde w fazie areny odbywa sie jedna walka.
W czasie primaliow tak jak pisze w instruckji zapraszam 4 graczy jako gospodarz rozumiem iż kazdy wystawia po 1 gladiatorze, a czy mogę zaprosic 2 graczy z czego każdy wystawi 2? Akurat nie mam instruckji przed soba ale nie kojarzę tego dokładnie.
Najpierw musisz zaprosić każdego chociaż raz, dopiero możesz zapraszać tę samą osobę ponownie (zakładając, że za pierwszym razem nie odmówiła).
Max407
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2017, 16:58

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Max407 »

Mam pytanie , niby takie głupie a nie wiem czy dobrze kapuje, a jest wazne bo moze dłuzo na mieszac . Jak jest karta broni ( trójząb - widły ) to daje mozliwosc ataku celu o 2 heksy . 2 heksy miedzy nimi czy tylko jeden miedz nimi a drogi na ktorym znaiduje sie broniacy łątwiejsza wersja ----> ( glawiaor heks heks glawiator ) czy ( glawiator heks glawiator ) heks w sensie puste pole :) ?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: donmakaron »

Max407 pisze:Mam pytanie , niby takie głupie a nie wiem czy dobrze kapuje, a jest wazne bo moze dłuzo na mieszac . Jak jest karta broni ( trójząb - widły ) to daje mozliwosc ataku celu o 2 heksy . 2 heksy miedzy nimi czy tylko jeden miedz nimi a drogi na ktorym znaiduje sie broniacy łątwiejsza wersja ----> ( glawiaor heks heks glawiator ) czy ( glawiator heks glawiator ) heks w sensie puste pole :) ?
Normalna broń ma zasięg 1 - atakujesz pole sąsiednie. Trójząb ma zasięg dwa - atakujesz pole jedno dalej niż sąsiednie (wersja gladiator-hex-gladiator).
Max407
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2017, 16:58

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Max407 »

donmakaron pisze:
Max407 pisze:Mam pytanie , niby takie głupie a nie wiem czy dobrze kapuje, a jest wazne bo moze dłuzo na mieszac . Jak jest karta broni ( trójząb - widły ) to daje mozliwosc ataku celu o 2 heksy . 2 heksy miedzy nimi czy tylko jeden miedz nimi a drogi na ktorym znaiduje sie broniacy łątwiejsza wersja ----> ( glawiaor heks heks glawiator ) czy ( glawiator heks glawiator ) heks w sensie puste pole :) ?
Normalna broń ma zasięg 1 - atakujesz pole sąsiednie. Trójząb ma zasięg dwa - atakujesz pole jedno dalej niż sąsiednie (wersja gladiator-hex-gladiator).
dzieki za pomoc
Jaxo64
Posty: 29
Rejestracja: 31 lip 2016, 13:49

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Jaxo64 »

Witam, po kilku rozgrywkach narodziło się u mnie już kilka nowych pytań:

1. Chodzi o kartę reakcji "ustawianie wyników" treść brzmi " Zagraj po postawieniu zakładów. Wymień gladiatora wybranego przez dominusa, który bierze udział w igrzyskach". Pytanie jest takie czy wymieniamy samego gladiatora czy z przypisanym do niego ekwipunkiem?? Zastanawiałem się troszkę nad tym ze znajomymi i zdania były podzielone.


2. Faza intrygi, mam 4 pkt wpływów limit kart 4, 4 karty na ręce i dociągam kolejne 3 mam 7. Teraz nie chce zagrać żadnej karty rozumiem że zgodnie z instrukcją mogę 3 karty np: sprzedać by mieć wymaganą ilość kart na ręce??

3.Faza intrygi, planów używamy aż do wyczerpania o ile pozwalają nam pkt wpływów lub poprosimy o po pracie w realizacji planu??

4. Mając strażnika na ręce jeśli jest zagrywany przeciwko nam plan mogę go użyć czy musi być to wystawiony strażnik jedynie??
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Jaxo64 pisze:Witam, po kilku rozgrywkach narodziło się u mnie już kilka nowych pytań:

1. Chodzi o kartę reakcji "ustawianie wyników" treść brzmi " Zagraj po postawieniu zakładów. Wymień gladiatora wybranego przez dominusa, który bierze udział w igrzyskach". Pytanie jest takie czy wymieniamy samego gladiatora czy z przypisanym do niego ekwipunkiem?? Zastanawiałem się troszkę nad tym ze znajomymi i zdania były podzielone.


2. Faza intrygi, mam 4 pkt wpływów limit kart 4, 4 karty na ręce i dociągam kolejne 3 mam 7. Teraz nie chce zagrać żadnej karty rozumiem że zgodnie z instrukcją mogę 3 karty np: sprzedać by mieć wymaganą ilość kart na ręce??

3.Faza intrygi, planów używamy aż do wyczerpania o ile pozwalają nam pkt wpływów lub poprosimy o po pracie w realizacji planu??

4. Mając strażnika na ręce jeśli jest zagrywany przeciwko nam plan mogę go użyć czy musi być to wystawiony strażnik jedynie??
1. Ekwipunek zostaje, wymienia się samego gladiatora.
2. Tak, możesz je sprzedać przed końcem swojej fazy intrygi.
3. Grasz ile chcesz, możesz zagrać wszystkie, na które pozwalają Ci wpływy i poparcie, możesz zagrać tylko jeden.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: donmakaron »

Jaxo64 pisze:4. Mając strażnika na ręce jeśli jest zagrywany przeciwko nam plan mogę go użyć czy musi być to wystawiony strażnik jedynie??
Możesz bronić się strażnikiem z ręki. Na resztę Yavi podał odpowiedzi :)
Max407
Posty: 9
Rejestracja: 10 kwie 2017, 16:58

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Max407 »

Pytania
Czy na kontreakcje mozna zagrac konreakcje np Kutas Jowisza na np Plotki powtarzane szeptem albo na Ręka licyni
mozna powiedziec ze ta pierwsza karta zwalcza wszstko ? nawet kontreakcjie z musisz ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

Max407 pisze:Pytania
Czy na kontreakcje mozna zagrac konreakcje np Kutas Jowisza na np Plotki powtarzane szeptem albo na Ręka licyni
mozna powiedziec ze ta pierwsza karta zwalcza wszstko ? nawet kontreakcjie z musisz ?
Tak, możesz zagrać Jowisza na dowolny plan albo dowolną reakcję, bez względu czy karta, którą kontrujesz pozwala (możesz) albo każe (musisz).

e: donmakaron, nie mam pojęcia dlaczego przegapiłem to ostatnie pytanie :O
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: babayaga0 »

Mam pytania odnośnie zasad dodatku Węże i Wilk, które mi się nasunęły po świeżym przeczytaniu instrukcji (nie grałem jeszcze z dodatkiem).

Kartę "Widowisko krwi i śmierci" można zagrać tylko gdy Gospodarz ma już co najmniej 10 pkt wpływów. Zmusza się go do ogłoszenia Prymaliów za co dostaje dodatkowy 1 pkt wpływu.
1. Czy można tą kartę zagrać na siebie?
2. Jaki w ogóle sens mają Prymalnia skoro na dzień dobry Gospodarz może dostać +2 wpływu, co przy wymaganiach min 10 pkt wpływu powoduje, zagranie tej karty może skończyć grę?
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Szaweł »

1. Tak.
2. Właśnie taki, że możesz sam tę grę wygrać dzięki tej właśnie karcie. Nie pamiętam dobrze ale chyba grę kończy się z końcem fazy, którą gracz zakończy posiadając 12 pkt. Przed końcem fazy areny sporo może się jeszcze wydarzyć :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

babayaga0 pisze:Mam pytania odnośnie zasad dodatku Węże i Wilk, które mi się nasunęły po świeżym przeczytaniu instrukcji (nie grałem jeszcze z dodatkiem).

Kartę "Widowisko krwi i śmierci" można zagrać tylko gdy Gospodarz ma już co najmniej 10 pkt wpływów. Zmusza się go do ogłoszenia Prymaliów za co dostaje dodatkowy 1 pkt wpływu.
1. Czy można tą kartę zagrać na siebie?
2. Jaki w ogóle sens mają Prymalnia skoro na dzień dobry Gospodarz może dostać +2 wpływu, co przy wymaganiach min 10 pkt wpływu powoduje, zagranie tej karty może skończyć grę?
Nie do końca. "Widowisko krwi i śmierci" możesz zagrać nawet jeśli gospodarz nie ma 10 punktów wpływów. Po prostu zmuszasz go do ogłoszenia prymaliów, niezależnie od tego ile ma punktów.
1. Tak.
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: babayaga0 »

Yavi, ale instrukcja mówi wyraźnie, że można ją zagrać na gospodarza, który ma już 10 pkt...Z drugiej strony jest to trochę bez sensu, bo karta wymaga min. 5 pkt wpływu aby ją zagrać. Jak ktoś będzie miał tylko 5 pkt (lub nieznacznie więcej) to po co to zagrywać na kogoś kto ma już min. 10 i niebawem będzie walczył o wygraną?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: Yavi »

babayaga0 pisze:Yavi, ale instrukcja mówi wyraźnie, że można ją zagrać na gospodarza, który ma już 10 pkt...Z drugiej strony jest to trochę bez sensu, bo karta wymaga min. 5 pkt wpływu aby ją zagrać. Jak ktoś będzie miał tylko 5 pkt (lub nieznacznie więcej) to po co to zagrywać na kogoś kto ma już min. 10 i niebawem będzie walczył o wygraną?
Oryginalna instrukcja podkreśla, że można zagrać tę kartę niezależnie od wpływów celu. Polska trochę to wypaczyła, pokazując, że można zagrać ją też na kogoś, kto ma 10+ wpływów. Odpowiedź na to pytanie będzie też polskim w FAQ do Spartakusa.

Obrazek
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Spartacus: A Game of Blood & Treachery - pytania

Post autor: babayaga0 »

Ok, teraz ta karta ma sens :)
Wiadomo kiedy ten FAQ się pojawi? Wygląda na to, że jest pilnie potrzebny...
ODPOWIEDZ